Članak: Unapređena mt:s mreža - do 10 puta brži internet

Članak: Unapređena mt:s mreža - do 10 puta brži internet

Kako bi dobili više informacija o unapređenju njihove mobilne mreže, Telekom Srbija, tačnije mt:s nas je pozvao da budemo deo ekipe koja će prisustvovati merenjima brzine internet protoka na više lokacija. Zamenom svoje infrastrukture i modernizacijom opreme obećane su brzine čak i do 10 puta brže od prethodnih, što smo zajedno sa profesionalnom ekipom Telekoma i njihovim specijalno opremljenim vozilima krenuli na put da proverimo. Brzinu

    Sadržaj

       

      Članak: Unapređena mt:s mreža – do 10 puta brži internet

      Dragoljub Radovanović

      Benchmark je bio jedan od nekoliko medija koji su pozvani da prisustvuju merenjima na novoj, unapređenoj mt:s mreži. Telekom je nedavno modernizovao svoju infrastrukturu i zamenio opremu svoje mobilne mreže, koja dozvoljava brzine mobilnog interneta koje su veće čak i do 10 puta od prethodnih. Kako bi ovo bilo postignuto, podrazumevano je bilo unapređenje 3G mreže u najsavremeniju tehnologiju koja je danas dostupna kod nas, a to je HSPA +. Kako Telekom navodi, modernizacijom je obuhvaćeno 75% Srbije, a u ovaj procenat spadaju veći gradovi, naseljena mesta i putni pravci. Više informacija o HSPA+ tehnologiji možete pročitati na sajtu mt:s, ali kako bi smo vam olakšali pronalaženje potrebnih informacija i objedinili ih na jedno mesto, pasus sa tehničkim pojedinostima ove tehnologije ćemo ostaviti i u ovom tekstu.

      “High-Speed Packet Access (HSPA) je unapređena 3G mreža koja se još naziva i 3,5G, 3G+. Mobilna mreža mt:s podržava tzv. Dual Carrier (DC) – HSPA+ funkcionalnost, što do maksimuma povećavaju performanse i efikasnost mreže. Maksimalni teoretski korisnički protok interneta koji podržava mreža je do 42Mb/s u download-u i 5.7Mb/s u upload-u. Brzina prenosa od 42 Mb/s je ostvariva samo u idealnim uslovima odnosno kada se korisnik ne kreće, ima idealnu pokrivenost bazne stanice i pristup mreži sa najnovijih generacija telefona i tableta koji podržavaju maksimalnu brzinu. Korisnici mt:s-a će, i sa prosečnim brzinama, do deset puta brže moći da surfuju mobilnim internetom.”

      U prevodu, to znači da će korisnici mt:s interneta moći znatno brže da preuzimaju fajlove sa interneta, brže strimuju YouTube klipove sa visokom rezolucijom, brže preuzimaju nešto veće aplikacije i igre sa mobilnih telefona i tableta. Download brzina nije jedina stvar koja je unapređena, već će vam biti drago da čujete da je poboljšan i Upload, što znači da ćete mnogo brže kačiti vaše dokumente, fotografije i snimke na Facebook, YouTube, Imageshack, Flickr, Picasu, ili koje god već sve servise i sajtove koristite za tu namenu. Upload brzina nam je posebno zanimljiva, pošto je ona dosta niska na ADSL paketima, tako da je mobilni internet jedno od malog broja rešenja za brz Upload.

      Da pređemo konkretno na stvar, a to je testiranje brzine mobilne mreže, kojoj smo imali privilegiju da prisustvujemo i saznamo nešto novo o ovim tehnologijama , samom procesu testiranja i opremi koja je potrebna za test. Sa ekipom Telekoma smo se našli ispred njihove glavne zgrade u Takovskoj ulici, gde smo prisustvovali opremljivanju vozila opremom potrebnom za merenje. Na krovu vozila postavljene su dve antene, koje su povezane sa mobilnim modemom i mobilnim telefonom kako bi bio poboljšan njihov signal.

      Ovi uređaji su zatim povezani sa laptopom, na kojem je instaliran specijalni program za beleženje brzine, jačine signala i raznih drugih informacija, koje mogu na prvi pogled delovati dosta konfuzno. Naravno, ovaj posao ne može uraditi svako, ipak je potrebno biti potrebno poprilično upućen u ovu materiju vezanu za mobilne mreže, a znanje Telekom ekipe zadužene za ovakve stvari je bilo na vidljivo visokom nivou – što bi se reklo “ljudi znaju svoj posao”. Ceo proces testiranja i tehnologije mobilnih mreža su nam bile objašnjene veoma detaljno , iako smo zatekli sebe u situacijama da klimamo glavom, pošto jednostavno nismo bili na istom nivou poznavanja ove materije. Svejedno, ekipa je bila veoma ljubazna, odgovarala na sva naša pitanja, i nije nam bilo nimalo dosadno tokom puta.

      Prvo merenje koje smo obavili je bilo na parkingu ispred zgrade Telekoma u Takovskoj ulici, gde smo dobili download brzine oko 22 Mbps, dok se upload kretao između vrednosti od 3 i 4 Mbps. Zatim smo se uputili ka Novom Beogradu, gde smo zaustavili i napravili novo merenje, gde je brzina bila takođe dosta dobra, oko 21 Mbps, dok je upload imao slične vrednosti kao u prethodnom slučaju. Ovaj program na laptopu ima u sebi ugrađene mape, tako da možete videti konstantnost brzine tokom puta. Ostala merenja u putu možete u našoj galeriji, kako ne bismo previše zatrpavali stranicu slikama.

      Nakon kraćeg zaustavljanja na Novom Beogradu, nastavili smo put ka Požarevcu, gde se brzina kretala od 15 do 19 Mbps-a. Ovo su svakako dobre vrednosti, kada se uzme u obzir da su merene na samom autoputu, a ne u naseljenom mestu. To znači da ćete imati pristup HSPA+ brzinama ne samo dok ste u gradu, već i u putu, što je ipak dosta bitno (naročito ako imate ličnog vozača :). Brzine u Požarevcu su dostizale čak i do 30 Mbps, što je ipak nekako logično, jer je Požarevac manji grad od Beograda i ima dosta manje zagušenja i ometanja signala

      Pružila nam se mogućnost da svratimo i do Telekomove izvršne jedinice u Požarevcu, gde smo takođe imali priliku da popričamo i budemo dodatno edukovani od strane stručnih lica koji su tamo zaposleni. Takođe, dozvoljena nam je poseta sobi u kojoj se nalazi nova oprema HSPA+ tehnologije, a čak smo se popeli i na krov zgrade i imali priliku bliže da pogledamo predajnik mobilne mreže. Zatim smo se uputili do centra Požarevca, gde smo svratili do mt:s poslovnice, gde je ekipa Monda intervjuisala prolaznike, u cilju saznavanja kako su oni zadovoljni novom unapređenom mobilnom mrežom. Moramo priznati da je ceo ovaj kratak poludnevni izlet za nas novinare bio veoma informativan, pa se tako zahvaljujemo Telekomu na pozivu.

      U povratku u Beograd dobili smo modeme, kako bi mogli lično da isprobamo brzinu interneta na našim desktop i laptop računarima. Nismo imali priliku da se preterano šetamo po Beogradu i testiramo brzine zbog drugih obaveza, ali smo proverili brzinu na Banovom Brdu i nismo dobijali tako sjajne vrednosti, verovatno zato što u ovom delu Beograda još uvek nije promenjena infrastruktura. Evo šta smo zabeležili testiranjem sa našeg desktop računara i tableta.

      Toliko o tome na temu unapređenja mobilne mreže mt:s-a ovog puta. Ono što mi želimo da znamo je kakva su vaša iskustva? Da li ste osetili poboljšanje u brzinama u svom naselju, i o kolikom se poboljšanju radi? Ohrabrujemo vas da dodatno prodiskutujemo o ovoj temi u komentarima ovog članka. Kao i uvek ostanite uz Benchmark!

      Zahvaljujemo se Telekomu na ukazanom poverenju.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi