Honor 90 test - Velika očekivanja

Honor 90 test - Velika očekivanja

Honor 90 je model od kojeg se mnogo očekuje zbog odlična dva telefona koja smo videli od početka godine. Da li su očekivanja ispunila nasleđe Honor 70 modela?

    Sadržaj

      Globalna premijera Honor 90 telefona održana je u Parizu 6. jula, a ova kompanija i zvanično predstavila svoje nove predstavnike srednje i niže klase – Honor 90 i Honor 90 Lite. U pitanju su dva zanimljiva telefona, a prvi na test stigao je punokrvni Honor 90, model koji treba da ukrsti koplja sa predstavnicima više srednje klase.

      Sa cenom od 75.000 dinara konkurencija je ljuta i Honor ulazi u kategoriju prošlogodišnjih flagship modela – Samsung S22 sa 8/128 GB memorije, Xiaomi 12 sa 8/256 GB, te Motorola Edge 30 Pro, te Huawei Nova 10 i 11 modelima. Razlike u ceni ili nema ili su u rasponu od po 5.000 dinara gore ili dole.

      Šta Honor 90 nudi u ovoj cenovnoj klasi

      U pitanju je veoma lepo dizajniran telefon, lagan i tanak, sa solidnim hardverom i kamerom od 200 MP. Od najviše klase Honor 90 krade izuzetan ekran, dok stvari poput velike baterije i podrške za brzo punjenje zaokružuju paket. Da bi smo sve ovo dobili u ovom cenovnom rangu, Honor je morao da napravi neke prečice, koje nisu toliko vidljive, ali krenimo redom.

      U poslednjih nekoliko godina, cene telefon su osetno porasle, i na to je uticalo mnogo faktora, pričali smo više puta o tome, i da se ne ponavljamo previše, poenta je da jeftinih telefona sa vrhunskim hardverom više prosto – nema. Makar kod nas, budući da se neki takvi telefoni ne nalaze u domaćoj ponudi. U novoj tržišnoj utakmici, svi veliki igrači sada se trude da ponude našto malo drugačije kako bi vas privoleli na svoju stranu.

      Elegantan dizajn

      Honor 90, kao što rekosmo ima izuzetno lep dizajn. Tanko kućište, mali okviri ekrana, ekran sa staklom zakrivljenim sa sve četiri strane i vrlo lepa poleđina samo su neke od stvari koje upadaju u oči na prvi pogled. Dodajte tome i interesantan dizajn kamera zadnje strane inspirisanih mesečevim fazama i jasno je da je Honor sa velikom pažnjom želeo da se Honor 90 istakne među svojim konkurentima.

      Prečica u ovom slučaju je plastični ram telefona i plastična poleđina. Iz estetskog ugla ovo ne bi trebalo da vam smeta, jer, kao što smo više puta rekli, vizuelna razlika između plastike i stakla  poleđine, odnosno plastike i metala rama telefona ne postoji. Ono gde biste više voleli metalni ram je u slučaju da ispustite telefon. Nažalost, Honor uz svoj novi model više srednje klase ne isporučuje ni punjač ni zaštitnu masku.

      Odlični AMOLED ekran

      Ono što Honor 90 ističe je odličan zakrivljeni 6,7-inčni AMOLED ekran sa osvežavanjem od 120 Hz, svetlinom od 1600 nita i PWM zatamnjivanje koje se obavlja brzinom od 3840 puta u sekundi. Upravo ta zakrivljenost sa sve četiri strane viđena na još nekim telefonima, kao na primer na Huawei P60 čine da telefon deluje tanje i elegantnije, a zbog tog oblika, telefon lepše leži u ruci. Loša strana je što kada ga spustite na ravnu površinu, celokupan kontakt se ostvaruje isključivo ekranom, a to nikako nije dobro na duže staze.

      Srećom, uz ekran dolazi zaštitna folija koja donekle neutrališe ovaj problem, ali bismo voleli i daje maska našla mesto u pakovanju.

      Rezolucija ekrana je pomalo čudnih 2664×1200 piksela, a velika dijagonala omogućava prostranu radnu površinu. Osvežavanje od 120 Hz je odlično za svakodnevni rad, ali telefon nema LTPO matricu koja je rezervisana za premijum klasu i koja omogućava nešto finije promene stope osvežavanja. U toku korišćenja primetili smo pad na 60 ili 90 Hz u zavisnosti od toga da li ste u aplikacijama ili gledate video ili statičnu sliku.

      Ipak, na DxOMark testu Honor 90 je dobio Gold sertifikat, što znači odličan prikaz boja, i zaista, prikaz deluje impresivno, kako unutra, tako i napolju na jakom svetlu. Honor je jedna od kompanija koja se takođe prilično trudi na polju brige o našim očima, pa je tako PWM na 3840 Hz nešto što nemaju ni konkurentski telefoni najviše klase. S obzirom na to da po ceo dan gledamo u ekrane, zaštita od plavog svetla i treperenja ekrana omogućava da duže koristimo telefone, a da nam to ne smeta previše. Ruku na srce, većina nas verovatno preteruje u tome koliko često koristi telefon svaki dan, ali ako neke navike ne možemo dovoljno da promenimo, nije na odmet da ne budu toliko štetne.

      Primera radi, visok PWM smanjuje naprezanje očiju, a filter plavog svetla obezbeđuje prirodno lučenje melatonina kako bi se poboljšao kvalitet sna tokom noći.

      Upravo zbog toga nam je Honor poslao jedan aparat koji služi za poređenje PWM tehnologije, tako da možemo direktno da vidimo frekvenciju treperenja ekrana koje uzrokuje neprimetno širenje i sužavanje naših zenica i samim tim dodatno umara naše oči. Što je manja frekvencija to je veće opterećenje na naše zenice, a kada frekvencija pređe 3.000 Hz, kao kod Honor 90, naše oči više ne mogu da primete to treperenje.

      Konektori, portovi i zvučnik

      Elegantno kućište modela koji smo mi dobili je metalik plave boje i lepo se uklapa sa plavo-zelenim leđima telefona. Tu su i ona karakteristična ojačanja u uglovima koja dodatno ojačavaju strukturu telefona u slučaju pada.

      Honor se odlučio za čist i minimalistički pristup kada je dizajn u pitanju. To znači da na gornjoj strani, sem dodatnog mikrofona za eliminaciju buke tokom razgovora nećete naći ništa. Dole su USB-C port, mikrofon, zvučnik i slot za dve nano SIM kartice. Napomenućemo i da model koji smo mi dobili na test, a koji će se prodavati kod nas ima podršku za eSIM kartice, što je posebno zgodno kada treba da krenete na putovanja.

      Jedan zvučnik znači i 50% lošiji zvuk od većine drugih telefona ove klase, i to moramo da zamerimo kompaniji Honor. S druge strane, ovakav ekran i kamera zahtevaju kompromise, a linija je ovoga puta povučena kod stereo zvučnika. Ovaj koji imate na raspolaganju je OK, ali ništa više od toga. Sa druge strane, eliminacija drugog zvučnika omogućila je da tokom razgovora, kada koristite zvučnik koji je smešten iza tankog proreza tik iznad ekrana, imate dodatnu privatnost, jer je zvuk usmeren samo ka vašem uhu, a ne rasipa se okolo kao kod telefona sa stereo zvučnicima.

      Bočni tasteri locirani su na svojim očekivanim mestima, imaju jasno definisan hod, tanki su i vrlo čvrsto leže u svojim mestima, bez neželjenih kretnji levo desno, karakterističnih za sve telefone sem premijum klase.

      Senzor otiska prsta je optički, prilično je precizan, ali bismo voleli da je lociran malo više, jer je skoro pri dnu ekrana, što nije baš prirodna pozicija za vaš palac.

      Hardver

      Iako su mnogi očekivali da Honor 90 vidimo sa Snapdragon 7+ Gen 2 čipsetom, kompanija se odlučila da svoj premijum model srednje klase opremi novim Snapdragon 7 Gen 1 čipsetom koji je po performansama bliži Snapdragon 778G+ nego novijim generacijama. Ipak, ovo je i dalje odličan čipset, sa dovoljno snage za svakodnevne poslove i igranje kada se za to ukaže prilike. Pride ima dobru energetsku efikasnost, a Honor 90 je dobio malo bržu verziju 4 nm čipa sa 100 MHz višim radnim taktom Prime jezgra i „unapređenjima na polju veštačke inteligencije“, da citiramo deo sa zvanične premijere.

      Dobra stvar je što verzija koja će se prodavati kod nas dolazi sa 12 GB radne i 512 GB skladišne memorije, što je više od dobrog dela premijum modela najviše klase i dovoljno memorije da nekoliko godina unapred ne razmišljate da će vam zafaliti prostora za fotografije i video snimke.

      Dobra stvar je da Honor nije škrtario na konekcijama, pa pored 5G, koji je u Srbiji i dalje nebitan faktor, imamo Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, sve moguće GPS sisteme i NFC za plaćanje telefonom.

      Baterija

      Honor 90 dolazi sa velikom baterijom kapaciteta 5.000 mAh i podrškom za punjače snage 66 W. Na našu veliku žalost, mi spadamo u tržišta na kojima u kutiji neće dolaziti punjači, pa ćemo se za brzine punjenja osloniti na zvanične Honor brojke. Sa Honor punjačem kompanija kaže da ćete za 5 minuta bateriju napuniti do 20%, za 15 minuta do 45%, za pola sata do 85%, a do 100% za oko 50 minuta.

      Honor 90 podržava i reverzno punjenje kablom drugih uređaja, brzinom od 5 W, ali bez podrške za bežično punjenje.

      Test baterije pokazao je 52% baterije nakon deset sati video reprodukcije. Prevedeno u realne uslove, u pitanju je jako dobra baterija koja će bez problema izdržati dan i po do dva upotrebe, ali imajte na umu da je veliki ekran ujedno i najveći potrošač i da će od toga koliko je on aktivan umnogome zavisiti autonomija.

      MagicOS 7.1

      Dobro poznati operativni sistem je najsvežija verzija Honor korisničkog interfejsa u čijoj pozadini radi Android 13. Pored toga Honor 90 će imati i dve godine ažuriranja operativnog sistema i tri godine bezbednosnih ažuriranja, što je uvek dobrodošlo čuti, jer znate da ste u naredne tri godine mirni i sa te strane.

      O MagicOS 7.1 smo već pisali kada smo testirali Honor Magic5 Pro, ali da podsetimo da je u pitanju verzija korisničkog interfejsa koja i dalje neodoljivo podseća na EMUI, i koja je donela unapređenja poput velikih foldera, te interakcije sa tekstom na slikama, brzim kreiranjem PDF-ova od detektovanog teksta i sličnih korisnih funkcija koje definitivno ne zaostaju za konkurentima.

      Sistem kamera

      Možda i najprijatnije iznenađenje novog telefona je glavna kamera sa Samsung ISOCELL HP3  senzorom rezolucije 200 MP i velikim otvorom blende od f/1.9. Pored nje tu su i 12 MP širokougaona makro kamera koja zahvata ugao od 112 stepeni, i dodatni senzor dubine, dok je sa prednje strane smeštena selfi kamera rezolucije 50 MP. Podržani su 4K video snimci u 30 fps kao i slow motion snimci u 960 fps.

      Pored navedenog, glavna kamera ima prilično veliki senzor i krupne piksele pojedinačne veličine 0,75 mikrometara koji se spajaju sistemom 16 u 1 za fotografije rezolucije 12,5 MP. Za razliku od na primer Samsung S23 Ultra, senzor dozvoljava slikanje u punoj rezoluciji, ali ne i 50 MP režim sa spojena četiri susedna piksela. Glavna kamera ne podržava optičku stabilizaciju, ali je tu elektronska za vide, dok se za fokusiranje brine klasični PDAF sistem. Dakle, jedan klasični sistem sa velikim senzorom, velikim otvorom blende i krupnim, grupisanim pikselima za izazovne svetlosne uslove.

      Glavna kamera

      Kvalitet Selfi kamera je dobar. Slike su prilično detaljne, sa dobrim dinamičkim rasponom, ali isprepletani delovi i krošnje drveća ostaju enigma za Honor 90. Telefon se tu bori naknadnim procesiranjem, ali rekli bismo bezuspešno. Veštačka inteligencija ima tendenciju podizanja kontrasta, kako bi fotografije delovale atraktivnije, što može da dovede da neki delovi deluju neprirodno.

      Ipak, kao što smo rekli, odlična količina detalja i širok dinamički raspon zasenjuju ostale nedostatke, tako da po danu ova kamera pravi jako dobre fotografije. Reprodukcija boja je takođe pohvalna, uz napomenu da podrazumevano boje deluju blago življe nego što je to u prirodi.

      Noćne fotografije su odlične, kako u regularno, tako i u noćnom režimu. Veliki senzor uspeva da sakupi ozbiljnu količinu detalja uz fantastično uklanjanje šuma i prilično širok dinamički raspon. Prebacivanje na noćni režim dozvoljava da senzor upije malo više svetla, pa su slike oštrije, detaljnije, sa malo jačim kontrastom i fino otvorenim senkama.

      Ono gde se ovaj senzor najslabije snalazi su fotografije unutra, na kojima počinje da se vidi šum na tamnijim delovima i gubi se oštrina ka ivicama kadra. Čak je i dinamički raspon uži nego što biste očekivali, za šta pre svega krivimo veštačku inteligenciju koja definitivno nije dobro odabrala parametre kamere tokom fotografisanja i naknadne obrade.

      Širokougaona kamera

      Širokougaona kamera, s druge strane ima rezoluciju od 12 MP i F/2.2 blendu, ali i autofokus koji omogućava pravljenje makro fotografija. Ugao od 112 stepeni je fino širi u odnosu na glavnu, ali smo viđali i šira sočiva.

      Iako blago toplije, boje su prilično konzistentne na obe kamere, uz manje detalja, posebno kada se odaljavate od sredine kadra. Ipak, dinamički raspon je prilično širok, doduše ne kao na glavnoj kameri, ali je kvalitet fotografija, za jednu širokougaonu kameru dobar.

      Noću ova kamera znatno zaostaje za glavnom. Detalja ima manje, slika nije toliko oštra, ali kada se prebacite na noćni režim, sve se popravlja, uz napomenu da algoritam za uklanjanje šuma i ovde radi odličan posao.

      Boje su malo toplije, ali zbog užeg dinamičkog raspona fotografije su vidno tamnije od onih sa glavne kamere. U prevodu, ako vam baš zafali širine, možete je iskoristiti, ali je uvek bolja opcija da se odaljite nekoliko metara unazad.

      Selfi kamera

      Selfi kamera visoke rezolucije poseduje neimenovani senzor, ali koristi tehnologiju spajanja piksela za konačne fotografije. Blenda od f/2.4 je dobra, kao i podrška za video snimke u 4K u 30 fps, čime se ne mogu pohvaliti ni neki duplo skuplji telefoni.

      Na raspolaganju su vam takozvani 0,8x širokougaoni i 1x režimi, pa treba da znate da je ovaj širi u stvari pravi režim rada, a 1x je blago zumiran. U svakom slučaju ova kamera ima odlične dnevne fotografije po svim parametrima. Iako nema autofokusni sistem, one su detaljne i oštre, sa lepom reprodukcijom boja i širokim dinamičkim rasponom. Čak i u kontrasnim situacijama, ova kamera uspeva da izvuče najbolje moguće rezultate, bez šuma i da zadrži visok kvalitet.

      Primetili smo da ponekad selfi kamera može da preeksponira kadar, u onim izazovnim situacijama kada vam je lice u senci, kada telefon ne uspeva da se izbori sa balansiranjem, pa pozadina „izgori“ da bi vaše lice ostalo prirodno.

      Noću selfiji takođe izgledaju dobro, a ovde se baš vidi razlika između 0,8x i 1x nivoa zuma, gde je prirodni, širi zum znatno kvalitetniji. Boje su dobro očuvane, algoritam za šum odlično radi svoj posao, a fotografije bez blica, u vidu jako osvetljenog ekrana rezultuju prirodnijim bojama. U prevodu, ako vam je potreban blic, onda je svakako previše tamno za selfi.

      Video

      Kada je video u pitanju, sve tri kamere mogu da snimaju u 4K u 30 fps. Dnevni video snimci glavnom kamerom su osrednji. Iako nema optičku, elektronska stabilizacija lepo radi svoj posao i eliminiše neželjene potrese. Boje su dobre, ali fali malo oštrine i širi dinamički raspon, posebno u tamnom spektru, gde počinje da bude vidljiv šum.

      Širokougaona je takođe korektna, sa malo izraženijim nedostacima koje smo primetili kod glavne kamere.

      Snimci u zatvorenom prostoru i slabim svetlosnim uslovima dodatno naglašavaju ove loše strane, pa su snimci generalno prilično tamni i zrnasti kod širokougaone, a malo bolji kod glavne kamere- problemi su izvori svetla i zum sa kojim glavna kamera, uprkos visokoj rezoluciji ne uspeva da se izbori.

      Nasuprot njima, selfi video snimci su odlični, sa dobrom stabilizacijom, dobrim bojama, dosta detaljni i kvalitetni i za njih imamo samo reči hvale.

      Premijum srednja klasa

      Ovu godinu kompanija Honor počela je agresivno sa odličnom Magic5 serijom telefona i pobrala lovorike i u premijum i u budžetski orijentisanoj klasi. Sa tako dobrim telefonima na početku godine, Honor 90 je u startu morao da ispuni velika očekivanja. U ovom trenutku možda i prevelika.

      Novi Honor model je laserski fokusiran na ključne elemente modernih telefona: dizajn, ekran, bateriju i kameru. I tu nema dileme, sve je na najvišem nivou. Dizajn je elegantan, upečatljiv i dopadljiv, a baterija velika sa dobrom autonomijom. Kamera ima impresivnu rezoluciju i jako dobre i vrlo detaljne fotografije, za koje verujemo da će biti još bolje sa novim softverskim ažuriranjima. I naravno tu je ovaj izuzetan AMOLED ekran, koji očekujete u duplo skupljim telefonima. Odlična svetlina, zakrivljenje sa sve četiri strane, visoka rezolucija i odličan prikaz boja. I onda na sve to dodate još i ozbiljan skup tehnologija koje se brinu o vašim očima, i omogućavaju da bolje spavate, i jasno vam je da je Honor 90 upravo želeo da izvuče maksimum u najbitnijim kategorijama.

      Snapdragon 7 Gen 1 nije najmoderniji i najjači čipset i verujemo da bi mnogi voleli da vide nešto jače, bolje i štedljivije, ali daleko od toga da njemu nešto fali. U pitanju je čipset sa odličnom AI podrškom namenjen srednjem segmentu. Srećom, na raspolaganju ima ozbiljnih 12 GB RAM-a i čak pola TB skladišne memorije za sve vaše slike i video snimke kojih svakim danom ima sve više. Prosečni korisnik koji ne haje previše za specifikacije, brzinu jezgara i slično, razliku osetiti – neće. Sve radi brzo i fluidno.

      Realni nedostaci ovog telefona su mono zvučnici, izostanak IP zaštite i izbacivanje punjača iz pakovanja. Tu nema mnogo okolišanja, jer ima mnogo nas kojima je to dovoljan razlog da potražimo neki drugi telefon. Opet, setimo se Honor 70 telefona koji je prošle godine imao mlak prijem kada se pojavio, a zabeležio je vrlo dobru prodaju u Srbiji, pa ni ovde stvari ne treba posmatrati crno-belo.

      Cena

      Ako vam je cena od 75.000 previsoka napomenućemo i da pretprodaja traje do 24. jula, i da ko poruči ovaj telefon u maloprodaji ili preko operatera do tad dobija na poklon Honor Pad X8 tablet. Sa druge strane, ako vam ističe ugovor, uvek imate opciju da svoj novi telefon kupite preko operatera i tako visoku cenu učinite podnošljivijom. Znate da mi uvek preporučujemo Yettel koji ima bogatu ponudu uređaja. U konkretnom slučaju, uz neki od Total paketa mesečna rata za Honor 90 je oko 2000 dinara, a ako tome dodate i neki stari telefon koji ne koristite, možete ostvariti dodatnih 10.000 dinara popusta, što uz tablet koji Honor poklanja deluje kao primamljiva ponuda.

      Naravno, kada dođe trenutak za kupovinu, svako od nas ima svoje prioritete, stvari koje voli i ne voli, i neke bez kojih može, a neke bez kojih ne može. Naše je da vam prenesemo svoje utiske, i predočimo sve one dobre i loše strane svakog uređaja, a konačna odluka uvek je i samo na vama.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Komentari (0)

      Nema komentara 😞

      Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

      Pridruži se diskusiji
      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test