Verbatim flash memorije

Verbatim flash memorije

Potrebna vam je spravica malih dimenzija za prenošenje podataka? Lako je moguće da Verbatim u svojoj ponudi ima pravu stvar za vas. U novim serijama fleš drajvova možete pronaći nešto za sebe,  a sigurno je da u moru raznolike i sve pristupačnije ponude više nije dovoljno boriti se samo kapacitetom i cenom...Proizvodi kompanije Verbatim imaju ne baš tako lak zadatak – da, kvalitetnom ponudom i oslanjanjem na brend, pridobiju nek

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Verbatim flash memorije

      Proizvodi kompanije Verbatim imaju ne baš tako lak zadatak – da, kvalitetnom ponudom i oslanjanjem na brend, pridobiju neke sasvim nove kupce u kategorijama u kojima Verbatim nije postojao ili kojima nije davao previše pažnje dok promene u našim shvatanjima nisu uslovile okretanje ka fleš memoriji i eksternom disku kao primarnim uređajima za bekapovanje podataka, umesto optičkih diskova – makar kada je o mainstream korisnicima reč. Stoga se Verbatim trudi da što  adekvatnije odgovori na izazov, kako razgranatom ponudom, tako i proizvodima koji teže da zadovolje različite tipove  potrošača i ponude nešto više. Uređaji na prvi pogled deluju slično, ali između njih postoje značajne razlike, makar iz ugla krajnjeg kupca. Pogledajmo šta nam je to Verbatim pripremio.

      Zvučaće čudno, ali danas svi želimo da personalizujemo uređaje, bez obzira koliko to priznali ili ne. Veliki deo nas je u nekom trenutku konstatovao da želi crno kućište ili monitor koji se slaže sa stolom ili sobom u kojoj se računar nalazi. Kupci se opredeljuju po vizuelnom stilu, boji, dizajnu, ili posebnoj pogodnosti poput minijaturnih dimenzija. Došlo se dotle da je kapacitet praktično sekundarna stavka prilikom kupovine. Sa jedne strane, to je i razumljivo. Baš kao i u Maslovljevoj hijerarhiji potreba, zadovoljeni su one najbazičnije realistične potrebe najšireg kruga publike u vezi sa kapacitetom, pa i performansama (zašto kažemo realistične; iako bi svi teoretski želeli 1 TB u džepu, svesni su da od toga nema ništa), te sada u igru ulaze neki drugi kriterijumi.
       

      Za početak, tu je Store’n’Go Pinstripe fleš drajv. Ova serija drajvova je dostupna u više kapaciteta i verzija koje se razlikuju po boji. Do nas su, pak, došla tri drajva, koji su se razlikovali po boji, ali ne i kapacitetu, koji je iznosio 4 GB. Ružičasti, narandžasti i zeleni drajvovi su po svemu identični, osim po pomenutom kriterijumu boje. Performanse su bile iste u sva tri slučaja i iznosile su 6,2 MB za upis, odnosno 18,2 MB za čitanje podataka, što je u skladu sa nekim očekivanjima od mainstream fleš drajva sa USB 2.0 interfejsom. Dimenzija 52 x 18 milimetara, računajući i konektor, ovaj drajv je nešto ispod prosečnih dimenzija klasičnih modela. Dizajnom podseća na upaljač, a konektor se izvlači po sistemu slajdera. Rukovanje je vrlo jednostavno, a u jednom od ćoškova se nalazi rupica kroz koju se može provući kablić ili privezak za ključeve, tako da se drajv može nositi i na lancu ili nečemu sličnom u vidu modnog detalja (kada je USB konektor uvučen, dabome). Inače, idealan je za džep, jer niti je velikih dimenzija, niti je toliko mali da ga tek tako slučajno izgubite ili povučete vadeći nešto drugo iz džepa. Dostupan je u verzijama do 16 GB.
       

      Naredni “na tapetu” nam je Store’n’Go Micro USB Drive. Minimalistički dizajn je osnova svega kada se radi o ovom drajvu. Namenjen je korisnicima kojima je želja da imaju drajvove što manjih dimenzija i mase. Kada ugledate sam drajv, shvatite da se radi o napravi koja je dimenzija – USB konektora, takoreći. Konkretno, dimenzije iznose 24 x 11 milimetara, sa visinom od svega 2 milimetra! Mala mana dugoročno gledano može biti lako oštećenje drajva, tako da biste trebali da obratite pažnju da ga ne oštetite, pošto su memorija i konektor praktično izloženi. Da vam pomogne da ga ne izgubite tako lako, uprkos zanemarljivoj masi i dimenzijama, tu je fabrički ugrađena traka koja se završava širim kružnim priveskom na vrhu, tako da i ovaj drajv možete komotno nositi na privesku za ključeve, lancu ili oko bilo kakve trake. Ako mislite da dimenzije utiču na performanse, varate se! Brzina upisa iznosi 9,5 MB/s, a brzina čitanja odličnih 24,0 MB/s, što nas je prijatno iznenadilo. Takođe, ako mislite da biste mogli da imate problema sa kapacitetom, ponovo se varate, jer su dostupne verzije sve do 16 GB. Ovaj drajv-pločica takođe dolazi u više boja, s’tim što ista u ovom slučaju sugeriše i kapacitet. Tako je, recimo, model od 4 GB plave boje, a model od 16 GB crne boje. Mi smo na testu imali model kapaciteta 16 GB i možemo reći da nas je isti u potpunosti zadovoljio, tim pre što je nudio zaista solidne performanse. Naš utisak je da Verbatim itekako ima šta da ponudi ovog proleća i leta.
       

      Konačno, stižemo do SSD Secure ExpressCard uređaja. Ime dosta toga sugeriše. Radi se o tankom uređaju u obliku svojevrsne kartice, koji se ubacuje u ExpressCard slot prenosnih računara. U njemu se nalazi 32 GB fleš memorije, a brzina transfera je deklarisana na 5 MB/s za upis, odnosno 15 MB/s za čitanje, što je otprilike u skladu sa onim što smo dobili i u realnom radu. Odmah u startu stoga vidimo dva potencijalna problema – prvi je što koristi ExpressCard slot, za koji više niste ni sigurni da će biti na notebook računaru koji ćete sutra kupiti, pošto poveći broj proizvođača izostavlja isti, a drugi je što u suštini uređaj naizgled ne nudi ništa posebno bolje od fleš drajva sa USB interfejsom, iako bi u teoriji postojao prostor da transfer bude dosta bolji.

      Šta vas onda može motivisati da se opredelite za SSD Secure ExpressCard? Pre svega, to što se radi o rešenju sa ugrađenom hardverskom enkripcijom. On podržava 256-bitnu AES enkripciju, te je bezbednost podataka maksimalna. Nakon priključivanja se pokreće program kroz koji se drajv inicijalizuje i u kome se podešava ili ukucava šifra. Nakon toga, iz ikonice u tray-u postaju dostupne dodatne opcije (Format, Settings, Update Firmware…) Možete podesiti više korisničkih naloga, uključujući i „gostujuće“, te na taj način razvrstati korisnike po pravima pristupa. Cenimo da je ovakva spravica naročito pogodna za preduzeća u kojima postoji potreba za uređajima kao što je SSD Secure ExpressCard. On se ne može koristiti kao butabilan drajv, čemu smo se nadali, ali je sasvim u stanju da obavi svoju funkciju na adekvatan način. Pored verzije od 32 GB, koju smo mi imali na testu, postoje još i varijante od 16 GB, odnosno 64 GB. Na sve uređaje se daje dvogodišnja garancija.

      Verbatim flash i SSD drajvove na test ustupio Verbatim

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test