Dragoljub RadovanovićUspeh kompanije Huawei svetski je poznat, uz puno truda uspeli su da se probiju na tržištu i sada se njihovi smartfoni nalaze u vrhu zajedno sa najvećim brendovima. To nije mali poduhvat, jer konkurencija je ogromna i nije tako lako istaći se na sada već prilično (pre)zasićenom tržištu. Kineska kompanija je ostvarila svoje planove, uspeli su da ponude nešto drugačije u različitim cenovnim klasama i čini nam se da su danas Huawei telefoni vrlo lepo prihvaćeni od strane potrošača. Upoznati ste verovatno sa Honor brendom koji je u neku ruku njihova pod-kompanija koja se bavi pristupačnijim smartfonima u odnosu na regularnu Huawei ponudu, a sada sa Nova serijom imamo nešto slično.
Ono što je izgleda bitno kompaniji Huawei jeste da potrošač uvek ima alternativu pri kupovini njihovih telefona, odnosno da ukoliko budžet ne dozvoljava flegšip P seriju, imate opciju da kupite nešto drugo; bilo da je to Lite varijanta flegšipa, Honor ili Honor Lite modeli, a sada i Nova serija koja pripada srednjoj cenovnoj klasi. U Berlinu dan pre zvaničnog otvaranja IFA 2016 sajma, Huawei nam je u Velodrom dvorani predstavio ne jedan, već dva telefona – Nova Plus kojim ćemo se baviti u ovom tekstu, kao i manji Nova model.
Zbog čega nam je Nova Plus toliko zapao za oko, i zašto nam je jedan od interesantnijih Huawei modela? Razloga ima nekoliko, a jedan od njih je izuzetno visok premium osećaj koji nudi i možda subjektivno – jedan je od najlepših modela ove kompanije. Nije česta praksa da nas telefon iz srednje klase zadivi po pitanju dizajna/izrade čak i malo više od flegšipa, što govori o ozbiljnosti Nova Plus modela. Druga stvar koju Huawei ne praktikuje ni kod flegšip P9 modela, a to je 4K video snimanje, koje po prvi put srećemo na Huawei smartfonu – zaista interesantno. Više o tome ćemo diskutovati u segmentu koji se bavi kamerom Nova Plus modela, a počnimo pre svega sa jednim od glavnih aduta – izgledom i kvalitetnom izradom.
[modul]specifikacija=9042[/modul]Već smo pominjali u našim inicijalnim utiscima da Nova Plus izgleda nalik Huawei Mate 7 modelu, koji nam se 2014. godine izuzetno dopao i u to vreme je bio jedan od najkvalitetnije izrađenih fableta. Nova Plus nije toliko veliki kao Mate, već je neka kombinacija između P9 smartfona i Mate serije. Skrenimo pre svega pažnju na pakovanje ovog modela. Huawei je jedan od brendova koji posebno obraća pažnju na stil i izgled kutije smartfona, a iako možda pakovanje ne deluje kao toliko bitna stvar, donosi određenu dozu ozbiljnosti proizvoda. Kutija je elegantna, crne je boje i dolazi sa zlatnim utisnutim natpisima i Huawei logoom.
Plitki stil i veća površina pakovanja ostavljaju prostora za uređeniju sadržinu, ne kao kod manjih kutija gde se dodaci nalaze zajedno i na gomili, već imaju svoju odvojene kutije. Oprema koja stiže uz telefon je bele boje, i to je u današnje vreme slučaj kod većine proizvođača, bez obzira na boju smartfona, što je po svemu sudeći lepo prihvaćeno od strane potrošača. Za punjenje telefona tu je jači 2A punjač, USB kabl je 3.1 verzija, poznatijii kao USB-C, a slušalice nas dosta podsećaju na slušalice iPhone modela, mislimo na Apple EarPods.
Primerak koji smo dobili u srebrnoj varijanti, srebrn je pozadi a napred je beo, po našem mišljenju izgleda izuzetno lepo. Nova Plus nam čak deluje i nešto ozbiljnije od P9 modela, po dimezijama i izradi baš kao pravi premium flegšip, osim što to nije, jer je ovo telefon iz srednje klase sa nižom cenom od vodećeg modela. Dimenzije su idealne, nije veliki kao Mate serija od 6 inča, niti manji sa 5.2 inča kao P9, već je tu negde između sa dijagonalom od 5.5 inča. Dijagonala ekrana nekad i ne govori o stvarnim dimenzijama telefona, uzmimo recimo iPhone 6/6s/7 Plus, koji je primetno veći smartfon iako ima istu dijagonalu ekrana kao Nova Plus.
Spreda nam se baš dopada zaobljeno 2.5D staklo, a ujedno i to što je kompaktan za svoju dijagonalu, recimo nalik S7 Edge-u koji takođe donosi 5.5 inča ekran. Vrhunska izrada nastavlja se na metalne bokove, koji su tanki i izrađeni tako da sa obe strane imaju konusnu hromiranu ivicu. Sa leve strane nalazi se hibridni Sim slot, u koji idu NanoSIM i microSD kartice. Nova Plus može biti DualSIM ukoliko se odreknete microSD-a, odnosno ako na njegovo mesto stavite drugu NanoSIM karticu.
Na donjoj strani nalazi se USB-C port, kao i dva proreza levo i desno za mikrofon i zvučnik, a sve to deluje lepo i simetrično. Smešteni na desnom boku – omanji power i duži volume taster, koji su takođe metalni i tvrdi su na dodir, ne klackaju se i nisu labavi. Nešto što ćemo u narednom periodu viđati sve slabije – na vrhu je 3.5mm port za slušalice i rupica drugog mikrofona. Poleđina nam se veoma dopada i više nam se sviđa ovakav mat aluminijum od uglačane sjajne varijante kao recimo na HTC One M8 srebrnom modelu. Pozadi imamo 16MP kameru i čitač otiska prsta koji nije kružan kao na Mate 8 modelu, već je kvadrat sa zaobljenim ivicama baš kao kod P9 flegšipa ili starog Mate 7 fableta. Po našem mišljenju – sveukupno vrlo lepo dizajniran i prilično kvalitetan smartfon.
Huawei se na polju softvera trudi da ostane svež, a obzirom na to da je ovo nedavno predstavljen telefon, stiže sa Marshmallow Android 6.0 verzijom. To znači da je sa softverske strane veoma sličan Huawei P9 ili P9 Lite modelima, kao i Honor 7 i 8 telefonu, a svi ovi pomenuti koriste skoro pa identičan korisnički interfejs.
Ukoliko ste pratili ranije Huawei modele, onda ste takođe upoznati da se na njima uvek nalazi teže modifikovan korisnički interfejs koji se zove EMUI, konkretno ovde u iteraciji 4.1. Čemu tolike kontroverze oko modifikacije UI-a od strane proizvođača? Potrošači generalno ne vole kada se Android opterećuje raznim aplikacijama i silnim izmenama, to je jednostavno stvar koju korisnici smatraju negativnom.
Naravno, proizvođačima nije cilj da ovakvim potezom namerno učine svoj interfejs nepoželjnim, već u želji da se istaknu među drugim brendovima i ponude nešto “lično” ponekad preteraju sa modifikacijama i dodacima. EMUI 4.1 je teže modifikovan interfejs u poređenju sa Google Stock verzijom kakvu srećemo na Nexus ili drugim telefonima koji ga usvoje. Interfejs koji se nalazi na Nova Plus modelu neće se dopasti svakom, ali to ne znači da je loš. Uključene su aplikacije za menadžment i optimizaciju sistema, upravljanje fajlovima, aplikacija za teme, kao i druge preinstalirane aplikacije za društvene mreže, vesti, preinstalirane igre, itd.
Interfejs pomalo deluje šarenolik kao i u prethodnim verzijama, i nema fioke sa aplikacijama kao i kod većine modela kineskih proizvođača. Čitač otiska prsta je rešen vrlo lepo, tako da ne uključuje samo otključavanje telefona, već i druge pogodnosti. Recimo, može se koristiti za beleženje fotografija ili videa unutar aplikacije za kameru, javljanje na poziv, stopiranje alarma, spuštanja notifikacionog panela prevlačenjem preko senzora sa vrha, ili pak prevlačenja levo ili desno u galeriji za lakši pregled fotografija. Pritom sama brzina i tačnost senzora otiska prsta kada se koristi je na visokom nivou, Huawei je konkretno na tom polju u samom vrhu.
U šaci prosečne veličine, Huawei Nova Plus leži veoma lepo, uzevši u obzir da je kompaktan za dijagonalu ekrana od 5.5-inča. Uporedili bismo ga sa Samsung Galaxy S7 Edge modelom čije su dimenzije veoma slične. Ono što nam se dopada kod ovog smartfona su mat metalna leđa, tako da nimalo nije klizav kao recimo staklo na S7 Edge modelu. Pritom je i tanji od pomenutog, dok je težina slična, Nova Plus je 3 grama teži – 160g naspram 157g. Možda je čudno što poredimo Novu Plus sa premium klasom koja košta skoro tri stotine evra više, ali to samo govori o tome koliko je Huawei odradio odličan posao po pitanju izrade i dizajna telefona.
Dijagonala od 5.5 inča – po mnogima idealna dijagonala za smartfone danas – ne čini telefon preterano ogromnim, a i dalje donosi lep benefit u smislu površine ekrana za konzumaciju multimedijalnog i ostalog sadržaja. Huawei se odlučio za standardnu rezoluciju kao i na većini svojih telefona – FullHD 1920×1080 tačaka, kao i za tipični IPS tip panela koji mnogi proizvođači danas koriste. Na dijagonali od 5.5-inča imamo oštrinu od 401 PPI, što je sasvim dovoljno oštar prikaz za većinu potreba potrošača.
Merenje kolorimetrom pružilo nam je cifru maksimalne svetline ekrana od 526 cd/m2, tako da je ekran prilično svetao, i kada zatreba sasvim lepo vidljiv na suncu. Ipak, primetili smo da boje imaju hladne tonove, konkretno 8910 kelvina, što nama konkretno nije baš po meri. Srećom, Huawei uključuje opciju promene temperature boja ekrana u opcijama, tako da smo uspeli da poboljšamo situaciju i povećamo toplinu ekrana na pogodnijih 7488K. Nakon ove korekcije, boje su još tačnije, konkretno 3.02 DeltaE, što je vrlo dobra vrednost. Gamma je ipak blago tamnija nego što treba da bude, 2.38, dok bi se idealna vrednost kretala oko 2.2. Sveukupno, prikaz je sasvim prijatan i oštar, tako da smo ekranom Nova Plus modela sasvim zadovoljni.
Odstupanje od korišćenja sopstvenih Kirin čipseta nije toliko često za Huawei, ali ima situacija gde se napravi izuzetak i upotrebi rešenje drugog proizvođača, kao što je Qualcomm. Dok HiSilicon Kirin čipseti generalno jesu dobri, mi ipak više preferiramo Snapdragon rešenja, a unutar Nova Plus modele zatičemo Snapdragon 625. Reč je o vrlo sposobnom čipsetu unutar koga se nalazi osmojezgarni Cortex A53 procesor na 2.0 GHz-a, i Adreno 506 grafika. Jedan od razloga zašto je Nova Plus telefon u srednjoj klasi jeste ovaj čipset, koji ne može da se poredi sa bržim Snapdragon 820 čipsetima unutar flegšip smartfona.
Kolika je razlika u pitanju? Pa recimo kada spojimo performanse procesora i grafičkog čipa, Snapdragon 625 je barem 30-35% sporiji od Snapdragon 820 čipseta. Šta to znači u praksi? Da li je Nova Plus spor telefon? Naprotiv, iz naših utisaka zaključili smo da je dosta živahan i ima glatke animacije. Brži će sveukupno biti Huawei P9, čiji će Kirin 955 čipset po gruboj proceni doneti oko 20-25% bolje performanse. Na papiru to nije malo, ali u praksi nije toliko vidljivo – aplikacije će se instalirati malo duže i otvarati malo sporije, i 3D performanse neće biti odlične kao na flegšip uređajima, ali i dalje je sa Snapdragonom 625 moguće neometano igrati većinu 3D naslova. Takođe, Nova Plus donosi 3GB RAM-a pa neće biti problema sa keširanjem aplikacija i multitaskovanjem, baš kao kod flegšip modela.
Stižemo do kamere koja donosi neke vrlo interesantne odlike. Pre svega, nestandardno za Huawei je uključivanje 4K video zapisa, jer su svi telefoni koji smo do sad testirali, bilo da su flegšip ili iz srednje klase, dolazili sa 1080p FullHD snimanjem. Takođe, optička stabilizacija je baš lep dodatak Nova Plus modelu, kao i vrlo korektan otvor blende od F2.0. Rezolucija senzora je 16MP, uz 1.12µm veličinu piksela. Kakvi su rezultati koje postiže Nova Plus? Prilično dobri zapravo, fotografije nisu na nivou flegšip modela poznatih kompanija, ali smo generalno vrlo zadovoljni rezultatima. Boje u fotografijama su precizne, količina detalja je vrlo pohvalna, mada imamo zamerku na količinu šuma čak i u dnevnim fotografijama, i to nekako najviše kvari utisak.
Dinamički opseg je dobar, nema probijenih hajlajta ili previše mračnih površina, Huawei Nova Plus se vrlo lepo snalazi po tom pitanju. Dostupan je i Professional foto i video režim u kojem su na raspolaganju sva ručna podešavanja, kao što je brzina okidača, manuelni fokus, EV kompenzacija, balans bele boje, kao i biranje tipa metering-a. Video snimanje u 4K rezoluciji nadmašuje sve što smo do sad videli od kompanije Huawei, pre svega nivo detalja i oštrina je mnogo veća u odnosu na 1080p snimak. Nismo primetili nikakve artefakte i probleme se 4K snimkom, ali ističemo da dinamički opseg nije toliko visok kao kod fotografija. Prilično sposobna kamera sveukupno, i više nego dobra za srednju klasu telefona, a i drago nam je smo najzad sreli 4K video snimanje na Huawei telefonima.
Video primer:
Primeri fotografija:
Link
Tokom testiranja Huawei Nova Plus modela ni u jednoj kategoriji nismo bili nezadovoljni rezultatima, a autonomija ovog modela nam je još dodatno poboljšala sveukupni utisak. Sam kapacitet od 3340 mAh je sugerisao dugo trajanje baterije, ali u praksi ne mora uvek biti takav slučaj. Autonomija Nova Plus modela je čak i dosta nadmašila naša očekivanja, jer smo po nekoj našoj slobodnoj proceni očekivali nešto preko 6 sati uključenosti ekrana. Svetlinom ekrana postavljenom na 250 cd/m2, očekivana autonomija je premašena za čak dva sata, ukupno pružajući 8 sati i 20 minuta Screen On Time. Zaista fenomenalna baterija, čak i bolja od pojedinih poznatih flegšip modela, tako da kome je autonomija bitna stvar, biće izuzetno zadovoljan Huawei Nova Plus telefonom.
Nisu toliko česti slučajevi kada smartfon na nas ostavi pozitivan utisak u meri kao što je to učinio Nova Plus model. Huawei je ovde odradio fenomenalan posao i napravio prilično zaokružen telefon. Ističemo opet da je ovo telefon koji košta dve do tri stotine evra manje u odnosu na flegšipe poznatih kompanija ili nešto više od stotinak evra u odnosu na kompanijin vodeći Huawei P9. Iako je u srednjoj cenovnoj klasi, donosi sjajan dizajn i vrlo kvalitetnu izradu od metala, koja parira ili pak prevazilazi nivo drugih premium flegšip smartfona. Huawei je uvek bio dobar po tom pitanju, ali smatramo da je sa Nova Plus modelom zaista nadmašio sebe, posebno u ovoj cenovnoj klasi.
Da ne bude kako je sve divno i bajno, neke stvari nisu idealne kod Huawei telefona generalno. Govorimo o EMUI korisničkom interfejsu, pa samim tim i Nova Plus nosi taj nedostatak, u vidu ne tako privlačnog i pomalo pretrpanog sistema. Da li je to pravi nedostatak ili je samo pitanje ukusa, ostavljamo ipak vama da procenite. Što se tiče performansi, Snapdragon 625 je dovoljno brz i sasvim sposoban čipset, nije Snapdragon 820 kao u vodećim modelimima ili Kirin 955 kao kod P9 modela, sporiji je, ali dovoljno brz da većina korisnika neće imati primedbu.
Lepo iznenađenje je 4K video snimanje i generalno dobar kvalitet fotografija, i možda najveće oduševljenje – fenomenenalna autonomija Nova Plus modela. Ovo je jedan od onih smarfona koje bez puno premišljanja možemo da preporučimo svakom ko želi telefon sa nešto pristupačnijom cenom u odnosu na flegšipe. Kako će se prodavati na našem tržištu ostaje da se vidi, ali kao što smo istakli, Nova Plus je lepo zaokružen i poželjan telefon srednje klase.
Prednosti
– Jedan od najlepših Huawei smartfona do sad- Vrhunska izrada metalnog kućišta- Prijatan prikaz IPS ekrana- Izvanredna autonomija- Sasvim solidne performanseMane
– EMUI interfejs je pretrpan i nema tako dobar dizajn- Hladnije boje ekrana na fabričkom podešavanju
Cena: oko 425 evra
Smartfon na test ustupio Huawei.