Vodič za kupovinu laptopova, Q2 2013.

Vodič za kupovinu laptopova, Q2 2013.

Još uvek nije kasno da se opksrbite novim laptopom pre odlaska na odmor! Tradicionalna sezona odmora nam se bliži, a sa njom i poslednja šansa da se kupi nešto pre nego što krenu računi i nove kupovine koji stižu na jesen. Istovremeno, obično je leto "tiha sezona" za elektronske uređaje, gde nema previše noviteta. Obično, ali ne i uvek, naročito na polju laptopova. No, o tome ćemo više tokom teksta. Pogledajmo šta je najzaniljivije za kupovinu u ovom periodu...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Leto je obično zatišje pred buru kada je IT sfera u pitanju. Iako je prilično tačno da tada obično vlada “mrtvilo” kada je prodaja u pitanju, ciklusi IT industrije u proteklom periodu su postali takvi da period neposredno pred leto uglavnom služi za lansiranje nove platforme, koja sukcesivno postaje sve dostupnija tokom perioda koji potom usledi. Slično će biti i ove godine sa lansiranjem Haswell platforme kompanije Intel, čiji će konkretni izdanci moći da se kupuju do kraja leta i od jeseni.

      Međutim, to se neće desiti odmah, niti tako brzo. Takođe, sasvim je sigurno da će biti situacija gde se za mali napredak očekuje “vraćanje cene”, a isto tako se može očekivati da će mnogi trenutno dostupni laptopovi postati još dostupniji tokom tog perioda. Stoga će naše preporuke biti dugotrajnije nego što bi se to moglo pomisliti na prvi pogled, posebno ako imamo u vidu praksu da prethodne generacije uvek poduže ostaju na tržištu. Posebno to važi za Srbiju, gde je generalno cena apsolutno najbitniji faktor, mnogo više nego na platežno sposobnijim tržištima gde i neki drugi faktori igraju najznačajniju ulogu.

      Sve u svemu, puno se toga odvijalo u proteklom periodu. Izvršena je tranzicija sa Windowsa 7 na Windows 8, ultrabukovi su značajno pojeftinili u proseku, a pojavili su se brojni, interesantni primerci laptopova koji su svojevrsni hibridi, ili stoje na međama više kategorija u tolikoj meri da ni sami ne znamo kako da ih razvrstavamo. Laptopovi sa ekranima osetljivim na dodir više nisu nikakva retkost, a svakako treba reći da se kvalitet uređaja dostupnih na srpskom tržištu popravlja. Naše mišljenje o Windows 8 operativnom sistemu možete videti u ovom članku.  Ovde ne želimo da se bavimo Windowsom konkretno, već da ukažemo na posledice koje on donosi i doživljaj u radu. Jednostavno, smatramo da Windows 8 dobija pravu poentu tek sa laptopovima osetljivim na dodir.

      Takođe, skrenuli bismo pažnju da ćemo se u ovom pregledu manje fokusirati na mejnstrim modele. Iako ćemo svakako dati nekoliko preporuka, treba ipak uzeti u obzir da će Haswell platforma doći uskoro, te da, ukoliko planirate kupovinu te kategorije računara, možda ipak nije od zgoreg da sačekate malo. Sa druge strane, postoji dosta uređaja koji ne zavise toliko od hardverske platforme, ili kojima je hardverska platforma takva da nema potrebe čekati. Tipičan primer bi mogli biti veoma zanimljivi laptopovi bazirani na AMD platformama čija je cena izuzetno primamljiva, ili pak ultrabukovi i slični uređaji. Pođimo (kakvim-takvim) redom…
       Ekonomska klasa računara je segment  u kome se najviše prodaje kada govorimo o broju prodati primeraka, ali je istovremeno i kategorija u kojoj se situacija menja iz dana u dan i koja se puno prepliće sa drugim kategorijama. Primera radi, ako kažemo da je ekonomik računar onaj do 60 hiljada dinara, već imamo situaciju da se tu mogu ubrojati i najjeftiniji ultrabukovi. Takođe, da li je neki računar povoljan mejnstrim, ili odličan ekonomik laptop? Te stvari su vrlo individualne i zavise od shvatanja računara. Neko vidi računar od 50 hiljada dinara kao kompromis, a neko takvim vidi i duplo skuplji računar…
       

      Mnogo laptopova je u konkurenciji. U najnižem segmentu dominiraju laptopovi bazirani na slabijim procesorima kompanija Intel i AMD – Celeron i Zacate. Oni čine gro ponude u pristupačnim mašinama koje se prodaju za manje od 50 hiljada dinara. Zapravo, vrlo smo iznenađeni do koje mere se situacija – nije promenila u odnosu na pre 6 meseci! Ako ništa drugo, “školjke” nose iste oznake, ili makar slične, gde se od osam oznaka sufiksa razlikuju dve. Drugim rečima, mnogo toga rečenog pre nekoliko meseci važi i dalje.  

      Samsung nudi modele Serije 3, koji su dostupni u nekoliko hardverskih kombinacija, od najpristupačnijih (30-ak i nešto malo više hiljada dinara), pa do skupljih (50 i više hiljada dinara, zavsisno od konfiguracije). Samim tim mogu biti interesantni i u ekonomik kategoriji, ali i u “narednom iskoraku”, u mejnstrim kategoriji, o kojoj će biti više reči na narednoj strani. Svakako treba spomenuti i da Samsung u kompletnoj gami korisnicima nudi anti-glare ekrane, što je veoma bitno naglasiti jer ima dosta nas koji nismo ljubitelji visokog stepena refleksije koji uglavnom karakteriše današnje laptopove. Druga prednost Samsunga jeste vrlo dobar dizajn u više varijacija, u kombinaciji sa više nego solidnim kvalitetom izrade.  

      ASUS X501 je jedan od najinteresantnijih računara u ovoj klasi. Vrlo pristojnog dizajna, solidnog kvaliteta izrade i – u više hardverskih varijanti. Dostupno je nekoliko modela računara, uglavnom sa Celeron Dual Core procesorima i hard diskovima raznih kapaciteta. Treba imati na umu da odmah iznad njih imamo i modele S serije (S200, S300, S400, S500) u njihovim bazičnim varijantama. Radi se o računarima sa ekranima osetljivim na dodir, koji umnogome mogu unaprediti iskustvo korišćenja Windows 8 operativnog sistema. Istina, bazične varijante ovih računara su hardverski malo slabije od X501 modela, ali zato imaju ekrane osetljive na dodir. Više o ovim računarima ćete čitati na narednim stranicama…

      Dell je tu sa svojom Inspiron 15 linijom, koja se takođe sastoji od nekoliko modela različitih hardverskih karakteristika. Iskreni da budemo, smatramo da će ovi računari najviše odgovarati “tradicionalistima”, osobama koje žele računare tradicionalnijeg dizajna. No, iako našem senzibilitetu više odgovaraju ranije pomenuti modeli, niko ni u ludilu ne spori da su Inspiron modeli izuzetno zanimljivi i raznovrsni, te da korisnicima nude puno toga, ne samo u ekonomik kategoriji, već i u klasi iznad, zavisno od konfiguracije, koja može ići i do vrlo snažne, sa četvorojezgarnim procesorima i diskretnim grafikama.

      Vrlo zanimljiva opcija nam stiže i od kompanije Acer, koja nudi svoje mejnstrim Aspire V5 modele, ponovo u nekoliko varijanti, od kojih neki modeli pristaju cenovno ekonomik kategoriji. Jedan od takvih je model komplikovane oznake V5-551-64454G50Makk, koji dolazi sa AMD Trinity platformom. Kombinacija AMDa koji korisnicima uvek nudi dosta za novac i brenda Acer, poznatog po tome da uvek želi da bude “za koji dolar (ili u našem slučaju par stotina ili hiljada dinara) pristupačniji” rezultuje u praksi veoma zanimljivom kombinacijom koja bi mogla biti primamljiva mnogim kupcima.

      Za sam kraju, japanska Toshiba nam u ovoj kategoriji nudi Satellite C8X5 modele, koji su u više navrata prikazivani i na našem sajtu. Radi se o pouzdanim, korektnim računarima koji osim svojim tipičnim karakteristikama kupce mogu privuću karakterističnom garancijom. No Matter What (Bez obzira na sve) garancija uvek može puno značiti, naročito u ovoj kategoriji, i naročito kupcima koji se nećkaju koji proizvod uzeti, a pri tome su cenovno manje ili više ograničeni. Ukoliko se odlučite da odete korak dalje, ulazite u područje gde vlada pravi “krkljanac”. Mnoštvo Toshiba Satellite C85X, Dell Inspiron 15 N5050, ASUS X501, X55A, te Lenovo G570 i B5X0, HP 650 i Acer Aspire V5 modela se takmiči u mnoštvu konfiguracija. Imajte samo na umu da je u ovoj klasi cena vrlo varijabilna kategorija. Računari ove klase permanentno pojeftinjuju, cene se menjaju iz dana u dan, a u ponudi je mnoštvo modela, i svakog ima u nekoliko varijanti.
       
       Sećate se da smo ne tako davno ove dve kategorije razmatrali odvojeno? Konvergiranje laptopova u proteklom periodu je dovelo dotle da su danas ove kategorije gotovo srasle. Istovremeno, gejming kategorija je praktično nestala, te sada takve laptopove vidimo prosto kao višu klasu ove zajedničke, velike kategorije. Takođe, biznis računari su sasvim posebna kategorija koja bi zahtevala poseban članak i razjašnjenja, tako da ćemo to ostaviti za neki drugi put i oni nisu predmet razmatranja u ovom tekstu.
       

      To nije sve jer imamo i stapanje ultrabukova sa ovom kategorijom, i u cenovnom smislu, i u smislu karakteristika. Sve veći broj proizvođača nudi ultrabuk hardver u šasijama ove klase, ili pak u ultrabuk šasijama nudi hardver koji ne spada striktno u ultrabuk kategoriju, pa tako imamo vrlo tanke i elegantne računare koji bi naizgled pre trebali da pripadaju ultrabuk sekciji. U ovoj klasi ima dosta računara iz prethodne, ekonomik kategorije. Stoga, sve preporuke vezane za prethodnu kategoriju važe i ovde, sa tom razlikom što su varijacije ekonomik klase sa snažnijim konfiguracijama uglavnom plasirane u nižu i srednju klasu ove kategorije.

      HP Pavilion računari su uvek bezbedan izbor. Radi se o mejnstrim-multimedijalnim uređajima najvećeg proizvođača laptopova na svetu, koji ponovo dolaze u mnoštvu varijanti, ne samo po pitanju hardverskih konfiguracija, već i veličina. Ako preferirate “stil i filing” biznis računara, bilo koji ProBook je sasvim pristojna varijanta, posebno pošto ih karakteriše dobra izrada od aluminijuma, zajedno sa mat ekranima, te dobrim tastaturama i hard diskovima. Oni koji žele nešto još bolje, tu su EliteBook i Envy računari, dostupni u mnoštvu varijanti takođe. Osim ultrabukova sa Envy potpisom, posebno nam se dopada model HP Envy 14 – 2095en, koji ima i Core i7 procesor i Radeon HD 6630 grafiku, sve u vrlo pogodnom 14-inčnom pakovanju, po ceni manjoj od 600 evra.

      ASUS je takođe zastupljen u ovoj kategoriji sa nekoliko vrlo interesantnih modela. Najpre, imamo S46 i S56 modele koji su praktično ultrabuk klasa, ali su svakako kvalitetni računari dobre izrade i odličnog dizajna. Rame uz rame sa njima se nalaze ASUS N76 i N56 računari, takođe dostupni u nekoliko varijanti. Reč je o multimedijalnim top-modelima tajvanske kompanije koji imaju itekakvih aduta, od fantastične izrade, do sjajnih zvučnika po kojima su već uveliko prepoznatljivi. Ovi modeli su dostupni u različitim varijantama, konfiguracijama i cenovnim kategorijama, pa birajte onaj koji vam se uklapa u cenovni rang. Imajte samo na umu da N76 i N56 svakako nisu “vrlo pristupačni”, budući da se radi o kvalitetnim mašinama za koje je ipak potrebno platiti odgovarajuću cenu…

      To nije sve. Pominjali smo u više navrata odlične modele bazirane na AMD platformi. Možda dva najbolja primerka jesu ASUS U38N, koji nudi FullHD ekran i dobre performanse za oko 700 evra, te Samsung Series 5 Ultra, računar koji bi inače bio ultrabuk, ali pošto je baziran na AMD platformi (umesto na Intelovoj) on formalno ne može nositi tu odrednicu. U oba slučaja radi se o računarima baziranim na APU čipovima (CPU i integrisana grafika odličnog kvaliteta u jednom čipu), veoma dobrog odnosa cene i mogućnosti. Najzad, tu je i Acer Aspire V5 model baziran na AMD platformi, takođe veoma dobar izbor.

      Ne zaboravimo i Lenovo IdeaPad S400. Inače baziran na ultrabuk hardveru, ovaj računar svega par milimetara debljine deli od toga da formalno nosi ultrabuk oznaku. Međutim, sa tako povoljnom cenom koju ima, ne verujemo da će ikome nedostajati ta nalepnica, posebno pošto bi ona sasvim sigurno povećala cenu uređaja. Tanak računar divnih linija, vrlo kvalitetne izrade koji će na korektan način ispunjavati sve zadatke, sa originalnim Windows operativnim sistemom. Kada smo kod kompanije Lenovo, oni koji se igraju bi mogli da se komotno opredele za njihov IdeaPad Y500 računar. Posebna karakteristika ovog sasvim dobrog modela jeste prisustvo dva grafička GeForce GT 650M čipa, koji rade u SLI režimu i zahvaljujući čemu ovaj laptop pruža veoma, veoma dobre performanse u igrama.

      Samsung takođe nudi odličan izbor, a mi bismo istakli laptopove Serije 5, kojih ima veoma puno, u raznim varijantama po pitanju hardvera i dizajna. Odličan kvalitet izrade, dobar dizajn, dobre performanse, dobra cena u odgovarajućoj klasi. Ukoliko želite koji stepenik više, slobodno se opredelite za Samsung Series 7 Chronos, izvanredan mejnstrim laptop koji nudi FullHD rezoluciju, odličnu izradu, brz hardver, sve to po ne tako maloj, ali ne prevelikoj ceni, imamo li u vidu šta se dobija zauzvrat.
       Ultrabukovi su “pojeli” segment ultra-prenosivih laptopova, i praktično predstavljaju udarne adute prodaje, budući da su ne samo atraktivno dizajnirani, već i da su nešto više cene, pa na njima proizvođači više i zarade. To ne govorimo u negativnom smislu, nipošto, pošto ultrabukovi zaista nude puno. Kompromisi koje sa sobom povlače ultrabukovi u smislu performansi i upotrebe periferija i dodataka, te njihova visoka cena, uslovili su da tempo prihvatanja ide sporije nego što se to očekivalo, ali je zaista lepo videti da su cene postale zaista podnošljive i uporedive sa mejnstrim uređajima.

      Ultrabukovi se ističu natprosečnom prenosivošću, što će reći malim dimenzijama, i debljinom, te primetno manjom masom u odnosu na mejnstrim modele, kao i dobrom autonomijom. U donjem segmentu kategorije se ponudila alternativa u vidu modela sa hibridnim storidž sistemom i slabijim ekranima. U višoj klasi imamo uređaje koji su zaista izuzetno visokog kvaliteta, sa odličnim ekranima, SSDovima, diskretnim grafikama. Pogledajmo šta nam se nudi u ultrabuk kategoriji.

      Nama se u prvoj generaciji ponajviše dopao Samsung Series 9 ultrabuk, koji je dobio i Editor’s Choice priznanje našeg sajta, sasvim zasluženo. Sada je dotični model dodatno poboljšan, te stiže sa FullHD ekranom. Pokazalo se da je Serija 9 zbilja odličan ultrabuk, te da i dalje sasvim zasluženo zauzima visoko mesto na rang listi laptopova, a zašto ne reći, i u našim srcima. Kada sve ostavimo po strani, ovo je laptop koji je zaista uživanje koristiti u svakom pogledu.

      Danas svi proizvođači nude ultrabuk, ali nikako ne treba zaboraviti da je na našem tržištu prvi sa njima krenuo ASUS. Tajvanska kompanija i dalje ima izuzetan izbor u okviru svoje ZenBook familije proizvoda,  koja pokriva izuzetno širok cenovni opseg, od malih, 11,6-inčnih modela, preko 13,3-inčnih, sve do 15,6-inčnih uređaja sa diskretnom grafikom i ekranima osetljivim na dodir (ZenBook Prime, ZenBook U500 i UX51). Za sve ove modele je karakteristično da idu na “klasičan ultrabuk” stil, bez nekih ekstravagancija ili suvišnih detalja, sa čistim i preglednim dizajnom, te metalik sivim aluminijumskim površinama.

      HP je otišao koji korak dalje, makar ako tražimo nešto specifično. Kompanija forsira vrlo ekstravagantan pristup u svojim Envy SleekBook 4 i 6 ultrabukovima niže klase, odnosno u Envy Spectre modelima više klase. Podsetimo se i vrlo posebnog Envy Spectre laptopa koji je našao svoje mesto na stranicama našeg sajta, a koji je izrađen od – stakla! Gorilla Glass je u pitanju, a uređaj poseduje dizajn koji je radikalno drugačiji od onog koji karakteriše većinu konkurenata.

      Međutim, koji je ultrabuk najpovoljniji? Odgovor je kratak i jasan – Toshiba Satellite U940! Gotovo da deluje nestvarno da je cena ovog računara danas 60,000 dinara! Dakle, on je bukvalno na ivici ekonomik kategorije po pitanju cene, a ništa vam od performansi neće faliti, budući da je kompletna ultrabuk osnova tu. Što se nas tiče, važe tople preporuke za ovu mašinu, ukoliko ste rešili da se počastite jednim ultrabukom. Pa još kada uzmete u obzir No Matter What garanciju…

      Šta još od ultrabukova? Uh, to je prava pravcata glavolomka. U rasponu od 60 do 90-ak hiljada dinara imate pregršt modela svih proizvođača. Problem je što ultrabukovi ove kategorije liče jedni na druge kao jaje jajetu. Dok se kod snažnijih modela još i možemo “uhvatiti” za dizajn, materijale, poneku hardversku karakteristiku, ovde tome zbilja nema mesta. Gotovo svi naliče jedan na drugi kao jaje jajetu, bez obzira da li govorimo o unutrašnjosti, tj. hardveru, ili spoljašnjosti, tj. dizajnu. Iskreno, ne znamo ni sami šta bismo preporučili korisniku u slučaju da želi da kupi ultrabuk niže kategorije – izuzev modela Satellite U940 koji smo izdvojili u gornjem pasusu zbog cene. Da li će odabrati Lenovo, ASUS, HP, Acer, Toshiba varijantu – prepuštamo korisniku, jer ovde nema previše smisla dodatno izdvajati kandidate.
       Što bi rekli čuveni Pajtonovci: “A sada, nešto sasvim drugačije.” Za nekoliko modela koje ćemo vam predstaviti u ovoj sekciji nema zajedničke oznake, osim da su to takođe – laptopovi. Neki su specifični po odnosu stranica svog ekrana, a neki – možda i većina – po tome što teže da ponude funkcionalnost tableta. Čak i oni koji to ne nude nude neku interesantnu mogućnost, kao što je unos komandi prstima, zahvaljujući ekranu osetljivom na dodir. Koji modeli su nam najzanimljiviji u tom smislu?

      ASUS VivoBook S200, S300, S400 i S500 se ističu kao 12″, 13,3″, 14″ i 15,6″ modeli, a kompletan test modela S200 možete pročitati na našem sajtu. Spolja izgledaju kao klasični, tanki računari, a imaju Windows 8 i – ekran osetljiv na dodir, koji umnogome donosi drugačiji doživljaj računara. U oba slučaja se radi o tankim i lakim računarima, koji imaju tu prednost u odnosu na ultrabukove da donose snažniji hardver, ali i dalje u minimalističkom izdanju sa visokim kvalitetom izrade. Izrađeni od metala, ovi računari pored bazičnih varijanti sa dvojezgarnim Celeronima imaju i snažne Core i3 i Core i5 procesore, a opciono i diskretne grafike. Što je najlepše, cene im nisu previsoke i dostupni su tako reći svima – već od 39,990 dinara, što ih može svrstati i u ekonomik kategoriju, da smo to činili isključivo po ceni.

      Lenovo Yoga 13 je vrlo zanimljiv ultrabuk hibrid, čiji ćete prikaz moći da čitate na našem sajtu kroz nekoliko dana. Koncept je vrlo jednostavan – kada krenete da otvarate ekran, možete da nastavite da ga otvarate, otvarate i otvarate, sve dok ga ne okrenete skroz na drugu stranu. Budući da je ekran osetljiv na dodir, tada računar možete bukvalno koristiti kao tablet. Bez obzira na mod u kome ćete koristiti ovaj uređaj, dobijate vrlo dobar IPS ekran rezolucije 1600×900 piksela sa SSD-om. Nešto više o računaru ćemo ostaviti za sam test. Reč je o još jednoj vrsti hibrida koji pokušava da ponudi specifičan odgovor na potrebe kupaca za tabletima i laptopovima – i to u jednom uređaju.

      Međutim, najuspeliji rad na temu hibrida je, makar prema našem mišljenju, ASUS Taichi! Nesvakidašnji koncept podrazumeva prisustvo dva ekrana, po jednog na “obe strane poklopca”. Tako ne samo da možete koristiti uređaj poput tableta ili poput klasičnog laptopa, već dve osobe istovremeno mogu koristiti računar po želji! Nažalost, ovaj računar trenutno nije dostupan u radnjama, ali je za očekivati da će to uskoro ponovo postati kada pristignu nove količine. I ova mašina se može naći u nekoliko dimenzija i veličina.

      Konačno, ukoliko ste ljubitelj multimedije i ultrabukova možete vrlo ozbiljno da razmislite o Toshiba U840W laptopu. Oznaka W u nazivu označava “wide”, a ovde imamo situaciju da se radi o ultra-širokougaonom ekranu. Tačnije, ekranu odnosa stranica 21:9, rezolucije 1792 x 768. Nemojte misliti da je ova rezolucija korisna “samo kod filmova”, koji se inače uglavnom nativno rade u 21:9 formatu, jer u praksi i desktop zaista dobija benefite od širine, odnosno dodatnog prostora. Sve u svemu, vrlo, vrlo interesantna kupovina ne samo za filmofile, već i one koji žele jedan sasvim poseban računar. Po svemu ostalom, od hardvera do dizajna, on je klasičan ultrabuk, a cena mu zaista nije prevelika za tu kategoriju proizvoda, čime se dokazuje da inovacija i ekstravagancija ne moraju uvek biti papreno skupe.
       
      Umesto zaključka
      Toliko od nas za ovaj put. Nadamo se da smo vam barem malo olakšali izbor u kupovini vašeg sledećeg prenosnog računara, ma za koju varijantu ili segment da ste zainteresovani. Naša preporuka i završni, ali možda i najbitniji savet – ne gledajte na kupovinu laptopa kao na trošak, nego kao na investiciju. Po običaju, sve mobilne uređaje o kojima je bilo reči u tekstu možete pronaći u šopovima prijatelja sajta, kompanija Gigatron, ComTrade Shop, WinWin, PiN Computers, ali i u brojnim drugim maloprodajama širom zemlje. Uglavnom su svi računari dostupni kod više maloprodaja. Cilj nam je bio da vas ovim vodičem usmerimo prema uređajima koje smatramo najinteresantnijim po kategorijama. Izbor, odluka i sve ostalo je – na vama.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test