Cooler Master CM Storm Enforcer

Cooler Master CM Storm Enforcer

CoolerMaster je, između ostalog, na CeBitu ove godine predstavio novo kućište iz svoje Storm serije koja je namenjena prevashodno gejming korisnicima. U pitanju je Enforcer model, koji je konačno stigao na naše tržište. Od inicijalnih najava do njegove dostupnosti je prošlo gotovo dva meseca, i sada konačno imamo priliku da vidimo kako se ovo kućište pokazuje u praksi. Na papiru dosta toga nudi kao model koji je generalno namenjen naprednijim korisnicima, ali i kao kućište koje ćete sa sobom nositi na LAN party

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Cooler  Master Enforcer je midiTower kućište poveće težine što se vrlo lako primetilo pri prvom raspakivanju. Masa od devet kilograma je ipak malo više od proseka, za midiTower, ali treba reći i da zbog toga ostavlja prilično uverljiv utisak kvaliteta. Kako je u pitanju model namenjen igračkoj populaciji, dominantna boja je crna, a dizajn nešto agresivniji. Prednja strana je dizajnirana kao da je CoolerMaster želeo da ovo kućište bude u nekom dalekom srodstvu sa Alienware „limarijom“. Ipak, uz tu želju, prozivođač je uspeo u potpunosti da sačuva svoj stil i rezultat je sledeći. Na prednjoj strani kod ovog modela se nalazi ventilator prečnika 200mm koji uvlači vazduh i koji svoj posao radi fantastično, a uz to je gotovo nečujan. Takođe, frontalni deo kućišta je kompletno izrađen od plastike, ali podeblje što omogućava vrlo veliku čvrstinu. Vratanca koja kriju četiri prostora za optičke uređaje i reset taster su samo malo slabije odrađena nego što smo želeli. Enforcer je na ovim vratancima dobio gumene odbojnike, ali same šarke dozvoljavaju „landaranje“ vratanca dok su otvorena, a mi bismo ipak želeli da pokretni delovim prođu bez kompromisa.

      Na gornjoj ivici su prisutni svi izlazi koji se nalaze na ovom kućištu, a CoolerMaster je pogodio pravu kombinaciju. Tu su dva USB 3.0 porta i još dva USB 2.0. Audio portovi su takođe tu, naravno, radi se o klasičnim 3,5mm, a dopada nam se što nisu ofarbani u roze i zeleno, već su metalne boje kao i ostali konektori. Ovo se možda ne čini kao bitan faktor, ali je definitivno sitan detalj koji vas obraduje kada ga primetite. Pored ovih priključaka se u sredini tog rasporeda nalazi i prekidač za paljenje, a odmah uz njega se nalaze i dva LED osvetljenja koja signaliziraju rad računara, odnosno aktivnost hard diskova.

      Kada je ostatak spoljašnjosti kućišta u pitanju, sve je mat crne boje, a od primetnih detalja je bočna stranica čija je ugrubo, jedna polovina transparentna. Osim toga, na bočnim stranicama se nalaze i reljefi koji doprinose ukupnom utisku, a konkretno govorimo o blago zatalasanoj površini na bočnim stanama Enforcera. Unutrašnjost kućišta je očekivano potpuno crna, što ostavlja odličan vizuelni doživljaj, ali i dosta materija za one koji imaju mogućnosti, volje i znanja da se posvete modding-u. U skladu sa tradicijom CoolerMaster sada već rutinski odrađuje dobar posao kako bi olakšao montažu bilo koje vrste hardvera i omogućio korisnicima kvalitetno kabliranje.

      Pre svega, prosečen je otvor za kulere koji koriste backplate, što je odmah veliko olakšanje ukoliko planirate u njega da u startu montirate procesor sa box kulerom. Jednostavno, kada nabavite bolje hlađenje sa kompleksnim sistemom montaže, ploča i dalje neće morati da napolje. Ukoliko se odlučite na vodeno hlađenje, ni to neće predstavljati problem, jer ćete do dva radijatora biti u prilici da smestite u unutrašnjost Enforcera. Doduše, ovo važi samo u slučaju da koristite radijatore od kojih prvi ima jedan, a drugi dva ventilatora. Pritom dvostruki radijator ne može da ima ventilatore veće od 12cm. U suprotnom su vam ostavljena tri otvora na zadnjoj strani za provlačenje creva.
       

       
      U unutrašnjosti se nalazi još jedan ventilator prečnika 120mm, a namenjen je izuvavanju toplog vazduha iz kućišta. Njegove akustične karakteristike su nešto slabije od onog koji se nalazi na frontalnom delu i u skladu sa tim je nešto bučniji. Za montažu se pobrinulo nekoliko jednostavnih sistema, a tu mislimo na plastični mehanizam koji fiksira 5,25“ uređaje. Iako se nalazi na velikom broju modela CoolerMaster-ovih kućišta, ovo rešenje prosto radi kako treba i ne treba ga menjati. Osim toga, manji, 3,5 inčni uređaji se montiraju putem isporučenih ština. Na dnu ovog kućišta se nalazi i poseban „SSD cage“ kako ga CM naziva, a u suštini predstavlja poseban prostor za 2,5“ uređaje kao što su SSD i HDD-ovi. Na ovaj način ih možete montirati bez, inače neophodnog, upgrade kit-a.
       

       
      Kada je u pitanju smeštaj napajanja, za njega je predviđeno mesto na dnu kućišta u ćošku, a kao što je i očekivano dobija se filter za prašinu. Ono što nas čudi je činjenica da se filter nije našao i na gornjoj stranici koja ima veoma veliki otvor. Na njega možete postaviti i treći ventilator dimenzija kao onog što se nalazi napred odnosno čak 200mm. Ovo eliminiše potrebu za bočnim ventilatorom bez daljeg i u skladu sa tim to ne može da se klasifikuje kao nedostatak Enforcera. On ostvaruje odličan protok vazduha i sa postojećim stepenom opreme, a sa još jednim 200mm fan-om jednostavno ne treba misliti o protoku vazduha.
       

       
      Za smeštanje komponenti uopšteno ste sa Enforcerom jako dobro zbrinuti, na prednjoj strani možete udomiti četiri optička uređaja, dok za hard diskove postoji predviđeno šest 3,5″ slotova, a jedan od optičkih uređaja takođe može biti po potrebi konvertovan u manju ukoliko vam ovih šest ne bude dovoljno. Pored svega, obezbeđeno je i četiri 2,5″ slotova za SSD uređaje. Ukoliko imate veliku grafičku karticu, ni to nije problem, a jedino u slučaju ekstremno dugih dualGPU “čudovišta” kao što je Radeon HD6990 ćete biti primorani da skinete jedan HDD kavez, ali ovaj midiTower ima čak prostora i ukoliko ih posedujete dva u CrossFire-u!
       

       
      Sve u svemu, kada se sabere i oduzme, CoolerMaster Enforcer je jako dobar. Po ceni od 9,990 dinara, se nalazi u specifičnom cenovnom rangu – trenutno je to “tik iznad 100 evra”, ali i dalje ispod psihološke barijere od 10 hiljada dinara. Imamo utisak da je u rangu „ispod 100e“ pun pogodak za sve koji žele masivno i kvalitetno kućište. Ovakav stav je baš zbog toga što je 100 evra psihička barijera za većinu korisnika, koji imaju tendenciju da sve što je jeftinije od pomenute cifre daleko više cene. Enforcer je zaista fantastičan izbor, a pride smo vrlo sigurni da će mnogi rešiti da nabave ovakvo kućište čim mu cena malo „olabavi“. Onima koji ni sada cenu ne vide kao prepreku Enforcer će biti odličan izbor. Generalno gledano, korisnik dobija izuzetno kvalitetno kućište i možemo reći da CM Storm Enforcer itekako opravdava uloženi novac. Prednosti: Kvalitet Prostranost  Odlična rešenja montaže Mane: Uslovno rečeno cena Kućište na test ustupio Gigatron.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test