Dragoljub Radovanović
Proizvođač uređaja koji vam danas predstavljamo je dobro poznat na našem tržištu po tome što nudi cenovno pristupačne uređaje, takoreći za svačiji džep. Ovoga puta situacija je nešto drugačija, pošto je Prestigio pored svoje srednje i niže klase odlučio da zagazi i u visoku kategoriju smartfona. U cenovnom rangu od preko tri stotine evra u kome je pozicioniran, od Grace modela se očekuje da ispuni određena očekivanja i da se pokaže kao high-end telefon.
Da li je to ovde slučaj? Svakako ćete saznati odgovor do završetka ovog testa, ali već iz uvoda ste mogli videti da po specifikacijama deluje vrlo obećavajuće. Ukoliko pratite dešavanja na mobilnoj sceni, biće vam očigledno da Grace deli veliki broj dodirnih tačaka sa Gionee Elife S5.5 smartfonom – bolje reći identičan je. Isto se može reći i za Blu Vivo IV i Allview X2 Soul, pa su u suštini sve to praktično isti telefoni, samo su drugačije brendirani. No, nema potrebe da se preterano osvrćemo na modele koji našoj populaciji nisu ni dostupni, već se fokusiramo na Grace.
Hardver
Bez obzira na to čiju nalepnicu nosi, reč je o high end smartfonu. Grace poseduje relativno moćni MediaTek čipset – konkretno MT6592, koji se sastoji od osmojezgarnog Cortex A7 procesora na 1.7 GHz-a i Mali-450MP4 grafičkog čipa. Opremljen je 16GB skladišnim prostorom, koji nije moguće dodatno proširiti jer je izostavljen microSD slot za kartice. Standardna količina radne memorije za telefone iz više klase je 2GB, a toliko se RAM-a upravo nalazi i kod Grace-a. Corning Gorilla Glass 3 staklo nalazi se i na prednjoj i na zadnjoj strani telefona, pozadi je smeštena 13MP kamera sa 1080p video snimanjem, dok je napred pozicionirana 5MP selfi kamera. Pošto je reč o monoblok konstrukciji, bateriji nije omogućen pristup, a njen kapacitet iznosi 2300 mAh.
Specifikacije u rangu high end modela
[modul]specifikacija=7967[/modul]Prestigio MultiPhone Grace se nalazi među nekoliko najtanjih smartfona na svetu, i prilično je lepo dizajniran. Kutija je prepoznatljiva sa karbon šarom, ključnim odlikama na bokovima i detaljnim specifikacijama na pozadini, što je uobičajan izgled za većinu Prestigio proizvoda koje smo testirali. Unutar pakovanja nalazi se dodatna oprema koja je bele boje i uključuje 5V 1A punjač, microUSB kabl, in-ear tip slušalica sa pljosnatim kablom, alatkicu sa otvaranje microSIM slota i prateću dokumentaciju. Bez obzira na to ko stoji iza dizajna, Prestigio Grace je izuzetno privlačan telefon.
Postoji u crnoj ili beloj varijanti, a kod nas se zatekla bela koja je istovremeno – po našem mišljenju – lepša alternativa. Ključna prodajna karakteristika ovog modela jeste veoma mala širinu boka – samo 5.55 milimetara. Nama je bitnija stvar od širine boka sam materijal od kojeg je telefon izrađen, jer je reč o leguri magnezijuma u šampanj zlatnoj boji. Ivice sa leve i desne strane ekrana su dosta uske. Iznad se nalazi kratka rešetkica zvučnika za razgovor, desno od nje 5MP prednja kamera, i sa leve strane senzori – ambijentalni i senzor blizine. Kapacitivni dugmići osetljivi na dodir ispod ekrana gotovo su nevidljivi dok ne koristite smartfon, a dolaze u Menu, Home i Back rasporedu.
Tanak, privlačan, izrađen od kvalitetnih materijala
Na bokovima se nalaze sledeći elementi – dugačko dvodelno Volume dugme i Power taster smešteni su u vrhu leve strane, dole desno se može pronaći 3.5mm priključak za slušalice, sa desne strane microSIM slot koji se otvara alatkicom u paketu, a na vrhu je microUSB port. Gorilla staklo nalazi se na pozadini uređaja, a od ostalih detalja u gornjem levom ćošku je vrlo blago izdignuta 13MP kamera sa LED blicem ispod, Prestigio natpis i logo, a u dnu je smešten zvučnik. Zbog jednodelne konstrukcije nije moguće pristupiti bateriji, što je u današnje vreme postalo manje-više uobičajna praksa.
Prestigio je svom MultiPhone Grace modelu obezbedio svežiju, ali ne i poslednju verziju Androida – KitKat 4.4.2. Kao što je to već standardna praksa za Prestigio smartfone i tablete, koristi se korisnički interfejs koji je minimalno izmenjen u odnosu na izvornu Google varijantu, takozvani Stock ili AOSP UI. Dok sa jedne strane donosi iskustvo koje je vrlo poznato autoru sa Nexus 5 smartfona, tu su i neki dodaci koji je Prestigio odlučio da ubaci. Jedna od bitnijih stvari je takozvani MultiStart. Faktički, korisniku je na Lockscreen-u omogućen pristup svim bitnijim funkcijama , bez potrebe da otključava telefon. Sa leve strane se pojavljuje meni sa šest opcija, koje prevlačije udesno kako biste ih pokrenuli.
Tu je Search, Have You Heard prozor sa vestima, YouTube kanali, Facebook prozor, Prestigio preporuke i Yahoo Weather. U poslednjoj opciji vrši se konfiguracija takozvani pluginova, gde se može omogućiti i Flickr, muzički plejer, galerija, i Twitter. Ekran za otključavanje zaista dosta napredan, pa donosi i brze prečice, pa prevlačenjem kružića na neku od njih dobijate mogućnost da direktno pozovete neki od poslednje biranih kontakta, da pokrenete neku od messaging aplikacija, da pristupite galeriji ili multimedijalnoj aplikaciji, itd…
KitKat sa AOSP interfejsom i Prestigio dodacima
Faktički, većina stvari na telefonu vam je na dohvat ruke i pre nego što otključate smartfon. Tu je većina Prestigio aplikacija koje često srećemo prilikom testiranja. Od istaknutijih su MultiCloud koji vam besplatno nudi 200GB Cloud prostora, OfficeSuite Pro, Navitel Navigator, McAfee antivirus, Prestigio E-Reader i MultiStore prodavnica.
Prestigio MultiPhone Grace je prilično lagan telefon za svoju veličinu. Obzirom da koristi staklo sa obe strane i magenzijumski ram, 133 grama deluje kao pravi poduhvat. Izuzetno je tanak sa 5.55mm, što pri držanju nije toliko velika prednost, koliko je pitanje estetike. Kombinacija staklo napred, staklo pozadi donosi taj premium utisak, baš kao recimo na Sony Xperia Z1/Z2/Z3 modelima, ali ujedno čini i telefon klizajivim prilikom korišćenja. Sa dijagonalom ekrana od 5 inča, Grace se ne može nazvati malim telefonom, ali ove dimenzije su u današnje vreme gotovo standardne.
Sam ekran je Super AMOLED tipa baš kao što se može sresti na vodećim modelima kompanije Samsung. Matrica jeste Pentile tipa, ali pošto je rezolucija dovoljno visoka – tačnije 1920 x 1080 piksela, ovakav takoreći “inferiorniji” raspored podpiksela i nije moguće razaznati golim okom. Prikaz je prilično oštar, a konkretna cifra u odnosu na dijagonalu iznosi 441 piksela po inču. Kao nedostatak koji smo odmah primetili jeste ne tako visoka svetlina ekrana. Naš kolorimetar je potvrdio ono što smo primetili golim okom, jer je zabeležena vrednost od samo 241 cd/m2 na maksimalnom nivou osvetljenja.
Super AMOLED ekran je donekle tačan i oštar, ali mu nedostaje svetlina
Kontrola nivoa osvetljenja je dosta ravnomerna, što se može i videti u primeru ispod na 100, 75, 50 i 25% jačine. Pošto je u pitanju ekran sa izuzetno širokim gamutom, boje su ipak relativno tačne. Delta E vrednost iznosi 5.81, Gamma vrednost je 2.29, a temperatura boja ne odstupa previše od referentnih 6500K, sa cifrom od 7360K. Većina ekrana u današnje vreme nudi temperature nešto preko 7000K, kako bi se boje činile svetlijim i življim.
Iako nudi sasvim dobre performanse, one nisu uporedive sa vodećim modelima drugih proizvođača, što je donekle i razumljivo imajući u vidu i da je od njih prilično jeftiniji. Tačno je da ovaj čipset donosi procesor sa čak osam jezgara, ali slabija Cortex A7 arhitektura čini svoje, što se može i videti iz sintetičkih rezultata, koje kao i obično možete pronaći na stranici Telefoni, ili pretragom imena ovog smartfona. U praksi je to nešto drugačije – telefon ostaje brz pri korišćenju, sa minimalnim usporenjima tu i tamo. Ono što želimo da kažemo je da su performanse glatke, ali ne može se očekivati brzina koja recimo nudi Samsung Galaxy S5, LG G3, Xperia Z3, itd, itd… Zvučnik na pozadini nije preterano glasan i zvuk je pomalo tih. Na slušalicama nije bolja situacija, tako da je “zvučni” aspekat Grace modela sveukupno nešto slabiji.
Kada je reč o 13MP kameri, ona je sasvim dobra i uopšteno gledano parira po kvalitetu onome što vidimo na premium modelima poznatih proizvođača. Šum je dosta nizak jer je uklonjen algoritmom, ali samim tim i sasvim fini detalji u fotografijama su uklonjeni jer je algoritam nešto agresivniji. Sa druge strane boje deluju tačno, a sveukupno fotografije ispadaju dosta prijatne na oko. Video snimanje je takođe dobro, sa sličnom situacijom kao kod fotografija.
Video primer:
Primeri fotografija:
Link
Sa veoma tankim telefonima kao što je ovaj, potrebno je koristiti tanje baterije, pa samim tim i njihov kapacitet ne može biti preterano visok. Cifra od 2300 mAh ne može se nazvati impresivnom, tako da je i autonomija nešto slabija. Pošto je svetlina ekrana ovde čak i nešto niža od 250 cd/m2 koje praktikujemo prilikom testiranja, osvetljenje smo postavili na maksimum i dobili sledeći rezultat – 4 sata i 17 sati neprekidno uključenog ekrana prilikom surfovanja. Autonomija nije loša, ali je očigledno da će sa nešto učestalijim korišćenjem tokom dana Grace morati da “posećuje” strujnu utičnicu. Naravno, sa slabijim korišćenjem nećete imati problema da pregurate dan.
Ideja koja stoji iza ovog telefona verovatno i nije bila da se diretkno upoređuje sa najboljima u visokoj klasi, ali nam je drago da je Prestigio počeo da obraća pažnju i na high end segment. Dok je tačno da se ovaj telefon može pronaći i pod drugim nazivima kod već pomenutih brendova, to ne menja činjenicu da je reč o sasvim dobrom telefonu. Sa estetske strane je izuzetno privlačan i po pitanju kvaliteta izrade i materijala može ići rame uz rame sa najboljima na tržištu, tu nema dileme. Dilema nastaje kada Grace želite da uporedite recimo sa najpoznatijim vodećim modelima po performansama.
Da li je brz kao oni? Iako poseduje osmojezgarni procesor, odgovor je nažalost ne, ali to ne znači ni da je spor, naprotiv. Super AMOLED ekran će privući mnoge, i smatramo da pruža privlačan i oštar prikaz, uz nešto slabiju osvetljenost. Zvuk koji pruža Grace smatramo slabijom stranom ovog smartfona, dok je kvalitet kamere sasvim dobar. Autonomija ne oduševljava, jer je uslovljena debljinom boka, tačnije korišćenjem baterije ne tako visokog kapaciteta. Sve se na kraju svodi na cenu, a Prestigio za ovaj high-end model traži oko 350 evra, što je primetno manje u odnosu na vodeće modele najpoznatijih proizvođača, i za taj novac je sasvim primamljiva kupovina…
Grace je zaista graciozan kao što mu ime nalaže, ali je i uopšteno veoma dobar smartfon
Prednosti
– Estetski vrlo privlačan i kvalitetan – Izuzetno tanak – Super AMOLED ekran – Interesantna MultiStart opcija
Mane
– Slabija autonomija – Svetlina ekrana je nešto niža – Zvuk
Cena: oko 350 evra
Smartfon na test ustupio Prestigio.
Prestigio Grace
Novi smartfon kompanije Prestigio zaista je graciozan kao što to njegov naziv sugeriše. U pitanju je izuzetno tanak model sa debljinom boka od samo 5.55mm, a uz to je i kvalitetno izrađen u kombinaciji stakla i metala. Pokreće ga osmojezgarni procesor, donosi Super AMOLED ekran u FullHD rezoluciji, 13MP zadnju kameru i KitKat verziju Androida. Kako nam se telefon pokazao u praksi možete saznati u našim utiscima koji slede...