Bojan Dančuo
Samsung Galaxy S II
U svom naletu na tržište mobilnih uređaja, Samsung je na vreme uskočio na Android voz i još u vreme kada meteorski rast te platforme još uvek nije bio toliko očigledan, ponudio vrlo zaokružen proizvod u vidu prvog Samsung Galaxy S telefona. Vrlo dobre performanse, odličan Super AMOLED displej i velike mogućnosti podešavanja interfejsa i instaliranja custom ROM-ova koje je izbacivala zaista velika baza korisnika entuzijasta, učinile su prvi Galaxy S jednim od najbitnijih i najprodavanijih Android telefona u prošloj godini. Naravno, kada je Samsung najavio njegovog naslednika, odmah su milionima ljubitelja zasvetlucale oči, a specifikacije sa kojima je Samsung izašao pred javnost su delovale skoro svemirski visoke, počevši od dvojezgarnog procesora, Super AMOLED Plus displeja, pa do 1080p video snimanja.
Naravno, u međuvremenu su se pojavili još neki telefoni koji su doneli hardver sličnih performansi, pa Galaxy S II nije ni prvi dual-core mobilni telefon na tržištu, ali i dan danas, ako pogledate šta je sve u njega stalo, ne možete a da ne budete impresionirani.
Između najave i početka prodaje ovog telefona bilo je u više navrata raznih prezentacija na kojima su se mogle videti prednosti novog Super AMOLED Plus displeja, brzina samog telefona, kao i neka nova rešenja, kao što npr. je zum koji se ostvaruje naginjanjem telefona dok držite dva prsta na ekranu. Sve je to dodatno podrgevalo maštu korisnika, a zaista je izgledalo da osim plastičnog tela koje nekome možda može da zasmeta, ovaj telefon nema mana… e pa došlo je vreme da vidimo da li je situacija baš takva.
Hardver
Samsung Galaxy S II je prilično krupan telefon, a odnos stranica ekrana je konzervativniji i nije u izduženom 16:9 odnosu koji je poslednje vreme sve popularniji kod proizvođača. Ekran je dijagonale 4,3 inča i rezolucije 480×800 piksela, izrađen u Samsungovoj za sada ekskluzivnoj Super AMOLED Plus tehnologiji i zaštićen Gorilla Glass-om.
Ispod ekrana se nalaze tri tastera, od toga jedan fizički (home), dok su back i menu tasteri površine osetljive na dodir, koje se osvetle tokom korišćenja telefona, dok su inače ugašene. Na dnu telefona je microUSB konektor koji služi za vezu sa računarom ili punjenje baterije.
Iznad ekrana se nalazi zvučnik, senzor koji detektuje kada ste prineli telefon blizu lica da bi ugasio displej, kao i prednja kamera od 2 megapiksela. Na vrhu telefona se nalazi 3,5mm audio konektor za slušalice.
Sa leve strane je klackalica za podešavanje jačine zvuka, a sa desne se nalazi power/sleep taster.
Zadnja strana je većim delom pokrivena plastičnim poklopcem, ispod kojeg se može pristupiti bateriji, slotu za SIM karticu i slotu za microSD karticu. Donji deo je malo ispupčen, a pri vrhu leđa telefona se nalazi kamera od 8 megapiksela i prateći LED blic. Zadnja strana Galaxy S dvojke baš ostavlja utisak plastičnosti, do te mere da telefon može da vam učini pre kao igračka nego kao neka ozbiljna naprava. Srećom, barem je plastika na leđima obrađena i ima mala udubljenja tako da ne deluje previše jeftino.
Kada poklopac skinete, videćete da je baš tanak i ne uliva baš previše poverenja. Ovo je ujedno i jedna od naših najvećih zamerki ovom telefonu, jer nismo baš ljubitelji plastike u višoj klasi mobilnih uređaja, mada je ovaj telefon, s druge strane, zahvaljujući ovom tipu kontrukcije jako lagan i ima samo 116 grama.
Moramo se još jednom posebno osvrnuti na ekran ovog telefona, jer je zaista izuzetan! Kada ga prvi put vidite uživo, delovaće vam skoro nestvarno jasan i pun jarkih boja. Uglovi vidljivosti su mu odlični, najbolji koje smo videli do sada, a kontrast je sjajan, pa čak i po sunčanom danu imate velike šanse da ga uspešno koristite bez previše žmirkanja i traženja optimalnog ugla.
Unutar Galaxy S II telefona se nalazi dvojezgarni ARM Cortex A9 centralni procesor, sa pratećim Mali-400MP grafičkim procesorom. Ima 1 GB RAM-a i 16 GB memorijskog prostora na koji se još može dodati SD kartica veličine do 32 GB.
Specifikacija:
Samsung Galaxy S II
dimenzije
125,3 x 66,1 x 8,5 mm
masa
116 g
baterija
Li-Ion 1650 mAh
ekran
4,3″, 480 x 800, Super AMOLED Plus (Gorilla Glass)
kamera
8 MP, auto fokus, LED blic,
1080p@30fps video
dodatne opcije kamere
geo-tagging, odabir tačke fokusa dodirom, stabilizacija slike, detekcija lica
prednja kamera
Da, 2 MP
procesor
Dvojezgarni 1.2GHz ARM Cortex-A9 proccessor, Mali-400MP GPU, Exynos čipset
memorija
1 GB RAM
skladišna memorija
16 GB
proširenje memorije
microSD, do 32 GB
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
Android 2.3.3 (Gingerbread)
accelerometer – orijentacioni senzor
Da
konekcije
USB 2.0, Bluetooth 3.0, WiFi 802.11b/g/n
ostali senzori
kompas, proximity
prenos podataka
GPRS, EDGE, 3G
GPS
Da, A-GPS
poruke
SMS, MMS
Da, Push Email
adobe flash
Da
Softver
Samsung Galaxy S II dolazi sa Android 2.3.3 operativnim sistemom uz neizbežni dodatak TouchWiz interfejsa u verziji 4.0. Touchwiz ne modifikuje grafičko okruženje toliko drastično kao na primer HTC-ov Sense, ali dodaje neke korisne stvari povrh standardnog Android UI-a.
Prvo što ćete naravno videti je lock screen, koji od informacija sadrži vreme i datum, kao i informaciju o propuštenim pozivima i pristiglim porukama. Način otključavanja ekrana je specifičan i svodi se na prevlačenje celog lock screen-a u stranu (nije bitno koju), tako da se zapravo “otkrije” interfejs ispod njega. Ovaj ekran je jedna od stvari koja nam se baš i nije dopala, jer ume da zasecka prilikom sklanjanja.
Home ekran se naravno sastoji iz površine po kojoj možete raspoređivati prečice i widget-e, a donji red je rezervisan za četiri glavne prečice koje u startu vode do funkcija telefona, spiska kontakata, sms poruka i spiska aplikacija, ali ih možete promeniti po želji. Te četiri ikone ostaju uvek fiksirane na dnu, dok ostatak ekrana možete pokretati u stranu i na taj način otkriti sadržaj ostalih home ekrana, kojih u startu ima 5, a možete ih dodavati ili brisati sve do maksimalnog broja od 7 home ekrana.
U okviru notificaiton bar-a, radi lakšeg pristupa, izvučene su opcije za uključivanje i isključivanje WiFi-a, Bluetooth-a, GPS-a, zvuka i rotacije ekrana. Spisak aplikacija je organizovan na isti način kao i home ekrani, gde skrolovanje u stranu otkriva nove.
Muzički plejer će naravno ostati u pozadini i nastaviti da svira, ako ga minimizujete, a ako vam zatreba da brzo pauzirate pesmu ili preskočite na sledeću, postoji prečica za to u notification bar-u. Kalendar je vrlo pregledan i funkcionalan, a Samsung je ubacio i aplikaciju za pravljenje beležaka, tako da ne morate da jurite posebno neku drugu na marketu.
Uz Galaxy S II dolazi preinstaliran Polaris Office, iz kojeg možete otvarati Office dokumenta i menjati im sadržaj.
Samsung je među aplikacije ubacio i četiri svoja hub-a: Social Hub, Readers Hub, Music Hub i Game Hub.
Social Hub je, naravno, mesto gde možete lako pristupiti društvenim mrežama.
Readers Hub je aplikacija koja vam obezbeđuje pristup vestima, knjigama i časopisima, preko servisa koje pružaju PressDisplay, Kobo i Zinio firme i koji zahtevaju da se registrujete kod njih pre nego što počnete da ih koristite.
Music Hub je mesto gde možete pristupiti muzici, ali na žalost trenutno nije upotrebljiv u našoj zemlji.
Game Hub vam pruža pristup velikom broju igara, od kojih se dosta njih plaća, ali srećom većina ima barem probnu verziju koju možete besplatno skinuti i odigrati, naravno sa nekim ograničenjima.
Preinstaliran dolazi i sasvim funkcionalan task manager, u kojem možete videti koje su sve aplikacije aktivne i troše sistemske resurse, pa možete prekinuti izvršavanje onih koje vam ne trebaju.
Galaxy S II podržava u potpunosti sistem deljenja video snimaka, slika i muzike sa DLNA kompatibilnim uređajima u lokalnoj mreži, pa tako možete pustiti film direktno na DLNA kompatibilnom televizoru preko WiFi-a ili gledati slike na telefonu sa multimedijalnog mrežnog servera.
Među preinstaliranim aplikacijama se mogu naći i dve prilično nestandardne i interesantne: Editor fotografija i Video studio.
Editor fotografija vam omogućava da otvorite bilo koju fotografiju sa telefona i da primenite osnovne operacije nad njom, kao što je isecanje dela fotografije, rotacija, kao i podešavanje kolorita i kontrasta cele slike ili samo njenog izabranog dela.
Video studio vam omogućava da uradite neke osnovne akcije nad video zapisima, da ih skratite, spojite ili ubacite drugi audio uz postojeći video.
Web pretraživač podržava Adobe Flash u potpunosti, mada ga ne učitava automatski, već mu morate to dodatno narediti ako želite da vidite taj sadržaj.
Samsung Apps predstavlja Samsung-ov izbor Android aplikacija koje nudi svojim korisnicima i funkcioniše kao neka vrsta fokusiranog dodatka na Android Market, na kome je često teško naći baš ono što vas interesuje zbog prostog broja ponuđenih aplikacija.
Samsung za vezu između svojih telefona i računara koristi Kies softver, preko kojeg možete pristupiti kontaktima, kalendaru, dokumentima i multimediji na telefonu, podesiti sinhronizaciju tih podataka sa desktop računarom, kao i uraditi upgrade firmware-a telefona.
Ono što je novo u vezi pristupa telefonu preko računara, jeste “Kies air”. Kies air se pokreće na telefonu, a on zatim podiže neku vrstu web servera, kome se onda može pristupiti iz web pretraživača sa bilo kog računara u lokalnoj mreži kome to dozvolite. Iz web interfejsa zatim možete gledati sadržaj telefona, kao i kopirati fajlove sa telefona i na telefon.
Kamera
Kamera od 8 megapiksela koja se nalazi na Galaxy S II je odlična. Odavno nismo bili tako prijatno iznenađeni kvalitetom fotografija, a bogami i videa. Slike koje možete napraviti ovim telefonom su sasvim uporedive sa consumer foto-aparatima malog formata, a 1080p video je oštar, pun boja i prelep za gledanje na velikom TV ekranu.
Aplikacija za fotografisanje vam omogućava da izaberete tačku fokusa dodirom na željeno mesto na ekranu, a iako nema previše dodatnih podešavanja slike, ono što je ponuđeno će većini korisnika biti sasvim dovoljno.
Video snimanje, naravno, poseduje manje mogućnosti za podešavanje od foto moda. Ipak, moguće je izabrati neke osnovne efekte, balans bele, dodatne efekte (BW, sepia, negativ), kao i rezoluciju u kojoj ćete snimati video.
Fotografije koje pravi Samsung Galaxy S II su fantastične! Kolorit je baš kako treba, oštre su i bez primetnog šuma, sve dok ne zumirate do nivoa piksela. Ovo je jedan od retkih telefona za koji možemo da kažemo da ima mogućnost da ravnopravno zameni kompakt foto-aparat u svakodnevnoj upotrebi. Makro mod jedino malo zaostaje za drugim telefonima i ne omogućava vam da fokusirate i fotografišete zaista bliske predmete. Opet, kada se uzme u obzir kvalitet fotografija i rezolucija, možete sve što želite slikati sa nekih 10-ak centimetara veće razdaljine i opet dobiti odličan kvalitet slike, koju onda možete crop-ovati po želji i to čak i u samom telefonu uz pomoć Editora fotografija.
Video je takođe odličan, sa sjajnom oštrinom snimka, odličnim koloritom i bez vidljivih artefakata od kompresije. Jedini problem koji smo iskusili sa snimanjem video je prilično agresivan auto-fokus, koji vrlo često proverava fokus i zatim ako nije siguran da li je podešen kako treba pokušava da ga pronađe, što je vrlo vidljivo na snimku. Takođe, šteta je što audio nije ipak malo kvalitetniji i što nije stereo.
Samsung je kvalitetom fotografija i videa na Galaxy S II telefonu postavio domaći zadatak svim ostalim proizvođačima. Praktično jedina ozbiljna zamerka sa naše strane je to što ne možete isključiti zvuk okidača prilikom fotografisanja (barem na našem modelu ta opcija nije postojala). Ako vam je kvalitet kamere bitna stavka u izboru telefona, Galaxy S II će vas sigurno zadovoljiti.
Utisci u radu
Kada prvi put uzmete Galaxy S II u ruke, odmah ćete primetiti kako je lagan i plastičan, pre kao neka igračkica nego ozbiljan telefon. Onda ćete ga uključiti i sačekaće vas Super AMOLED Plus ekran sa kojeg će vas u zasedi sačekati sve moguće boje u do sada neviđenom intenzitetu i ostaviti vas potpuno bez daha. Negde u tom periodu dok pipkate po podu tražeći donji deo vilice koji je zanemaren odlutao, zaboravićete na plastiku i shvatićete da ovaj telefon nikako nije igračka.
Displej je svakako jedna od velikih prednosti ovog telefona, pa iako nema tako visoku rezoluciju kao HTC Sensation npr., to itekako nadoknađuje izuzetno živim koloritom i praktično beskonačnim uglovima posmatranja (boje će se izgubiti u onom trenutku kada počnete da gledate telefon otpozadi). Jedini nedostatak ovog displeja koji smo primetili je neprirodno naglašena zelena boja, pa ćete u nekim situacijama imati balans boja koji vuče na zeleno kada se uporedi sa drugim displejima.
Naravno, na izuzetno jakom suncu čak ni ovaj ekran ne može da vam garantuje dobru vidljivost, ali to je više problem refleksije nego samog ekrana, a i malo je teško takmičiti se sa količinom svetla koje Sunce može da izbaci.
Korišćenje ovog telefona je vrlo prijatno iskustvo. Dimenzije mu nisu skromne, pa će možda osobe sa manjim šakama imati problem prilikom držanja u jednoj ruci, ali nama to nije smetalo. Interfejs ima neke zgodna rešenja za svakodnevnu upotrebu, pa prilikom primanja poziva imate mogućnost da se javite, odbijete poziv ili odbijete poziv i automatski pošaljete predefinisanu SMS poruku onome ko vas je pozvao.
U imeniku povlačenjem prstom preko kontakta na desnu stranu poziva tu osobu, dok povlačenje prstom na levu stranu otvara meni za slanje poruke. Kada uđete u informacije o kontaktu, automatski vam je prisutna i istorija vaše međusobne komunikacije u svim mogućim oblicima.
Samsung je takođe implementirao opciju utišavanja zvuka kada okrenete telefon i spustite ga ekranom ka stolu. Korisna opcija koju je HTC prvi primenio, ali svakako pozdravljamo njenu pojavu i na Samsung telefonima.
Moramo da pomenemo tastaturu, koja je odlična, a Samsung uz sve svoje nove telefone standardno isporučuje i Swype opciju, koja vam omogućava da prevlačenjem prsta po slovima, bez odizanja od ekrana, vrlo brzo unosite tekst. Sjajno je i to što su podržane reči iz našeg jezika, pa će vam Swype automatski prepoznavati unete reči i nuditi vam alternative iz našeg jezika u slučaju da ne prepozna odmah koja reč je u pitanju.
Surfovanje je na ovom telefonu pravo zadovoljstvo. Nikada do sada nismo videli tako glatko skrolovanje web sajtova i prosto besprekoran i gladak zum i kretanje po sajtu.
Web pretraživač je inače jedno od mesta gde možete primeniti vrlo inovativan “tilt” sistem za zumiranje (drugo mesto je galerija). Sistem funkcioniše tako što dodirnete ekran sa dva prsta i onda naginjanjem telefona ka sebi i od sebe radite vrlo precizno zumiranje i odzumiranje. Ovo deluje vrlo atraktivno, mada smo primetili da ga nismo više koristili posle inicijalnog oduševljenja ovom opcijom. Možda smo jednostavno previše navikli na standardni “pinch” sistem.
Reprodukcija multimedije je jedna od stvari u kojima ovaj telefon prosto briljira! Za početak, hardver je dovoljno jak da izgura praktično sve što mu poturite, a da stvar bude još bolja, integrisani plejer sadrži zaista impresivnu količinu codec-a i morali smo da se pomučimo da pronađemo nešto što neće raditi na njemu.
Flac muzika? Nema problema. MKV sa 720p x264 materijalom u 60 frejmova u sekundi? Klizi kao po loju. Što je najlepše od svega, video plejer čak podržava i titlove i naša slova, tako da vam praktično ne treba nikakav drugi plejer u sistemu, jer osnovni sve radi odlično.
Samsung je integrisao u Galaxy S II sistem za glasovnu kontrolu koji bi trebalo da vam omogući da brzo obavite neke stvar bez potrebe za kucanjem. Nažalost, iz našeg iskustva taj sistem nije baš preterano funkcionalan i posle malo čačkanja odustali smo od daljeg eksperimentisanja i proglasili ga jednom od onih stvari koje nikada nećemo koristiti.
Igranje naprednih 3D igara za mobilne uređaje je takođe vrlo zabavno iskustvo, pa mada smatramo da je sistem kontrola na ekranu nešto što ne ide uz FPS igre, rado bismo igrali razne druge žanrove igara na ovom telefonu.
Kako slika govori više od hiljadu reči, pogledajte video snimke ovog telefona na delu, jer samo tako možete videti kako neke stvari zaista funkcionišu u realnim uslovima.
Galaxy S II je brz. Jako brz. Praktično jedino mesto gde smo relativno često iskusili seckanje je lock ekran, dok se sve ostalo, uključujući i web stranice sa flash sadržajem, izvršavalo izuzetno glatko i bez zastajanja.
Baterija se ponaša vrlo slično ostalim pametnim telefonima u ovoj klasi. Ako telefon koristite umereno, potrajaće vam sigurno ceo dan (u standby modu i više dana), dok intenzivnim korišćenjem možete da je iscedite za par sati.
Telefon koji je bio na testu je u sebi imao “KE2” firmware, koji očigledno ima neke bubice, jer smo u jednom trenutku iskusili vrlo neočekivan i čudan skok potrošnje koji je iscedio bateriju iako u to vreme niko nije aktivno koristio telefon. Ovo je očigledno čisto softverski problem i verujemo da je ili već rešen ili će biti rešen uskoro.
Malo je reći da je Galaxy S II ostavio dobar utisak na nas. Početno razočaranje plastičnim kućištem je prosto isparilo, a kvalitet displeja i stvarno izuzetne multimedijalne mogućnosti potpuno su nas kupile. Voleli bismo kada bi baterija trajala duže, jer je stvarno šteta imati ovakav uređaj pored sebe, a uzdržavati se od korišćenja svih njegovih mogućnosti iz straha da ćete isprazniti bateriju pre kraja dana, ali kako je to generalna boljka svih pametnih telefona i ograničenje trenutne tehnologije izrade baterija, ne možemo mu to zameriti.
Zaključak
Samsung je sasvim očigledno opet pogodio pravu formulu i Galaxy S II će sigurno probiti sve rekorde i postati jedan od najprodavanijih telefona ikada, kao i njegov prethodnik. Fantastičan Super AMOLED Plus displej u kombinaciji sa izuzetnim performansama i sjajnom kamerom, ne mogu da omanu. Samsungov TouchWiz i dalje nije tako ispoliran kao novi HTC-ov Sense, ali nije ni toliko zahtevan, niti će previše komplikovati naknadno izbacivanje novijih verzija Android-a za ovaj model.
Galaxy S II je trenutno ultimativno multimedijalno iskustvo u svetu mobilnih telefona. Bilo da sami fotografišete i snimate video, gledate već gotove filmove na njemu ili igrate igre, nećete biti ni u čemu uskraćeni. Tu je naravno i potpuna podrška za poslovnu primenu, pa ćete moći da otvorite i izmenite bilo koji Office dokument, podesite vezu sa Exchange serverom i sinhronizujete vaše zadatke sa kolegama.
Ako kupujete višu klasu Android telefona, a niste od onih koji ne mogu da smisle plastično kućište, Galaxy S II je izbor zbog kojeg se sigurno nećete pokajati i koji će vam na pravi način pokazati sve mogućnosti modernog pametnog telefona.
(napomena: dva člana Benchmark redakcije su već ponosni vlasnici ovog sjajnog telefona, tako da nije u pitanju samo prazan savet, već iskrena preporuka)
Prednosti:
– Fantastičan Super AMOLED Plus ekran
– Odličan kvalitet fotografija i videa
– Veoma brza hardverska platforma sa dvojezgarnim procesorom
– Izuzetno širok spisak podržanih multimedijalnih formata u ugrađenom plejeru
Mane:
– Trajanje baterije pod opterećenjem
– Nemogućnost isključivanja zvuka okidača na kameri
Uređaj na test ustupio Samsung.