Nebojša Todorović
Pakovanje je onakvo kako bismo očekivali od Storm proizvoda. Dosta šareno sa proizvodom istaknutim u prvi plan. Proizvođač sa zadnje strane izdvaja najbitnije stavke koje treba da učine Suppressor interesantnim za populaciju gejmera koji su ograničeni budžetom i jednostavno ne mogu da se “ispruže” za neki od mehaničkih modela. Sudeći po svemu navedenom na poleđini kutije, Cooler Master se svojski potrudio da tehnologija i korisnih rešenja ne manjka.
U kutiji se od dodatne opreme nalaze kratka uputstva, dokumentacija, USB kabl, odmorište za dlanove i sve što je potrebno za njegovo montiranje. Tu se spisak i završava. Može se reći da je propratna oprema dobro odmerena, ali nam je žao što se uz tastaturu ne dobija neki kvalitetniji kabl. Jasno je da bi to povećalo troškove izrade i konačnu cenu, ali verujemo da razlika ne bi bila toliko velika da bude razlog da se od ove ideje odustane.
Odmorište za dlanove je izrađeno od dosta krute plastike koja ne izgleda preterano skupo, tako da je jasno i to da nije preterano udobno za duge sesije kucanja. Ipak, drago nam je da je proizvođač odlučio na njenu implementaciju, jer u ovom slučaju izreka “bolje išta, nego ništa” u potpunosti važi.
Montaža odmorišta se odvija relativno neuobičajeno, jer je potrebno ušrafiti plastične žabice. Ovo možda i nije tako loša ideja, jer teoretski omogućava njihovu zamenu u slučaju da se polome. Kod drugih rešenja obično pomaže samo nabavka potpuno novog odmorišta ili avantura u popravku super lepkom koja se najčešće ne završava uspešno.
Reč je o prostranoj membranskoj tastaturi punih dimenzija sa dodatkom “Macro” sekcije sa leve strane, ali i tri dodatna multimedijalna tastera
Sama tastatura jasno daje do znanja da pripada Storm familiji. Tu je “uglasti” dizajn, ali i velike, dodatni “macro” tasteri, pozadinsko osvetljenje i još dosta toga. Krenimo od vizuelnog aspekta. Reč je o prostranoj tastaturi punih dimenzija sa dodatkom “Macro” sekcije sa leve strane, ali i tri dodatna multimedijalna tastera koji su smešteni iznad numeričkog dela.
Tasteri su klasičnog membranskog tipa, što se oseti u korišćenju, ali treba naglasiti jednu stvar. Reč je o kvalitetnim oprugama na kojima se nije štedelo, pa je rezultat nešto bolji nego da ste uzeli “bilo koju” membransku tastaturu. Ovo se posebno vidi kod tastera kao što je “Space”, jer su u njegovom slučaju ugrađene dve opruge na krajevima, kako bi se otpor bio jednak i dobro raspoređen celom dužinom.
Pored klasičnih tastera, na “F1 do F12” su dodate alternativne funkcije za kontrolu pozadinskog osvetljenja, kontrolu zvuka i zaključavanje “Windows” tastera kako ne biste izletali na desktop tokom igranja i rizikovali da partija ode u nepovrat.
[modul]specifikacija=8004[/modul]Iznad numeričkog dela se nalaze izdvojena tri tastera za kontrolu muzike/videa, što je korisno, jer će svako ko duže koristi tastaturu memorisati njihov položaj i nesvesno posezati kada želi da vrši kontrolu nad multimedijalnim sadržajem. Kako se ova funkcija često koristi, posvećeni tasteri su daleko prikladniji od upotrebe “F” tastera u ovu svrhu.
Cooler Master je kod Suppressora uveo pet zasebnih tastera koji su locirani duž leve ivice
Kao i kod svih gejmerskih modela, makro kontrole su svakako jako bitna stavka. U skladu sa tim, Cooler Master je kod Suppressora uveo pet zasebnih tastera koji su locirani duž leve ivice. Naravno, ne bi to bilo interesantno toliko, da za njih nije zadužen ni manje ni više nego 32-bitni procesor. On je implementiran kako bi se macro funkcije izvršavale munjevito. Ovaj CPU, odnsono Rapid Engine kako ga CM naziva je već viđen kod najskuplje tastature u Storm gami, tako da je lepo znati da posedujete vrhunac tehnologije u tastaturi niže srednje cenovne kategorije.
Vreme je da bacimo pogled na tastuturu sa donje strane. Pored zanimljive “honeycomb” odnosno saćaste teksture, nema mnogo toga da se vidi, ali ćemo svakkao da pomenemo kvalitetne gumene stopice koje sprečavaju klizanje i kojih ima ukupno četiri. Ukoliko montirate odmorište za dlanove dobićete još tri stopice koje dodatno čine Suppressor stabilnim.
Ukoliko volite da vam tastatura bude pod uglom, tu su i dve nogice koje postavljaju Suppressor pod ugao od kakvih 15 stepni. One su takođe gumirane, tako da ne morate da brinete da ćete izgubiti “grip” ukoliko ih aktivirate.
Na kraju, za povezivanje je zadužen USB 2.0 interfejs koji se na tastaturi nalazi u miniUSB formi. Sa jedne strane moramo da pohvalimo to što je proizvođač odlučio da učini kabl modularnim, a sa druge ostaje naša kritika na račun njegovog kvaliteta koji je mogao da bude makar za nijansu bolji.
Nakon više od nedelju dana konstantne upotrebe Suppressora, drago nam je da možemo da kažemo da smo prilično zadovoljni. Nakon što je prošao period adaptacije na membrane, s obzirom da smo navikli na fantastične Cooler Masterove hibridne-kapacitivne prekidače, Storm Suppressor se pokazao u jako dobrom svetlu.
Razlika između Cherry MX mehanike i membrana, bez obzira na kvalitet, su potpuno jasne
Razlika između Cherry MX mehanike i membrana, bez obzira na kvalitet, su potpuno jasne, ali ovo i nije model namenjen onima koji su se već usrećili sa QuickFire ili sličnom tastaturom. Sa druge strane, kao prvi korak ka ozbiljnoj gejming tastaturi Suppressor je odličan izbor.
Osim činjenice da se oslanja na membranske prekidače, ni u jednom drugom aspektu ne zaostaje za skupim modelima. Poseduje zaseban procesor koji se nalazi samo u najboljim CM tastaturama, ravnomerno i atraktivno belo pozadinsko osvetljenje, 6-key Rollover, 128 KB memorije za profile i još mnogo mnogo toga. Prosto, imate utisak da ste iz recimo Storm Trigger-Z modela zamenili samo prekidače. Sve ostalo ostaje na nivou tastatura sa cenom većom od 100 evra.
U tom smislu, teško je naći objektivno zamerku, jer smo prosto iznenađeni količinom mogućnosti i tehnologije koji su uspeli da nađu mesto u krajnje pristupačnoj gejmerskoj tastaturi koja ponosno i potupno opravdano nosi svoj Storm logo.
Prednosti:– Pozadinsko osvetljenje- 32-bitni procesor za macro- 5 macro tastera- 128 KB memorije- Kvalitet izrade- Odmorište za dlanove u paketu- Zasebni multimedijalni tasteri
Nedostaci:– USB kabl je mogao biti kvalitetniji- Odmorište za dlanove je moglo biti malo udobnije
Tastaturu na test ustupio Cooler Master.
Cooler Master Storm Suppressor
Većina nas bi, kada bi mogla da bira, koristila mehaničku tastaturu. Nažalost cene takvih tastatura su izvan domašaja velikog broja korisnika. Ponuda Cooler Mastera je sastavljena gotovo isključivo od modela sa nekim od Cherry MX svičeva. Ipak, od skoro tu je nekoliko membranskih gejmerskih modela, a jedan od zanimljivijih je upravo Storm Suppressor o kome ćemo pisati u ovom tekstu