Kingston Predator PCIe 2.0 x2 SSD nije prvi koji upošljava PCI-Express magistralu kako bi mogao da postigne brzine veće od 600 MB/s. Asus je to učinio sa svojim RAIDR SSD-om, a tu je i OCZ zajedno sa još nekoliko proizvođača.
Ipak, razlika je u načinu na koji su ovi proizvođači došli do visokih performansi. Još odavno Kingston je procenio da su PCIe SSD-ovi nezrela tehnologija i da će sačekati da se koncept još malo usavrši. Kako se pokazalo, ta odluka je bila pametna, jer su raniji modeli koristili praktično RAID tehnologiju kako bi sjedinili suštinski dva odvojena uređaja, a to nije prirodna solucija. Pored toga što uvek postoje mogući problemi sa performansama kod ovakvih modela, tu je i povećana cena koja je proizvod upotrebe dva kontrolera dodatnih komponenti i sl.
Kingston je sačekao i sve izveo znatno elegantnije. Jedna PCI-Express X2 kartica sa M.2 interfejsom i nativni M.2 SSD sa modernim kontrolerom velikih performansi. To je sve. Nema dodatnih komponenti, komplikovanih rešenja, a uz sve to momenat je odabran kada je cena standardnog NAND-a više nego povoljna.
Kingston HyperX Predator SSD stiže u prepoznatljvom pakovanju, koje je tek nešto veće od uobičajenog zbog toga što je moralo da se ostavi prostora za karticu koja prelazi dimenzije klasičnog SSD-a. Unutra pronalazimo tek najosnovniju opremu, dodatni lim ukoliko Predator ugradite u mATX kućište, nalepnicu i kratku dokumentaciju.
Čak i sam HyperX Predator deluje “mršavo” u odnosu na recimo ASUS Raidr koji poseduje hladnjak, LED osvetljenje i još mnogo drugih detalja. Kingstonov proizvod je jednostavan i nema nepotrebnog komplikovanja. Kartica, slot i još jedna kartica uz bazičnu elektroniku. Međutim, jednostavan izgled zavara lako, jer ovaj SSD ostavlja Raidr i družinu u prašini.
Sama PCIe kartica je običan adapter o kome nema mnogo toga što bi se reklo. Bazična elektronika potrebna da sprovede protok podataka od PCI-Express 2.0 x2 interfejsa do M.2 slota, pa dalje u sam SSD je sve što ova kartica predstavlja i ništa više od toga. Praktično mogu da se ugledaju jasno vodovi zlatne boje koji su raspoređeni u četiri grupe i to je sve. U suštini, ova kartica je tu samo da omogući upotrebu Predator SSD-a onima koji nemaju dostupan M.2 slot na svojoj matičnoj ploči. Dobra vest je da za razliku od nekih drugih proizvođača Kingston dozvoljava svojim korisnicima da bez gubitka garancije uklone šraf i izvade M.2 karticu ukoliko žele da je smeste u M.2 slot.
Marvel 88SS9293 je specijalno dizajniran za PCIe i M.2 SSD-ove tako da ne čudi to što bez ikakvih problema prebacuje sekvencijalne brzine od 1 GB/s.
Sa druge strane sam M.2 SSD koji, uzgred rečeno, dostupan i samostalno bez PCIe kartice, predstavlja daleko zanimljiviji deo priče. Osnovu svega čini Marvell 88SS9293 kontroler o kome još uvek nema mnogo informacija. Marvel 88SS9293 je specijalno dizajniran za PCIe i M.2 SSD-ove tako da ne čudi to što bez ikakvih problema prebacuje sekvencijalne brzine od 1 GB/s. Pretpostavljamo da je izrađen u 28nm litografiji i da raspoaže sa tri jezgra poput 1093 modela. Ovaj kontroler raspolaže svim modernim instrukcijama uključujući sigurnosne poput AES 256-bitne enkripcije podataka, kao i OPAL 2.0. Tu je TRIM funkcija kao što je i očekivano, a veliki napredak ovog kontrolera je na polju potrošnje i zagrevanja, tako da je jako praktičan za korišćenje u M.2 uređajima.
Kontroler prate dva DRAM čipa za lokalno keširanje podataka. Reč je o DDR3L čipovima koji bi trebalo da imaju po 512 MB što ukupnu količinu keš memorije svodi na čitavih 1 GB. To je za SSD daleko više od standardne vrednosti koja retko prelazi 512 MB čak i kod najvećih modela. Za NAND odluka je pala na široko dostupan i proveren Toshiba 19nm Toggle-mode NAND koji se naširoko upotrebljava i preti da postane popularan koliko i Intel-Micron rešenja.
Kingston navodi jako lepe specifikacije za ovaj SSD. Pre svega potrošnja je deklarisana na prosečnih 1.4 W. Doduše maksimalne vrednosti su nešto veće, ne toliko za upis koji iznosi oko 2 W, već za čitanje podataka koje ide i do 8 W. Ipak, retki su scenariji gde se na duge staze vrši upis maksimalnim opterećenjem. Takođe, deklarisan je radni vek od čitavih milion časova. Interesantno je da i pored toga garantni rok ostaje pomenute tri godine.
[modul]specifikacija=8408[/modul]
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: NVIDIA ForceWare 344.65
Rezultati testiranja
ATTO Disk Benchmark 2.46
Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
ATTO benčmark nam je odlično oslikao mogućnosti novog Marvellovog 9293 kontrolera. Već od manjih podataka kontroler postiže maksimalne performanse od oko 1400 MB/s za čitanje i 1000 MB/s za upis podataka. Očekivano, deklarisane vrednosti su ispoštovane, jer je verovatno na osnovu njih i sam Kingston deklarisao brzinu Predatora.
Futuremark PCMark 7
Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.
Visoka ocena u PCMarku je sasvim realna i očekivana, a ovo nije najviši rezultat koji smo videli. Doduše, nismo imali prilike da testiramo SSD koji je približno kompetentan poput Predatora.
Futuremark PCMark 8
Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.
Zanimljivo je koliko je PC Mark 8 malo osetljiv na promenu protoka podataka koji SSD uspe da ostvari. Sa 320 MB/s Predator je barem 80 do 100 MB/s iznad svih drugih SSD-ova koje smo testirali, ali mu je to donelo tek nešto veći ukupni rezultat.
CrystalDiskMark 3.0.3 x64
Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.
CrystalDiskMark je još jednom pokazao šta znači implementacija modernih komponenti u SSD-u. Rad sa malo većim podacima rezultuje u ekstremno visokim brzinama transfera. Tek kada se okrenemo 4K podacima dobijamo vrednosti koje su slične ostalim 2.5-inčnim modelima. Štaviše, 4K rezultat je čak i ispodprosečan ukoliko ga uporedimo recimo sa Samsung 850 Pro modelom. Sa druge strane, već sa 4KQD32 situacija postaje znatno bolja.
HD Tune 5.00 PRO
Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.
Interesantno je da je u HD Tune programu prošao izuzetno dobro. Kada pogledaom prosečne vrednosti od oko 700 MB/s za oba testa (upis i čitanje), veoma smo zadovoljni. Posebno zbog činjenice da nema gotovo nikakvih većih oscilacija, što ne može da se kaže za, recimo, pre neki dan testirani HyperX Savage.
AS SSD 1.6.4
S obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati su sasvim očekivani, ali ovaj benchmark poseduje “Copy” i test kompresije, tako da daje veoma korisne informacije koje se ne mogu izvući iz CrystalDiskMarka.
AS SSD nam je potvrdio sve što smo zaključili na osnovu prethodnih testova. Reč je o veoma brzom SSD-u dok god se ne radi o radu sa najmanjim (4K) fajlovima. Predator na ovom testu pruža samo obične rezultate, dok u svim ostalim scenarijima apsolutno briljira. To pokazuje jasno i test kopiranja koji prikazuje 585 MB/s u najgorem scenariju. Naravno, kao i većina modernih kontrolera Marvell 9293 ne zavisi od stepena kompresije podatak, pa je grafikon za “Read” i “Write” praktično monoton.
[modul]test=395[/modul][modul]test=396[/modul][modul]test=397[/modul]Kingston HyperX Predator SSD PCIe 2.0 je vesnik novog talasa “high-end” hardvera za smeštanje podataka. Tek sada M.2 slot postaje smislen u desktop PC-u, jer smo do sada imali samo 2.5″ modele konvertovane za novi standard, ali to ne donosi nikakav napredak. Sa druge strane, HyperX Predator postoji čak i u ovoj, PCI-Express, izvedbi koja vam omogućava da ga implementirate u svoj PC bez potrebe za kupovinom nove ploče.
Hardverski gledano, ovaj SSD je apsolutno impresivan
Hardverski gledano, ovaj SSD je apsolutno impresivan. Novi Marvell kontroler je vrhunsko rešenje koje će sa razlogom sasvim sigurno biti prvi izbor svih proizvođača koji se oslanjaju na 3rd party solucije, ali i prst u oku Samsungu, OCZ-u i drugima koji koriste “in-house” kontrolere. Kingston je napravio odličan izbor i uz fantastičnu izdržljivost, performanse i kvalitetan firmware ostavlja jedino da poželimo nešto duži garantni rok za ovaj premium proizvod. U svim ostalim disciplinama HyperX Predator zaslužuje čistu peticu.
Prednosti:– Marvell 9293 kontroler- Performanse- M.2 i PCIe 2.0 podrška- Termalne performanse- Lim za low-profile konverziju
Nedostaci:– 4K performanse su mogle da budu malo bolje- Kingston je mogao da produži garantni rok
Uređaj na test ustupio Kingston.
Kingston HyperX Predator SSD PCIe
Novi interfejsi kao što su M.2 i SATA Express polako počinju da postaju deo svakodnevnice, a ne samo stavka kojom se proizvođači matičnih ploča hvale. Zahvaljujući njima SSD-ovi polako postaju sve brži, jer je SATA 6 Gbps postao ograničavajući faktor. Kingston je iskoristio novi talas kontrolera i M.2 kako bi skrenuo pažnju na sebe. Može se reći da je u tome uspeo, jer malo ko je ostao ravnodušan na brzine od preko 1 GB/s.