Samsung Galaxy A55 test: kvalitet izrade iznad svega

Samsung Galaxy A55 test: kvalitet izrade iznad svega

Samsung je opremio svoj Galaxy A55 telefon maksimalno kvalitetnom izradom kojom se ni po čemu ne razlikuje od, mnogo skupljih Galaxy telefona S serije

    Sadržaj
      Samsung Galaxy A55 test: kvalitet izrade iznad svega

      Pozitivne ocene

      • Izuzetna izrada i materijali za ovu klasu telefona
      • Fantastično svetao ekran
      • Odlično zaštitno staklo
      • Sistem kamera svestraniji od konkurencije
      • Exynos 1480 je prijatno iznenadio
      • Dobar zvuk iz zvučnika

      Negativne ocene

      • (Pre)sporo punjenje
      • Konkurencija u osnovi nudi bolje memorijske specifikacije

      Na nas je ovogodišnji Samsung Galaxy A55 jednostavno ostavio utisak zrelog i kvalitetnog proizvoda u klasi kojoj pripada. Ne sumnjamo da je to moglo da bude još bolje, ali ko bi onda poželeo ove duplo skuplje uređaje a pri tome izgledaju identično? Gradacija u ponudi mora da postoji, tako da jedan drugog ne ugroze…

      Ako je Galaxy S serija Samsunga motor kompanije u smislu tehnoloških dostignuća i popularnosti brenda, onda Galaxy A serija to treba da valorizuje kroz milione prodatih komada u tom srednjem cenovnom rangu. I to je već tako godinama, ova serija telefona obilato koristi put koji je popločala serija S, da neodlučni kupci koji se ne razumeju previše, kažu kad uđu u radnju: dajte vi meni Samsung, to mi je najsigurnije.

      I bez dileme, ako govorimo makar o telefonima koje komentarišemo mi na kanalima i portalima poput Benchmarka, Samsung Galaxy A5x je ta serija koja tu celu priču nosi i oko koje se vodi 95 procenata diskusija: 5x se kupuje jer cenimo da je to dobar telefon, A 3x kada nemamo novca za ovaj najjači, A2x ili A1 „nešto“ kada kupujemo na način, dajte vi meni taj najjeftiniji ali obavezno da bude Samsung. Takvo vam je stanje na terenu, u radnjama…

      I ta Galaxy A „50 i nešto“ edicija uvek je izazivala veliko interesovanje, jer baš taj telefon pripada onoj zoni sigurne kupovine, kada tražimo dobar telefon koji ne košta previše. Bilo je tu vrlo uspešnih modela, tu u prvom redu mislim na onu, 2021 godinu kada je nakon Galaxy A52, Samsung izbacio A52S koji je te godine bio izbor mnogih, verovatno i najuspešniji Galaxy A telefon ikada. Galaxy A53 i A54 nisu doneli neke konkretnije promene, a sada je došlo vreme da vidimo šta nam donosi Samsung Galaxy A55.

      Dizajn – kao i Galaxy S serija

      Prva i osnovna stvar, Galaxy A55 je malo porastao: u pitanju je model iz serije sa najvećim ekranom do sada. A52 i A53 imali su ekran dijagonale 6.5“, A54 6.4 – a Galaxy A55 stiže sa ekranom od 6.6 inča.

      Dizajnerski gledano, sledi se pravac sa ravnim ramom telefona pa sada svi Samsung telefoni forsiraju istu ideju, izuzev onog najboljeg u ponudi – S24 Ultra. Ako neko slučajno pomisli da se Samsungu dopada kako je to Apple inicirao – u pravu je. Svaka slučajnost je isključena.

      Galaxy A55 u ruci izgleda zaista dobro, kompaktno, snažno, kao tenk. Top kvalitet izrade u svakom smislu: aluminijumski ram telefona sa lepim dizajnerskim detaljem ima izvesno izdignuće pre i posle tastera sa desne strane.

      Na tom delu je inače brušeni aluminijum rama zamenjen glatkom aluminjumskom površinom koja donosi drugi osećaj pod prstima i moram priznati da mi se dopao ovaj mali detalj. Eto, i u srednjoj klasi telefona Samsung se odlučio da korisnicima ponudi apsolutno isti kvalitet izrade kao kod duplo, pa i više skupljih uređaja iz svoje Galaxy S linije. Bravo!

      Model koji je stigao na test stigao je u ovoj, vi ćete verovatno reći beloj, a specifikacije kažu light blue varijanti koja mu zaista vrlo lepo stoji, a u ponudi su još i lila, lemon i navy.  Nazivi su na engleskom jeziku, na našem svetlo ljubičasta, limun žuta i teget.

      Tasteri su na desnoj strani, na gornjoj sekundarni mikrofon i gle čuda, fioka za SIM kartice – ako vam ne treba druga SIM kartica, a i šta će vam kad telefon podržava eSIM, možete staviti memorijsku micro SD karticu – mogućnost koju sve ređe srećemo. Leva strana je potpuno prazna a dole osim USB priključka zatičemo još dva mikrofona i prorez za zvučnik koji je izveden, što bi se reklo iz komada.

      Drugi zvučnik predstavlja slušalica telefona a sveukupno gledano, zvuk je dobar, solidno glasan – poredili smo ga sa prethodno testiranim Xiaomi telefonom ove klase i razlika je jasna i konkretna u korist A55 modela.

      Alumijumski ram a staklo napred i pozadi – i to Gorilla Glass Victus +. I sad pogledajte…jedan znatno skuplji, S23 FE telefon stiže sa Gorilla Glass 5 zaštitom a ovaj telefon sa zatno boljom.

      Možda je to jedan pokazatelj koliko ove godine Samsung ovu seriju smatra važnom, jer na planu kvaliteta izrade i dizajna, ne vidim ko će prepoznati da li u ruci držite ovaj telefon ili recimo Galaxy S24+ koji je bezmalo tri puta skuplji.

      Otpornost na vodu i prašinu deklarisane su po IP67 sertifikatu što podrazumeva maksimalnu zaštitu od prašine a što se ulaska u vodu tiče, do metar dubine u trajanju od 30 minuta.

      Najbolja svetlina ekrana do sada

      Ekran je Super AMOLED dijagonale 6.6 inča, 120 Hz osvežavanje i zapanjujuća svetlina za ovu klasu uređaja!

      Pazite sad, naš kolorimetar je zabeležio rezultat od čak 1620 nita, što je daleko bolje osvetljenost od svih Galaxy S24 modela, pa i onog najboljeg, Galaxy S24 Ultra. Ili ako želite još jedan pokazatelj, 1620 nita ostvario je do sada samo iPhone 15 Pro Max.

      Potpuno neuobičajeno za ovu klasu uređaja: i ovaj podatak se pojavio u vestima na Benchmarku pre 20-ak dana, a naša merenja su to samo potvrdila. I dileme nema, Samsung Galaxy A55 ima ubedljivo najbolji ekran u klasi, i ne samo u klasi – već je bolji i od mnogih skupljih telefona.

      Exynos 1480 je sasvim dobar

      A već treću godinu zaredom Galaxy A 50 serija dolazi sa procesorom iz sopstvene kuhinje: nakon Exynosa 1280, zatim 1380, red je došao i na Exynos 1480. Za razliku od prethodnika on je izrađen u 4 nanometarskom procesu, dolazi u 2+6 kombinaciji bržih i sporijih procesorskih jezgara, sa 15-ak posto višim radnim taktom A78 jezgara. Mali G68 MP5 grafika zamenjena je Xclipse 530 GPU-om koji je Samsung razvijao zajedno sa kompanijom AMD.

      U pitanju je čipset koji sa lakoćom obavlja sve zadatke koje prosečan korisnik može da očekuje od telefona ove klase: u poređenju sa Dimensity 7200 Ultra malo je brži kada je CPU segment u pitanju i nešto sporiji na planu grafike, rame uz rame.

      Ukoliko smo u prethodnoj recenziji rekli da se pomenuti procesor ne zagreva, onda se Exynos 1480 greje još manje. Na intenzivnom testu u trajanju od 20 minuta Exynos je dosegao 35 stepeni, naspram konkurentskih 40.

      Procesor je uparen sa 8 GB RAM-a: konkurencija u vidu Realme i Xiaomi modela nudi 12. Oprečna su mišljenja da li procesori ove klase uopšte iziskuju toliku količinu radne memorije ali hajde da to ostavimo vama u komentarima, kakva su vaša mišljenja na tu temu.

      I količinom skladišne memorije Galaxy A55 zaostaje za konkurentima, 128 GB je teško da razumemo ove, 2024 godine, 256 GB je sasvim u redu – a konkurenti nude 512 GB. Svi redom UFS 3.1, brzo skladištenje podataka što je eto postalo standard i u ovoj kategoriji, a premijum klasa je otišla na UFS 4.0.

      Samsung možda ima opravdanje u tome što jedini nudi proširenje memorijskim karticama, a možda računa i na kupce koji će se odlučiti za jeftiniju varijantu jer jednostavno, ne koriste previše kameru niti skidaju multimedijalne sadržaje. Eto prilike da i vas upitamo koliki je skladišni prostor vašeg telefona i koliko je popunjen?

      Baterija i (opet) sporo punjenje

      Baterija, u 90 posto situacija ne treba ni da govorimo – 5000 mAh. Na našem destočasovnom testu YouTube reprodukcije pokazala je ne spektakularan, ali sasvim korektan rezultat, 55 posto preostalog kapaciteta.

      Punjenje i dalje ostaje rak rana Samsung telefona ove klase: i dalje punjenje maksimalnom snagom od 25W što u današnje vreme jeste katastrofalno sporo. Ali ni Samsung niti Apple od toga ne odustaju: kao i od ideje da punjač ne treba da bude deo pakovanja telefona.

      Nekima je svejedno jer svakako pune telefon noću, drugi ne mogu da oproste ovu problematiku u vreme kada ostatak konkurencije omogućava da se za desetak do petnaest minuta dopunite u meri da ste mirni do kraja dana. Diskusija na ovu temu imali smo bezbroj do sada…u svakom slučaju, brzina punjenje je ubedljivo najlošija karakteristika Samsung Galaxy A55 telefona.

      Kamere – konkurentne, možda i bolje

      A kamere? Galaxy A55 na papiru donosi potpuno identičan kamera sistem kao i prošlogodišnji A54. Tu su glavna kamera od 50MP, ultraširoka od 12MP i macro od 5MP, kao i 32MP prednja kamera.

      Pored broja megapiksela identični su i detalji specifikacija poput otvora blende i veličine piksela za svaku od kamera, što nas navodi na zaključak da hardverskih promena u ovom pogledu zapravo nije ni bilo. A bilo ih je…

      Iako bismo, kao pretpostavljamo i svi korisnici, voleli da je bilo makar nekih malo konkretnijih unapređenja, u Samsungu su očigledno procenili da je ono što ove kamere mogu da pruže i dalje sasvim konkurentno u ovoj klasi i da za konkretnijim promenama nema potrebe, odnosno da su male optimizacije u softveru dovoljne da se A55 suprotstavi ostalim modelima u klasi.

      Istina, Galaxy A serija je još od A52S modela došla do nivoa gde su kamere za prosečnog korisnika u ovoj klasi više nego dobre, za društvene mreže čak i donekle poredive sa visokom klasom, pa je žal za promenama više stvar želje nego toga da fotografije nisu dobre i da su promene neophodne. 

      I zaista, Galaxy A55 danju pravi odlične fotografije, čiji je možda i glavni adut Samsungova ekspertiza u finom podešavanju boja i kontrasta koja im daje prepoznatljiv i dopadljiv izgled.

      Glavna kamera navodno koristi najnoviji Sony IMX906 senzor koji je inače do sada primećen samo u Honor 100 telefonu, dolazi sa otvorom blende od f/1.8, faznim autofokusom i optičkom stabilizacijom i odlično se snalazi u svim uslovima. Iako detalja ne manjka, ne možemo reći da su fotografije impresivno oštre, delom zbog samog senzora, a delom i zbog činjenice da se ne koristi bitno dodatno izoštravanje. Neko će to možda i preferirati, neko ne.

      Druga stvar koju smo primetili da je dinamički opseg nije preterano širok, pa u senkama dinamičnih scena nije baš bilo previše detalja. Podaci o glavnom senzoru do kojih smo mogli da dođemo su jako šturi i informaciju o ovom senzoru za sada uzmite sa rezervom. Čak ni naša omiljena referenca za to nema izlistan podatak.

      U poređenju sa pomenutim Redmi Note 13 Pro+, koji je i direktan konkurent, iznenadili smo se koliko su zapravo nijanse u pitanju između kamera ova dva telefona. Naglašavamo – nijanse, jer su u pitanju sitnice koje uočite kada baš obratite pažnju i znate šta tražite. Redmi čini se ima minimalno više detalja i nešto bolji dinamički opseg, dok Samsung ima drugačiju reprodukciju boja, odnosno izgled t.j. color science kome bismo ipak dali malu prednost.

      Samsung je odradio i odličan posao u balansiranju izgleda fotografija sa glavne i ultraširoke kamere, pa će, koju god koristili, generalni utisak biti relativno konzistentan. Usled manjeg senzora, sa 12MP i manjim otvorom blende od f/2.2, fotografije sa ultraširoke kamere nisu tehnički na istom nivou, detalja je nešto manje uz mekši izgled, pogotovo na periferiji scene zbog sočiva koje pokriva ugao od 123˚.

      Zanimljivo, i u ovom slučaju dinamički opseg nije baš sjajan, što je zbog lošijeg senzora možda i očekivano, ali je ukupan utisak da je ultraširoka kamera više nego korektna i da je ne morate izbegavati u odnosu na glavnu kada vam zatreba širi kadar, pogotovo za društvene mreže i gledanje na ekranu telefona. Uglavnom, bolji senzor nego konkurentski koji bi mogao konačno da se pozdravi sa 8MP senzorom koji gledamo ne znam koliko godina. Vreme je.

      A kada poželite da nešto uveličate, na raspolaganju će vam biti 2x zoom koji, u odsustvu telefoto senzora koristi glavni, uz krop kadra i malo softverskih algoritama kako bi se izvukao maksimum. Rezultat jeste nešto bolji od prostog uveličanja standardne fotografije, a kvalitet okvirno na nivou onoga što nudi ultraširoka kamera u pogledu detalja, samo konzistentnije u uglovima. U svakom slučaju, sasvim upotrebljivo.

      Treća kamera, odnosno macro senzor nije baš onaj 2MP konfekcijski koji viđamo na većini modela, već 5 MP sa otvorom blende od f/2.4, mada da budemo realni rezultati nisu baš ni značajno bolji. Rezolucija jeste bolja, pa potencijalno nudi i više detalja, ali je problem u odsustvu autofokusa, pa je dobijanje oštre fotografije lutrija. Možda vam se posreći.

      Što se noćne fotografije tiče, Samsung tu ima svoj stil koji volite ili ne, a koji je možda pomalo i prevaziđen, jer vuče korene iz vremena takmičenja sa Huawei-em u tome ko će da ponudi svetliju fotografiju sa življim bojama, koje ponekad izgledaju kao da su snimane u sumrak.

      U međuvremenu su senzori bitno napredovali, pa su sada u stanju da uhvate dovoljno svetla i bez preterivanja u obradi, što smo uostalom i videli na Redmi Note 13 Pro+.

      Ok, noćne fotografije sa A55 će u nekim situacijama i za nečiji ukus delovati atraktivnije, ali je možda vreme da se korisnicima da izbor. Ako izuzmemo stil, noćne fotografije u mnogim situacijama zapravo izgledaju vrlo dobro, sa dosta detalja i prijatno na oko, pa je A55 definitivno vrlo sposoban telefon u tom pogledu i ume povremeno i da impresionira.

      Rekli bismo doduše da je kamera noću posebno osetljiva na čistoću sočiva, pa vodite računa o tome kako biste izbegli izraženo rasipanje svetla.

      Ako koristite ultraširoku kameru, noćne fotografije će i dalje biti sasvim upotrebljive i vrlo pristojne, čak i ako je nivo detalja primetno niži. Upotrebljivi su i rezultati sa korišćenjem 2x zuma, mada za razliku od dnevnih fotografija, ipak zaostaju i za kvalitetom ultraširoke kamere.

      Na planu video snimanja, ono je podržano u 4K sa do 30 slika u sekundi, a kvalitet videa je više nego zadovoljavajuć za ovu klasu. Solidan nivo detalja i vrlo dobra stabilizacija čak i u hodu ostavljaju zaista dobar utisak, koji pomalo kvari samo nizak nivo šuma koji je čini se uvek prisutan, čak i kada snimate danju.

      Video sa ultraširoke kamere nema sličan problem, ali ima drugi sa obradom ivica objekata, zbog čega će krošnje drveća nekada trepereti, što ne izgleda baš dobro, pa je bolje držati se glavne kamere.

      Što se prednje kamere tiče, senzor od 32MP sa otvorom blende od f/2.2 daje vrlo dobre fotografije, sa dosta detalja, vrlo dobrom reprodukcijom boja, pa i vrlo dobrim portret modom koji će zamutiti pozadinu iza vas. Noćni selfiji su korektni, a uz dovoljno uličnog svetla i nešto više od toga, iako oštrina i detalji nisu na visokom nivou.

      Video snimanje prednjom kamerom takođe podržava 4K, vrlo je dobrog kvaliteta i solidne stabilizacije – danju. Noću kvalitet značajno opada, pa je kamera tek upotrebljiva i to ako ne snimate u pokretu.

      I znamo da ćete nas pitati za sveukupno poređenje sa Redmi Note 13 pro+ kamerama: Galaxy A55 je bolji taman za bolju prednju, bolju širokougaonu i bolju makro kameru gde je ponudio nešto više od najelementarnijih senzora za koje se opredelio Xiaomi koji je sve karte bacio na glavni senzor koji je opet, tu negde sa glavnom kamerom Galaxy A55 modela. Ni bolji, ni lošiji…

      OneUI 6.1 i Android 14

      A softver je tradicionalno  najjača karika Samsunga u Android svetu: koliko go se drugi trudili i pokušavali da se približe, Samsung uvek odmakne dovoljno daleko. Android 14 naravno u kombinaciji sa OneUI 6.1 koji je stigao na ovaj telefon dobitna su kombinacija u svakom smislu.

      Ne, ovi telefoni nemaju ovogodišnje novitete u vidu Galaxy AI funkcionalnosti, one su rezervisane samo za skuplje serije telefona: doduše, još niti jednom nakon testiranja S24 Ultra telefona nisam imao priliku, niti neku preteranu potrebu da ih koristim.

      Za one koje zanimaju termini vezani za unapređenje softvera: 4 nove verzije Androida i 5 godina sigurnosnih unapređenja, sasvim solidno za ovu klasu uređaja.

      Cena i utisci

      Što se cene tiče, 55 odnosno 60 hiljada dinara za verziju sa 128 ili 256 GB prostora za podatke. To su cene u domaćim maloprodajama, tu negde na nivou Realme i Xiaomi konkurencije, samo sa duplo manje prostora za podatke.

      Nema dileme da će uskoro početi igranka sa cenama: jedni će spustiti malo, pa će drugi malo više, pa će se vratiti na početne pozicije. To je nešto što smo gledali prethodne godine itekako, ne sumnjamo da će i ove biti isti slučaj. Pratite dešavanja i birajte pravi trenutak…

      Naravno, u ponudi je Galaxy A55 i kod naših drugara u Yettel-u a pa da pomenemo ponovo. Tri stara uređaja odnesite na reciklažu, može i stari punjač da prođe, 15 hiljada dinara popusta maksimalno…nije malo!

      I sve u svemu, na osnovu svega što smo videli u poslednjih dvadesetak dana u ovoj grupi telefona cene oko 500 evra, Samsung Galaxy A55 nekako deluje najozbiljnije. Nije na svakom terenu najbolji kada su neke tehničke osobine u pitanju, ali kao paket, bez dileme i dalje prednjači u odnosu na druge.

      Izgled premijum telefona, na prvom mestu, nivo izrade – fantastičan, kao i flegšip telefoni istog proizvođača. Najbolji i najsvetliji ekran, najbolje korisničko iskustvo, prvorazredno zaštitno staklo, odličan zvuk, solidna autonomija, procesor rame uz rame sa konkurentima, kamere ništa lošije ako u totalu nisu i bolje…jedina prava mana, poražavajuće sporo punjenje, pa još bez punjača.

      Ali kao i u svakoj drugoj klasi uređaja, uvek su tu različiti ukusi, različite potrebe korisnika: moramo razumeti da ne postoji univerzalni etalon po kome je jednostavno izabrati najboljeg i treba razumeti i drugačija razmišljanja.

      Na nas je ovogodišnji Galaxy A55 jednostavno ostavio utisak zrelog i kvalitetnog proizvoda u klasi kojoj pripada. Ne sumnjamo da je to moglo da bude još bolje, ali ko bi onda poželeo ove duplo skuplje uređaje a pri tome izgledaju identično? Gradacija u ponudi mora da postoji, tako da jedan drugog ne ugrozi…

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi