Nebojša Todorović
Najmanji headset iz Storm game stižu u jednostavnom i dopadljivom pakovanju sa transparentnom površinom gde možete videti sam proizvod. Što se samog dizajna kutije tiče, moramo priznati da bi nam se više dopalo da je izvedeno u istoj kolornoj šemi kao i same slušalice. Pogledajte retail pakovanje bilo kog Storm proizvoda i biće vam jasno na šta smo mislili. Cooler Master je u ovom domenu oduvek bio sjajan, ali je verovatno ciljao na uštedu kada je kutija Pitcha u pitanju.
Sadržaj je veoma bogat i očigledno je da se proizvođač potrudio da i sa ovim modelom stavi korisnicima do znanja da su kupili proizvod iz njihove prestižne Storm game. Dodatna oprema podrazumeva rezervne gelove, adapter koji odvaja konektor za mikrofon i slušalice, vrećicu za odlaganje i karticu sa uslovima garancije. Pogledajmo detaljnije elemente propratnog paketa.
Krenućemo od vrećice čiji je dizajn očigledno inspirisan onim koji koristi poznati brend Beats by dr. Dre. Ipak, sam kvalitet vrećice je na nešto nižem nivou, što se lako oseti pod rukom, ali razlika u ceni je isto tako više nego primetna. Stoga, smatramo da je upotreba nešto tanjeg materijala sasvim opravdana, s tim da smatramo da je Cooler Master mogao da učini logo crvenim kako bi se istakla kolorna šema Storm brenda.
Uz Storm Pitch se isporučuje tri para gelova za uši u različitim dimenzijama. Na ovaj način Pitch će odgovarati aspolutno svačijem ušnom kanalu. Uz odgovarajuće odabran gel ćete imati i kvalitetnu izolacije buke iz okoline, što će biti izuzetno bitno posebno kada ovaj headset koristite u situacijama kao što su igraonice, lan party i sl.
Kao što smo rekli, tu je i adapter koji 3.5-milimetarski priključak samih slušalica razdvaja na dva sa posebnom funkcijom. Prvi služi za mikrofon, a drugi za slušalice, a oba su jasno označena kako logoom, tako i bojom (zelena i roze) na samom konektoru. Na ovaj način se umesto putem telefona ili plejera, Pitch može povezati sa računarom što mu je i glavna namena, jer je zamišljen ipak kao PC headset na prvom mestu. Dopada nam se što su konektori kompletno izrađeni od metala, osim nešto fleksibilnijeg dela iz kog izlazi kabl, koji je logično izrađen od mešavine gume i plastike.
Dolazimo i do samih slušalica, koje deluju veoma atraktivno. Kolorna šema jasno govori da je reč o modelu iz Storm linije. Pitch zaista lepo uklapa crvene detalje koji se odnose na kabl i logo sa crnim i ljubičastim elementima. Kućište slušalica je izrađeno od određene legure metala koja je prilično lagana, jer je masa bubica svega 13 grama, što je drastično manje od naših urbeats koji imaju 3-4 grama više. Ne izgleda mnogo, ali kada ih imate u ušima, razlika je itekako osetna. To će se dopasti svima koji planiraju da koriste Pitch u dužim intervalima. Na vrhu kućišta možete naći oznake “L” i “R” koje indikuju dali se radi o levoj ili desnoj slušalici.
Moramo izraziti naše zadovoljstvo kada je i kabl dužine 1.2 metra u pitanju, jer je pljosnat i kao takav nije sklon umršavanju kada slušalice samo spustite usputno u džep. Ovo itekako zna da nervira kod mnogih slušalica sa klasičnim kablom, tako da nam je drago što je Pitch izbegao ovu neugodnost.
Da ne bude sve sjajno pobrino se završni kvalitet spajanja elemenata, koji se malo teže vidi golim okom, ali se ne može sakriti od našeg makro objektiva. Srebrni deo koji praktično nosi na sebi logo je izrađen od plastike koja je presvučena materijalom koji lažira hromirani izgled. Ispod toga je klasična crna plastika, pa moramo da izrazimo zabrinutost da se ova površina ne oljušti. Posebno što kontakt sa znojem nije nemoguć, a verujemo da bi isti samo ubrzao proces. Takođe, spoj je malo neprecizan, ali ovo je već nepotrebno detaljisanje koje ne treba da vam bude previše bitno.
Unutar kućišta se nalazi drajver prečnika 10 mm, koji je po rečima proizvođača najveći koji su mogli da smeste. Na slici možete videti i bass reflex otvor, a veliki prečnik drajvera bi trebao da znači i snažne niske tonove.
Kako je reč o headsetu tu je i mikrofon koji bi trebao biti adut Pitcha. Nalazi se na odličnom razmaku od samih slušalica na kablu i na njemu je montiran i taster za javljanje na telefon. U pitanju je omni direkcionalni mikrofon koji skuplja zvuk iz svih pravaca, pa je u stanju da pokupi vaš glas čak i kada nije savršeno pozicioniran. U praksi se mikrofon pokazao odlično. Prenos glasa je veoma čist čak i kada postoje pozadinski izvori buke. Bilo da govorimo o razgovoru telefonom, putem Skype-a ili TeamSpeak-a komunikacija se obavljala bez ikakvih poteškoća, bez obzira na uslove. Naravno, ne govorimo o ekstremima već o situacijama gde smo bili izloženi umerenoj količini okolne buke.
Zvuk – Gejming
Kako je primarna namena ovog headseta korišćenje u igrama odatle ćemo i početi. Sa istaknutim visokim tonovima, kvalitet zvuka je posebno za FPS-ove sasvim dobar. Većina gejming headsetova ima drajvere koji su podešeni tako da naglase visoke tonove, a ni Pitch nije izuzetak. Zbog toga je vrlo zahvalan za pozicioniranje protivnika i pored činjenice da je reč o stereo slušalicama. Uz odličan mikrofon, rezultat je u ovoj disciplini prilično povoljan. Naravno, treba imati u vidu ograničenja in-ear slušalica i njegove prednosti, pa pre svega postaviti pitanje da li vam neki veći model poput Siriusa, Ceresa ili Sonuza ne odgovara zbog dimenzija. Ukoliko ste ograničeni veličinom headseta, onda je Pitch odličan izbor sa minimumom kompromisa.
Zvuk – Muzika
U ovoj disciplini Pitch ne briljira. Prosto, naglašeni visoki tonovi su dobijeni po cenu slabijih niskih i neubedljivih srednjih tonova. S tim u vidu, većina žanrova je pogođena bez obzira na to da li govorimo o elektronskoj, rok, metal ili nekom drugom pravcu. Čak i u AC/DC numere koje ne spadaju u red zahtevnijih po pitanju basa, zvuče neupotpunjeno. Donekle možete balansirati putem ekvilajzera, ali tada ćete pojačavanjem niskih tonova dodatno ugroziti srednji spektar. Srednji tonovi su već prirodno nešto slabije pokriveni, tako da suštinski u ovu svrhu dobijate slušalice koje će poslužiti, ali ne i biti prvi izbor onih koji žele slušalice prvenstveno za svoj mp3 plejer.
Zvuk – Razgovor
Odlične, jer kao što smo već pomenuli imaju izraženije visoke tonove, a zbog odličnog mikrofona i sagovornik se nikada neće požaliti niti vam tražiti da ponovite šta ste poslednje rekli. Bez obzira na medijum preko koga obavljate konverzaciju, ona će biti laka i udobna. Taster za telefon takođe je koristan detalj, jer ćete moći da ga koristite uz vaš telefon, a pritom će izgledati odlično.
Zaključak
Cooler Master Storm Pitch predstavlja solidan izbor za sve korisnike kojima je potreban minijaturni headset prvenstveno za igre i komunikaciju, a pritom im performanse koje isporučuju u muzici nisu preterano bitne. Pritom kvalitet izrade je prilično dobar, jer se koristi vrlo lagana legura metala, a na kraju krajeva imaju i Storm pedigre koji nam se veoma dopada. Na kraju, uz početnu cenu od oko 30 evra, zaista nismo mogli da očekujemo da baš u svemu budu jednako dobre. U svakom slučaju smo zadovoljni onim što se dobija i smatramo da ih slobodno možete uzeti u obzir kada bude kupovali novi headset, posebno ukoliko su vam dimenzije jedan od bitnijih faktora.
Prednosti: – Dobar mikrofon – Moguće korišćenje sa telefonima – Kvalitet izrade
Nedostaci: – Manjkaju srednji i niski tonovi – Poneki detalj u završnoj obradi
Cooler Master Storm Pitch
Gejming in-ear slušalice, koje možete da koristite ujedno i za slušanje muzike ili razgovor putem pametnog telefona. Lepo zvuči, ali da li je realno? Naime, Cooler Master je želeo da svojim prvim in-ear slušalicama u ponudi pokrije što veći broj korisnika u jednom proizvodu. Ovo je veoma ambiciozan pokušaj, ali mnogi proizvođači upravo pogreše kada požele da ponude (pre)više. Da li je Storm Pitch još jedan u nizu ovakvih primera ili se izdiže iznad konkurencije?