Vivax TPC-101 3G (Video)

Vivax TPC-101 3G (Video)

Tablet je donekle specifičan uređaj, a imajući u vidu da sasvim fino može da posluži za mnoštvo namena, proizvođačima se otvara mogućnost da kreiraju neke vrlo zanimljive modele. Ti uređaji su nekada “specijalci”, a nekada zanimljivi multifunkcionalci. Ukoliko ste manji igrač na tržištu, morate da se postarate da svoj proizvod izdvojite na neki način. Vivax po svemu sudeći to uspeva, sa jednim vrlo interesantnim modelom. Pogledajmo zašto.

    Sadržaj

      Da budemo potpuno otvoreni, tableti se prodaju sve slabije. Jasno je zbog čega. Zašto kupovati nov tablet dok postojeći radi, a verovatnoća da će se kvariti ili da će im padati performanse je relativno mala. Stoga, šta ostaje brendovima koji žele da opstanu na ovom zahtevnom, ali sve manjem tržištu? Postoje dva puta – takmičiti se u segmentu veoma kvalitetnih uređaja, ili pak ići suprotnim putem – ponuditi jeftine tablete koji su bukvalno nakrcani mnoštvom mogućnosti.

      Upravo takav tablet vam predstavljamo danas. Reč je o uređaju pomalo komplikovane oznake. To je Vivax TPC-101 3G, tablet koji se izdvaja u moru sličnih modela po nekoliko osnova. Jedan od najvećih aduta je u samom imenu, ali ide daleko više od 3G sufiksa, što ćemo uskoro potanko objasniti. U suštini, ovo je tablet koji daje prilično za svoju cenu. Evo o čemu se radi.
      Tablet na testu
      Uređaj na test stiže u lepo dizajniranoj kutiji, na kojoj su jasno istaknute glavne odlike ovog tableta.  Kombinacija bele i tirkizne boje na kutiji, dovoljno informacija, čvrsto kartonsko pakovanje – sve deluje kako treba. Sama sadržina, pak, nije naročito bogata, mada je realno diskutabilno šta bi se moglo očekivati u ovoj cenovnoj klasi. Osim samog tableta, unutra pronalazimo uputstvo za upotrebu, punjač i micro-USB kabl.
      Prvi utisak je prilično povoljan. Ovo je 10-inčni tablet, sa ivicama koje su primetne, ali bismo ih okarakterisali prosečnim u ovom cenovnom rangu. Ima i modela sa nešto tanjim, ali i drugih sa dosta debljim ivicama. U tom pogledu ne zameramo ništa posebno.
      vivaxtabletTPC1013G1s.jpg
      Na kvalitet izrade nemamo primedbi, štaviše, kada okrenemo tablet čeka nas prijatno iznenađenje. Preko većeg dela zadnje strane se prostire velika metalna ploča. Ta ploča se zakrivljuje preko bočnih ivica i sveukupno podiže utisak o kvalitetu uređaja u svakom pogledu. Ono što nam deluje da bi mogao biti mali problem jeste osetljivost na ogrebotine i oštećenja čemu su skloni tableti ovakve izrade, pa savetujemo da se o tome povede računa, pošto i pod prstima tablet deluje kao nešto što je relativno ranjivo na takva sitna oštećenja.
      Ukoliko držimo tablet horizontalno, i smatramo da je gornja strana ona na kojoj su ugrađene prednja i zadnja kamera, imamo situaciju da su kontrole za ekran i zvuk u gornjem desnom ćošku. Tu je implementiran i 3.5-milimetarski konektor za slušalice. Zvučnici su ugrađeni sa zadnje strane, u dnu (horizontalno orijentisanog tableta).
      vivaxtabletTPC1013G4s.jpg
      Ono što možda nećete odmah shvatiti jeste da se ispod crne trake na gornjem delu zadnje strane nalaze slotovi. Da bi se njima pristupilo, potrebno je odvojiti kompletnu traku od podnožja. Kada to obavite, što nije teško, ali je pomalo čudno jer se uklanja poprilična količina leđa da bi se omogućio pristup, ugledaćete dva SIM slota, kao i jedan microSD slot za proširenje. Zaista odlična stvar – tablet ne samo da podržava 3G, što mu i u nazivu stoji, već podržava istovremeno korišćenje dve kartice. Zamislite scenario u kome idete na put, i jednostavno upotrebite lokalnu SIM karticu dodavši je u tablet i imate stalan pristup internetu gde god da se krećete u stranoj zemlji. Tada ga možete koristiti za razne servise, od kojih bi verovatno Google Maps bio naročito koristan, i tako dalje.
      Taj deo koji se skida je izrađen od plastike, naspram ostatka leđa koja su, ponavljamo, od metala. Na njemu se nalazi i micro-USB konektor za punjenje i komunikaciju sa računarom. Debljina tableta iznosi 9.3 milimetara, i generalno nemamo utisak da je tablet preterano debeo. Težina od 540 grama je u rangu onoga što se može očekivati od 10.1-inčnog tableta.
      vivaxtabletTPC1013G5s.jpg
      Mnogo puta smo govorili da nam se sviđaju osmoinčni tableti, jer su neka vrsta idealne mere onoga što možete da nosite u ruci bez ikakvih napora i ekrana solidne površine. Sedmoinčni tableti imaju dosta manje površine ekrana, dok su „desetke“ solidno većih dimenzija. To posebno važi za 16 : 9 i 16 : 10 tablete, kakav i danas imamo na testu.Kao što možete da pretpostavite, tablet iz niže kategorije stiže sa relativno skromnim hardverom. Opet, možemo da kažemo da je hardverska konfiguracija sasvim adekvatna, posebno u ovom rangu. Tablet pokreće Mediatek čipset, a kompletne specifikacije možete videti u priloženoj tabeli.
      [modul]specifikacija=9506[/modul]
      Šta zatičemo? Quad Core čipset nosi oznaku MTK-6580, a njegova jezgra bazirana na ARM Cortex-A7 jezgrima rade na 1.3 GHz. Kao što rekosmo, ništa impresivno, ali isto tako sasvim korektno u domenu ovog cenovnog razreda. Za grafiku se stara Mali 400 MP2 grafika, koju možemo da okarakterišemo na identičan način kao i procesor.
      vivax101_cpuz_s.jpg
      Vivax se postarao da obezbedi dovoljnu količinu radne memorije. Izbegao je da upadne u zamku u koju su upali mnogi u ovom cenovnom razredu koji su na tržište plasirali tablete sa 1 GB RAMa. TPC-101 stiže sa 2 GB RAM-a – ponovo, ništa impresivno, ali svakako bolje od najbazičnijih konfiguracija, pošto je zaista bitno obezbediti taj drugi gigabajt za znatno udobniji rad u svakodnevnom radu.
      vivax101_antutu_s.jpg
      Što se skladišnog prostora tiče, tablet stiže sa 16 GB. Sasvim pristojna i dovoljna količina, a šlag na torti je da se može dodatno proširiti. Doduše, to proširenje nije preveliko, budući da microSD slot podržava korišćenje kartica maksimalnog kapaciteta od 32 GB. Opet, deluje nam da je to nekako u skladu sa ovim tabletom, pošto sumnjamo da će korisnici trošiti po 30% cene tableta na kartice velikih kapaciteta.
      vivax101_geekbench_s.jpg
      Na priloženim fotografijama možete videti neke od osnovnih informacija o tabletu, kao i rezultate koje on ostvaruje u nekoliko test programa. U suštini, imamo očekivane rezultate za tablet niže kategorije…
      vivax101_3dmark1_s.jpgEkran je dijagonale od 10.1 inča i rezolucije 1280 x 800 piksela. Obratite pažnju da je reč o 16 : 10 ekranu, što nije toliko čest slučaj danas, mada ruku na srce ovakve ekrane možemo videti u pristupačnijim kategorijama tableta. Imamo lepu vest – reč je o IPS ekranu, sasvim korektnog prikaza boja. Ono što može biti pomalo problematično jeste što je rezolucija relativno mala, pa se na ekranu od 10.1 inča jasno vidi “mrežica”. Prosto, tablet držite daleko bliže očima od ekrana računara, tako da se vide pikseli. Ne kažemo da postoji lek za to, prosto u ovoj cenovnoj kategoriji tako je ne samo kod Vivaxa, već i kod svih ostalih.
      vivax101_softver1_s.jpg
      Što se držanja u ruci tiče, iskreni da budemo, ovaj tablet se teško može koristiti jednom rukom, pa ćete ga sasvim sigurno koristiti upotrebom dve ruke. Ukoliko će dete koristiti tablet, treba tako nešto imati u vidu, pošto može lako da se desi da dođe do neke nezgode. Gustina piksela od nekih 149.5 piksela po inču je u suštini u rangu kompjuterskih monitora. Nažalost, ekran nema senzor automatskog osvetljenja, pa se ta stavka mora ručno podešavati.

      Sasvim je jasno da slabašni četvorojezgarni procesor i njegova prateća grafika ne donose neko posebno iskustvo u korišćenju, ali za osnovnu upotrebu, Vivax TPC-101 3G je sasvim korektan. Posebno zbog toga što ima SIM slotove, pa možete biti povezani na internet svuda gde god postoji domet konekcije. Zapravo, možete čak i obavljati pozive sa njim – tablet nudi i tu mogućnost. Ipak, ne savetujemo pokretanje velikog broja aplikacija, posebno ne zahtevnih.

      Tablet stiže sa relativno starom verzijom Androida, a novije nema ni u naznakama, budući da nam je apdejt uporno prijavljivao da imamo najsvežiju verziju softvera. Reč je o Android 6.0 varijanti. Opet, nije iznenađenje da ovako nešto zateknemo u nižim kategorijama, ali bismo svakako voleli da zateknemo nešto svežiju varijantu operativnog sistema. Recimo, konkurenti iz Tesle isporučuju tablete u ovoj klasi sa Android 7.0 Nougat verzijom, a možda se u međuvremenu prešlo i na nešto novije od našeg poslednjeg testa.

      Tim rečeno, dopada nam se što je sam sistem praktično čist. Postoji tu i tamo poneki link koji će vas odvesti na Vivax sajt, ali u principu ne zatičemo bloatware u nekoj naročitoj meri. Vivax je blago dopunio traku sa osnovnim komandama, koja je softverska. Tako sada imamo i pokoji dodatni taster, što je pametna odluka, jer na tabletima zaista postoje velike površine na tim trakama koje se mogu dodatno iskoristiti. Tako recimo možete pritiskom na jedan od tih dugmića snimiti skrinšot, ili pak podešavati jačinu zvuka. Sasvim korektna modifikacija, što se nas tiče.

      Najbolji aspekat svakog tableta jeste njegova izrazita upotrebljivost u raznim prilikama. Možete ga poneti sa sobom na odmor ili u prirodu umesto računara, tako da je idealan za tzv. aktivan životni stil. Ovde je to dodatno naglašeno zbog već spominjanih slotova za kartice. Možete da pogledate film, pričate sa nekim preko Skype-a ili Messenger-a, gledati YouTube na plaži ili u planini, komunicirati preko mejla i slično. Možete ležati udobno zavaljeni u fotelju ili na kauč i čitati omiljenu knjigu ili stripove. Tableti su zaista sjajna stvar, premda ih mnogi i dalje gledaju kao na nešto što nije neophodno, pošto telefon mora da se ima, a računar je neizbežan, pa nekako ne uspevaju da sagledaju sve prednosti tablet uređaja.

      Ukoliko želite da se igrate, savetujemo da se držite najnezahtevnijih naslova. Prosto, grafika je prilično slaba, performanse su nedovoljne da pruže kvalitetno iskustvo. Za decu će lepo poslužiti, ali sve preko nekog bazičnog iskustva je čista premija, što se nas tiče. Što se videa tiče, sve je u redu, s tim što treba obratiti pažnju da su usled hardverskih ograničenja maksimalni domet ovog tableta otprilike 720p video klipovi.
        Audio
      Zvučnik koji se nalazi na zadnjem delu tableta je relativno slab, čak i za cenovnu klasu urešđaja. Prilično je tih i nije naročito jasan. Tablet stiže sa podrškom za FM radio, što može itekako koristiti, ali za njegovo slušanje je neophodno da povežete slušalice na 3.5-milimetarski priključak, pošto će slušalice funkcionisati kao radio antena. Naravno, možete da napunite tablet omiljenim pesmama i slušate ih tokom putovanja ili na samom odredištu.
      vivax101_audio_s.jpg
      Baterija
      Što se baterije tiče, opet smo u nekoj vrsti zlatne sredine. U ovoj kategoriji ima tableta sa manjim baterijama, ali i tableta sa većim baterijama. Konkretno, Vivax isporučuje TPC-101 sa baterijom kapaciteta 4700 miliamperčasova. Kada na to dodamo nešto stariji čipset i ne naročito visok nivo energetske efikasnosti, jasno je da se ne može očekivati neki specijalan rezultat.
      vivax101_baterija_s.jpg
      Ipak, u praksi, ovaj tablet isporučuje daleko bolju autonomiju od mnogih neposrednih rivala. U klasi gde zatičemo svega 5-6 sati rada ekrana tokom obdanice, Vivax uspeva da isporuči dvostruko više. Možete očekivati da će baterija potrajati desetak sati – zapravo, uspeli smo da postignemo tačno deset sati rada tokom kojih se vrteo jedan klip od 10 sati na YouTube-u. U principu, to je sasvim korektno, pa je za očekivati da nećete morati prečesto da posežete za punjačem. U pakovanju se isporučuje 5V 2A punjač.
      Kamere
      U principu, kamere na tabletima su često tu tek da posluže, čak i na skupljim modelima. Stoga nije čudno da ovde situacija nije naročito sjajna, pošto zatičemo kamere rezolucija od 2 megapiksela i spreda i otpozadi. Rudimentarno, zar ne? Iako možete da snimite poneku pristojnu fotografiju ili video (pristojnu u odnosu na ono što se može očekivati kada se spomene senzor od 2 megapiksela), ne bi trebalo gajiti prevelike nade.
      foto_vivax101_4_s.jpg

      Kamere ne podržavaju nikakvo fokusiranje, pa sa fiksnim fokusom i slabašnim senzorom teško da možete da napravite naročito dobre fotografije. Glavna kamera ima malu ispomoć u vidu blica, ali ruku na srce, to ne može mnogo da popravi stvari. Kao što smo rekli, kamere će poslužiti u nekoj nuždi, ali ne treba očekivati više od toga.


      Tim rečeno, kamere imaju nekoliko trikova – za ovakvu kategoriju. Prisutan je neki “polupro” režim, u kome možete menjati ekspoziciju ili white balance, postoji mogućnost automatskog snimanja kada se detektuje osmeh ili kada pokažete dva prsta u V rasporedu, kao i snimanja panorame. Sve je to u redu, ali kao što rekosmo, ne treba očekivati čuda u ovom pogledu. Primere možete videti na okolnim fotografijama.
       
      U principu, vrlo smo naklonjeni tablet uređajima i smatramo ih umnogome zapostavljenim napravama iz razloga koje smo već spominjali. Vivax TPC-101 3G nam na odličan način demonstrira kako je za prilično razumnu svotu novca moguće doći do sasvim korektnog tableta, sa kojim je moguće raditi štošta, u svakom pogledu. Ovo su multifunkcionalne naprave u punom smislu te reči.

      Tim rečeno, ovo nije tablet bez mana, ali postoji li ijedan u ovoj cenovnoj kategoriji koji ih nema? Uređaj koristi ne naročito snažni čipset, stariju verziju Androida, nema senzor automatskog osvetljenja, a kamere su rudimentarne. Ipak, i tako pruža zaista dosta, sa IPS ekranom, veoma solidnom izradom za ovu kategoriju, pristojnom baterijom, 3G mogućnostima koje donose uživanje i van doma, i uopšte ostaje osećaj da se radi o sasvim korektnom uređaju. vivaxtabletTPC1013G3s.jpg
      Drugim rečima, Vivax TPC-101 3G nudi zaista dobar odnos uloženog i dobijenog. To osećanje je dodatno podstaknuto 3G opcijama, a podsećamo da je reč o Dual SIM konfiguraciji! Stoga sve ono što čini tablet korisnim i vrednim dodatno dobija na značaju jer ga možete upotrebljavati gde god postoji domet mobilnih mreža. Vivax TPC-101 3G je solidno zaokružen uređaj, a od vas zavisi da li vam je potreban tablet upravo ovakvih karakteristika. Ukoliko zadržite realna očekivanja, sasvim smo uvereni da će vas veoma lepo služiti u svim prilikama.
      Prednosti: – Dobra izrada za ovu klasu – 3G mogućnosti – Dobar odnos uloženog i dobijenog – Korektna autonomija
      Nedostaci:
      – Kamere osnovnih mogućnosti – Bez senzora automatskog osvetljenja – Starija verzija Androida
      Cena: 15 hiljada dinara Tablet na test ustupio KimTec.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test