Alcatel One Touch Idol X+

Alcatel One Touch Idol X+

Popularan model na našim prostorima dobio je naslednika, te smo u prilici da isprobamo novi Alcatel One Touch Idol X+. Neke od njegovih najinteresantnijih odlika svakako su Octa Core osmojezgarni procesor, 5-inčni FullHD IPS ekran, Dual SIM podrška, a još jedno iznenađenje dolazi u vidu kvalitetnih JBL slušalica koje stižu u paketu. Dodajte na to 13MP zadnju kameru, u kombinaciji sa dosta nižom cenom u poređenju sa vodećim modelima najuspešnijih proizvođača kao što su Samsung, HTC, Sony, itd, te postaje jasno da ovaj telefon može biti jako zanimljiva pristupačna alternativa...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Ukoliko niste upoznati sa ovom francuskom kompanijom i njihovim telefonima još iz starijih dana, verovatno pripadate nešto mlađem naraštaju posetioca ovog sajta. Ne želimo da vam održavamo lekciju o istoriji ovog proizvođača, ali moramo barem da vam skrenemo pažnju na činjenicu koliko je Alcatel velika i uspešna kompanija sa jako dugačkom tradicijom od čak 116 godina. Dobro se sećamo njihovih modela još iz vremena “običnih” mobilnih telefona, kada su išli stopu uz stopu sa tada najvećim imenima kao što su Nokia, Ericsson, Siemens, itd…
      Naši putevi sa Alcatelom u prošlosti su se ukrštali dosta retko, da ne kažemo slučajno, ali vas ovom prilikom obaveštavamo da ćete u budućnosti videti više uređaja ove kompanije na našem sajtu. Alcatel možda nije imao toliko uspešnu tranziciju sa običnih mobilnih na smartfone kao neki drugi poznatiji proizvođači, ali se u poslednje vreme jako trudi da se više istakne na tržištu, nuđenjem cenovno pristupačnijih modela sa veoma solidnim hardverom. Prethodnik One Touch Idol X i sada novi Idol X+ su samo neki od takvih interesantnijih uređaja ove kompanije. Pogledajmo šta nam naslednik donosi sa hardverske strane priče…

      Hardver
      Lagali bismo vas kada bismo rekli da hardver uopšte nije bitan kod smartfona. Dok se svakako slažemo da optimizacija softvera igra bitnu ulogu u performansama telefona, čipset je taj koji je najviše povezan sa tim kako će se smartfon ponašati u svakodnevnom scenariju korišćenja. Dobar procesor svakako znači mnogo, tako da je Alcatel odlučio da pređe sa četvorojezgarnog na osmojezgarni (Octa Core) Cortex A7, sada sa još većom frekvencijom rada od 2 GHz-a. Ne, nije reč o još jednoj varijanti kombinovanja dva četvorojezgarna procesora kao što smo imali prilike da sretnemo kod Samsunga i drugih.
      Pomenuta kombinacija je podrazumevala uključivanje jednog ili drugog procesora, konkretno jačeg i slabijeg četvorojezgarnog, u zavisnosti od zahtevnosti posla, kako bi se uštedela energija. To znači da kod takvog rešenja nikada nije odjednom aktivno svih osam jezgara, ali kod MediaTek MT6592 čipseta svih osam jezgara može biti uključeno u isto vreme! Imajte na umu da je ovde ipak reč o nešto slabijoj Cortex A7 varijanti, tako čak iako imamo osam aktivnih jezgara, snaga nije veća od Krait procesora kod Qualcomm čipseta, mada je ovaj čipset sveukupno uporediv, recimo, sa Snapdragonom 600. Grafička snaga je ipak manja od Adreno 320 ili svakako od Adreno 330 GPU – u pitanju je Mali-450MP4 grafički čip.
      Ostatak specifikacija je u istoj meri primamljiv, tako da imamo 2GB radne memorije, količina koja je prisutna kod mnogih modela iz visoke klase, a kada je u pitanju skladište, postoji 16GB ili 32GB verzija ovog modela. Nažalost, nešto čemu se mnogi neće radovati je izostavljanje microSD slota, što znači da nećete moći da proširite skladište. Od kamera imamo zadnju, rezolucije 13MP sa FullHD snimanjem, prednju sa senzorom od 2MP, a kada je kapacitet baterije u pitanju Alcatel se odlučio za 2500 mAh.

      [modul]uporednaspecifikacija=5334,5262,5082[/modul]Alcatel One Touch Idol X+ dolazi u belom pakovanju, sa brendingom “smart move”, što bi u slobodnom prevodu značilo “pametan potez”. Da li je ovaj model pametan potez ili ne, zaključićete na kraju teksta, ali barem kada je u pitanju sadržina pakovanja mi smo bili zadovoljni onim što smo unutra zatekli. Svakako ne mislimo na punjač ili USB kabl koji se podrazumevaju kod svakog telefona, već na slušalice koje definitivno nisu standardne. Ovde imamo in-ear, ili bolje reći bubice kompanije JBL, koja važi za jednu od boljih kada je u pitanju kvalitet zvuka slušalica i drugih audio periferija.
      Svojim izgledom svakako podseća na prethodnika, sa kojim deli dosta detalja kada je u pitanju dizajn, ali takođe donosi i nekoliko izmena. Generalni oblik i zaobljenje ćoškova je ostalo nepromenjeno, a isto važi za raspored detalja prednje strane. Iznad ekrana konkretno imamo zvučnik za razgovor, desno od njega prednju 2MP kameru, dok je levo od zvučnika sićušni beli LED za notifikacije. Smešteni ispod ekrana su kapacitivni senzori u rasporedu Back, Home i Menu koji parira kao Task Switcher ukoliko na njemu duže zadržite prst.



      Za razliku od crne boje na bokovima kod prethodnika, Alcatel se ovoga puta odlučio za srebrnu boju imitacije brušenog metala. U prevodu, bokovi su plastični, mada na bokovima se nalaze i elementi izrađeni od metala. Reč je o nekonvencionalnim poklopcima za slotove microSIM kartica, sa interesantnim načinom otvaranja. Pošto su izrađeni od metala, pametno rešenje je da se oni drže zatvorenim uz pomoć malih magnetnih površina. Njihovo otvaranje je ipak nešto komplikovanije, jer morate noktom pritisnuti jako sićušno ispupčenje na njihovim krajevima, pa je potrebno par pokušaja kako bi pristupili slotovima.
      Sa donje strane imamo dva otvora, koji naizgled ukazuju da je reč o dva zvučnika, ali to nije slučaj. Zvučnik leži samo iza levog proreza, dok je iza desnog mikrofon, slično kao kod iPhone 5 ili Nexus 5 modela. Na desnoj strani nalazi se Volume taster, dok je Power taster smešten na gornjoj strani zajedno sa 3.5mm priključkom. Nama se ova odluka pozicioniranja Power dugmeta ne dopada, i smatramo da bi mnogo bolje rešenje bilo smeštanje iznad Volume dugmeta, upravo na mestu gde se nalazi Sim2 slot za karticu.

      Rešenje materijala zadnje strane je drugačije u odnosu na Idol X, i po našem mišljenju je korak unazad. Umesto mekane mat plastike, sada je prisutna klizava glossy varijanta sa veoma suptilnom šarom koncentričnih krugova. Zašto nam se ne dopada ova pozadina? Pre svega zbog toga što se na njoj jasno prikazuju otisci prstiju i jako brzo se masti, što ne deluje baš privlačno. Poklopac je zapravo moguće skinuti, ali pristup bateriji je onemogućen, tako da zaista ne vidimo poentu ovog poteza.

      Alcatel One Touch Idol X+ nam stiže sa starijom verzijom Androida, a konkretno mislimo na Jelly Bean 4.2.2. Zašto on nije stigao sa najsvežijom KitKat 4.4.2 verzijom? To zapravo i nije krivica kompanije Alcatel, već se isključivo može okriviti MediaTek, čiji čipset ovaj model poseduje. Problem leži u tome što MediaTek već duži period nije imao podršku za KitKat i tek par nedelja unazad su počeli da rade na dodavanju podrške za modele sa ovim čipsetom. To znači da će i Idol X+ eventualno dobiti KitKat nadogradnju, ali kada će se to desiti – zaista nemamo takvu informaciju.
      Korisnički interfejs ima sopstveni skin koji je dizajniran od strane Alcatela. On se svakako po izgledu razlikuje od Stock AOSP rešenja kompanije Google, što ne mora biti loša stvar. Kod softvera Idol X+ modela nije drugačiji samo dizajn interfejsa, već je kod njega prisutan i veći broj preinstaliranih aplikacija, među njima i nekoliko igrica. Ekran za otključavanje se može pomerati levo i desno – udesno da biste otključali telefon i došli do ekrana koji je poslednji bio aktivan, ili ulevo za brzo pokretanje kamere.


      Maksimalan broj početnih ekrana je pet, a interesantna stvar je to što na nekima od njih možete skrolovati i gore-dole, kako bi imali dodatan prostor za Widgete i prečice. Kad smo već kod prečica, mnoge od njih su izbačene na početne ekrane, a neke od njih su čak i grupisane u foldere, radi lakšeg snalaženja. Panel za notifikacije je proziran i zamagljuje pozadinu koja se nalazi iza njega, što je zanimljiv efekat. Podeljen je u deo sa notifikacijama i drugu sekciju sa Toggle ikonicama, kojoj se može pristupiti na dva načina – klikom na ikonu u gornjem desnom uglu ekrana iz dela sa notifikacijama, ili prevlačenjem dva prsta sa gornje ivice kako bi pristupili direktno.
      Fioka sa aplikacijama je takođe prozirna i na isti način zamućuje pozadinu, ikone su raspoređene u 4×5 mreži, a takođe postoji i Downloaded sekcija sa aplikacijama koje ste lično preuzeli sa Google Play prodavnice. Task Switcher prozoru pristupa se dužim zadržavanjem na Menu taster, on zauzima samo manji deo ekrana i prikazuje po takoreći “tri ipo” pravougaonika otvorenih aplikacija i poseduje Clear all dugme za uklanjanje svih otvorenih aplikacija. Pošto je reč o Dual Sim telefonu, možete namestiti koja je mreža podrazumevana za pozive, poruke ili internet, lako promeniti izbor za pozive u notifikacionom panelu, ili ostaviti opciju da pri svakom pozivu budete upitani sa koje kartice želite da ga ostvarite…






      Krenimo od samog početka – utiska koji stičemo uzimanjem telefona u ruku. Telefon je veoma lagan sa svojih 130 grama, kada se uzme u obzir da je reč o 5-inčnom uređaju. Težina je identična sa prethodnikom, mada je Idol X+ jedan milimetar deblji i 1.6mm duži u odnosu na Idol X model. On je izuzetno čvrst uprkos činjenici da se poklopac može ukloniti, tako da zaista nigde ne krcka ili škripi, a zaista smo ga pošteno ispritiskali po ivicama. Glavna zamerka kod kućišta? To bi svakako bila glatka i pomalo klizava sjajna plastika pozadine uređaja, koja je bukvalno magnet za masnoću i otiske.

      Moramo priznati da je Alcatel posebno obratio pažnju na kvalitet ekrana koji je odabrao za Idol X+. Ne samo da se odlučio za IPS tip i visoku 1920 x 1080, što u današnje vreme srećemo čak i kod dosta pristupačnih modela, nego je uključena i Zero Air Gap metoda uklanjanja vazduha između stakla i panela. Kao rezultat se smanjuje refleksija, povećava vidljivost na suncu, a pošto je ekran bliži staklu, prikaz je uverljiviji. Ekran je takođe dosta svetao, prikaz boja je dosta dobar i sveukupno je živahan, ali ne kao kod Super Amoled tipa, čije boje mogu biti preterano vibrantne i pomalo agresivne – temperatura boja je ovde baš kako treba. Oštrina ekrana je nesumnjivo jako dobra i visoka zbog 441 tačaka po inču, a sam ekran je zaštićen otpornim Dragontrail staklom. Sveukupno odličan IPS ekran.



      Pravi osmojezgarni procesor obećava puno, ali iako nije među najbržim na tržištu, svejedno pruža jako dobre performanse. Četvorojezgarni Cortex A7 procesori kod Mediatek čipseta obično ne pružaju tako dobre rezultate koji mogu da se porede sa moćnijim Qualcomm rešenjima, tako da je ovo prvi slučaj kada sa osmojezgarnim možemo da kažemo da dobijamo performanse slične onima ili čak veće od onih koje pruža Snapdragon 600. Donekle su uporedive i sa Snadpragon 800 čipsetom, mada isto se ne može reći i za grafičke performanse ili sirovu procesorsku snagu. Subjektivni utisak u radu je veoma dobar. Nismo primetili nikakvo seckanje, usporavanje, dok je odziv jako pristojan i celokupno iskustvo nam se činilo glatkim. Bez sumnje veliki korak napred u odnosu na Mediatek čipsete sa četvorojezgarnim procesorima, tako da smo ostvarenim performansama i više nego zadovoljni.
       

       
      Alcatel One Touch Idol X+ (Mediatek MT6592 čipset)
      Prestigio Multiphone 7500 (Mediatek MT6589T čipset)
      Samsung Galaxy S4 (Snapdragon 600 čipset)
      Sony Xperia Z1 Compact (Snapdragon 800 čipset)

      Quadrant
      19254
      5625
      11321
      21388

      Nenamark 1
      54.1 fps
      53.7 fps
      60.2 fps
      58.8 fps

      Nenamark 2
      54.4 fps
      34.3 fps
      60.4 fps
      58.9 fps

      Vellamo
      2155
      1619
      1430
      2919

      Antutu
      30942
      15019
      23665
      29092

      Linpack
      175.751, 401.587
      47.444, 158.076
      331.357 , 814.815
      438.918, 1003.968

      BenchmarkPi
      210ms
      300ms
      129ms
      104ms

      CF-Bench
      49850
      15491
      24152
      26208

      Sunspider
      926ms
      1190ms
      1160ms
      903ms

      BrowserMark
      949 – nova 2.1 verzija
      801 – nova 2.1 verzija
      2375
      2825

      Peacekeeper
      936
      687
      498
      831

      Octane
      2352
      1779
      1963
      4103

      SmartBench
      3574
      4386
      7037
      10045

      GFXBench
      10.8 fps offscreen, 10.7 fps onscreen – T-Rex
      3.4 fps offscreen, 3.4 fps onscreen – T-Rex
      22 fps offscreen, 33 fps onscreen – Egypt

      Epic Citadel – 1920 x 1080
      53.2 fps
      46.1 fps
      58.1 fps
      58.4 fps

      3D Mark Ice Storm Unlimited
      7190
      2867
      6043
      17086

      Pomenuli smo da Alcatel One Touch Idol X+ dolazi sa kvalitetnim JBL in-ear slušalicama, ali kakav je zapravo kvalitet zvuka koji telefon pruža? Po našem mišljenju generalno dobar i čist, mada svakako ne među najboljima koje smo imali prilike da čujemo. Šta mu fali? Naš odgovor je definitivno jačina zvuka, nešto što čak i oni sa manje istreniranim ušima mogu da čuju. Direktno smo uporedili jačinu sa Nexus 5 modelom, od kojeg je bio primetno slabiji, a zvuk Nexusa 5 je već na tišoj strani, tako da ukoliko volite veliku glasnoću muzike – Idol X+ nije za vas. Za slušanje kroz mono zvučnik sa donje strane takođe važi isti problem – zvuk je čist, ima solidnu definiciju ali je nešto tiši…

      Mnoge će svakako zanimati i autonomija ovog modela, a evo naših rezultata i utisaka. Prvo treba istaći da je kapacitet baterije od 2500 mAh korektan, mada ne bismo se bunili da smo videli par stotina mAh više, kao kod vodećih modela poznatih kompanija. Na polovini osvetljenja ekrana uspeli smo da ostvarimo cifru od 5 sati i 21 minut uključenosti ekrana, što je sasvim dobar rezultat, koji će vas bez problema provesti kroz jedan dan učestalijeg korišćenja. Autonomija ovog modela ipak nije u samom vrhu, ali smo njome itekako zadovoljni.
      Kada je u pitanju zadnja kamera, Alcatel One Touch Idol X+ definitivno ne zaostaje za konkurencijom. Rezolucija njenog senzora iznosi 13 megapiksela, i sposobna je da pravi video snimke u FullHD rezoluciji pri 30 frejmova u sekundi. Kvalitet fotografija koja zadnja kamera pravi je po našem mišljenju sasvim dobar. Boje u njima deluju prirodno – nisu preterano ni tople ni hladne, može se reći da su neutralne, što isto vreme znači i da su generalno tačne. Oštrina fotografija je na visokom nivou i sadrže dobru količina detalja, što se i očekuje od 13MP senzora. Mada, utisak pomalo kvari vidljivo prisustvo šuma, kojeg nema u ogromnim količanama, ali ne može se ni reći da ga ima u maloj meri.
      Video snimanje nažalost nije previše dobro, mada ga ne možemo nazvati lošim. Iako su snimci zabeleženi u 1920 x 1080 rezoluciji, kvalitetom nismo bili oduševljeni. Zamerka ide na oštrinu i količinu detalja, obe stavke koje samo podsećaju na 1080p, ali jednostavno odudaraju od kvalitetnih FullHD snimaka kakve smo imali prilike da srećemo kod drugih modela. Bitrate snimka nije preterano visok i iznosi 17 Mbps, dok je framerate visok i ostaje gladak sa svojih 30 FPS-a. Da sumiramo, kamera Idol X+ modela je po našem mišljenju dobra u polju fotografisanja, ali sasvim prosečna kada je u pitanju video snimanje.
      Primeri fotografija:




















      Kao što smo pomenuli, sa Alcatel smartfonima skoro da uopšte nismo imali dodira, tako da nismo znali šta da očekujemo. Imali smo priliku da čujemo pozitivna iskustva korisnika, ali sada smo dobili priliku i da se u to uverimo sami. Idol X+ nas je veoma prijatno iznenadio i moramo reći da se radi o veoma finom telefonu. On možda ne može direktno da ide rame uz rame sa vodećim modelima najvećih proizvođača, ali im pruža i više nego dobru povoljniju alternativu. Performanse nisu recimo baš na nivou Samsung Galaxy S5 modela, ali svakako jesu uporedive,  a u više polja čak i bolje od prošlogodišnjeg vodećeg S4 smartfona. Ekran je odličan – njegov prikaz nam se jako dopada, kako po pitanju boja, tako i po pitanju oštrine i uglova gledanja.

      Od zvuka smo  –  iskreni da budemo – očekivali nešto više, budući da smo u pakovanju zatekli JBL slušalice. Dual SIM podrška je korisna karakteristika ukoliko koristite dva broja, bilo da je reč o karticama istog ili različitih operatera. Kamerom smo jako zadovoljni u polju fotografija, ali ne toliko oduševljeni video snimanjem. Uz pomenuto dodajte i dobru autonomiju, a kada sve to saberete Idol X+ zaista deluje kao odlična kupovina. Naravno, ima tu i nekoliko nedostataka kao što je uskraćivanje microSD slota, ili sitnijih stvari kao što je zamašćivanje zadnje strane telefona, ali sveukupan utisak je takav da telefon itekako zaslužuje naše Value for Money priznanje…
      Prednosti
      – Osmojezgarni procesor nudi dobre performanse – Izuzetan 1080p IPS ekran – Dual Sim podrška – Dobar ali tih zvuk na slušalicama – Kvalitetne JBL slušalice u paketu – Sasvim solidna autonomija – Dobra kamera u polju fotografisanja Mane – Glossy plastika poklopca je magnet za otiske – Izostavljanje microSD slota
      Cena: oko 400 evra
      Telefon na test ustupio Alcatel.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test