Sony Ericsson Xperia Arc

Sony Ericsson Xperia Arc

Sony Ericsson je u pravom trenutku uskočio u Android voz i zahvaljujući tome njihova prodaja pametnih telefona pokazuje odlične rezultate, a Xperia serija Android telefona je stekla prilično dobar imidž. X10 mini i X10 mini pro modeli su prilično jedinstveni i pokrili su deo korisnika koji voli manje telefone, dok su X8 i X10 pokrili srednji i viši segment monoblok telefona većih dimenzija. Sada nam polako stiže najnoviji talas Android modela iz S

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      Sony Ericsson Xperia Arc

      Na konferenciji za novinare na kojoj je predstavio svoje nove modele, Sony Ericsson se sa mnogo ponosa hvalio činjenicom da je trenutno treća kompanija po broju prodatih Android telefona. Zatim su nam otkrili svoj cilj za ovu godinu, a to je da preuzmu vođstvo u ovom segmentu.

      Prethodna generacija Sony Ericcson telefona je bila prilično dobro koncipirana i izvedena, ali postojao je jedan veliki problem kojeg je i kompanija postala u međuvremenu akutno svesna, a to je veliko kašnjenje prilikom izbacivanja novih verzija Android operativnog sistema. To je bilo posledica potrebe da se korisnički interfejs i njegove nadogradnje prilagode novim verzijama, što je proces koji traje, ali korisnici su ipak imali malo razumevanja za takvu vrstu retorike i bili su prilično kivni zbog toga što kaskaju za vlasnicima Android telefona drugih kompanija.

      Zato je Sony Ericsson izjavio nešto što nam se jako dopalo, a to je da im je jedan od glavnih ciljeva maksimalno skraćenje vremena između pojavljivanja nove verzije Android operativnog sistema i trenutka kada ona stigne na njihove telefone. Čak su u to ime rešili da smanje stepen prilagođavanja interfejsa u odnosu na stock Android, što uopšte ne smatramo lošom odlukom.

      Xperia Arc, Xperia Neo i Xperia Pro su deo nove trojke koja bi trebalo da pomogne Sony Ericsson-u da nastavi proboj na tržište. Od ta tri modela, Arc je definitivno najinteresantniji, sa svojim jedinstvenim zakrivljenim dizajnom (što Sony Ericsson zove “body curvature”) i izuzetno tankim profilom.

      Xperia Arc donosi nekoliko novih tehnologija koje su specifične za Sony Ericsson i vrlo interesantne, a to su Sony Exmor R CMOS senzor od 8 megapiksela, koji ima vrlo dobru osetljivost i pravi odlične slike i snimke u uslovima slabije osvetljenosti i Mobile BRAVIA Engine, koji je zadužen za mnogo življe boje i bolji kontrast dok gledate slike ili video.

      Pogledaćemo sada od čega se ovaj izazito vitki telefon zapravo sastoji.

      Hardver

      Sony Ericsson Xperia Arc je prilično veliki telefon, a prednjom stranom dominira LCD ekran od 4,2 inča. Prednja strana telefona je prekrivena jednim slojem stakla, a Sony Ericsson se hvali kako je sam ekran praktično priljubljen potpuno uz staklo i nema ni malo razmaka između njih, pa vam se čini da je ekran deo stakla. Moramo priznati da to nije daleko od istine, a ekran se skoro ni ne vidi kada je ugašen, već deluje kao da je cela prednja strana crna. Granica se primećuje tek kada pogledate iz neposredne blizine ili na vrlo jakom svetlu.

      Rezolucija ekrana je pomalo nestandardnih 480×854 piksela, što ga čini širim (ili višim) od većine standardnih ekrana na drugim telefonima. Jezgro telefona čini 1GHz Scorpion processor, Adreno 205 GPU, 512 MB RAM-a (320 MB za aplikacije), 8 GB microSD (proširivo do 32 GB), Exmor R CMOS senzor od 8 megapiksela, HDMI izlaz i baterija od 1500 mAh.

      Sa leve strane se nalazi samo 3,5mm konektor za slušalice, dok su sa desne microUSB konektor, “klackalica” za podešavanje jačine zvuka (ili digitalni zum) i dvostepeni taster za okidanje kamere. Iznad USB konektora se nalazi i mali LED za signalizaciju, što doduše nije baš najsrećnije mesto, jer ako treba nešto da vam signalizira nećete uopšte to primetiti ako ne posmatrate telefon baš sa te strane. Sa gornje strane telefona se nalaze power/sleep taster i microHDMI konektor.

      Ispod ekrana se nalaze tasteri za back, home i menu (nema search tastera, mada mi nismo primetili da nam je nedostajao). Sami tasteri nemaju pozadinsko osvetljenje, ali se u prorezima između nalaze beli LED-ovi koji će vam pomoći da ih nađete u mraku. Home taster je na toj središnjoj poziciji vrlo zgodno postavljen, ali bočna dva tastera su malo nezgodna jer su uža i nalaze se nisko, tako da je vrlo teško pritisnuti ih, a da isto vreme držite stabilno telefon jednom rukom. Više puta nam se dogodilo da pipnemo nehotice ekran u pokušaju da pritisnemo back taster.

      Zadnja maska je plastična i glatka, pa smo se u prvom trenutku plašili da nam telefon ne isklizne iz ruke. Međutim, pokazalo se da baš zakrivljenost na unutra čini da telefon bolje stoji, ma koliko to zvučalo anti-intuitivno. Standardni telefoni obično imaju ispupčen zadnji deo koji ispuni šaku, ali ovde je sistem drugačiji i vrlo brzo ćete shvatiti da vam se ovaj telefon drugačije smestio u ruci, ali ne i manje čvrsto.

      Na vrhu se nalazi kamera sa LED blicem, koja u sebi ima novi Sony-ev Exmor R CMOS senzor koji omogućava ovom telefonu da pravi zaista sjajne slike, ali o tome više malo kasnije.

      Xperia Arc je veoma lep telefon, tu nema nikakve sumnje. Vitka linija koja je posledica zakrivljenja zadnje strane na unutra, daje mu zaista specifičan izgled koji do sada niko drugi nije imao. Telefon je toliko lagan i tanak u sredini, dok u isto vreme ima veliku površinu, da smo se uplašili da ćemo ga polomiti kao šibicu ako ga malo jače stegnemo. Naravno, to se nije desilo, a kada malo provrtite Arc u ruci, shvatite da je zapravo vrlo čvrst i iako ne baš robustan kao neki drugi telefoni, nije uopšte loman u struku kako se na prvi pogled čini.

      Specifikacija:

      dimenzije

      125 x 63 x 8,7 mm

      masa

      117 g

      baterija

      Li-Ion 1500 mAh

      ekran

      4,2″, 480 x 854, LED LCD – Sony Mobile Bravia Engine

      kamera

      8 MP Exmor R CMOS, auto fokus, LED blic,
      720p@30fps video

      dodatne opcije kamere

      geo-tagging, detekcija lica i osmeha

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      1 GHz Scorpion processor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM8255 Snapdragon

      memorija

      512 MB RAM

      skladišna memorija

      320 MB

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 8 GB)

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.3 (Gingerbread)

      accelerometer – orijentacioni senzor

      Da

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g/n

      ostali senzori

      kompas, proximity

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      GPS

      Da, A-GPS

      poruke

      SMS, MMS

      email

      Da, Push Email

      adobe flash

      Da

      Softver

      Xperia Arc dolazi sa Android 2.3 (Gingerbread) operativnim sistemom, tačnije sa verzijom 2.3.2, a povrh njega je instaliran Timescape UI. Upravo u vreme pisanja ovog teksta, Sony Ericsson je objavio da će Arc dobiti Android 2.3.4 (Sony Ericsson je u međuvremenu javio da je ipak u pitanju update na verziju 2.3.3) update već tokom sledeće nedelje, tako da izgleda da za sada drži svoju reč datu na prezentaciji telefona.

      Iz nekog razloga snimanje screenshot-ova preko Davlik Debug Monitor-a na ovom telefonu proizvodi jako čudne rezultate (kao što možete videti na slici ispod), pa smo morali da koristimo MyPhoneExplorer u tu svrhu.

      Home ekran je podeljen u 5 podekrana, a na dnu se nalaze pet fiksnih ikona: srednja ikona za pozivanje spiska svih aplikacija i četiri ikone koje služe za najčešće operacije i mogu se menjati. U osnovnoj konfiguraciji na dnu se nalaze Media ikona, koja vam omogućava lak pristup galeriji, muzici i FM radio aplikaciji, link ka apilkaciji za SMS-ove, link ka kontaktima i link ka aplikaciji za telefoniranje. Osnovni widget za sat je prilično neugledan, pa smo ga odmah zamenili drugim (na slici).

      Telefon u startu dolazi sa određenim brojem izvučenih widget-a, od kojih je većina prilično beskorisna po našem mišljenju. Mini galerija na home ekranu zaista ničemu pametnom ne služi, pojedinačni widget prekidači za Wi-Fi, Bluetooth itd, postoje već u mnogo boljim varijantama kao jedan widget, a Timescape widget koji Sony Ericsson uporno gura, osim što je prilično zahtevan isto nije kod nas našao neku pametnu namenu. Jedino što može biti korisno od tih osnovnih widget-a jeste muzički plejer.

      Aplikacije u spisku možete raspoređivati po sopstvenoj želji, a pri tome uopšte ne morate sve stranice da popunite do kraja, što može biti korisno kada hoćete neke od njih tematski da grupišete.

      Audio plejer aplikacija je prilično standardna, sa osnovnim ekvilajzer podešavanjima i mogućnošću traženja dodatnih podataka o izvođaču na Internetu. Galerija je takođe standardna Android, bez nekih specijalnih dodataka.

      Što se tiče tastature koju je Sony Ericsson ubacio umesto standardne, ne možemo baš reći da nas je oduševila, mada je sasvim upotrebljiva. Naravno, uvek možete i instalirati neku zamenu sa Android Market-a. Telefoniranje i imenik su prilično standardni, sa sada već podrazumevanim mogućnostima sinhronizacije sa Facebook, Google, Exchange i drugim nalozima.

      Od ostalih aplikacija vredi pomenuti LiveWare manager, koji vam omogućava da podesite automatsko startovanje aplikacija po izboru kada povežete slušalice ili zakačite telefon na punjač, zatim Media server preko kojeg možete omogućiti drugim uređajima u mreži da pristupe multimedijalnom sadržaju na telefonu, TrackID aplikacija koja služi za identifikaciju pesme koju slušate (redi slično kao Soundhound) i OfficeSuite uz pomoć kojeg možete da otvorite Word, Excel, Powerpoint i PDF fajlove (nažalost ne i da im menjate sadržaj). Preinstalirane su došle i aplikacije WhatsApp, BBC iPlayer koji kod nas nažalost ne radi i Golf igra.

      Timescape UI lepo izgleda i ima pomalo futuristički šmek, ali funkcionalno pomalo kaska za UI rešenjima drugih proizvođača. Doduše, ako ovaj minimalistički pristup znači da ćemo češće dobijati nove Android verzije na Sony Ericsson telefonima, potpuno ga podržavamo. Glavnu vrednost aplikacija naravno nećete osetiti dok ne zahvatite u ogromnu ponudu koja postoji na Android Market-u, a onda postaje prilično nebitno šta je došlo inicijalno instalirano uz telefon.

      Ono što u potpunosti pozdravljamo i podržavamo je činjenica da je Sony Ericsson usvojio otvorenu politiku što se zaključavanja svojih telefona tiče. Tako možete bez problema otključati svoj telefon i instalirati neki od custom romova koji će se sigurno pojaviti u skorijoj budućnosti, ako niste zadovoljni funkcijama koje dobijate u osnovnoj verziji.

      Kamera

      Sada dolazimo do stavke koja zaista izdvaja ovaj telefon od većine drugih trenutno na tržištu. Sony Ericsson je u Arc ugradio svoj novi Exmor R CMOS senzor, koji ima odličnu osetljivost i omogućava vam da pravite odlične fotografije čak i u uslovima lošijeg osvetljenja. Ovo nije čisto marketinški trik, već nešto što zaista radi!

      Sama aplikacija za fotografisanje nažalost nije baš prebogata opcijama, a fokus je u centru ili je prepušten automatici koja prepoznaje lica prilikom slikanja. Prilikom okidanja je moguće koristiti hardverski taster ili uključiti okidanje dodirom ekrana, što ume da bude jako korisno jer je taster prilično tvrd i skoro obavezno izaziva mrdanje telefona jer ga morate pritisnuti dosta jako.

      Maksimalna rezolucija od 8 megapiksela se može ostvariti samo u 4:3 modu, dok je za widescreen 16:9 rezervisana rezolucija od 6 megapiksela. Od drugih podešavanja nemate praktično ništa. Imate izbor između Normal, Auto i Smile detection podešavanja za scenu, tajmer za odloženo okidanje i uključivanje blica u nekoliko modova.

      Interesantno je to što kod snimanja videa zapravo imate više opcija nego kod fotografisanja. Pored osnovnog izbora rezolucije, imate mogućnost definisanja ekspozicije, uključivanja LED-a, kao i 6 dodatnih “scene” modova.

      Zaista smo imali nameru da ovom telefonu zamerimo na nedostatku naprednih opcija u softveru za kameru, ali smo mu oprostili kada smo videli kakve slike pravi. Slike po danu su vrlo dobrog kolorita i kontrasta, sa puno detalja, a večernje i noćne fotografije su jedne od najboljih koje smo do sada videli. Makro mod će se automatski aktivirati kada probate da fokusirate bliske predmete, ali ipak nećete moći da slikate u fokusu ništa bliže od nekih 10-ak cm.

      Video snimci u 720p rezoluciji su dobri, mada im povremeno fali malo oštrine. Ono što im podiže prosek je opet odličan senzor, koji vam omogućava da čak i u uslovima lošeg svetla napravite sasvim pristojne snimke.

      Sony Ericsson je napravio dobar potez time što je ugradio novi Exmor R senzor u Arc, jer će korisnici kojima je bitan kvalitet fotografija napravljenih mobilnim telefonom svakako umeti da cene prednosti koje im donosi. Dobra vest je i to što će i veliki broj novih modela Sony Ericsson telefona imati ugrađen ovaj isti senzor.

      Zahvaljujemo se plesnoj grupi Orijentalni Trio Salomé na tome što su nam odobrili da objavimo snimak sa njihovog nastupa.

      Utisci u radu

      Za početak, moramo da kažemo da nam se ovaj telefon jako dopao na prvi pogled, jedino nam je zasmetalo to što je telo telefona pretežno plastično. Posle malo korišćenja, ipak smo se navikli i naučili da cenimo to koliko je Arc zapravo lagan i tanak. Telefon vrlo dobro leži u ruci, ali nećete ga držati kao većinu drugih telefona, već će vam se prsti instinktivno rasporediti tako da obuhvate donju polovinu telefona, dok će kažiprst i srednji prst pridržavati gornju. Što se tiče rasporeda tastera, imamo zamerku na to što su back i menu tasteri postavljeni nisko, jako su tanki i vrlo su blizu ekranu, pa ćete se napinjati da ih pritisnete ako držite telefon jednom rukom, a i često će vam se desiti da nehotice zakačite ekran dok pokušavate da dođete do njih i pokrenete neku aplikaciju.

      Ekran na Xperia Arc-u je izrađen u LCD tehnologiji sa LED pozadinskim osvetljenjem. Kada je ugašen on je stvarno skoro potpuno crn i jedva se razaznaje od ostatka telefona, ali u radu ipak nema tako crnu crnu boju i vidi se da je inferioran u odnosu na AMOLED na primer.

      Ako posmatrate ekran pod uglom od 90%, kontrast i boje su zapravo iznenađujuće dobri, ali čim odlutate malo više od idealnog ugla boje dobiju ispranu nijansu. To pogotovo važi kada koristite ovaj telefon na suncu, gde pod pravim uglom on i dalje zadržava sasvim dobar kontrast, ali kada ga posmatrate sa strane, refleksija praktično potpuno pokrije sliku.

      Mobile Bravia Engine je nešto što smo prvo smatrali za promotivni potez, jer nemamo poverenja u softverska rešenja koja treba da izvuku nešto što hardver u startu ne može, ali taj sistem zapravo ima primetan uticaj na kvalitet slike i primeti se itekako. Video koji se pusti sa uključenim Mobile Bravia Engine-om ima odličan kolorit i ekran nam je odjednom delovao mnogo bolje, čak toliko da bi mogao da se uporedi i sa AMOLED-om. Jedini je problem u tome što Bravia Engine radi samo dok gledate slike ili video i to iz default galerije i iz plejera koji koristi osnovni video renderer.

      Internet pretraživač ima punu Adobe Flash podršku, a upravo dok smoga testirali instalirali smo i novu verziju Flash-a koja se pojavila u međuvremenu. Stranice sa dosta Flash sadržaja su povremeno zastajkivale, ali je generalno čitanje sadržaja sa sajtova sasvim prijatno na Arc-u, a u landscape modu čak često nećete ni morati da zumirate stranu da bi bila čitljiva.

      Softver i Timescape UI nisu nešto najbolje što smo videli, ali taj stil ima neki šmek. Deo softvera zadužen za telefoniranje je dobar, a ono malo SMS-ova koje smo poslali i pročitali nije ukazalo ni na kakav nedostatak u softveru. Arc, kao i veliki broj drugih telefona danas, poseduje dodatni mikrofon, koji služi da prilikom razgovora poništi pozadinsku buku i ostavi samo glas osobe koja priča.

      HDMI izlaz na žalost nismo probali, jer nismo uz telefon dobili odgovarajući kabl, ali nemamo razloga da sumnjamo u to da radi. Takođe, nismo mogli da probamo funkciju za koju Sony Ericsson tvrdi da ovaj telefon može da obavlja, a to je mogućnost da radi kao daljinski upravljač za neki od Sony TV uređaja novije generacije.

      E sada, posle ovog niza uglavnom pozitivnih komentara, moramo da istaknemo i neke vrlo ozbiljne probleme na koje smo naišli dok smo koristili ovaj telefon. Kada smo prvi put uključili Arc, poigrali smo se malo njime i ostavili ga. Vrlo neprijatno smo se iznenadili kada smo ga zatekli 6 sati kasnije sa manje od pola baterije. Očigledno nešto u ovom telefonu troši bateriju vrlo neprijatnom brzinom i ako ga ostavite preko noći do ujutru će on potrošiti oko 60% baterije.

      Srećom, očigledno je u pitanju softverski problem, pa smo uspeli i da nađemo rešenje za njega posle malo tumaranja po zvaničnom forumu, koji je inače poprilično pun žalbi korisnika. Rešenje pomalo podseća na crnu magiju i nije nam baš jasno zašto radi, ali smo proverili i zaista pomaže. Morate staviti telefon na punjač i sačekati da se napuni. Posle toga, otključate telefon i ostavite aktivan displej, pa isključite USB kabl iz telefona. Zatim odmah ugasite i upalite ponovo telefon i voila! Potrošnja se vratila u normalne okvire.

      Postoji samo jedan problem, a to je da će se ista stvar pojaviti ponovo posle nekog od sledećih restarta (nismo uspeli da ustanovimo pravilo). Taj problem je još dodatno uvećan činjenicom da Arc ima tendenciju da se s vremena na vreme restartuje sam od sebe, pa onda možete doći u situaciju da ni ne primetite kada vam ponovo skoči potrošnja baterije (situacija kao na slici ispod).

      Nažalost, ovo nije jedini problem softverske prirode koji muči ovaj telefon. Wi-Fi ume s vremena na vreme jednostavno da prestane da radi. Telefon prijavljuje da je konekcija aktivna, ali nema nikakvog protoka podataka. Tada je jedini lek da se Wi-Fi isključi i ponovo uključi, onda sve opet radi kako treba.

      Inače, Wi-Fi na Arc-u izgleda vuče dosta struje, pa je namešteno da se gasi automatski posle nekog vremena kada telefon uđe u sleep mod. To ume dosta da iznervira, jer mu posle treba jedno 15-ak sekundi da se ponovo probudi, pa ne možete “na brzaka” da pogledate nešto, već morate da ga sačekate da odradi proceduru buđenja. Nismo nigde našli opciju gde se ovo uključuje ili isključuje, ali smo u jednom momentu naišli na situaciju gde je Wi-Fi ostao aktivan u pozadini sve vreme i u međuvremenu potrošio dosta struje iz baterije.

      Ako vam misteriozni program u pozadini ili Wi-Fi ne pojedu bateriju, ona će vam potrajati sasvim pristojno, mada ne i nešto posebno dugo. U stand-by modu, možete očekivati sigurno 3-4 dana, dok ako koristite ovaj telefon aktivno, ne računajte na više od jednog dana.

      Po performansama, Arc nije šampion, ali nije uopšte ni za zanemarivanje. Uglavnom je sve na njemu radilo glatko, osim web sajtova sa dosta Flash-a i nekih situacija gde je neki nama nepoznat pozadinski proces počeo da krade procesorsko vreme i usporavao je ceo telefon. Takođe, kao što može da se vidi iz videa ispod, Arc se nekada startuje izuzetno dugo, dok u drugim situacijama startovanje traje normalno. Gremlini izgleda zaista vole vitke telefone.

      Ostaje nam da se nadamo da će Sony Ericsson u skorijoj budućnosti ispraviti ove prilično velike softverske probleme koje dovode ovaj telefon na granicu upotrebljivosti, možda već u sledećoj verziji operativnog sistema koja se očekuje za oko nedelju dana i trebalo bi da donese Android 2.3.3.

      Zaključak

      Sony Ericsson Xperia Arc je zaista prelep telefon, smelih linija i jedinstvenog dizajna. Plastika koja preovlađuje u njegovoj konstrukciji mu se može oprostiti vrlo lako, kada vidite koliko je lagan, a i dalje čvrst. Veliki ekran od 4,2″, izrađen u LCD tehnologiji sa LED pozadinskim osvetljenjem, nije najbolji u klasi, ali daleko od toga da je loš. Njemu dodatno pomaže Sony Mobile Bravia Engine koji poboljšava kontrast i kolorit dok gledate filmove ili slike. Procesor koji je Sony Ericsson ugradio u Arc nije trenutno najjači na tržištu, ali je uglavnom sasvim dovoljan za sve što će vam zatebati.
       

      Vrlo dobra kamera je ono što podiže opšti utisak o Arc-u, ali veliki broj softverskih problema je ono što ga kvari. Misteriozna potrošnja baterije, restarti telefona, Wi-Fi koji prestaje da radi i povremeno zaglavljivanje softvera telefona prilično su velike mane kojie Sony Ericsson mora pod hitno da ispravi ako želi da ovaj telefon zauzme na tržištu ono mesto koje mu po pravu pripada. Update na najnoviju verziju Android operativnog sistema je rešio sve navedene probleme.

      Sony Ericsson Xperia Arc je telefon koji će svakako poželeti svako ko ceni inovativan i zanimljiv dizajn, a korisnici koji vole dobru kameru u telefonu neće biti razočarani. Ako ste uz to spremni da sačekate da se pojave zakrpe za softverske probleme koji ga muče (softverski problemi su u međuvremenu rešeni) ili ste odlučili u startu da koristite neki drugi rom osim fabričkog, ovo je možda baš pravi telefon za vas.

      Prednosti:
      – Inovativno dizajniran, vrlo tanak i lagan
      – Vrlo dobra kamera

      Mane:
      – Prilično ozbiljni softverski problemi (softverski problemi su ispravljeni u avgustovskom update-u operativnog sistema)
      – Baterija se brzo troši kada se telefon aktivno koristi

      Uređaj na test ustupio Sony Ericsson.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test