ViewSonic ViewBook VNB130

ViewSonic ViewBook VNB130

ViewSonic je čvrsto rešio da uđe u segmente tržišta u kojima doskora nije bio prisutan, pa tako u poslednjih nekoliko meseci imamo situaciju se srećemo sa gotovim računarima, media plajerima, ali i notebook i netbook računarima ovog proizvođača. Pred nama je sempl modela od koga se puno očekuje...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      ViewSonic ViewBook VNB130

      ViewSonic smo doskora poznavali pre svega kroz kvalitetne monitore, koji su na domaćem tržištu važili i još uvek važe za natprosečno kvalitetne i pouzdane. Međutim, ViewSonic je tokom prethodnih godina konstantno širio svoju ponudu, pa tako imamo da sada u svom portfoliju imaju pomenute monitore (odnedavno i 3D monitor), LCD televizore, all-in-one računare, obične i 3D projektore, media plejere, ali i notebook, netbook i nettop računare, koji su se pokazali kao lukrativno tržište, te sada svi žele parče kolača na istom. Štaviše, ambicije ViewSonic-a tu ne prestaju, pošto je pre nekoliko nedelja zvanično najavljen i prvi “pravi” notebook računar, i to ultra-tanak predstavnik CULV platforme.

      Mi se toplo nadamo da ćemo imati još puno prilika da pišemo o ovom brendu i njegovim proizvodima, kao i da će naše tržište imati priliku da uživa u još raznovrsnijoj ViewSonic ponudi, pre svega zahvaljujući potpisanom ugovoru o distribuciji sa kompanijom Pakom Distribution System, koji je važeći već treću godinu zaredom. Da li će i u kategorijama u kojima nismo navikli da ga gledamo ViewSonic pokušati da ponudi nešto više, kao što smo to navikli u prethodnim godinama? Dobar pokazatelj je svakako bio PC mini VOT120, nettop računar kompanije ViewSonic koga smo imali priliku da isprobamo. On je ostavio izuzetno pozitivan utisak na nas, pa moramo reći da naša dalja očekivanja nisu bila mala. Sada imamo priliku da isprobamo jedan notebook, koji, ne možemo da odolimo a da ne primetimo, svog uzora traži u MacBook računarima kompanije Apple. Pred nama je ViewBook, i to model oznake VB130, 13,3-inčni notebook koji je predstavnik novog talasa tankih, lakih, energetski efikasnih računara. Da li se za njega može reći da odskače od ostale konkurencije po nekom aspektu i koji je to kvalitet koji bi ga mogao preporučiti? Ispitajmo zajedno…

      Hardver, specifikacija

      Po tradiciji, krećemo od hardvera? Već smo jasno naglasili da se računar bazira na novoj Intel CULV platformi, odnosno platformi koja je dizajnirana tako da isporuči štedljive čipove niskog stepena zagrevanja po relativno pristupačnoj ceni, i na taj način omogući širenje tankih notebook uređaja. ViewBook VB130 je baziran na Intel GS45+ICH9-SFF kombinaciji čipsetova. Procesor je iz ultra low voltage kategorije. Radi se o Intel Celeron ULV 723 procesoru, koji je dizajniran pre svega da bude izuzetno štedljiv. Tako imamo da je njegova termalna disipacija, odnosno potrošnja, deklarisana na svega 10 W po TDP rejtingu. Procesor je jednojezgaran i proizvodi se u 45-nanometarskoj izradi. Radi na 1,2 GHz, ima 1 MB L2 keš memorije, kao i 800 MHz FSB. Za grafiku je zadužen Intel 4500M HD čip, integrisan u northbridge, koji pozajmljuje deo sistemske memorije. Od ovog rešenja ne možete očekivati naprednije 3D performanse, jer je projektovano za ispunjavanje bazičnih prohteva i održavanje niske potrošnje. Ima 64 MB sopstvene memorije, a ostatak “pozajmljuje” od sistemske memorije. Nje (sistemske memorije) pak ima ukupno 2 GB u ViewBook računaru koji je predmet ovog prikaza, a taj iznos se može proširiti do maksimalnih 4 GB, zahvaljujući prisustvu dva SO-DIMM slota.

      Specifikacija:
       

       

       

      Čipset

      Intel® GS40 + ICH9-M chipset

      Grafika

      Intel GMA 4500M HD

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      Hard disk

      Fujitsu 2.5”, 250 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      Bez optičkog uređaja

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi Draft N, Bluetooth

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, mini ExpressCard, LAN konektor, 7-u-1 čitač kartica, audio konektori, web kamera 1,3 mpx

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      1,45 kilograma

      Cena

      Sample (do 420 evra očekivana cena)

      Garancija

      1 godina

      Ekran ovog uređaja raspolaže LED pozadinskim osvetljenjem, te radnom rezolucijom od 1366 x 768 piksela, odnosno 16:9 odnosom stranica. Računar koristi hard disk kompanije Fujitsu, a konkretna oznaka modela je MJA2250BH G2. On raspolaže kapacitetom od 250 GB i prilično je brz za ovu kategoriju uređaja (videti rezultate). Disk radi na 5400 obrtaja u minutu, raspolaže SATA interfejsom i ima 8 MB keš memorije. Optički uređaj nije prisutan i to je veoma važno naglasiti, iako će već najavljeni, Viewbook Pro prenosnici većih dijagonala imati ove drajvove. Očigledno su u kompaniji ViewSonic smatrali da je bolje ne insistirati na optičkom uređaju, te ponuditi korisnicima lakši računar, a sebi uprostiti dizajn i olakšati estetsku problematiku, što nam je sa jedne strane razumljivo, ali sa druge i ne baš. Ipak su trinaestice dovoljno velike da se nađe prostora za neki slim drajv, ali šta je tu je. Podržani su Gigabit Ethernet, WiFi Draft N standard, kao i Bluetooth. Računar poseduje tri USB 2.0 porta, VGA izlaz, ali i HDMI izlaz pomoću koga se notebook lako može povezati na neki od eksternih displeja velike dijagonale. Tu je i web kamera od 1,3 megapiksela, kao i 7-u-1 čitač memorijskih kartica. Računar ima dva stereo zvučnika. Operativni sistem sa kojim smo mi testirali računar je Windows 7 Home Premium, ali će računar biti dostupan i sa nešto pristupačnijom Basic varijantom.

      Ovde napominjemo da je testirani primerak sample. ViewSonic će ponuditi procesore do Core 2 Duo kategorije, radnog takta od 2,2 GHz, a u planu je i izmena tastature i njenog podnožja u vidu dodavanja dodatne folije koja će još više smanjiti ugibanje, kao i određene intervencije. Touchpad će u finalnoj verziji podržavati multi-touch tehnologiju, a u planu su i neke sitnije izmene na polju dizajna i određenih rešenja. Cena najjačeg modela bi trebala da ide do 520 evra, a očekuje se da će taj model raspolagati i baterijom veće autonomije. Naravno, o svemu tome ćemo blagovremeno da vas obavestimo na našem sajtu…

      Pakovanje, dizajn

      Sempl je stigao u klasičnoj torbi, koju naravno nećete dobijati u maloprodaji. Ali, zato je u planu da finalna verzija bude isporučivana sa mišem. Nažalost, nemamo predstavu o kakvom se mišu radi, tako da će to do daljeg ostati nepoznanica. Moramo reći da smo veoma obradovani kvalitetom izrade, imajući u vidu cenovni rang, a i inače. Tanki notebook računari obično imaju problema sa savijanjem, pa i čvrstinom položaja ekrana. Dok druga stavka ni ovde ne zadovoljava u potpunosti (iako je primetno ispred konkurentskih modela), savijanje je na veoma podnošljivom nivou. Šteta je samo što nema pričvršćivača poklopca, ali to nije neuobičajeno kod 13-inčnih laptopova. Gornji deo VB130 notebook-a je izrađen od brušenog aluminijuma, a donji od tvrde plastike.

      Poklopac je metalik sive boje i na njegovom centralnom delu se nalazi logo kompanije ViewSonic. Napred zatičemo LED indikatore rada, dok su pozadi otvori za ventilaciju, konektor za strujni adapter, USB 2.0 port i Kensington lock. Na desnoj strani se nalaze mini ExpressCard slot, čitač memorijskih kartica, LAN konektor i još jedan USB 2.0 port, a na levoj VGA i HDMI izlazi, treći USB 2.0 port i audio konektori. Treba istaći i da se notebook istanjuje kako se ide prema prednjoj strani.

      Unutrašnjost je takođe potpuno metalik sive boje, sa izuzetkom okvira oko ekrana, koji je crne boje (ponov, još jedna od stavki u kojima mnogi proizvođači u poslednje vreme kopiraju Apple). Takođe, površina je izrađena od aluminijuma, računajući tu naslone za dlanove, površine oko tastature, pa i samu tastaturu. Touchpad je “utisnut” u podlogu i ima uniforman taster koji se u zavisnosti od područja gde ga pritisnete ponaša kao levi ili kao desni taster miša. “Floating Island” tastatura je jednostavno odlična! Ima tastere velike površine i pravo je zadovoljstvo kuckati po njoj. Već smo spomenuli ugibanje, koje će biti ispravljeno u “finalnoj” verziji notebook-a. Taster za paljenje je u gornjem desnom uglu, površine nisu opterećene nikakvim na silu dodavanim dodatnim tasterima, a iznad ekrana se nalazi web kamera rezolucije 1,3 megapiksela.

      Rezultati testova

      ViewSonic ViewBook VB130

      PCMark 05

      Score

      2047

      CPU

      1422

      Memory

      2041

      HDD

      4482

      Cinebench 10

      OpenGL/CPU rendering

      460/277

      NuclearMC

      2453

      3Dmark06

      3Dmark score

      472

      CPU score

      568

      wPrime

      32M (speed test)

      126,458 sec

      Autonomija

      Trajanje baterije

      3h 10 min

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      61,8 MB/s

      Access Time

      18,1 ms

      Burst Rate

      111,2 MB/s

      CPU Usage

      20,2%

      Utisci

      Kao što smo spomenuli, notebook smo testirali pod Windows 7 operativnim sistemom. Nažalost, iz priloženih rezultata možete videti da je konfiguracija opterećena prisustvom “slabih tačaka”, a najveća je svakako procesor. Celeron u ULV izdanju jednostavno nije adekvatan procesor za današnje računare, makar imali i najnezahtevnije potrebe. Srećom, biće dostupno nekoliko modela sa različitim procesorima, a mi vam toplo savetujemo, baš kao i u nekim drugim testovima gde smo se susretali sa ULV Celeronima, da ovaj zaobiđete u širokom luku. Windows Experience Index, sistem proračunavanja performansi u Windows operativnim sistemima, ima sledeće vrednosti: ukupno 2,7, a po segmentima 2,7 za CPU, 4,9 za memoriju, 3,2 za grafiku, 3,3 za 3D grafiku i 5,9 za hard disk. Kako je ocena jednaka najnižoj ostvarenoj u nekom segmentu, dobilo se 2,7. Napomenimo da je Windows 7 izmenio ovaj mehanizam u odnosu na Vistu i raspon ocena ide od 1 do 7,9, umesto do 5,9. Nažalost, usled veoma slabog procesora ni 720p video nije radio kako bi trebalo, što nam je potpuno neverovatno, a to se reflektuje i na prisustvo HDMI izlaza, koji nije tu da bi na veliku plazmu ili LCD od 42-50 inča izbacivao DivX niske rezolucije…

      Ekran je sasvim dobar. Iako smo se nadali da možda ViewSonic neće uskočiti u glossy trendove, to se ipak dogodilo – istina, u minimalnoj meri, tako da nismo previše razočarani. Sam ekran je dobrih performansi, brzog odziva, a već smo pomenuli da podržava LED pozadinsko osvetljenje. Osvetljenje je ravnomerno, kontrast na nivou onoga što viđamo u notebook panelima, boje su takođe sasvim dobre za notebook ekran. Radna rezolucija je 1366 x 768 tačaka.

      Tastatura bi se mogla okarakterisati izvanrednom da nema savijanja. Srećom, ViewSonic se zavetovao da će do finalne verzije izbaciti ispravku, odnosno postaviti “gumirani tepih” ispod tastature, koji će eliminisati ugibanje. Inače, ako izuzmemo taj detalj, kucanje je odlično, možda i nikad bolje na trinaesticama. Tasteri su veliki i veoma odzivni i možemo samo da pohvalimo ViewSonic na dizajnu tastature. Touchpad je takođe vrlo upotrebljiv, a u finalnoj verziji će podržavati multi-touch tehnologiju. Osnovne funkcije se vrše nesmetano, a na multi-touch funkcije gledamo kao na dodatni bonus i kvalitet u korišćenju.

      Kultura rada je na odličnom nivou za ultra-tanak laptop. Tome doprinosi i sloj aluminijuma koji se nalazi na unutrašnjosti i koji dobro izoluje korisnika od toplote koje se unutra generiše. Nakon dužeg intenzivnog rada, centralni delovi će postati mlaki, više prema desnoj strani. Što se baterije tiče, računar stiže sa atipičnom, tankom Li-Polymer baterijom koja raspolaže kapacitetom od 2800 mAh, odnosno 31,08 Wh. Kao takva, ona je dovoljna za 3 sata i 10 minuta autonomije ovog računara. U slučaju da se pitate hoće li u završnoj verziji biti baterije većih kapaciteta, odgovor je – hoće. Kompaniji ViewSonic je cilj da u startu ponudi bateriju koja će omogućiti 5 sati autonomije.

      Rezime

      ViewSonic je napravio odličan posao sa ovom serijom računara i nema sumnje da će imati odličnu prođu na tržištu! Srećom, dodatne mogućnosti i napredne karakteristike neće dolaziti sa preteranom razlikom u ceni, a cela mašina deluje izuzetno obećavajuće. Kvalitet izrade je zaista na nivou i za očekivati je da će kompletna platforma “pokazati zube” svim protivnicima u sve zgusnutijoj CULV ponudi. Od ViewSonic-a smo navikli na “nešto više”, a to smo po svoj prilici i dobili. Naravno, ostaje nam da sačekamo da vidimo da li će ovi navodi biti potvrđeni finalnom verzijom ViewBook VB130 računara, odnosno da li će ona doneti obećano na adekvatnom nivou, ali mi uopšte ne sumnjamo u to, jer je ViewSonic ozbiljan proizvođač koji odlično zna šta mu je potrebno da bi ostvario tržišni uspeh. To mu sa ovom serijom računara i prognoziramo. Nažalost, pomalo smo u nedoumici kojom ocenom da “počastimo” VB130, jer smo sa jedne strane pod utiskom određenih mana koje aktuelni sempl pokazuje, a sa druge pod “auh, ala će ovo biti dobro” utiskom koji stičemo usled obećanja za finalno izdanje. Odlučili smo se za sredinu. Idealan CULV notebook? U finalnoj verziji, vrlo je verovatno da je to ViewSonic ViewBook VB130, a tada će, ukoliko se obećanja ostvare, ocena biti i primetno veća…

       

      Prednosti:

      – Izuzetno perspektivan koncept
      – Kvalitet izrade (minus par stavki koje će biti ispravljene u finalnoj verziji)
      – Kultura rada
      – HDMI
      – Dizajn

      Nedostaci:

      – Nema pričvršćivača poklopca
      – Problemi sa nejakim procesorom koji uzrokuje slabije performanse
      – Tastatura i touchpad nisu finalizovani (očekuje se da će to biti ispravljeno u finalnoj verziji)

      Notebook na test ustupio Viewsonic.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test