ViewSonic ViewBook VNB120

ViewSonic ViewBook VNB120

ViewSonic hrabro ulazi u segment ultra-prenosivih notebook računara. ViewBook VNB120 je jedan od najmanjih i najpristupačnijih modela u ponudi ove kompanije, namenjen nezahtevnim korisnicima i onima kojima je potrebna lako prenosiva mašina pre nego performanse. VNB120 koristi štedljivu low-cost Intel platformu, koja se sastoji od Celeron SU2300 procesora koji radi na 1,2 GHz, Intel GS45+ICH9 kombinacije čipsetova, te integrisane Intel GMA 4500M HD grafike. Ispitajm

    Sadržaj

       

      Filip Majkić

      ViewSonic ViewBook VNB120

      Jedan od novih ultra-prenosivih računara kompanije ViewSonic stiže u vidu uređaja oznake ViewBook VNB120. Radi se o jednom od najmanjih i najpristupačnijih modela u ponudi ove kompanije, namenjenom nezahtevnim korisnicima i onima kojima je potrebna lako prenosiva mašina pre nego performanse. Ispitajmo da li prohteve takvih korisnika VNB120 ispunjava. VNB120 koristi štedljivu low-cost Intel platformu, koja se sastoji od Celeron SU2300 procesora koji radi na 1,2 GHz, Intel GS45+ICH9 kombinacije čipsetova, te integrisane Intel GMA 4500M HD grafike. Da pojasnimo odmah da se radi o “staroj kombinaciji integracije”, što će reći da je grafika integrisana u čipset, a ne u procesor. Korisniku je na raspolaganju 2 GB sistemske memorije. Hard disk je tipičan 2,5-inčni mobilni disk koji se vrti na 5400 RPM, ima 8 MB keš memorije, kao i SATA interfejs. Raspolaže kapacitetom od 250 GB. Ekran je mat tipa, što će mnogi pozdraviti, odnosno nema glossy sloja i prateće refleksije. Radi se o 12,1-inčnom ekranu u 16:10 razmeri, radne rezolucije 1280 x 800 piksela. Optički uređaj nije prisutan.

      Specifikacija:

       

      ViewSonic ViewBook VNB120

      LCD

      12,1″, 1280 x 800

      Procesor

      Intel Celeron SU2300, 1,2 GHz

      Čipset

      Intel GS45+ICH9

      Grafika

      Intel GMA 4500M HD

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      Hard disk

      250 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      Bez optičkog uređaja

      Mreže, povezivanja

      Ethernet, WiFi Draft N, Bluetooth

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz,  mini ExpressCard, LAN konektor, čitač SD kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      1,52 kilograma

      Dimenzije

      289 x 27.8 x 203 mm

      Cena

      Sample

      Garancija

      2 godine

      Podržani su Ethernet i WiFi 802.11n standardi, baš kao i Bluetooth 2.1. Tri USB 2.0 porta su neka vrsta standarda za ovu klasu i raspoređeni su tako što su dva smeštena sa desne, a jedan sa leve strane. Na desnoj strani su i audio i LAN konektori, kao i VGA izlaz. Levo se nalaze konektor za strujni adapter, ExpressCard/34 i SD čitač kartica, kao i otvori za hlađenje, pored pomenutog USB 2.0 porta. Napred i nazad nema nikakvih konektora, niti indikatora rada. Web kamera je na standardnom mestu, iznad ekrana. Uz notebook se isporučuje 32-bitna verzija Windows 7 Home Premium operativnog sistema.

      Primerak koji smo mi testirali je bele boje, a postoji i crna verzija. Bela boja karakteriše i unutrašnjost i spoljašnjost računara, uz poneki metalik sivi detalj, kao što je simbol kompanije ViewSonic na poklopcu, odnosno taster za paljenje u unutrašnjosti. Indikatori svetle belim pozadinskim osvetljenjem. Inače, kao što se moglo i očekivati, laptop je izrađen od krute plastike i u tom smislu nema puno iznenađenja. No, u okvirima tako izrađenih laptopova, izrada je sasvim solidna, da ne kažemo natprosečna. Tastatura je više nego korektna, premda bismo možda više voleli nešto veći razmak između tastera i nešto veću visinu (mesta ima i sa strane i iznad i ispod tastature), ali šta je tu je. Tasteri su veoma odzivni, prisutno je i veliko Enter, a mala mana koju smo uočili jeste da su pojedini tasteri veoma glasni. Tačped je malih dimenzija, ali ovu primedbu treba uslovno shvatiti, imajući u vidu dimenzije računara. Njegov taster je “jednodugmeni”, odnosno radi se o uniformnom tasteru koji se u zavisnosti od toga da li ga pritisnete na levoj ili desnoj strani ponaša kao levi ili desni taster miša.

      Mat ekran je prijatno osveženje u klasi u kojoj smo se već pomirili sa glossy ekranima prepunim refleksije. Bravo za ViewSonic! Ipak, performanse ekrana nisu baš sjajne, pošto su uglovi gledanja veoma mali. To nije toliki problem za horizontalni, ali za vertikalni jeste, pošto i pri malim pomeranjima glave dolazi do deformacije osvetljenja. Ipak, sve to nije ništa neuobičajeno za low-cost rešenja i sreće se i kod glossy ekrana, tako da na ekran gledamo kao na plus u odnosu na ono što konkurencija nudi. Što se kulture rada tiče, ni tu nemamo zamerki. U suštini, platforma se sastoji od štedljivih čipova, dizajniranih tako da isporuče što bolju energetsku efikasnost, tako da se notebook ne greje previše. Maksimalno će biti mlak u oblasti na levoj strani, i to je sve. Još jedan plus u našem notesu.

      Baterija je stavka koja treba da bude spomenuta iz više uglova. Radi se o 48 Wh bateriji, a pre nego što prodiskutujemo o autonomiji, najpre ćemo o njenim fizičkim karakteristikama, i kako se one reflektuju na upotrebljivost računara. Naime, radi se o “debeloj” bateriji koja izdiže zadnji deo notebook-a od površine. Stoga uvećava ergonomiju kada govorimo o kucanju, na primer. Istovremeno, poprilično utiče na masu računara, koja ipak nije velika i iznosi 1,52 kilograma. Sama baterija omogućava oko 2 sata i 45 minuta rada u nezahtevnom režimu (kuckanje i internet browsing, WiFi uključen), što nije za oduševljavanje, ali nije ni za preteranu kritiku. Jednostavno, u ravni je sa očekivanjima.
      ViewSonic VNB120 je veoma dobar notebook svoje klase, sa jasno izraženim prednostima i manama. Najveća mana je prisustvo nejakog Celeron ULV procesora, koji iako je dvojezgarni, ne može da izađe na kraj baš tako lako ni sa nekim nezahtevnim primenama, kao što su YouTube HD video klipovi. Na HD filmove zaboravite. Ipak, za korisnike kojima je potrebna laka i upotrebljiva prenosna mašina koja će im služiti za internet, ofis i slične primene, VNB120 je idealan i tada dolaze do izražaja njegove prednosti, u koje ubrajamo kvalitet izrade, veoma dobru tastaturu, kulturu rada, kao i mat ekran, jedinstvenu opciju u klasi low-cost mobilnih računara. Jednostavno, oni koji razmatraju kupovinu pomoćne mobilne mašine koja će “vršiti neki posao”, imaju itekako razloga da u razmatranje uzmu i ViewSonic VNB120, te nam deluje da će ova mašina naći svoju publiku na lokalnom tržištu.
       

      Prednosti:

      – Mat ekran
      – Kvalitet izrade
      – Kultura rada
      – Dizajn, tastatura

      Nedostaci:

      – Nejaki procesor koji uzrokuje slabije performanse

      Viewsonic notebook na test ustupio Viewsonic.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test