Kineska metamorfoza gejminga u AI: fabrike demontiraju Nvidia grafičke karte i pretvaraju ih u sopstvena AI rešenja

Snalaženje pod sankcijama ili kineska metamorfoza gejminga u AI – specijalizovane fabrike pretvaraju Nvidia i druge grafičke karte u prilagođena AI rešenja

Kineska metamorfoza gejminga u AI: fabrike demontiraju Nvidia grafičke karte i pretvaraju ih u sopstvena AI rešenja

Kada bi snalaženje u uslovima sankcija trebalo da se opiše nešto slikovitijim rečnikom u tehnološkom svetlu i sadašnjem vremenu, prave reči za to bi mogle da budu upravo kineska metamorfoza gejminga u AI. Insajder sa kineskog Baidu foruma podelio je slike koje dočaravaju kako se Kina dovija i pokušava da prevaziđe tehnološko-trgovinske sankcije SAD, tako što praktično pretvara Nvidia i druge gejming grafičke karte u proizvode koji su joj potrebni za rad sa veštačkom inteligencijom (AI).

Države koje se nalaze pod sankcijama drugih u ekonomskom, tehnološkom ili bilo kom drugom smislu često moraju da se „snalaze“, odnosno dovijaju na razne načine kako bi kako-tako održale svoje poslovanje ili napredak. Kina je u današnje vreme jedan od primera za to, što možemo videti iz slika i informacija koje su procurile na internet, a opisuju ovu pojavu.

Prema njima, širom Kine otvaraju se specijalizovane fabrike koje primaju isporuke Nvidia GeForce RTX 4090 grafičkih karti, koje su u ovu državu stigle pre nego što ih je SAD stavila pod zabranu izvoza za Kinu. Ovi proizvodi već podržavaju softverski ekosistem za potrebe veštačke inteligencije, te sam po sebi zahteva malo ili nimalo modifikacija, kako bi podržao najnovije velike jezičke modele.

S obzirom na to da kineski domaći AI segment žudi za proizvodima koji bi im pomogli u razvoju veštačke inteligencije, fabrike upravo modifikuju pomenute grafičke karte u sopstvena rešenja za velike AI modele. Jedna od slika prikazuje stotine Palit RTX 4090 grafičkih karti isporučenih za Kinu, a insajderi navode da fabrike očekuju nove isporuke. Međutim, namena ovih grafičkih karti nije namenjena gejmingu nego domaćem razvoju segmenta AI industrije.

Pre nego što su nova pravila izvoza iz SAD stupila na snagu, Nvidia je navodno prioritetno poslala veliki broj AD102 GPU-ova kao i GeForce RTX 4090 grafika svojim partnerima u Kini. Upravo to prioritetno slanje u odnosu na klijente sa drugih tržišta, potencijalno je razlog što je u ostatku sveta trenutno aktuelna nestašica ovih proizvoda i što im cena raste i preko 2000 američkih dolara.

Ipak, iako je softverski deo spreman za prenamenu, ostaje pitanje praktičnosti korišćenja gejming dizajna u serverskom okruženju. Upravo tome služe ove specijalizovane kineske fabrike.

Kineska metamorfoza gejminga u AI na delu u praksi

Svaka grafička karta ima dizajn od tri ili četiri slota, što znači da zauzima puno prostora i kao takva nije pogodna za serversko AI okruženje. Radnici u specijalizovanim fabrikama demontiraju svaku od njih koje prime kako bi je pretvorili u pogodnu za serversko AI okruženje.

Prvo, radnici rastavljaju velike hladnjake, a zatim uklanjaju sve, uključujući GPU i GDDR6X memoriju sa PCB dela, odnosno sa glavne štampane ploče. Insajderi, kako piše Wccftech, tvrde da su radnici dizajnirali specijalizovani „referentni“ PCB koji ovim AD102 GPU-ovima i GDDR6X memoriji daju novi život.

Nakon toga, svaku grafičku kartu, tačnije njen ostatak, opremaju blažim hladnjakom sa dva slota koji koristi dizajn ventilatorskog hlađenja. Iako postoje različite verzije ventilatorskih kulera, svi imaju slične specifikacije. Ventilatorski GPU hladnjak je podešen posebno za velika serverska okruženja gde nekoliko GPU-ova treba da radi timski i efikasno odvodi toplotu odatle.

Posle sklapanja praktično novog uređaja, novonastala Nvidia GeForce RTX 4090 AI rešenja prolaze kroz rigorozna testiranja u laboratorijama gde možemo videti Furmark, 3DMark i različite AI aplikacije koje se pokreću na osnovu njihovog rada. Ovaj deo procesa bitan je kako bi radnici osigurali da zadovoljenje zahteva kupaca u AI oblasti. Kada sve provere, modifikovane uređaje radnici pakuju i šalju dalje kineskim AI kompanijama.

Uz totalno nekonvencionalni način upotrebe grafičkih karti, ovaj proces je takođe doveo do toga da kinesko tržište preprodavaca bude preplavljeno RTX 4090 hladnjacima i „golim“ štampanim pločama. Njih preprodavci dalje prodaju po veoma niskim cenama, često za nešto manje od 50 američkih dilara, budući da su najvredniji delovi, AD102 GPU i GDDR6X memorija već rastavljene.

Oni definitivno mogu postati lepa kolekcija, ali postavlja se pitanje kuda vodi ova inženjerska stručnost. Međutim, „gole“ štampane ploče mogu dobro da dođu u budućnosti, posebno kada je u pitanju popravka Nvidia RTX 4090 grafičkih procesora, posebno jer se ovaj proizvod i dalje povremeno suočava sa problemima kao što je neispravni 12VHPWR konektor.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi