Dragoljub Radovanović Samsung – kompanija koja je jako uspešna na više polja potrošačke elektronike, a naročito u polju mobilnih telefona. Koliko je Samsung uspešan u ovom polju govore cifre da je on tokom 2011-e godine isporučio ogromnih 95 miliona primeraka smartfon uređaja širom sveta, što je eksplozivni porast od 278% u poređenju sa 2010-om godinom, gde je isporučeno samo 25 miliona. Ovo je omogućilo Samsungu da bez problema preuzme vodeću poziciju od Nokije, a takođe usput i da “prešiša” Apple, što ga trenutno sa 20% tržišnog udela čini prvim proizvođačem mobilnih telefona na svetu. Njegovom velikom rivalu Apple-u ovo svakako nije lako palo, tako da smo u skorije vreme videli ogroman broj Apple-ovih tužbi, u kojima se navodi da Samsung krši njihove patente i kopira njihov dizajn. Samsung takođe uzvraća kontratužbama i možemo reći da su ove dve kompanije pošteno “uhvatile jednu drugu za gušu”, ali tokom ove godine, ostaje nam da vidimo šta će se desiti i da li će Samsung uspeti da zadrži svoju poziciju.
Što se tiče Samsung Galaxy S modela, on je zvanično lansiran četvrtog juna 2010 godine u Singapuru, i u svoje vreme, to je bio telefon sa najmoćnijim grafičkim procesorom na tržištu – PowerVR SGX 540 modelom, najkvalitetnijim ekranom na tržištu – Super AMOLED, najkvalitetnijim audio čipom, a ujedno, sa svojih 9.9 milimetara, to je bio i najtanji telefon na tržištu. Samsung je pred kraj prošle godine objavio da je prodato ukupno 20 miliona Samsung Galaxy S primeraka, što je stvarno impresivna cifra. Direktan naslednik Galaxy S modela je Galaxy S2, dok je Samsung Galaxy S Plus – o kome se vodi glavna reč u ovom tekstu – samo osvežena verzija Galaxy S modela. Šta je tu zapravo osveženo? Samsung Galaxy S Plus koristi drugačiji i brži čipset u poređenju sa prethodnikom, tako da je sada prisutna Qualcomm platforma umesto prethodne Hummingbird. Ova platforma je donela novi Qualcomm MSM8255T Snapdragon Cortex A8 Scorpion procesor, koji poseduje frekvenciju rada od 1.4 GHz u poređenju sa 1GHz Hummingbird Cortex A8 modelom koji je posedovao Galaxy S. Dok je procesor očigledno bolji zbog većeg takta sa kojim dolazi, Adreno 205 grafičko rešenje je u više tačaka inferiornije u poređenju sa PowerVR SGX 540 čipom koji poseduje stariji Samsung Galaxy S. Da li je isplativo žrtvovati grafičku snagu zarad boljih performansi procesora? Nema definitivnog odgovora na to pitanje i zaista ostaje subjektivna odluka osobe koja kupuje telefon. Ipak, mi ćemo istaći jednu stvar, a to je dosta bolja podrška u smislu neoficijalnih custom romova za Galaxy S (ako vas takve stvari zanimaju), zbog toga što je Galaxy S stariji model koji je prihvaćen veoma dobro, i uživa podršku velikog broja developera sa XDAdevelopers foruma, i drugih mesta sličnih njemu. Kod modela Samsung Galaxy S Plus, proširena je baterija sa 1500 mAh, na 1650 mAh, tako da nudi nešto duže trajanje u poređenju sa prethodnikom.
Samsung Galaxy S Plus poseduje Super AMOLED ekran dijagonale od 4 inča, rezolucije 800 x 480 piksela, a poseduje istu Pentile matricu ekrana kao i njegov prethodnik Samsung Galaxy S. Takođe, ima 512MB RAM memorije, od kojih je 357MB dostupno operativnom sistemu, a što se tiče skladišne memorije, postoje dve verzije, jedna od 8GB i druga od 16GB prostora. Njegova zadnja kamera je rezolucije 5 megapiksela, dozvoljava 720p video snimanje i dalje nema LED blic, kao ni svoj prethodnik. Prednja kamera je VGA, rezolucije 640 x 480, koja će vam služiti za Skype, ili njemu slične aplikacije, koje podržavaju video razgovor. Samsung uz Android Gingerbread verziju uključuje svoj prepoznatljivi korisnički interfejs, pod imenom TouchWiz, a njegova verzija je ostala ista kao i na Galaxy S modelu – radi se o verziji TouchWiz 3.0. Nešto detaljnije specifikacije možete pronaći u tabeli ispod.
[modul]specifikacija=634[/modul]Kutija koja dolazi uz Samsung Galaxy S Plus je identična u poređenju sa Galaxy S modelom (osim sufiksa Plus naravno), pravougaonog je oblika, umerene veličine, crne boje sa srebrnim slovima, koja jednostavno daje utisak da dobijate premium uređaj. Na njenoj zadnjoj strani nalazi se tabela sa osnovnim specifikacijama modela, kratak tekst o tome šta je poboljšano, kao i neke od njegovih opcija koje poseduje.
Kada otvorimo kutiju, u njoj nas čeka telefon u providnoj zaštitnoj kesici, a na njegovom ekranu zalepljena je folija, na kojoj piše ime modela, tip ekrana i brzina procesora.
Ispod plastičnog dela u kome je bio smešten telefon, zatekli smo knjižicu “Vodič za brzi početak”, bateriju, Samsung nalepnice sa bar kodom i IMEI brojem, punjač za telefon, USB kabl sa microUSB konektorom, kao i in-ear tip slušalica, koje na sebi poseduju mikrofon i dugme za uspostavljanje razgovora.
Dizajn Samsung Galaxy S Plus modela je do najsitnijeg detalja preslikan u poređenju sa Galaxy S modelom, tako da se radi o potpuno identičnim telefonima. Prednja strana telefona je većinom u staklu, kao što je to slučaj kod većine telefona sa ekranom osetljivim na dodir. Ivice telefona su dosta zaobljene, dok se na prednjoj strani primećuje okvir boje hroma, koji se nastavlja i na bokove telefona. Zahvaljujući Super AMOLED tipu ekrana, koji je potpuno crn kada nije aktivan, cela prednja strana telefona dobija mračan stelt izgled.
Na prednjoj strani telefona u gornjem delu nalazi se mrežica zvučnika za razgovor sa rupicama, a desno od nje nalazi se senzor ambijentalnog osvetljenja i prednja kamera, dok se ispod zvučnika nalazi prepoznatiljiv Samsung logo.
U donjem delu telefona ispod ekrana, telefon poseduje dva senzora osetljiva na dodir – Menu i Back, koji svetle belom bojom kada je ekran aktivan, a između njih nalazi se poveći fizički Home taster. Mana telefona je što nema odvojeni LED indikator notifikacija, ali uz pomoć BLN aplikacije, moguće je namestiti da se uključe senzori i da svetle belom bojom, sve dok ne otključate telefon i pročitate notifikaciju koja vam je stigla.
Prelazimo na bokove telefona i dugmiće i ulaze koje se nalaze na njima. Sa leve bočne strane u gornjem delu, smešten je dvodelni taster za kontrolu nivoa zvuka notifikacija, zvona poziva, i multimedijalnog materijala koji reprodukujete na telefonu.
Sa donje bočne strane nalazi se ostavljen prostor za nokat, pomoću kojeg lako možete da skinete poklopac, a odmah do njega smeštena je i rupica mikrofona.
Na desnoj bočnoj strani je postavljeno samo dugmence, namenjeno uključivanju/isključivanju ekrana telefona, kao i uključivanju/isključivanju samog telefona.
Na gornjoj bočnoj strani nalazi se 3.5mm ulaz za slušalice, a levo od njega, ispod kliznih vratanca, nalazi se microUSB port za punjenje i vezu sa računarom.
Zadnja strana telefona, tačnije poklopac, je suptilno drugačiji u poređenju sa Samsung Galaxy S modelom, jer umesto šare sastavljene od velikog broja kružića, sada je prisutna šara od velikog broja kvadratića, koja se nama nekako više dopada. Ono što je takođe drugačije, je to da je Samsung Galaxy S Plus izgubio logo smešten u sredini, kod kojeg je na Galaxy S modelu pisalo “with Google TM”, tako da nam se zadnja strana bez njega čini nekako praznom. Samsung logo je naravno ostao, i on je pozicioniran u donjem delu, odmah iznad “izbočine” koju poseduje i Galaxy S.
Kamera je smeštena u gornjem delu zadnje strane, pozicionirana skroz levo u kvadratnom srebrnom prstenu sa zaobljenim ivicama, dok su sa skroz desne strane ostavljena dva proreza, ispod kojih se nalazi zvučnik telefona.
Kada otvorimo poklopac telefona ispod njega zatičemo 1650 mAh bateriju, iznad koje se nalaze microSD slot za kartice, a odmah do njega nalazi se slot za Sim karticu.
Samsung Galaxy S Plus model dolazi sa Android Gingerbread 2.3.5 verzijom operativnog sistema. U njoj je prisutan Samsungov korisnički interfejs, pod imenom TouchWiz, a njegova verzija je identična kao i na starom Galaxy S modelu – TouchWiz 3.0. Nažalost, ovaj model pored Galaxy S modela, neće dobiti zvaničnu nadogradnju na Ice Cream Sandwich 4.0 verziju, jer očigledno “nije dovoljno snažan” za tako nešto. Autor teksta može da potvrdi da ICS radi savršeno na Samsung Galaxy S modelu, a oficijalna verzija bi radila isto tako dobro, samo kada bi se Samsung odrekao TouchWiz-a na njemu, ali to je nešto na šta Samsung ne želi da pristane. Korisnici Galaxy S modela već mesecima imaju opcije u vidu neoficijalnih ICS portova (prerada zvaničnog ICS-a da radi na konkretnom modelu), ali korisnici Galaxy S Plus modela, zbog znatno lošije podrške developera, tek sada mogu da se nadaju budućem ICS portu za njihov model. Da li će taj ICS port imati isti nivo funkcionalnosti kao što je trenutno ima model Galaxy S, teško je reći. Iako je korisnički interfejs isti kao na Galaxy S modelu, podsetimo se šta nam to Samsung nudi. Pre nego što dobijemo početni ekran, kao standardan način zaključavanja ekrana čeka nas klasična Sweep to unlock metoda. Dok je ekran zaključan, telefon prikazuje vreme i datum u dnu ekrana.
Kada otključamo telefon, čeka nas početni ekran, na kome se nalazi prepoznatljivi Samsungov dock sa četiri prečice – Phone, Contacts, Messaging i Applications. Ovaj dock je providan i odvojen je samo jednom linijom od ostatka ekrana. Osim toga, na početnom ekranu se nalazi nekoliko standardnih ikonica, kao i Google Search Bar u vrhu ekrana. Iznad njega vidite kružiće koji vam daju informacije na kojem se ekranu trenutno nalazite.
Dostupno je sedam početnih ekrana na koji možete stavljati widgete i ikonice, a kada dođete do sedmog ekrana, ne morate kao u ranijim Android verzijama da se vraćate kroz prethodnih šest, već možete da nastavite da “šaltate” i da pređete direktno na prvi ekran. Takođe, možete i direktno stisnuti prstom na jedan od sedam kružića i tako direktno pristupiti željenom ekranu. Razni widgeti su vam dostupni, u vidu kalendara, časovnika, vesti, informacije sa berze, toggle bar, Samsungov task menadžer i slični.
Notification bar u vrhu sadrži prečice za uključivanje/isključivanje Wi-Fi mreže, Bluetooth-a, GPS-a, zvuka i automatske rotacije, ime operatera i deo u kome će se pojavljivati sve notifikacije koje dobijate na telefonu. Ako se one nagomilaju, postoji i Clear dugme da ih sve obrišete odjednom. Meni sa podešavanjima je šarenolik i nije komplikovan za snalaženje.
App drawer takođe poseduje kružiće zbog olakšane navigacije, i kada dođete do poslednjeg ekrana, možete direktno preći na prvi ekran.
Dialer poseduje krupne brojeve i pametno pretraživanje po unosu dela broja, dok je imenik standardnog izgleda.
Muzički plejer poseduje više načina sortiranja muzike i pogleda, standardni pogled i landscape disk pogled, u kome šaltate između diskova koje imate na telefonu. U ovoj aplikaciji možete sortirati pesme po izvođačima, albumima, plejlistama, a imate i kategoriju u kojoj se nalaze sve pesme na telefonu. Audio čip koji ovaj model poseduje je jedan od kvalitetnijih koji postoje u mobilnim telefonima, tako da će kvalitet zvuka koji ovaj model pruža biti na jako visokom nivou.
Imate dva izbora tastature, klasičnu Samsung tastaturu i Swype. Swype je tastatura u kojoj prevlačite prstom preko određenih slova, kako bi ona pretpostavila koju ste reč hteli da upotrebite. On se pokazao dosta dobro, kako na engleskom jeziku, tako i na srpskom, tako da on može biti odlična alternativa klasičnoj tastaturi, samo se treba navići. Koliko god Swype radio dobro, mi ipak preferiramo klasičnu tastaturu.
Kada uzmemo telefon u ruku, osećamo da je kvalitet izrade jako solidan, iako je telefon izrađen od plastike. On je veoma čvrst, lepo leži u ruci, i ne pokazuje znakove preteranog krckanja ili ugibanja plastike. Iako je u međuvremenu izašlo dosta novih modela koji su tanji i lakši, Samsung Galaxy S Plus i dalje ostaje prilično lagan i tanak telefon.
Što se tiče performansi, sa svojim procesorom na 1.4 GHz, animacije kretanja kroz korisnički intefejs i ulaženje u aplikacije su bile veoma glatke, i sam telefon je bio veoma živahan, bez ikakvih znakova neobjašnjenih usporenja i kočenja. Browsing iskustvo na Samsung Galaxy S Plus modelu je bilo veoma dobro. Stranice su otvarane dosta brzo, skrolovanje kroz njih je bilo glatko, a isprobali smo čak i desktop verziju sajta YouTube, u kojoj smo uspešno pokretali 720p video klipove, koji su radili generalno dobro, ali se dešavao redak pad u frejmovima u sekundi.
Super AMOLED ekran pruža zaista odličan kvalitet prikaza slike, sa veoma živahnim bojama i odličnom dubinom crne boje. Pentile matrica je i dalje prisutna, a iako ona nije savršeno rešenje po pitanju oštrine teksta na beloj pozadini kada posmatramo telefon izbliza, na standardnoj udaljenosti na kojoj držite telefon neće predstavljati problem. Rezolucija od 800 x 480 piksela je dovoljna da stranice mogu da budu smeštene cele na ekran, a da i dalje razaznajete tekst na njima. Naravno, savetujemo vam da koristite pinch to zoom opciju, kako ne biste bez potrebe naprezali svoje oči p style=strongtext p style=strong#273;en od plastike. On je veomastrong /a-align: left; #273;en od plastike. On je veoma /ana sitnom tekstu.
Ono što nas je razočaralo kod ovog modela je njegova dosta loša podrška za video reprodukciju. Glavni krivac je kombinacija procesora i grafičkog čipa koji ovaj model poseduje, koji jednostavno nemaju kompatibilnost sa video fajlovima kakvu je imao Samsung Galaxy S. Podrška za visokoprofilni materijal je bila jako loša, i nismo bili uspešni u pokretanju bilo kog od naših 720p ili 1080p MKV semplova preko stock video plejera – jednostavno smo na svakom dobijali poruku “video cannot be played”.
Ti isti visokoprofilni video fajlovi su bez ikakvog problema reprodukovani na Galaxy S modelu, koji ima drugačiju platformu. Pokušali smo da vidimo kakva će situacija biti sa DicePlayer-om. Od svih visokoprofilnih video snimaka, većina je izbacivala poruku da ne mogu biti hardrverski ubrzani, a u softverskom režimu dobijali smo samo zvuk, ali ne i sliku. Samo je jedan visokoprofilni 720p fajl uspešno bio otvoren i imao je normalan frejmrejt. Niskoprofilni HD materijal i materijal standardne rezolucije možete reprodukovati u DicePlayer-u bez problema, ali reprodukciju materijala visokog profila možete da zaboravite na ovom modelu. Dužina trajanja baterije na ovom modelu je bolja od Samsung Galaxy S modela, zahvaljuljući njenom proširenom kapacitetu. Njeno trajanje smo testirali uz pomoć filma standardne rezolucije, koji smo u mVideoPlayer-u postavili na Repeat. Sa uključenom WiFi mrežom i pozadinskim osvetljenjem postavljenim na polovinu, uspeli smo da izvučemo fenomenalnih 10 sati i 36 minuta video reprodukcije, dok telefon nije potpuno izdahnuo. Ovo jeste odličan rezultat, ali video reprodukcija je često idelan slučaj u potrošnji. U nešto realnijoj upotrebi, tokom dana ćete dobiti nešto ispod četiri ipo sata uključenosti ekrana, što opet nije loše. Kao što je to slučaj sa većinom smartfona, na kraju dana ćete svakako morati da ga stavite na punjač, kako vam telefon ne bi “izdahnuo” sredinom sledećeg dana.
Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.
Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.
Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.
BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.
CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.
BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.
Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.
Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
Samsung Galaxy S Plus je imao bolje rezultate od Galaxy S modela u sledećim testovima: – Antutu – BenchmarkPi – Linpack – CF-Bench – Electopia Dok je bio lošiji u sledećim: – Quadrant – NenaMark 1 – Vellamo – BrowserMark – Sunspider
Aplikacija za kameru poseduje stvarno ogroman broj podešavanja. Ta podešavanja uključuju poveći broj režima slikanja, kao što su Beauty, Smile shot, Continuous, Panorama režim, Vintage, Add me, Action shot i Cartoon. Od scenskih podešavanja dostupan vam je Portrait, Landscape, Night, Sports, Party/Indoor, Beach/Snow, Sunset, Dawn, Fall colour, Firework, Text, Candlelight i Backlight režim. Imate podešavanje belog balansa, ekspozicije, efekte kao što su Negative, Black and White i Sepia, menjanje ISO vrednosti, Anti-Shake opciju, Auto contrast, detekciju treptaja, detekciju lica, fokus dodirom i slično. Samsung je u ovu aplikaciju uključio skoro sve što vam može zatrebati od opcija za kameru.
Što se tiče samog kvaliteta kamere, u vreme Samsung Galaxy S modela, moglo se reći da je to bila jedna od kamera koja je pravila najkvalitetnije spoljne fotografije. Situacija sa kamerama je danas dosta drugačija i ima mnogo boljih modela, ali što se tiče spoljnih fotografija, 5MP fotografije koje Samsung Galaxy S Plus su sasvim solidne. Količina detalja u njima je na dobrom nivou, oštrina fotografija je isto solidna i bez šuma, ali njihov kolorit nije potpuno savršen. Sa druge strane, usled nedostatka LED blica, fotografije napravljene u okruženju sa manjom količinom svetla, ispašće mutnjikave i sa dosta šuma. Ako tražite savršenstvo u kameri i volite da slikate u mračnijim prostorijama, onda vam kamera na Samsung Galaxy S Plus modelu definitivno neće zadovoljiti vaše potrebe, ali za prosečnog korisnika je i više nego dobra. Što se tiče video snimanja, tu je situacija dosta dobra, ali ne savršena. 720p video snimak će u sebi sadržati dobar nivo detalja, potpuno tečan frejmrejt, tako da će ona poslužiti veoma dobro u ovoj ulozi.
Samsung je želeo da osveži svoj najprodavaniji Galaxy S model, i u tome je uspeo. Samsung Galaxy S Plus je doneo veću frekvenciju rada procesora, nešto bolju bateriju, bržu HSDPA konekciju, ali je u procesu žrtvovao neke stvari u poređenju sa svojim prethodnikom. Pre svega, grafički čip nema te performanse koje poseduje Galaxy S model, podrška za video reprodukciju visokoprofilnog HD materijala je jako loša i gotovo nepostojeća, a neoficijalna podrška developera je znatno manja kod ovog modela.
Ko želi još jedan dodatan izbor pored Galaxy S modela, a da mu pomenute mane ne smetaju, dobija telefon odličnih procesorskih performansi, garantovane glatkoće u radu i fenomenalni Super AMOLED ekran. Pored toga, takođe se dobija telefon lepog dizajna sa solidnim kvalitetom izrade, dobrim trajanjem baterije, prihvatljivom 5MP kamerom i još par stvari, po ceni za koju smatramo da je dosta korektna za ono što telefon pruža. Prednosti
– Jednojezgarni procesor veoma dobrih performansi – Super AMOLED ekran – Solidan dizajn i kvalitet izrade – Odličan audio čip – Umerena cena Mane – Lošije grafičke performanse u poređenju sa Galaxy S modelom – Veoma loša podrška za reprodukciju visokoprofilnog HD materijala – Ne tako dobra neoficijalna podrška developera – Nedostatak LED blica
Cena: 1 din – 33,000 din u zavisnosti od paketa Uređaj na test ustupio Telenor.
Samsung Galaxy S Plus
Na testu nam se našla osvežena verzija neverovatno popularnog i najprodavanijeg Samsungovog smartfona Galaxy S, a reč je o dosta sličnom modelu sa poboljšanim procesorskim performansama, pod imenom Samsung Galaxy S Plus. Ovaj model donosi nešto bržu platformu od svog prethodnika - Qualcomm umesto ranije Hummingbird - a radni takt procesora je povećan sa 1 GHz na 1.4 GHz, što će svakako doneti bolje performanse vezane za procesorske radnje. Osim toga, promenjen je i grafički čip, i još par stvari u poređenju sa Galaxy S modelom