ASUS Eee Keyboard

ASUS Eee Keyboard

Asus Eee Keyboard je jedan od onih uređaja koji, valjda pod uticajem neke zvezde ili zlih kosmičkih sila, bivaju osuđeni na dugotrajan razmak od inicijalnih najava do samog izlaska na tržište. Nakon dugog perioda čekanja, imamo priliku da se družimo sa jedinstvenim proizvodom koji je kreirao tajvanski Asus. Svakako je očito da ova kompanija ponovo pokazuje sposobnost za inovaciju i kvalitetan pomak unapred. Ipak, da li je konkretan proizvod pravo re&sc

    Sadržaj

      Filip Majkić

      ASUS Eee Keyboard

      Asus Eee Keyboard je jedan od onih uređaja koji, valjda pod uticajem neke zvezde ili zlih kosmičkih sila, bivaju osuđeni na dugotrajan razmak od inicijalnih najava do samog izlaska na tržište. Pojavljivanje novih hardverskih platformi, reprioritizacija razvojnih timova unutar kompanije na druge projekte, dodavanje i uklanjanje određenih mogućnosti, pa opet nove hardverske platforme, pa vaganje od nule da li se sve dobro osmislilo i hoće li možda to sve imati suviše veliku cenu da bi imalo prođu na tržištu, pa opet dodavanje i/ili uklanjanje nečega…Možemo zamisliti kako to sve ide. Sada, skoro dve godine nakon inicijalnog najavljivanja prvobitnog koncepta (kasna jesen 2008. godine) i godinu i po od prvog prikazivanja samog uređaja (januar 2009. godine na CES sajmu), stižu do nas semplovi, koji najavljuju skori dolazak finalnog proizvoda. Šta je u stvari Eee Keyboard? Ako ste se, posebno u slučaju da se ranije niste informisali o ovom uređaju, povedeni slikom opredelili da kažete da se radi o tastaturi, odmah znajte da ste pogrešili.
       

      Eee Keyboard je računar u tastaturi, najprostije rečeno. Naprava ima oblik i dizajn tastature, ali se unutar nje nalazi sve što možete naći i u određenoj vrsti netbook/nettop računara. Intel Atom platforma je omogućila pojavljivanje mnogih formi računara koje se ranije nisu ni uzimale u ozbiljno razmatranje, kao što su netbook ili nettop. Sada dobijamo još jednu vrstu mobilnog računara, koji ima oblik – tastature. Na desnoj strani, gde bi inače bio numerički deo na klasičnoj tastaturi, ovde se nalazi 5-inčni ekran osetljiv na dodir. Uređaj je metalik sive boje, sa crnom poleđinom. U pakovanju zatičmo još odgovarajuće strujne kablove, ispravljač, te WiFi antenu koja služi kao Ultra Wide Bandwidth risiver, pri čemu se radi o „crnoj kutiji“ na kojoj je smešten i HDMI priključak. Verovatno vam je već jasno da će jedan od udarnih aduta biti mogućnost lakog i efikasnog bežičnog povezivanja sa udaljenim displejima, dok vam je „ceo računar pod šakom.“

      Međutim, ovaj risiver takođe traži zasebno napajanje, što znači da je potrebno najpre poraditi na instaliranju odgovarajućih uređaja, te da je ovakav setap prilagođeniji, recimo, unapred razmeštenoj sobi, pre nego prenošenju u klasičnom smislu. U odnosu na prvobitni prototip, koji je bio mlečno-bele boje i za koji pretpostavljamo da je bio izrađen od plastike, ovde je upotrebljen brušeni aluminijum, što se jasno oseća pod prstima. Verovatno se već neko vreme pitate da li ovo čudo ima sopstvenu bateriju koja mu omogućava samostalan rad na određeno vreme, nezavisno od izvora struje – odgovor je potvrdan. Ugrađena baterija omogućava da Eee Keyboard radi oko tri sata, možda malo duže.

      Hardver, specifikacija

      Hardverski, ovaj računar se oslanja na sada već poprilično zastarelu Intel Atom platformu prve generacije. Unutra zatičemo Atom N270 procesor, svima dobro poznati jednojezgarni procesor koji radi na 1,6 GHz, nevelike hardverske snage. Osnova računara je Intel 945GS čipset sa integrisanom Intel GMA 950 grafikom, koja pozajmljuje deo sistemske memorije za sopstvene potrebe (od 8 do 64 MB). Tu je i Broadcom Crystal HD čip, koji na sebe preuzima dekodiranje HD video signala kada detektuje puštanje istog. Sistemska memorija je DDR2-533 tipa, a računar ima 1 GB memorije. Već sada je jasno da je Eee Keyboard namenjen nezahtevnim potrebama, odnosno korisnicima koji nemaju iole velikih kriterijuma po pitanju performansi.
       

      Specifikacija:
       

       

      Asus Eee Keyboard

      LCD

      5“, 800 x 480, multitač, funkcioniše kao ekran ili kao tačped

      Procesor

      Intel Atom N270, 1,6 GHz

      Grafika

      Intel GMA 950

      Dodatno

      Broadcom Crystal HD 7012 čip

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      SSD 32 GB

      Optički uređaj

      Nema

      Konekcije

      LAN, Wireless 802.11n, Bluetooth, UWB

      Konektori

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, audio konektori, antenski konektori

      Operativni sistem

      Windows XP Home

      Masa

      1,1 kg

      Cena

      600 evra

      Ekran, smešten tamo gde bi „mogao biti“ numerički deo tastature ima dijagonalu od 5 inča. Radna rezolucija ekrana iznosi 800 x 480 piksela, a radi se o multitač ekranu. Zanimljivo je da on služi kao ekran kada računar „radi sam za sebe“, odnosno nije povezan na eksterni displej. Kada se poveže, ovaj ekran se pretvara u tačped sa multitač podrškom, i funkcioniše veoma dobro u tom slučaju. Istovremeno, rasterećuje potrebu za korišćenjem klasičnog miša u velikom broju situacija. Za skladištenje podataka se koristi solid state drajv, odnosno fleš memorija, čiji kapacitet iznosi 32 GB. Optičkog uređaja nema. Eee Keyboard na sebi ima tri USB 2.0 konektora, VGA i HDMI izlaze, te audio izlaze za izbacivanje slike i zvuka na eksterne uređaje. Nema čitača kartica, niti drugih naprednijih konektora. Operativni sistem je Windows XP Home, a videćemo koliko će se to pokazati srećnim izborom.

      Treba reći da će se pojaviti, prema obećanjima kompanije, i pristupačnije verzije. One će imati, na primer, manji SSD, ili neće imati HDMI izlaz. Trebalo bi da se u prodaji nađe i verzija koja dolazi bez risivera koji omogućava bežični prenos slike. Model koji smo dobili za potrebe prikaza će predstavljati najbogatiji model u ponudi Asusa, kada govorimo o Eee Keyboard računarima.

      Utisci, deo 1

      Stižemo do verovatno najkontroverznijeg dela, koji će presudno uticati na formiranje mišljenja o samom uređaju. Sve u teoriji zvuči lepo, međutim, kako to radi u praksi? Ukoliko koristite računar bez eksternog displeja, tada se morate snaći na malom 5-inčnom ekranu. Windows XP Home koji radi ispod je prilično neprilagođen ovakvom vidu upotrebe, a Asus je “presvukao” specijalnim interfejsom i setom aplikacija optimizovanih za kontrolu dodirom. Tu ćete naći svašta, od media plejera, preko raznih internet prečica, do pojedinih igara i drugih aplikacija. Međutim, tim samim aplikacijama je potrebna određena dorada. Recimo, potrebna je bolja podrška za multimedijalne formate, potrebno je više opcija i slično. Moguće je iskoristiti opciju da se na tom ekranu ukloni pomenuta “školjka” i da ostaje “goli windows”, ali onda, zbog neprilagođenosti OS-a, vidite onoliko koliko se prikazuje na ekranu, dok ostatak sa desne strane biva odsečen. Drugim rečima, ako i kad koristite računar bez eksternog displeja, preporučujemo što češće oslanjanje na optimizovane aplikacije koje Asus isporučuje. Tako da u svakom slučaju moramo preporučiti povezivanje na eksterni displej. Spomenimo da Eee Keyboard ima sopstvene zvučnike, zadovoljavajućeg kvaliteta ako imamo na umu o kakvoj se napravi radi i za kakve potrebe se koristi.
       

      Kako povezati računar sa eksternim displejem? Out-of-the-box se nude dva načina. Moguća je direktna veza pomoću VGA (i audio) ili HDMI izlaza. Međutim, u toj varijanti ćete biti ograničeni kablovima, pre svega njihovom dužinom. Daleko je interesantnija opcija bežičnog povezivanja, koja će vam dati značajnju slobodu. Možete UWB risiver povezati sa televizorom ili monitorom preko HDMI-ja, dok će sam Eee Keyboard sa ovim risiverom da komunicira bežično i tada dobijate “računar na daljinu”. Prema specifikacijama, domet varira u zavisnosti od toga šta želite da prikazujete na displeju. Tako je za video potrebno da udaljenost ne bude veća od pet metara, uz obaveznu optičku vidljivost, dok je za druge, nezahtevnije sadržaje dozvoljena i duplo veća udaljenost. U praksi, međutim, testirani sempl ima problema sa održavanjem konekcija, ne samo ovih. Na primer, nije uspevao da uhvati WiFi signal (kako bismo se povezali na internet) dok nismo ušli baš u sobu u kojoj se nalazi ruter. Tako smo, na primer, imali situaciju da ne uspeva ni da uoči postojanje WiFi signala na polovini rastojanja koje deli taj isti ruter od PlayStation 3 konzole, koja pak nema nikakvih problema sa prijemom signala. Slično važi i za pomenutu UWB konekciju za strimovanje slike. U praksi, dometi su još manji.

      Ukoliko idete ka njihovim granicama, rizikujete naizgled bezrazložno zaglavljivanje ili probleme u komunikaciji. Najlogičnije je da ovo “stavimo na dušu” sempl primerku, ali svakako nije prijatno susresti se sa nečim ovakvim što drastično menja sliku o proizvodu i njegovoj upotrebljivosti, a ne znati da li će finalni proizvod patiti od sličnih boljki i problema. Odziv samih komandi možemo pohvaliti, a naročito osećaj u radu kada je aktiviran eksterni displej, a veliki 5-inčni ekran na samom uređaju menja svoju ulogu u – tačped. Kombinacija deluje izuzetno dobro.

      Utisci, deo 2

      SSD od 32 GB je vrlo odzivan, ali jasna mana mu je ograničenost kapaciteta. Nažalost, SSDovi većeg kapaciteta su i dalje primetno skuplji, pa se Asus verovatno odlučio da ne ide dalje sa troškovima. Što se tiče reprodukcije HD video zapisa, imamo situaciju da Broadcom čip određene sadržaje prepoznaje, a druge ne prepoznaje kao (HD) video te se (ne) aktivira, verovatno u zavisnosti od toga šta se nalazi unutar MKV kontejnera. Naravno, video zapise enkodovane zvaničnim kodecima će reprodukovati bez problema, međutim druge sadržaje korisnik neće moći lepo da gleda zbog nemogućnosti Intel Atom platforme prve generacije da pušta HD video. Teret u toj varijanti pada na procesor, koji jednostavno nije dovoljno hardverski snažan. Nažalost, ne znamo ni sami kako da egzaktno razdvojimo koji 720p video fajlovi rade, a koji ne rade, pa da vam damo egzaktnu informaciju.
       

       

      Kvalitet korišćenja u smislu interakcije, odnosno kucanja po tastaturi i kliktanja po ekranu je zaista odličan. Odzivnost je veoma dobra kada se komunicira sa displejem preko UWB konekcije, a i inače se radi o dobro koncepiranim podsegmentima. Tastatura je čiklet tipa, sa individualnim aluminijumskim tasterima koji “izviru” iz uniformne površine. Baterija je u stanju da izdrži nešto više od tri sata, i to u kombinovanom režimu rada. Tasteri imaju pozadinsko osvetljenje, koje se po želji ili potrebi može isključiti. Mašina je sasvim dobra i pogodna za nezahtevne primene, rad u Office aplikacijama, kuckanje mailova, prezentacije. Uopšte, za bilo koji vid nezahtevnih primena, ovakav uređaj će sasvim fino poslužiti. Isto tako, i kao pomoćna, sekundarna mašina u kući. Sam sistem je veoma brz i odzivan, za šta je naročito zaslužan SSD sa svojim malim vremenom pristupa.
       

       

       

      Asus je veoma dobro osmislio ponašanje ekrana dok je Eee Keyboard povezan na eksterni displej, pa tako on može služiti i kao pomoćni ekran za najznačajnije komande, prelistavanje mailova ili nešto slično, dok se na glavnom ekranu prikazuju bitniji sadržaji. Što se zagrevanja tiče, uređaj ume da se zagreje po donjoj površini, naročito ako je bio pod značajnijim opterećenjem (što, na primer, svakako jeste slučaj prilikom gledanja HD filma). Ukoliko ga držite na stomaku ili u krilu, zasmetaće vam u takvoj situaciji, pa preporučujemo odlaganje na sto ili ručku fotelje.

      Rezime

      Dve stvari su najbitnije kada govorimo o Eee Keyboard računaru. Najpre, tu su uočeni problemčići i „problemčići“, naročito kada govorimo o konektivnosti. Moguće je da se radi isključivo do konkretnog sempla, koji nije finalni proizvod, ali ne možemo da garantujemo da je tako dok ne vidimo finalni proizvod. To nam automatski otežava svaku procenu, tim pre što značajno utiče na upotrebljivost mašine. Druga stvar je cena. Prema trenutnim najavama, uređaj kakav smo mi imali na testu bi trebao da košta 600 evra, što je poprilična suma. Istina je da je ovaj uređaj jedistven, ali se ipak radi o ozbiljnoj sumi koja će svakoga naterati da razmisli ozbiljno pre nego što „preseče“. Iako se ne radi o istoj stvari, poređenja radi, za nešto manju sumu možete dobiti još jedan uređaj koji je trenutno kod nas na testu iz iste kompanije, Asus K52F laptop. Sa Core i3 procesorom, 4 GB DDR3 memorije, hard diskom od 500 GB i tako dalje.
       

       

       

      Tako da je izbor u velikoj meri na korisniku, ne toliko da li će naći bolji uređaj, imajući u vidu da se radi o jedinstvenoj napravi, već da proceni da li mu ovakav uređaj treba i da li može adekvatno da ga iskoristi. Eee Keyboard je hardverski pogodan za nezahtevne potrebe, šetanje u kući između računara, pomoćni računar, ili za držanje prezentacija. Ovaj put smo stoga odlučili da ne dajemo ocenu. Nema puno smisla davati je kada ukupna ocena može da ide od “problematično upotrebljiv” (ako finalni proizvod ostane u sadašnjem stanju) do “odličan uređaj i jedinstvena alternativa” (ukoliko se uočeni problemi isprave). U svakom slučaju, osećaj posebnosti ćete morati da adekvatno platite u bilo kakvoj varijanti.

      Prednosti:

      – Dizajn, kvalitet izrade
      – Jedinstven uređaj
      – Solidna autonomija, nove mogućnosti upotrebe i korišćenja
      – Mogućnost bežičnog povezivanja sa displejem u startu

      Nedostaci:

      – Problemi i bagovi (videti tekst)
      – Windows XP Home nije najsrećniji izbor
      – Slabašna hardverska platforma
      – Visoka cena

      Uređaj na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test