Branko Mitić
HTC Touch Dual
Ironično je kako su PDA uređaji u trenutku dostizanja najveće popularnosti, bili zapravo suprostavljeni sa svojom neizvesnom budućnošću. Pre nekoliko godina PDA uređaji su toliko uznapredovali kako po pitanju izrade, tako i pitanju programskih rešenja i operativnih sistema, da smo svi bili prosto oduševljeni. Solidan PDA uređaj svakodnevno se po funkcionalnosti bližio PC-u, a mogao je da se smesti u malo veći džep. Međutim, to oduševljenje PDA uređajima nije uslovilo i njihovnu masovnu prodaju, naprotiv. Ljudi jesu cenili ove džepne računare, ali su lako sebe ubeđivali da za njima nemaju prevelike potrebe ili pak novca. Jedna od najvećih zamerki, takođe, bila je i to što vas PDA nije oslobađao nošenja mobilnog telefona – makar većina njih. Zahvaljujući visokim cenama i malom tržištu, klasični PDA uređaji sigurno su postali finansijski neisplativi. Bilo je vreme za neke promene. S druge strane strane, mobilni telefoni su uz pomoć Symbian operativnog sistema postali pametni i veoma ozbiljni igrači (zapravo, Symbian je danas najzastupljeniji OS na naprednim mobilnim telefonima). Bilo je jasno da će klasični mobilni telefoni postajati pametniji (oni koji su pripadali “smartphone” kategorijama), a da će PDA uređaji postajati mobilniji i da će se, u jednom trenutku, naći na pola puta. Ako zaboravimo na mobilne telefone sa Symbian operativnim sistemom (koji su više pametni telefoni, a manje PDA uređaji – mada je danas sve izmešano) i podsetimo se da je Palm OS otišao u istoriju, u priči ostaje samo Windows Mobile operativni sistem, iako mnogi predviđaju da će i Linux bazirani telefoni postati sve rasprostranjeniji. Već neko vreme na tržištu je moguće naći PDA uređaje / telefone u raznim izvedbama. Od onih koji teže klasičnoj PDA formi, do onih koji više podsećaju na mobilne telefone.
HTC Touch Dual je upravo PDA uređaj – telefon – koji teži da zadrži sve osobine PDA uređaja, i više od toga, ali u isto vreme da bude jednako lak za korišćenje kao i bilo koji, malo napredniji, mobilni telefon. HTC na ovom modelu, zapravo, pomoću TouchFlo tehnologije i još par pikanterija u grafičkom interfejsu, možda i po prvi put omogućava da se jedan PDA u potpunosti koristi samo jednom rukom. Kažemo PDA uređaj najviše zbog operativnog sistema, ali korišćenje ove sprave (nazovite je kako želite) podseća više na korišćenje “pametnog” telefona.
Specifikacija:
HTC Touch Dual
dimenzije
107 mm x 55 mm x 15.8 mm
masa
120 g sa baterijom
oblik
slajder
baterija
LiIon 1120 mAh
ekran
TFT, 65000 boja, 2.6″ 240 x 320 tačaka
pomoćni ekran
ne
kamera
2 mpx, 1600 x 1200 tačaka + kamera sa prednje strane
procesor
Qualcomm® MSM 7200, 400MHz
memorija
ROM: 256MB; RAM: 128MB SDRAM
proširenje memorije
Micro SD
zvučnici
mono
format melodija
MP3, AAC, AAC+, WMA, WAV,
AMR-NB
sistem
Windows Mobile 6
konekcije
bluetooth, USB
prenos podataka
HSDPA/UMTS, GSM/GPRS/EDGE
poruke
SMS, MMS, Instant Messaging
da
Pakovanje
– HTC Touch Dual
– punjač
– slušalice
– torbica za nošenje
– uputstvo za upotrebu
– USB kabal
– rezervna olovčica
– baterija
Izgled i izrada
Poznato je da HTC uređaji uglavnom imaju malo mana i da one zaista ne treba očekivati kada je reč o spoljašnosti. Touch Dual nas je, štaviše, prilično oduševio po pitanju svoje spoljašnosti. Po svim aspektima, Touch Dual ima gotovo savršeno kućište. Čvrstina ja na visokom nivou što govori da je ovaj PDA telefon prilično dobro upakovan. Još više reči hvale možemo potrošiti na završnu obradu koja je mikroskopski precizna. Za kraj, odabir materijala je na visokom nivou ne samo po pitanju kvaliteta, već treba znati da su crne površine na telefonu od neklizajućeg materijala.
Prednju stranu, po običaju, zauzima ekran. 2,6 coli je dužina njegove dijagonale, širok je, standardnih, 240 i visok, standardnih, 320 tačaka. Po kvalitetu prikaza je u samom vrhu, pre svega zahvaljujući odličnom pozadinskom osvetljenju i dobrim uglovima gledanja. Osim ekrana, prednja strana je minimalistički urađena, iako je tu 5-smerni taster, kao i zeleni i crveni, standardni za sve mobilne telefone. Sa prednje strane telefona nalazi se još i zvučnik za razovaranje koji je dovoljno glasan i pristojnog kvaliteta.
Oprostićete nam što smo zaboravili da skinemo zaštitnu foliju sa tastature prilikom slikanja. Sama tastatura je dosta plitka, mada se to ne može uzeti kao mana, posle određenog vremena navikavanja. Tasteri su pregledni i veliki. Pozadinsko osvetljenje je dobro urađeno – jasno se vidi, ali ne blješti.
Sa ove strane uređaja vidimo taster za pokretanje kamere i u donjem desnom uglu olovčicu.
Sa leve strane nalaze se tasteri za pojačavanje i smanjivanje glasnoće, mini-USB konektor, kao i plastična vratanca iza kojih se nalazi micro SD slot.
Sa gornje strane nalazi se mesto za kačenje trake za nošenje i taster za uključivanje i isključivanje HTC-a.
Na zadnjoj strani telefona, pored kamere, nalazi se i mono zvučnik. Kamera ima rezoluciju 2 megapiksela, fiksan fokus i ogledalo za slikanje samoportreta.
Kvalitet fotografija je pristojan i može se štošta iz njih izvući. Jedino će problem predstavljati slikanje objekata u neposrednoj blizini, jer je fokus postavljen na malo dalje. Ipak, ovo je nedostatak svih kamera koje nemaju podešavanje fokusa.
HTC Touch Dual ima bateriju od 1120 mAh, što je solidan kapacitet, ali čini se opet nedovoljno da bi ovako zahtevan telefon pokazao značajno dobre performanse po pitanju autonomije rada. Touch Dual ima prilično zahtevan ekran koji, po običaju na svim mobilnim uređajima, proguta najviše energije. Ne bismo želeli da budemo pogrešno shvaćeni da Touch Dual ima problema sa autonomijom rada, ali su rezultati tek prosečni (i očekivani). Ukoliko ste izuzetno zahtevan korisnik, očekuje vas punjenje baterije svako veče. Za normalnu upotrebu, bez ustručavanja, baterija će potrajati dva dana, što svakako ne zvuči fantastično, ali je uobičajeno za današnje mobilne telefone.
Na slikama možete videti poređenje između HTC Touch Dual, Neonode N2, Mio A701 i Nokia 6230i telefona. HTC Touch Dual je u odnosu na klasične mobilne telefone pomalo krupan, ali je u odnosu na “pametne” i PDA telefone respektabilno mali. Nije da ga nećete osećati u džepu, ali vam svakako neće smetati.
Korišćenje i programi
HTC Touch Dual poseduje TouchFlo tehnologiju koja omogućava veću upotrebljivost telefona u situacijama kada morate (ili prosto želite) da ga koristite jednom rukom. TouchFlo predstavlja kombinaciju prepoznavanja klizanja prsta (palca) po ekranu i grafički interfejs koji je krupan i segmentisan, kako bi se prstom mogle obavljati operacije. TouchFlo ne omogućava korišćenje kompletnog operativnog sistema i aplikacija pomoću palca, već pravi dostupnim najosnovnije opcije najčešće korišćenih aplikacija. Ovo rešenje se “poziva” tako što se od HTC logoa na telefonu prst prevuče na gore, a između tri ekrana sa velikim ikonama za pokretanje aplikacija kreće se klizanjem prsta s leva na desno (i obrnuto). TouchFlo ima još po koju pikanteriju, pa ako u ćošak, gotovo van, ekrana stavite prst, telefon će znati da želite da zatvorite aplikaciju. Ovakav način korišćenja ovog PDA telefona nije obavezan, ali savetujemo da ga što pre naučite, jer je koristan i praktičan i to ne samo kada vam “zafali” jedna ruka.
Pored TouchFlo dela grafičkog interfejsa, tzv “Today” ekran je veoma lepo dizajniran i ne samo lepo, nego i pregledno i praktično. I ovde se potencija upotreba prsta ukoliko je to potrebno. Centralni deo “Today” ekrana zauzima ogroman digitalni sat koji nam se veoma dopao.
Što se tiče integrisanih programa, pored onih standardnih za Windows Mobile, možemo videti i po neki karakterističan za HTC uređaje.
Ono što je u svakom slučaju za pohvalu jeste program kamere. Ne samo da ima veliku listu podešavanja (kada je reč o jednom telefonu), već su ta podešavanja opet dostupna i kada se Touch Dual koristi prstima, a ne samo olovčicom.
Još jedna stvar koja ide u prilog korišćenju ovog PDA telefona jednom rukom i prstima (naspram dve ruke i olovčicom) jeste i nova “tastatura” koja u 5 kolona i 4 reda ima postavljena slova po principu dva na svakom mestu. Raspored slova QWERTY i sličnu ideju smo videli na opisanom BlackBerry Pearl telefonu, samo što je tamo bilo korišćeno “hardversko”, a ovde “softversko” rešenje. Na ekranu je moguće, takođe, prikazati i raspored slova klasičan sa “hardverske” tastature i u tom slučaju su polja za tapkanje još veća. U drugoj varijanti nije potrebno nikakvo privikavanje, dok prva može biti osetno brža, ali treba znati da je potrebno sigurno desetak dana na navikavanje.
Utisci
Kada je o samom uređaju reč, nećemo reći da je savršen, ali neku značajnu manu mu zaista ne možete pronaći. Ako krenemo od spoljašnosti i izrade, možemo uputiti samo reči hvale na račun ovog PDA telefona. Ekran je dovoljne veličine, ako se uzme u obzir da je cilj ovog HTC-a i da se dimenzije drže u granicama normale, odnosno da budu bliže standardnim mobilnim telefonima, a dalje od klasičnih PDA uređaja. Ekran ima veoma jako i dobro osvetljenje, kao i uglao gledanja, dok tačka nije velika, što sve zajedno doprinosi veoma dobrom utisku. Kada se HTC Touch Dual otvori, tj. “slajduje”, otkriće se klasična phone tastatura. Tastatura ima tastere sasvim je solidne veličine, što je za pohvalu. Klik tastature je dobar, ali je pomalo plitak, mada to ne vidimo kao manu – prosto konstatujemo. Tokom klasičnog telefoniranja, ovaj HTC je bio dobar – zvuk u slušalici je bio jasan, mada možda ne baš dovoljno glasan za nečije potrebe, dok nam se niko nije žalio na bilo kakve anomaliju u našem glasu, što bi trebalo da znači da je mikrofon OK. Baterija, iako solidnog kapaciteta, ne može da izgura više od dva dana normalnog korišćenja. S jedne strane, od uređaja koji pretenduje da bude “savršen” možda bi mogli da očekujemo više, ali s druge strane zaista je teško naći telefon sa ovom hardverskom specifikacijom koji može da ostvari bolji rezultat. Što se tiče performansi, situacija je prilično očekivana. Neke sintetičke testove je teško naći, obzirom da poznati Spb Benchmark ne radi dobro na Windows Mobile 6 operativnom sistemu, pa smo donekle mi morali da simuliramo sintetički test (što pomalo i zvuči kao oksimoron). Naime, veoma poznati Core Player ima opciju “benchmarking-a” i mi smo tu opciju iskoristili da vidimo kako se Touch Dual ponaša u reprodukciji video fajlova. Primetili smo da mu smetaju fajlovi veće rezolucije od 320 x 240, ma koji “bitrate” imali. S druge strane, ako je video baš 320 x nnn rezolucije, onda ovaj PDA telefon ne nalazi problema sa reprodukcijom ni video snimaka malo finije kompresije, nego što bi za ovaj uređaj na kraju krajeva bilo potrebno. Kada je reč o brzini operativnog sistema i aplikacija – stvar je uglavnom dobro poznata. Pošto je u pitanju Windows platforma, nije sve “lepršavo” i odzivi menija i aplikacija bi mogli biti osetno bolji. Dobro se osećaju “uska grla” na softverskom planu i povodom toga ne možemo ništa učiniti. Na kraju krajeva, Windows Mobile je jedini popularizovani OS na PDA telefonima, tako da je bolje da se na njegovu nesavršenost naviknemo.
O TouchFlo dodatku grafičko-korisničkog interfejsa smo već dovoljno pričali. Ukratko, ovo savršeno integrisano rešenje unutar Windows Mobile 6 operativnog sistema omogućava korišćenje HTC Touch Duala samo jednom rukom. Ovo nije citat sa nekog prospekta i nije u pitanju neki prototipsko softversko rešenje. U pitanju je sjajan način za isticanje opcija, aplikacija, tastature i ostalog na samom ekranu, kako bi korišćenje svega toga bilo moguće prstom (i to prstom odrasle osobe). Iz toga proizilazi da Touch Dual postaje upotrebljiv i u situacijama kada je moguće koristiti samo jednu ruku, što jeste bio problem gotovo od prvog PDA uređaja ikada. HTC Touch Dual nema GPS i nema WiFi i mi nećemo opravdavati te činjenice zato što nam se on veoma dopao. Da su to mane – jesu, i svaki pojedinačan kupac će razmisliti da li mu to smeta ili ne. Činjenica je da zbog ove dve stvari, HTC Touch Dual ne možemo nazvati savršenim uređajem. Mi čak mislimo da on uopšte na to ne pretenduje. U suprotnom bi imao sve što treba, kompletnu QWERTY tastaturu, veći ekran i ostalo… Touch Dual se ističe kao jedan izuzetno dobar, izuzetno luksuzan mobilni telefon i PDA uređaj – dakle dva uređaja. U situacijama kada želite da ga koristiti kao mobilni telefon, možete to da radite kako sa bilo kojim drugim mobilnim telefonom – prstima i jednom rukom. Kada je potrebno korisitit ga kao PDA, možete izvaditi olovčicu i koristiti sve prednosti PDA uređaja. Kada se na sve ovo dodaju hvale koje, sasvim objektivno, upućujemo od početka ovog teksta: od pakovanja, izrade, dizajna, mogućnosti, novih rešenja… ne preostaje nam ništa drugo nego da kažemo bravo! Ma kako ga definisali, ovo je sjajna… stvar!
Za:
– pakovanje
– dizajn i izrada
– ekran
– dimenzije
– tastatura
– TouchFlo tehnologija u paru sa programskim unapređenjima
Protiv:
– nema GPS prijemnika
– nema WiFi bežičnog povezivanja
HTC telefon na test ustupio Difo.