Xiaomi Redmi Note 7 (Video)

Xiaomi Redmi Note 7 (Video)

Danas prikazujemo telefon koji je izazvao pravu pometnju početkom godine, kada je najavljen. Xiaomi je u sklopu praktično izdvojenog brenda predstavio Redmi Note 7, telefon koji nudi neverovatno puno po izuzetno povoljnoj ceni. Možemo slobodno reći da korisnicima u pristupačnoj kategoriji nikada nije ponuđeno ovoliko. Stoga vam toplo preporučujemo da detaljno pročitate naš test do kraja.

    Sadržaj

      Redmi Note 7 zaista, na papiru, deluje nestvarno. Nestvarno za te pare. Međutim, o kojim cenama govorimo, da bismo imali adekvatan orijentir? Verzija koju mi imamo na testu sa 4/64 GB će kod nas koštati 28.999, a ukoliko je baš svaki dinar bitan, na raspolaganju je 3/32 GB verzija po nešto povoljnijih 25.999 dinara. Znate i sami veoma dobro da nije moguće, niti merodavno direktno prenositi cene sa kineskog tržišta za kineske kupce, gde se ne računaju ni transport, ni logistika, niti carina i ostale dažbine. No, jedno je sigurno – ovo će svakako biti uređaj koji će pokušati da poremeti odnose na tržištu. Tako je kreiran, to mu je zadatak.

      Pre nego što nastavimo, moramo da kažemo da je reč o izuzetno povoljnom i kvalitetnom telefonu, kao i da toplo preporučujemo da izdvojite koju hiljadu dinara više i kupite 4/64 GB verziju. Za taj novac dobijate telefon sa ni manje ni više nego Snapdragon 660 čipsetom, odličnom kamerom, baterijom od 4000 mAh, veoma dobrim ekranom visoke rezolucije…zaista, šta bi moglo da zafali u toj priči?
       
      Telefon na testu
      Stoga, šta dobijamo sa Redmi Note 7 telefonom? U samom paketu odmah stiže blago razočaranje, mada nismo previše iznenađeni, imajući u vidu pretpostavljeni cenovni raspon. Telefon stiže sa punjačem od 10 W, ali ukoliko ste u stanju da kupite brži punjač, on će se itekako puniti brzinama koje omogućuje Quick Charge 4, i turbo punjenje do 18 W je sasvim moguće. U pakovanju zatičemo i silikonsku zaštitu za telefon.

      Model koji je došao do nas je izrađen kao gradijent plave i ljubičaste boje. Deluje veoma lepo, mada moramo reći da „izvežbaniji“ proizvođači izvode ovakve kombinacije boja još lepše – no, ne brinite, telefon deluje izuzetno lepo, posebno imamo li u vidu njegovu kategoriju.

      Tu kategoriju će tu i tamo odati neki detalj. Telefon stiže sa staklom napred i pozadi – Corning Gorilla Glass 5 je u pitanju, ali ćete između staklenih delova zateći plastiku. I to je sasvim u redu, ne može se očekivati da u svakom segmentu Xiaomi ponudi premijum iskustvo. Na zadnjem delu zatičemo i skener otisaka prstiju, na tradicionalnoj poziciji.

      Sam telefon prilično lepo leži u ruci, što ne čudi imajući u vidu odnos stranica telefona od 19,5 : 9, te dijagonala ekrana od 6,3 inča uopšte ne deluje preterano. U vrhu ekrana je mali, kružni izrez, u kome je smeštena prednja kamera. Ivice su primetne, posebno donja, ali ponavljamo da je telefon estetski veoma dobro uklopljen i da za ovu cenovnu klasu daje zaista mnogo.

      Još jedna lepa strana ovog telefona je što sadrži mnoge stavke koje se bukvalno odbacuju od modela više kategorije. Drugim rečima, “nema foliranja”, pa tako zatičemo i 3,5-mm konektor, i infracrveni port zahvaljujući kojem možete telefon da pretvorite u univerzalni daljinski ispravljač za sve uređaje u svom domaćinstvu, te USB-C konektor i slot za microSD kartice. Drugim rečima, ovo je telefon koji nudi maksimum – ili bi ga možda nudio, kada bi podržavao NFC; no, negde je očito moralo da se preseče.
       U ovoj cenovnoj kategoriji se jednostavno nikada nisu očekivali hardverski snažni telefoni. Međutim, Redmi Note 7 menja i tu percepciju. Razlog za to je što stiže sa vrlo dobrim i snažnim osmojezgarnim čipsetom.
      [modul]specifikacija=9658[/modul]
      Redmi Note 7 stiže u dve varijante, o čemu smo u uvodu već govorili. Verzija koju mi imamo na testu sa 4/64 GB će koštati 28.999, a 3/32 GB verzija će dolaziti po nešto povoljnijih 25.999 dinara. Primećujemo da skuplja varijanta košta taman toliko koliko je prošle godine koštala osnovna Redmi Note 6 Pro verzija sa 3/32 GB! Naravno, naša preporuka je da idete na 4/64 GB varijantu.
      rn7_antutu_s.jpg
      Telefon se bazira na Snapdragon 660 čipsetu, što je prosto neverovatno, budući da u ovako niskoj cenovnoj kategoriji nikada nismo imali tako snažan čipset, makar ne na domaćem tržištu. Sasvim je jasno, stoga, da je ovo jedan od najbržih telefona u svojoj kategoriji. Sjajni osmojezgarni procesor obezbeđuje odlične performanse, sa četiri Kryo 260 jezgra koja rade na 2.2 GHz i četiri Kryo 260 jezgra koja rade na 1.8 GHz.
      rn7_geekbench_s.jpg
      Proširenje memorije je moguće putem microSD slota koji prima kartice kapaciteta do 256 GB, ali zauzima jedan od dva slota u hibridnom Dual SIM modulu. Drugim rečima, korisnik će morati da bira između druge SIM kartice i proširenja skladišnog prostora.
      rn7_3dmark_s.jpg
      Rezultate možete da vidite na priloženim skrinšotovima najpopularnijih benchmarking aplikacija. Oni nisu ništa novo, niti su neko naročito iznenađenje, ali jesu neverovatni za ovu cenovnu kategoriju. Pre svega na to utiče čipset, koji donosi fantastične performanse i procesora i grafike u ovaj segment. Do sada nismo imali prilike da vidimo tako snažan čipset u ovako pristupačnim telefonima…što posebno impresionira jer to nije izdvojena stavka, budući da Redmi Note 7 ima svačim da se podiči.
      rn7_gfxbench_s.jpgVeć smo u nekoliko navrata isprobali identičnu kombinaciju kakvu zatičemo u ovom telefonu. Kada je softver u pitanju, Xiaomi koristi Android 9 Pie operativni sistem, presvučen MIUI 10 korisničkim interfejsom. Sistem raspolaže obiljem opcija, interesantnih alatki i tome slično, ali je činjenica da definitivno ne leži svakome, posebno u grafičkom smislu. Traži navikavanje i to je nesporno, mada ukoliko ste već koristili bilo koji Xiaomi telefon, veoma ćete se lako snaći.
       rn7_softver1_s.jpg
      Što se bezbednosnih opcija tiče, na raspolaganju su vam standardne opcije putem pina, šeme ili zaštite putem prepoznavanja lica. Naravno, tu je i skener otiska prsta, pozicioniran na zadnjoj strani. Mnogi bi rekli – na idealnoj poziciji na koju smo svi naviknuti, i nema neke preke potrebe da se po tom pitanju bilo šta menja.

      Snapdragon 660 raspolaže sa više nego dovoljno snage, tako da sistem u praksi deluje izuzetno odzivno i “raspoloženo” za interakciju. Nema seckanja, prekidanja animacija, trzanja. Dobrim performansama pomaže Adreno 512 grafika, tako da je kretanje kroz menije izuzetno glatko, a slobodno možemo reći da ćete se itekako poigrati sa ovim telefonom, ukoliko to želite.

      U najboljoj tradiciji Xiaomi telefona, i ovaj uređaj ima IR emiter, što znači da svoj Mi 9 možete pretvoriti u univerzalni daljinski ispravljač za kućne uređaje, ukoliko tako želite. Tu je zato nekoliko korisnih alatki. Prisutna je aplikacija za skeniranje, zatim Screen Recorder koji snima ono što se odvija na ekranu telefona, te pregršt Google aplikacija.

      Tu je i svojevrsni kontrolni centar koji se naziva Security, iz koga možete podešavati razne parametre, od busta za igru, preko čišćenja sistema od nepotrebnih aplikacija, do bloklista, Second Space se stara o izdvojenom prostoru u koji možete pohraniti aplikacije i podatke, stvarajući tako bezbednu zonu kojoj samo vi imate pristup. Uz Dual SIM mogućnosti, praktično možete da napravite telefon u telefonu. Takođe, kalkulator ima nekoliko veoma korisnih opcija, uključujući i kalkulator rata i drugih parametara i vrsta kreditnog zaduživanja.

      Postoji puno opcija prilagođavanja i podešavanja telefona, uključujući i neke koje zaista retko viđamo, i to ne kod mnogo konkurenata. Postoji mnogo tema i mogućnosti vizuelnih korekcija. Prisutne su odlične mogućnosti podešavanja i prilagođavanja ekrana. Možete podešavati određene gestove, paliti ekran duplim tapkanjem prsta i slično. Mi Drop cloud servis takođe možete koristiti za pohranjivanje fajlova, softver za optimizaciju koji iskreni da budemo i ne doživljavamo naročito poželjnim, ali dobro.

      Postoji i opcija agregacije informacija. Naime, krajnji levi ekran, Quick Card, sadrži kondenzovane prikupljene najbitnije informacije, kao što su poslednje vesti, vremenske prilike, broj pređenih koraka i slično. Ovu opciju možete da konfigurišete, pa čak i da potpuno ugasite, ukoliko tako želite.
       Ekran
      Ekran od 6,3 inča može da se podiči rezolucijom od 2340 x 1080 piksela, što je sve, samo ne uobičajeno u ovoj cenovnoj kategoriji, kojoj su u principu primereniji HD Ready ekrani, iako ima nekoliko modela koji stižu sa višom rezolucijom. IPS displej je u pitanju, veoma dobrog prikaza, i sa odnosom stranica od 19,5:9 odlično leži u ruci.
      redminote7_10_s.jpg
      Sa tako visokom rezolucijom i 409 ppi gustinom prikaza, teško da će ijedan korisnik imati bilo kakvih primedbi. Prikaz je jasan, razgovetan, dobar i pri jarkom spoljnom osvetljenju. Pokrivenost prednje strane ekranom iznosi 81,4%. Sve u svemu, možemo okarakterisati ekran ocenom “dosta dobar”, zapravo za te pare – odličan!
      rn7_ekran_s.jpg
      Softverske opcije koje MI UI omogućava su i ovde prisutne, pa tako telefon zaista možete lako prilagoditi svom ukusu ili željama. Na raspolaganju je ogroman broj opcija, uključujući tu profile, kontrast, boje, filtere plavog svetla, te mogućnosti prilagođavanja interfejsa. Senzor automatskog osvetljenja će tu i tamo nastupiti agresivno, ali ne previše, sasvim sigurno ne kao na prethodnim generacijama Redmi uređaja.

      Zvuk
      Telefon ima jedan zvučnik, koji je relativno snažan i glasan. Ipak, ne treba očekivati bilo kakve ekstravagancije po tom pitanju, pošto i najskuplji Xiaomi telefoni stižu sa jednostavnim sistemom koji se oslanja na prisustvo samo jednog zvučnika. Prisutan je 3,5-milimetarski konektor, koji prenosi zvuk solidnog kvaliteta. Sa druge strane, nemamo nikakva specijalna softverska podešavanja zvuka. Prisutan je i FM radio, što će značiti ljubiteljima multimedije i slušanja muzike.
      rn7_audio_s.jpg
      Baterija
      Baterija ima čak 4000 mAh! Međutim, vraćamo vas na priču sa početka o punjaču – sa onim iz pakovanja će punjenje potrajati, dok ako imate brzi punjač punjenje ide daleko brže. Rezultati su odlični, mada ne u rangu flagship telefona sa baterijama nominalno istog kapaciteta. Nakon 10 sati YouTube-a beležimo da preostaje 41% baterije.
      rn7_baterija_s.jpg
      Preko 15 sati uključenosti ekrana daju za pravo da očekujete i po dva dana upotrebe, mada čak i najzahtevniji korisnici teško da će uspeti da potroše bateriju za manje od dana. Telefon se puni preko USB-C konektora. Ponavljamo, u pakovanju stiže 10 W punjač, ali ukoliko imate neki brzi punjač, telefon će podržavati punjenje do 18 W u skladu sa Quick Charge 4 specifikacijama.
      Još jedan fantastičan adut, makar u ovoj kategoriji, jeste kamera. Dual kamera pozadi, sa glavnom kamerom od čak 48 MP, podržanom jednim 5 MP senzorom za ostvarivanje efekta dubine, je još nešto što deluje gotovo nestvarno u klasi pristupačnih telefona. Naravno, nije reč o najboljem senzoru koji smo isprobali, ali za ovu kategoriju – pruža veoma, veoma puno. Slično se može reći i za prednju kameru od 13 megapiksela. No, krenimo redom.
      redminote7_3_s.jpg
      Softver kamere je prilično dobro posložen, i Xiaomi ga se tvrdo drži na praktično svim svojim telefonima. Na glavnom ekranu su dostupne najbitnije opcije, uključujući HDR i blic, što nije uvek slučaj ni kod najvećih imena mobilnog tržišta koja su imala godine i godine da optimizuju svoj softver. Prevlačenjem prstom levo i desno aktiviraju se modovi snimanja. Tako je moguće šetati se između klasičnog snimanja videa i fotografije, kratkih videa, panorame, četvrtastih snimaka, manuelnog moda gde možete da ručno podešavate parametre fotografisanja.
      rn7_kamera_s.jpg
      Sama kamera pruža više nego dobre snimke – posebno (da, znamo da tu frazu koristimo po stoti put) za svoju cenovnu kategoriju. U stanju je da snima i u izvornih 48 MP, ali tu slike nisu toliko dobre i upotrebljive kao u standardnom režimu od 12 MP, zbog tehnologija koje se u tom procesu koriste.



      Naime, putem 4 u 1 pixel binning tehnologije se može doći do rezultata koji kao da potiču od senzora sa većim pikselima, dok je ovde veličina piksela 0,8 mikrometara. Otvor blende je deklarisan na f/1.8, a glavni senzor raspolaže podrškom za phase detection autofokus. Pomoćni senzor od 5 MP ima otvor blende od f/2.4, ali on je zaista epizodista u celoj priči. Redmi Note 7 stiže sa dual-LED blicem.



      Ono što treba naglasiti jeste da kvalitet fotografija podosta zavisi od količine svetla koju je senzor u stanju da prikupi. Tako, recimo, pri dobrom dnevnom svetlu i jarkom suncu, vrlo lako može da napravi fotrografije koje će konkurisati maltene telefonima i iz najviše kategorije. Kako osvetljenost pada, odnosno kako senzor ne dobija dovoljno svetla, lako je moguće da će praviti fotografije slabije i od standardnog senzora od 12 MP sa PDAF-om, kakav nalazimo u mnogim telefonima već duže vremena. Pretpostavljamo da razumete šta hoćemo da kažemo – rezultati variraju.



      No, zaista bi bilo čudno prigovoriti bilo šta po tom pitanju, pošto te varijacije idu od “prosečno” u najgorem slučaju do “sjajno” ili “odlično”. Interesantno je da telefon daje slike vrlo malo tamnijeg kolorita u odnosu na ono što smo navikli, što nas je pomalo podsetilo na iPhone, koji takođe daje slike blago zatamnjenog kolorita.



      HDR obavlja svoj posao odlično. Uopšte, HDR implementacija na Xiaomi telefonima je uvek pomalo agresivna, ali ispostavlja se da je taman tolika da kontrira eventualnim manama senzora koji se upotrebljavaju ili pak softverskom procesiranju koje se koristi. Sve u svemu, fotografijama koje Redmi Note 7 pravi u standardnom režimu i/ili u automatskom modu ćete biti sasvim zadovoljni, posebno u odnosu na – da, da – klasu.



      Noćno snimanje je već nešto gde valja uputiti reč-dve kritike. Slično kao i kod daleko skupljeg Xiaomi Mi 9 modela, nije nam baš jasno čemu uopšte služi. Identične slike i rezultati se dobijaju na najobičnijem automatskom modu. Posebno smo začuđeni jer utisci naših kolega iz inostranstva jesu upravo suprotni – noćni režim slikanja im pomaže itekako. Možda smo naišli na svojevrsni softverski bag? Tim rečeno, slike su korektne, ali definitivno fali oštrine i finih detalja prosto nema. Opet, možemo uvek da upotrebimo čuvenu floskulu i da kažemo da u ovoj klasi, zapravo, ovo jesu rezultati koji su među boljima, jer najveći broj telefona nema nikakav poseban noćni mod, a slike su dosta slabije.
      foto_redmin7_9_s.jpg




      Prednja kamera je korektna. Reč je o standardnoj kameri od 13 megapiksela sa fiksnim fokusom, koja radi svoj posao odlično. Uopšte, detekcija ivica je odlična na Xiaomi telefonima, pa je i ovde to slučaj. Pošto je fokus veoma dobro odmeren, uvek možete da računate da će vaše lice i portret biti u žiži same slike. Takođe, tu je i bokeh režim, koji je odličan iako je softverskog tipa, pošto nema sekundarne kamere, pa se zamućivanje odrađuje putem softverskog procesiranja.




      Najzad, video je nešto što smo žarko želeli da isprobamo, ali smo ostali pomalo razočarani. Da, razumemo limite klase u cenovnom smislu, ali i sama kamera i procesor (Snapdragon 660) su itekako u stanju da snimaju video u 4K rezoluciji. No, doneta je odluka da on bude izostavljen, verovatno da bi se napravila razlika u odnosu na skuplje modele. Za sam kvalitet videa bismo rekli da je iznad proseka klase. Video se može snimati u 1080p rezoluciji u 30 ili 60 fps. Elektronska tabilizacija je prisutna u 30 fps režimu, mada bi mogla raditi malo bolje. No, kao što rekosmo, neke veće zamerke bi bile cepidlačenje – kamerom ćete ukupno biti itekako zadovoljni.Sve u svemu, reč je o veoma dobrom i zaokruženom telefonu. Imali bismo itekakvih osnova da to kažemo i da je duplo skuplji! Jednostavno, došli smo do situacije da se očekuje besprekoran hardver, bez obzira na cenovnu klasu. Ukoliko Xiaomi kao brend ima neke zasluge, onda tržište definitivno može i mora da mu bude zahvalno na tome.
       
      Šta reći za kraj? Telefon kao da govori sam za sebe. Za te pare, zaista je teško naći bolje. Za 28.999 dinara je veoma lako preporučiti ovaj uređaj. Donosi veoma puno za uložen novac i predstavlja vrlo racionalnu investiciju, bez obzira što mu, baš kao i svakom telefonu, možemo naći i pokoju zamerku. Ukoliko se iole ostvare najavljeni planovi, Redmi Note 7 će promeniti našu percepciju i očekivanja od pristupačnih telefona. Živi bili pa videli.
       award_rn7_s.jpg
      Prednosti:
      – Sjajan odnos uloženog i dobijenog – Dobar ekran – Performanse – Kamera – Mnoštvo mogućnosti u MIUI 10 korisničkom interfejsu – Baterija velikog kapaciteta
      Nedostaci:
      – Bez 4K snimanja iako ga i čipset i kamera senzor hardverski podržavaju – Bez NFC podrške – Punjač u pakovanju spor
      Telefon na test ustupio Xiaomi.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test