Delimir Tasić Leadtek WinFast TV USB IINakon što smo predstavili veliki broj uređaja kompanije Leadtek nema previše smisla u uvodu govoriti o kvalitetu njihovih proizvoda ili samoj kompaniji. Leadtek WinFast TV 2000XP Deluxe je na našim stranicama predstavljen odavno i od tada je PCI verzija doživela par revizija bilo u softverskom ili u hardverskom delu. Ono što je zanimljivo je da se sve veći broj proizvođača okrenuo Philips rešenjima bilo da su u pitanju dekoderski čipovi ili pak tjuner kao komponenta na samoj kartici. Tako je bilo i sa Leadtek-om: novije verzije Leadtek WinFast PCI TV tjuner kartica rade sa „Philips kombinacijom“ koja po mogućnostima više ne zaostaje niti malo za rešenjima američkog Conexant-a.
Velika popularnost combo rešenja koje kanadski ATi naziva „All-in-Wonder“ uslovila je da i nVidia, u dosluhu sa svojim partnerima, sramežljivo (AiW je ipak daleko bolje rešenje) promoviše serijal Personal Cinema kartica koje pored nVidia 3D akceleratorskih čipova imaju u sebi i multimedijalne mogućnosti. Jedna slična kartica našla se na našem testu, a izašla je upravo iz pogona Leadtek-a. Radilo se o GeForce 4 MX440-8X kartici sa integrisanim tunerom i vrlo dobrim kvalitetom slike.
Ono što Leadtek kartice izdvaja od jeftinijih, ali i rešenja nekih drugih renomiranih proizvođača je vrlo kvalitetan softver koji napreduje iz verzije u verziju. Odlikuje se smelim dizajnom (koji se, iskreno govoreći, autoru teksta nimalo ne dopada), zatim (što je mnogo važnije) svim mogućnostima koje se mogu poželeti od softvera koji se isporučuje uz TV karticu i provereno radi sa tim hardverom. WinFastPVR i WinFastFM su uz Terratec TV softver dve aplikacije čije smo mogućnosti do sada najviše pohvalili, a to nije bilo bez razloga. Nakon predstavljanja Pinnacle PCTV Deluxe USB i Terratec Cinergy 200 USB TV tjuner uređaja naši utisci bili su pomešani. Deluxe model kompanije Pinnacle je ostavio mlak utisak kvalitetom slike, a gorak ukus svojom paprenom cenom. Sa druge strane Terratec rešenje je briljiralo po pitanju dimenzija, dizajna, praktičnosti, međutim (nikada nećemo biti zadovoljni, stalno nam nešto smeta 🙂 ) razočarala nas je slika lošijeg kvalitativnog nivoa. Baš zbog toga sa nestrpljenjem smo očekivali da na test dobijemo Leadtek WinFast TV USB II tuner uređaj i da vidimo kako se nova generacija ovih zanimljivih spravica ponaša u realnim uslovima. Iako rizikujemo da vam pokvarimo utisak daljeg čitanja, odmah ćemo otkriti da smo kvalitetom slike izuzetno zadovoljni, gabaritima samog uređaja i ne baš. Test koji je pred vama biće pomalo nesvakidašnji, jer smo od sada kao obavezne uveli i uzorke snimljeno video i audio materijala, a vas pozivamo da putem našeg foruma uvek dajete sugestije po ovim pitanjima…
Ambalaža i prateći paket Uređaj se isporučuje u ambalaži uobičajenih dimenzija kada su računarske komponente u pitanju. Pored samog uređaja koji je, kao što smo već rekli, nešto većih gabarita.
U kutiji su svoje mesto našli i potrebni kablovi za ostvarivanje USB veze sa računarom, povezivanje sa audio ulazom zvučne kartice, ali i npr. radio antena standardnog oblika, masivna metalna stopa kojom se uređaj postavlja u vertikalnu orijentaciju, daljinski upravljač sa baterijama i ostala manje-više standardna oprema.
Leadtek WinFast TV USB II Kada je izgled uređaja u pitanju može se reći da je dizajn moderan izuzev eventualno boje plastike koja će se teško uklopiti uz sveopšti trend bojenja monitora, kućišta i periferija u silver-crnu kombinaciju. Ipak, kako uređajem pored plave dominiraju i crni elementi nije u pitanju baš totalna neusklađenost. Plastika od koje je uređaj izrađen ni u kom slučaju ne liči na onu koju smo navikli da viđamo kod jeftinijih rešenja, pa tako ovog puta uređaj neće „krckati“ u rukama niti će na bilo koji drugi način odavati utisak nekvalitetne izrade. To je i razumljivo, ako se ima u vidu da jedan takav uređaj treba da nađe svoje mesto na radnom stolu – pored monitora.
Sa prednje strane uređaja, ako posmatramo orijentaciju kada stoji u vertikalnom položaju nalazi se set signalnih dioda, senzor za daljinski upravljač i masivni taster za uključivanje. Ono što nam se nije dopalo, tiče se nešto lošije veze između same plastike koja predstavlja taster i prekidača koji je ispod nje. Naime, potrebno je tačno pogoditi sredinu velikog tastera kako bi se uređaj uključio/isključio, pa se prednosti velikih dimenzija samog tastera (ako su one uopšte i važne) potpuno gube – opet je potrebno pritisnuti tačno odgovarajuće mesto kako bi se uređaj isključio.
Sa zadnje strane svoje mesto našao je standardni set priključaka kao što su: naponski; USB 2.0; S-Video, kompozitni i audio ulaz; audio izlaz kao i priključci za radio i TV antenu pomoću kojih ćete dovesti signal do samog uređaja.
Ventilacioni otvori nalaze se sa gornje i donje strane kućišta i svojim dimenzijama jasno pokazuju da analogni tuner i bazični dekoderski čip kompanije Philips (dakle bez dodatnog MPEG2 hardverskog enkodera/dekodera) ne generišu preteranu količinu toplote.
Daljinski upravljač je mogao biti i kvalitetniji i u odnosu na onaj koji smo vam već prikazali prilikom testa PCI Leadtek TV kartice ovaj se ne razlikuje previše tako da se na njemu nećemo ovog puta zadržavati. Uglavnom, daljinski upravljač, pomoću pratećeg softvera, nije moguće isprogramirati za neke druge namene osim za kontrolu ponuđenih aplikacija…
Slično PCTV Deluxe rešenju, Leadtek se odlučio za dodatno napajanje za svoj eksterni TV tuner čime se po pitanju mobilnosti Terratec svrstava na prvo mesto – Cinergy 200 USB je struju crpeo preko USB kabla. Prateći ispravljač izgledom ne uliva poverenje, pa se nadamo da će u narednim revizijama bundle paketa svoje mesto naći neko (bar na oko, ako ništa drugo) kvalitetnije rešenje. Za utehu je da se ispravljač koji se trenutno isporučuje uz WinFast TV USB II ne greje tokom rada previše što je i razumljivo imajući u vidu zahteve za energijom testiranog uređaja.
Softver Naravno, hardver bez softvera može samo da se odloži u vitrinu ili izlog, pa je tako pored drajvera i pratećih aplikacija za gledanje TV programa i slušanje radio signala u paketu se našao i Ulead Video Studio 7 SE pored u poslednje vreme popularnog DVD Movie Factory programa koji omogućava snimanje tj. grebovanje video zapisa direktno na DVD disk, pod uslovom da ste se već opremili nekim od sve jeftinijih DVD rezača. Tu je i Ulead Cool3D koji nema previše veze sa TV karticama.
WinFast PVR Sama instalacija je, kao i kod svakog USB uređaja veoma jednostavna. Najveći problem predstavlja povezivanje brojnih kablova, nakon čega će uređaj biti prepoznat i Windows XP će vam tražiti prateći disk sa drajverima. Da bi maksimalno pojednostavili instalaciju i neiskusnim korisnicima, u Leadtek-u su napisali i uputstvo za instalaciju u dvadesetak koraka gde se opisuje svaka banalna situacija tokom instalacije („Korak xx…a sada kliknite mišem na taster OK u donjem desnom uglu prozora“). Pored detaljnog uputstva za instalaciju tu je i knjižica pomoću koje ćete ovladati opcijama programa WinFastPVR i WinFastFM.
Sistem na kome smo testirali sastoji se od sledećih komponenti
Procesor
AMD Athlon™ XP 3200+
Matična ploča
Abit NF7-S rev. 2.0
Memorija
512 MB DDR400/PC3200 (2-5-3-3, Dual Chanell)
Hard diskovi
2 x Maxtor DiamondMax9+, 80 GB, 8 MB keša, SATA150
Raid kontroler
Silicon Image Sil3112 – Raid0/Strippe režim
Grafička karta
Microstar GeForce FX5900SP-VTD128
Zvučna karta
Creative Labs Audigy 2
CD-RW uređaj
LG GCE 8400B
Izvor napajanja
Chieftec Scorpio TX-10-BD – 360w PFC
Monitor
LG Flatron L1710B(U)
Operativni sistem
Windows XP Professional (SP2, DirectX 9.0c)
Drajveri
nVidia nForce 4.27, nVidia ForceWare 65.62
Nakon instalacije drajvera i pratećih aplikacija u systray delu ekrana pojaviće se novi meni pomoću kojeg je moguće pokrenuti aplikacije koje ste upravo instalirali na vaš računar…
U Device Manageru Leadtek TV USB II pojaviće se u sekciji zajedno sa skenerima, fotoaparatima i sličnim uređajima…
A kao još jedna prednost USB veze identifikuje se i to da je moguće posredstvom tastera na prednjoj strani tokom rada uključivati i isključivati sam uređaj i naravno otkačiti ga sa USB porta, a sam softver za gledanje TV programa prilikom pokretanja aplikacije će vas obavestiti da li je tjuner uključen…
Po pokretanju WinFast PVR aplikacije dočekaće vas uobičajeni izgled prozora koji se sastoji od dva dela. Veći deo služi za prikazivanje same slike i iz menija mu je moguće podešavati veličinu i odnos stranica. Nije nam se dopalo što se veličina ne može iz menija fiksirati na rezoluciju 768×576 tačaka, već samo 640×480. Naravno, moguće je proizvoljno razvući prozor na bilo koje dimenzije koje naravno ne prevazilaze dimenzije ekrana :).
Pored glavnog prozora za prikazivanje slike, tu je i manji prozor na kome su kontrole za upravljanje, promenu aktivnih kanala, pojačavanje i stišavanje zvuka i slične, već opisane operacije. Zanimljivo i estetski prihvatljivo je i to što je sam panel animiran. Promena aktivnih modova (LiveTV, Recording, Timeshifting) će se odraziti i na transformaciju rasporeda dugmića na panelu, a sama akcija je animirana.
Tokom Timeshifting operacije moguće je pomoću žutog indikatora vršiti nadoknadu propuštenog vremena prilikom gledanja omiljene TV emisije ili automatski – u predefinisanim vremenskim koracima (preskakanje reklama). Kvalitet implementacije Timeshifting funkcije je na najvišem nivou i po tom pitanju možemo biti vrlo zadovoljni. Kao i celina softvera i ova funkcija se trenutno odaziva na komande i nema kašnjenja, pod uslovom, naravno, da imate brz računar…
Podešavanja u okviru WinFast PVR aplikacije nisu brojna, ali ništa nije izostavljeno što znači da se na radi o softveru prenatrpanom raznoraznim beskorisnim opcijama. Sve esencijalno je tu, a dobra implementacija opcija za definisanje profila snimanja daje neograničenu slobodu prilikom izbora codeca snimanja kako slike tako i zvuka. Na prvom settings panelu moguće je podesiti aktivni profil snimanja, format grebovanja statičnih slika i ostale uobičajene generalne opcije kada su TV tuner uređaju u pitanju. Iako je ponuđen padajući meni za izbor aktivnog TV tjunera nisu prepoznati ni video ulazi na GeForce FX5900 ni Pinnacle PCTV kartica, tako da je verovatno Leadtek ograničio svoj softver samo na rad sa karticama koje su izašle iz njihovih pogona što je i očekivano…
Pored predefinisanih profila, kao i u pređašnjoj verziji WinFast PVR aplikacije, moguće je definisati i sopstvene profile. Za snimanje u neki od MPEG4 formata treba vam samo dobar video codec i adekvatna verzija MP3 codeca ukoliko želite da, pored slike, grebujete i zvuk. Kašnjenja slike za zvukom koja su karakteristična za PCI verzije ovde nismo uočili…
Parametre slike možete podesiti na narednom panelu, a preview prozor će odmah prikazati promene u slici. Kombinaciju osvetljenja/kontrasta/saturacije je moguće snimiti u neku od kolornih shema, slično modernim monitorima, i aktivirati u skladu sa potrebama. Opcije za izbor kvaliteta Timeshiftinga tiču se rezolucije slike prilikom aktiviranja ove opcije i bitratea kojim će se video snimati dok se koristi TS…
Skeniranje frekventnog spektra moguće je izborom i naziva koji u Leadtek softveru još uvek reprezentuje područje Srbije, tako da će svi kanali bilo da je reč o kablovskim mrežama ili signalu iz etra biti pronađeni. Sama osetljivost tjunera u ovom delu je odlična, pa je bio pronađen od 45 kanala 41. Ručno je moguće naknadno uticati na listu kanala: bilo po pitanju rasporeda ili po pitanju naziva pronađenih stanica (ukoliko se sami ne identifikuju u listi). Pored pretrage po unapred zadatim frekvencijama, koje su karakteristične za teritoriju naše zemlje (UHF, VHF i S područja), moguće je pretražiti i celokupni frekventni spektar kada će, uz nešto duže vreme potrebno za pretragu, biti pronađeni svi kanalni na kojima se emituje upotrebljiv signal…
Programiranje snimanja u unapred zadato vreme je opcija koja je rešena na zavidnom nivou, pa tako se mogu podesiti i najsitniji detalji koji se tiču ove operacije…
Kako je omogućena i recepcija stereo TV signala, u slučaju da uhvatite signal neke stanice koja emituje signal u ovoj tehnici, na kontrolenom panelu pojaviće se poseban indikator…
Ono što nam se nije dopalo je nepostojanje mogućnosti da se kanali biraju na osnovu liste, ali i nepostojanje podrške za teletext servis. Ipak, Channel Surf opcija omogućava ručno prebacivanje sa kanala na kanal ili automatsko osvežavanje sadržaja aktivnih kanala u unapred određenim vremenskim intervalima…
Pored samog snimanja statičnih slika iz WinFast PVR aplikacije moguće je aktivirati i TWAIN drajver čime se tjuner ponaša kao skener, ali je za razliku od Pinnacle rešenja Leadtek TWAIN drajver dosta siromašniji opcijama…
WinFast FM Kako se Philips tuner koji se nalazi unutar Leadtek WinFast WinFast TV USB II uređaja, sastoji i iz FM radio sekcije logično je bilo da se i ta mogućnost isprati kroz odgovarajući softver. Sve što važi po pitanju dizajna za TV sekciju važi i za deo koji služi za kontrolu FM reprodukcije…
Najvažnija opcija je prisutna, a tiče se mogućnosti snimanja radio signala u MP3 format, ako se ima u vidu kolikog kapaciteta su današnji hard diskovi onda ne treba trošiti reči na ilustraciju mogućnosti snimanja radio programa u ovaj popularni format kompresije…
Zanimljivost prilikom pretrage radio frekvencija koja nam je zapala za oko je indikator jačine signala, a uočili smo nedostatak po pitanju raspoloživih mesta za memorisanje radio stanica – svega deset. Nedostatak podrške za RDS, nakon odlične implementacije kod Terratec Cinergy 600 kartice, je ono što takođe beležimo kao zamerku…
Slično TV sekciji i radio program je moguće snimati u programirano vreme u željenom formatu nakon čega je računar moguće ugasiti. Ako ste pre odlaska npr. na godišnji odmor ili vikend računar ostavili u Stand By režimu on će se pomoću Leadtek softvera sam uključiti, snimiti radio/TV program i nakon završetka snimanja sam ugasiti tj. vratiti u Stand By režim.
Pored reprodukcije programa koji je snimljen pomoću WinFast FM programa moguće je učitati i pustiti bilo koji drugi fajl u MP3 formatu…
Galerija Kako smo od ovog teksta odlučili da obogatimo mini-galeriju koja je sastavni deo svakog testa TV kartica na našem sajtu ona je sada izdvojena u poseban deo teksta.
Pored screenshotova tu su dva video zapisa. Eric Cartman sa svojom čuvenom (kultnom) replikom je grebovan direktno u Xvid codec sa manjim bitrateom, dok je drugi zapis snimljen u nekompresovanom formatu za zatim iz FlaskMPEG-a u dva prelaza kompresovan u DivX codec pri čemu je bit rate bio 1600 Kbps. Dakle, u drugom slučaju namera nam je bila da prikažemo što je moguće viši kvalitet koji je moguće izvući iz testiranog uređaja…Fajlovi su veliki oko 3 MB tako da smatramo da neće biti problem ni posetiocima sa sporijim vezama da ih skinu na svoj računar…
Mogućnosti snimanja radio zapisa u MP3 format demonstriramo takođe kroz zapis koji možete downloadovati…
Dodatni softver Paket dodatnog softvera obuhvata programe kompanije Ulead, a to su pored 3DCool aplikacije već spomenuti Video Studio i DVD Movie Factory…
Video Studio u svojoj sedmoj inkarnaciji je postao dosta ozbiljniji softver za nelinearnu video montažnu. Iako autor teksta za takve namene više preferira filosofiju koju nameće Adobe svojim Premiere-om, velika armija poklonika Sony Vegas-a govori u organizaciji VE aplikacija koju koristi i Video Studio…
Može se reći da je Video Studio početnicima (ali i srednje naprednim korisnicima) prilagođena kombinacija Vegas-a i Premiere-a. akcenat je stavljen na lakoću upotrebe, mada je kvalitet video efekata sasvim upotrebljiv za standardne PAL/NTSC rezolucije. Naravno HDTV podrška je još uvek ekskluzivna i mora se dobro platiti, ali imajmo u vidu da ćete kroz Video Studio provlačiti uglavnom materijal snimljen TV karticom ili DV kamerom. Reč je o odličnom softveru – najboljem koji se isporučuje uz bilo koju TV kartu. Neke od efekata možete videti na narednim screenshotovima…
Pored NLE aplikacije ti je i moćni konverter prilagođen vlasnicima DVD snimača kojih je u poslednje vreme sve više i na našim prostorima…Moguće je odabrati tok konverzije (DVD,SVCD i sl) već snimljenog materijala ili direktno iz same aplikacije na DVD disk ili HDD grebovati video zapis!
Nakon što ste došli do materijala za pohranjivanje na optički disk kreiraćete naslovni meni, dodati titlove i sl…
Na kraju odaberete uređaj kojim ćete izvršiti snimanje (ako imate više drajvova sposobnih za snimanje po optičkim diskovima) i to je sve. Veoma jednostavno, a još i radi 😉
Finalni utisak Sumirajući utiske na kraju možemo biti više nego zadovoljni. U realnom radu po pitanju kvaliteta slike ovo je sigurno jedno od najboljih rešenja kada je gledanje TV slike na računaru u pitanju. Prednost u odnosu na Pinnacle PCTV Deluxe je odsustvo MPEG2 procesiranja slike. Od Terratec Cinergy 200 USB modela ga deli prisustvo analognog tjunera što je svakako imajući u vidu kvalitet slike značajna prednost. Na kraju, testirani uređaj je bolji od PCI kartica, jer pored oštre slike rezolucije 720×576 obezbeđuje odsustvo interferencija bilo na slici ili zvuku čime se dobija zaista referentan kvalitet slike što se uostalom može videti i iz video zapisa ukoliko ste ih downloadovali iz galerije. Ono što je bilo iritantno kod dosadašnjih eksternih, a i dobrog dela internih TV tjunera je sporo menjanje kanala. Testirani uređaj se i po tom pitanju pokazao odlično i trenutno je menjao aktivne frekvencije sa kojih se prikazivala TV slika. Naravno, nije uvek sve idealno. Upotreba analognog tjunera je „mač sa dve oštrice“, jer je onemogućila kreiranje uređaja malih dimenzija što bi imalo itekako smisla uz neki laptop računar. Po tom pitanju, dakle kada je prenosni računar u pitanju, Terratec je i dalje neprevaziđen. Za Leadtek je simptomatično i odsustvo teletext opcije, a na taj nedostatak nije imun ni testirani uređaj. U našim uslovima, slaba je uteha postojanje stereo prijema TV signala… Ostaje i pitanje cene, koja nije zanemarljiva u uslovima kada su TV kartice pale na nekih 40-tak eura; dati preko 90 eura za TV tuner ma kako on bio kvalitetan nije baš lako. Možda bi bilo dobro i da je Leadtek ubacio podršku za Macintosh računare na pratećim diskovima čime bi se univerzalnost ovakvog rešenja dodatno povećala. Možemo na samom kraju reći da Leadtek WinFast TV USB II briljira po pitanju kvaliteta slike, dodatnih opcija u softveru i kvaliteta samog softvera koji se isporučuje uz tjuner. Cena jeste visoka, ali je kao kompenzacija pored superiornog kvaliteta slike i softvera tu i kvalitetna izrada samog uređaja. Na korisnicima je da odluče da li žele da daju toliko novca za jedan ovakav uređaj, ali po pitanju kvaliteta nema previše dileme – on je na izuzetno visokom nivou. Uređaj na test ustupio distributer Leadtek proizvoda, kompanija “PiN Computers“, Novi Sad