Cooler Master Storm Trooper

Cooler Master Storm Trooper

Cooler Master je dopunio ponudu u svojoj Storm liniji proizvoda namenjenoj igračima. Kompletan naziv ovog kućišta je Storm Trooper, što će se fanovima Star Wars sage sigurno dopasti iako je sasvim moguće da se radi o slučajnosti. Novi model predstavlja "full tower" kućište koje možda na prvi pogled ne pleni izgledom, ali u sebi krije veliki broj praktičnih rešenja, ali i ima određeni šmek zbog kojeg će pojedincima biti prosto neodoljiv. Nama je privuklo pažnju istog momenta nakon što smo ga izvadili iz kutije, jer smo pobornici "rugged" dizajna koji odaje utisak velike čvrstoće i kvaliteta.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Nakon što smo dobrano pomučili da ogromnu kutiju donesemo u test lab, mogli smo odmah da donesemo zaključak da će Storm Trooper biti izuzetno masivan. Nalepnica na kutiji je sugerisala da se radi o 15 kg bruto mase, što je impliciralo da će samo kućište biti ne mnogo lakše od toga s obzirom da karton i stiropor nikako ne mogu da uzmu veliki procenat toga. Kutija je dizajnirana u skladu sa ostalima iz Storm serije sa sve logoima na strateški postavljenim mestima. Na bokovima se nalazila i velika slika onoga što se nalazi unutra i moramo priznati da je Storm Trooper od starta obećavao.

       
      Po vađenju, uverili smo se još jednom u to koliko je “Olujni vojnik” zapravo težak. Sa 14 kilograma, definitivno ne predstavlja mobilno rešenje i možemo samo da zahvalimo Cooler Masteru na ručci koja se nalazi na gornjoj površini. Istina, najčešće ćete izbegavati da “šetate” računar kada ga spakujete u ovo kućište, ali kada budete bili primorani na to, rukohvat će biti dobrodošao. Od starta pohvaljujemo CM, na izboru materijala i načinu na koji je izveo prost element kao što ručka. Njena gornja strana je presvučena gumom, ali se sa donje nalazi niz gumenih “rebara” koji se prilagođavaju šaci i na taj način zaista efikasno smanjuju pritisak tokom nošenja.
       

       
      Prostim pogledom na Storm Trooper-a jasno je da se radi o modelu više klase, jer gde god da pogledate videćete neki od zanimljivih detalja, od kojih bi neki morali biti odsutni kod proizvoda kod koga su se primenili kompromisi. Na prednjoj strani se nalaze priključci kojih ovaj proizovod zaista ima u velikoj meri. Prisutna su po dva USB 2.0 i USB 3.0 konektora, jedan eSATA i dva audio džeka prečnika 3,5mm. Navedeno je samo po sebi i više nego dovoljno, ali se malo ispod panela nalazi slot za 2,5″ SATA uređaje, pa ukoliko imate SSD ili HDD za mobilni uređaj, možete ga koristiti kao što biste koristili Floppy drajv.
       

       
      Na prednjem panelu se takođe nalazi i pet tastera, od kojih su dva standardno rezervisana za paljenje računara i njegovo resetovanje, dok su preostala tri zadužena za kontrolisanje osvetljenja i broja obrtaja ventilatora. Dopada nam se to što je veliki heksagonalni “power” taster osvetljen u obliku “Storm” logoa. Ovo je običan detalj, ali jedan od onih koji vam izmami osmeh na lice. Tri mikroprekidača za kontrolu broja obrtaja ventilatora omogućavaju vam da povećate, odnosno smanjite njihov intenzitet rada kako biste proizvodnu buke sveli na željeni nivo. Između njih se nalazi i prekidač koji reguliše rad svetlećih elemenata u slučaju da vam osvetljenost kućišta smeta.
       

       
      Prednja strana će nekima možda delovati monotono zbog činjenice da nema nikakvih specijalnih detalja, osim devet panela od 5,25″ od kojih jedan poseduje dodatni otvor za montažu 3,5″ uređaja. Ipak, na dnu se nalazi pločica od aluminijuma koja na sebi nosi “Storm” logo, a koja iza sebe krije zgodnu fioku za smeštanje alata i sitnica generalno. Kada poskidate panele otvara vam se mogućnost da izmenite položaj “kaveza” za hard diskove i u zavisnosti od vaših potreba možete uz vrlo malo truda da ih prilagodite svojim željama.
       
      Bočne stranice nisu potpuno ravne i imaju mrežice, a Cooler Master je na njima napravio proširenja oštrih linija, koji daju kućištu dodatni osećaj širine i uz činjenicu da je Storm Trooper zaista veliki čini ga u potpunosti impresivnim. Ovo ima i funkcionalnu dimenziju, pa zahvaljujući ovim proširenjima se dobija mogućnost montaže dva dodatna ventilatora, ali i efikasno oslobađa prostor za kvalitetno kabliranje. Kako prašina ne bi ulazila unutar kućišta postavljena su dva velika filtera na gornjoj i donjoj stranici koja se jednostavno vade kako biste ih očistili. Drago nam je da je izvedba veoma praktična, jer da biste izvadili filtere jednostavno je potrebno povući ih za jezičak i bez otvaranja kućišta to čini ovaj posao maksimalno pojednostavljenim.
       

       
      Unutrašnjost ovog modela potpuno ofarbana u crno, a njegov podeblji lim i hrapava površina neverovatno ulivaju poverenje. Od sitnica koje život znače, treba pomenuti ogroman otvor za backplate matične ploče, koji čini da zamena i najvećeg kulera ne povlači mučno vađenje ploče iz kućišta. Otvori koji su predviđeni za provlačenje kablova su gumirani na isti način kao i otvori za creva vodenog hlađenja, što nam se izuzetno dopalo, jer dodatno skriva kablove i čini unutrašnjost urednijom. Naravno, montiranje hard diskova se izvodi preko isporučenih šina, pa je bilo kakav alat nepotreban, ali ništa manje nismo ni očekivali.
       

       
      Jedini detalj koji nam se nije preterano dopao predstavlja sistem montaže optičkih uređaja koji se vrše preko klasičnih šrafova, što jeste sigurno, ali i pomalo zastarelo rešenje koje je čak i Cooler Master zaobišao kod velikog broja svojih proizvoda. Poseban deo za SSD uređaje je takođe spreman, pa vam upgrade kit neće biti neophodan, osim u slučaju da niste čvrsto rešili da ga smestite zajedno sa 3,5″ uređajima. Za ventilaciju se može reći da ste od starta odlično zbrinuti, jer se fabrički pakuje sa tri ventilatora prečnika 120mm i jednim velikim od 200mm sa gornje strane. Ukoliko vam to iz nekog razloga ne bude dovoljno, tu su i predviđena mesta za još četiri 120-ice (dve bočne i dve na dnu).
       

       
      Što se prostranosti tiče, bilo kome će biti teško da nađe zamerku, jer će i najveće matične ploče i grafičke kartice bez problema stati. Barem one aktuelne, mada se iskreno nadamo i da će se proizvođači grafičkih kartica zadržati na dimenzijama, jer je zaista teško smestiti današnje perjanice u bilo koja osim najvećih kućišta. Napajanje se nalazi na donjoj stranici i zaista kada se sve sklopi u Storm Trooper-a teško je ne pokazati oduševljenje.
       

       
      Nakon testa zaista smo se teškog srca rastali od Storm Trooper-a i skloni smo da kažemo da je ovo jedno od, po našem mišljenju, najatraktivnijih Full Tower kućišta na tržištu. Istina, uvek će se naći neki “svetleći” model avangardnog dizajna, ali je nas privukao njegov industrijski dizajn, čvrstina i vojna urednost i to će nekome biti daleko bitnije od prvobitnog utiska. Cooler Master Storm Trooper je kućište koje osvaja na prvi pogled, ali to nije kratkotrajnog daha, već ćete ga svakog dana voleti sve više. U skladu sa utiskom koje je kućište ostavilo, dodeljujemo mu i priznanje Benchmark sajta!
       

      Prednosti: – Prostranost i provetrenost – Front panel bogat izlazima – Eksterni slot za 2,5″ HDD/SSD – Cable Management – Lakoća montaže  – Skrivena fioka Mane: – Praktično ništa, ako moramo da budemo sitničavi – montaža optičkih uređaja putem šrafova.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test