Velike brzine, povećanje dometa WiFi mreže: ASUS RT-N18U, PCE-AC68, RP-N53

Velike brzine, povećanje dometa WiFi mreže: ASUS RT-N18U, PCE-AC68, RP-N53

Na test nam je pristigla još jednu tura mrežnih uređaja iz ASUS-a, a ovaj put pored uobičajenog rutera, tu su i PCI-E WiFi kartica najviše klase, kao i vrlo zanimljiv repeater/access point, koji može biti vrlo koristan u cilju proširenja i povećanja dometa već postojeće bežične mreže, mada osim toga nudi i neke vrlo interesantne funkcije koje nismo očekivali i koje su nas prijatno iznenadile...

    Sadržaj

      Bojan Dančuo
      Ruter je naravno najbitnija karika u bilo kojoj kućnoj ili poslovnoj mreži, ali da bi sve funkcionisalo besprekorno, neophodno je da i klijentska strana bude adekvatnog kvaliteta. Uz to, čak i ako je oprema sa obe strane veoma pažljivo odabrana, mogu se isprečiti razne fizičke prepreke na putu signala i uticati negativno na performanse bežične mreže. Šta preduzeti u tom slučaju?
      Naravno, uvek je moguće razvući kabl i tako zaobići sve probleme tog tipa, ali je to u standradnim kućnim uslovima često vrlo nepraktično, plus ne rešava problem za mobilne uređaje koji nisu vezani za jedno mesto.Nabaviti ruter sa još većim i jačim antenama? Ovo je moguće uraditi do određene granice, pošto su svi komercijalni WiFi uređaji zakonom ograničeni u vidu jačine signala koji smeju da emituju, kako bi se sprečila mogućnost da jedan “preglasan” ruter ometa rad svim bežičnim uređajima u komšiluku. Takođe, ako klijent takođe nema antenu adekvatne snage, dobitak je opet minimalan, jer iako će možda primiti dolazni signal kako treba, neće moći da odgovori na njega na pravi način.
      Ovde stupaju na scenu tzv. Repeater uređaji, koji se smeštaju otprilike na pola puta između WiFi rutera i klijenata i na taj način proširuju domet postojeće mreže.
      Asus_Ruteri_03_008.jpg
      ASUS je u skladu sa svojom strategijom proboja na polju mrežnih uređaja ponudio u ovoj sferi jako zanimljiv RP-N53 Repeater/Access Point. RP-N53, osim toga što može da proširi WiFi mrežu i na 2,4 i na 5 GHz, može da radi kao pristupna tačka za povezivanje dodatnog LAN-a na bežičnu mrežu, kao i u obrnutom smeru, da kao WiFi hotspot proširi postojeći LAN i poveže sa njim bežične klijente. Ali to nije sve, RP-N53 ima čak i funkciju audio plejera, pa je moguće na njega strimovati muziku preko mreže, a zatim na njegov audio izlaz povezati bilo koje zvučnike ili slušalice.
      Osim njega, na testu smo imali i relativno standardni RT-N18U multimedijalni ruter, namenjen korisnicima koji ne žele da ulažu u najnoviju tehnologiju, koja je još uvek precenjena, ali i dalje žele sve mogućnosti koje dolaze uz višu klasu ASUS-ovih rutera.
      Klijentsku stranu ovaj put predstavlja PCE-AC68, PCI-Express kartica namenjena desktop računarima koje je potrebno povezati sa mrežom bežičnim putem, a da se pri tome dobiju performanse ekvivalentne gigabitnom LAN-u!
      Ispod možete videti specifikacije uređaja na testu, a na sledećih stranama ćemo se pozabaviti svakim pojedinačno.
      Asus_Ruteri_03_002.jpg
      Asus_Ruteri_03_003s.jpg
      Asus_Ruteri_03_004.jpg
      Asus_Ruteri_03_005s.jpg
      Asus_Ruteri_03_006.jpg
      Asus_Ruteri_03_007.jpgKada se uporedi sa nekim “zverima” od ASUS rutera sa prethodnih par testova, RT-N18U možda ne deluje toliko impresivno, ali je zapravo u pitanju veoma solidan uteđaj više srednje klase, sa itekako opširnim spiskom mogućnosti. Ako se izuzme nedostatak mogućnosti rada na 5 GHz i izostanak podrške za novi 802.11ac WiFi standard, ovaj ruter poseduje sve ostale mogućnosti koje imaju i drugi, dosta skuplji modeli. To uključuje i USB 3.0 konektor za eksterne diskove, koji uz gigabitni LAN ovaj ruter pretvaraju u vrlo sposoban multimedijalni server za kućnu mrežu.

      Oznake na kutiji naglašavaju ASUS-ove tehnologije integrisane u ovaj ruter.


      U kutiji se nalaze: ruter, tri antene, ispravljač, LAN kabl i uputstvo.

      Dizajn je u skladu sa ASUS-ovom “Black Diamond” serijom, a ruter je predviđen da stoji horizontalno i ne dolazi sa držačem za vertikalnu montažu. Sa prednje strane se nalazi USB 3.0 port, očigledno postavljen tu sa idejom da će biti češće korišćen za priključivanje eksternih diskova, pa da bi mu pristup bio lakši. Sa “gornje” strane se nalazi signalni LED-ovi plave boje.

      Sa zadnje strane se nalaze, sleva na desno: konektor za napajanje, prekidač za uključivanje, USB 2.0 konektor, reset taster, WAN ethernet port, četiri gigabitna LAN porta i WPS taster za lakše uparivanje rutera sa klijentima.

      Osnovno podešavanje je, kao što smo već uobičajeno, izuzetno jednostavno. Kada vas ruter provede kroz tih par koraka, doćićete do web interfejsa koji je dizajniran u sada već standardnom ASUS-ovom maniru, na koji smo se navikli u poslednjh par serija mrežnih uređaja.

      Na osnovnoj strani ćete videti podatke o stanju Internet konekcije, parametrima WiFi-a, povezanim mrežnim klijentima, kao i uređajima zakačenim na USB. Osnovne kategorije se zatim nalaze sa leve strane, a svaka kategorija ima jedan ili više tab-ova sa dodatnim opcijama.

      Funkcija u podešavanjima ASUS-ovih rutera ima mnogo, a RT-N18U ima praktično sve što i drugi skuplji ASUS ruteri. Pored klasičnih stvari koje su vezane za osnovne funkcije rutera (firewall, mapiranje portova, guest WiFi mreže, QoS, parental control, praćenje protoka, IPv6 podrška…), tu su i zanimljive opcije vezane za uređaje povezane na USB. Tako možete deliti štampač u lokalnoj mreži, koristiti USB 3G/4G modem kao rezervnu konekciju, deliti sadržaj sa USB diska u lokalnoj mreži ili preko Interneta, kao i podesiti download fajlova na USB disk bez potrebe za računarom (softver prima http, ftp, torrent, nzb…).
      Postoje čak i aplikacije za mobilne telefone preko kojih možete pratiti status download-a ili pristupiti fajlovima koje ste podelili sa USB diska, gde god da se nalazite.
      Asus_ruteri_02_016.jpg
      ASUS je uz sve ovo odlučio i da omogući svojim korisnicima da koriste WebStorage cloud servis za smeštanje podataka, koji funkcioniše po istom principu kao Dropbox, Google Drive ili Skydrive. Možete instalirati aplikaciju na svoj računar, mobilni telefon (postoje Android, iOS i Windows Phone aplikacije) i pristupiti sinhronizovanom sadržaju sa bilo kog uređaja. Svaki vlasnik ASUS rutera dobija u startu 5 GB prostora za ovaj servis, a moguće je naravno doplatiti za više.
      Asus_ruteri_02_017.jpg
      Ono što je zanimljivo je da RT-N18U može, osim kao ruter i access point, da radi i u repeater modu, na taj način vam omogućavajući da proširite svoju WiFi mrežu po potrebi.

      Tokom testiranja ovog rutera, nismo imali nikakvih problema, a izmerene brzine transfera za WiFi se kreću negde između 8 i 12 megabajta u sekundi, što je u granicama 100 Mbit LAN-a.
      Sve u svemu, u pitanju je izuzetno dobar i kvalitetan uređaj, koji će verovatno zadovoljiti većinu potreba kućnih korisnika kojima nije neophodna podrška za WiFi na 5 GHz.
      Da li je izostanak podrške za 5 GHz neka velika mana? Sve zavisi od toga da li koristite neki uređaj koji to može da iskoristi ili vam je u planu da ga u skorije vreme nabavite. Sigurno je da će se 2,4 GHz frekvence koristiti još mnogo godina, tako da svakako ne morate da brinete o tome da RT-N18U možda više neće obavljati svoju funkciju.PCE-AC68 je ASUS-ova PCI-Express WiFi kartica najviše klase, namenjena korisnicima koji imaju potrebu da povežu desktop računar sa ostatkom mreže bežičnim putem, a da pri tome ne žele da prave nikakve kompromise po pitanju performansi.

      Prednji deo kutije je dizajniran interesantno i ima jedan providan “prozor”, kroz koji se vidi baza za antene.

      Sa zadnje strane se nalaze objašnjena tehnologija koje su implementirane u ovu karticu, kao i poređenje sa drugim modelima iz ove serije, gde se vidi da je PCE-AC68 trenutno najjači i najbrži.

      Sama kartica je vrlo malih dimenzija i dovoljan joj je 1 x PCI-E slot. Zapravo najveći deo mase kartice predstavlja hladnjak za čipset, koji nagoveštava da je u pitanju hadver visokih performansi, koji traži i dodatno hlađenje.
      Antene je moguće zašrafiti i direktno na karticu, ali je mnogo bolje iskoristiti postolje koje dolazi u paketu, pa ih onda najbolje pozicionirati i obezbediti najbolji mogući signal. Samo postolje je dodatno otežano, kako se ne bi preturilo, a u bazi se nalaze i dosta jaki magneti, pa je moguće postolje prosto “zalepiti” za kućište, čak i na njegovu bočnu stranicu.

      Softver se veoma lako instalira i veoma je jednostavan, nudeći vam izbor mreža na koje se možete povezati, kao i neke dodatne informacije i podešavanja. Korisnik uglavnom nema tu šta da dira, kada jednom odabere mrežu i unese lozinku, jer će se ubuduće povezivanje odvijati automatski.

      Za razliku od rutera, ovde je u pitanju jednostavan uređaj sa samo jednom namenom, tako da nemamo mnogo toga više da pričamo o njemu. Ono što možemo reći je da PCE-AC68 taj svoj zadatak obavlja izuzetno dobro!

      Moramo da priznamo da smo tokom testiranja ove kartice bili veoma impresionirani. Pri tom, nije bila u pitanju neka nova funkcija, neki multimedijalni dodatak ili specifična tehnologija koju nismo do sada videli, već su jedini i osnovni faktori za naš utisak bile zverske performanse! Na graničnim oblastima što se tiče jačine WiFi signala, ova kartica se takođe pokazala odlično, pa ćete sa njom imati verovatno još jednu “crticu” više u odnosu na neke druge kartice niže klase.
      Novi 802.11ac WiFi standard više nije tolika egzotika, ali smo sada prvi put iskusili kako izgleda kada se on iskoristi do maksimuma. Kada se PCE-AC68 upari sa odgovarajućim ruterom, događaju se magične stvari. Protok preko WiFi mreže postaje u potpunosti uporediv sa protokom preko gigabitnog LAN-a! Izmerili smo brzine transfera fajlova koje su se kretale do 115 MB/s, što je već praktično gornja granica brzine gigabitnog LAN-a. To znači da tokom pristupa mrežnom disku, subjektivno imate utisak kao da radite sa lokalnim diskom.
      Ukoliko uparite ovu karticu sa nekim od ASUS-ovih rutera visoke klase i povežete disk na ruter preko USB 3.0 interfejsa, imaćete maksimalnu brzinu protoka sa tog diska i na njega, bez obzira da li ste na ruter povezani kablom ili bežičnim putem.
      Možemo samo da kažemo: Bravo za ASUS! Ovom karticom su zaista pokazali da umeju da naprave mrežni uređaj apsolutno vrhunskih performansi.RP-N53 nas je zatekao pomalo nespremne, jer su uređaji ovog tipa relativno retki na našem tržištu, pa nismo bili sigurni šta tačno da očekujemo od njega. Naravno, pošto u svom nazivu ima “Range Extender”, bilo je sasvim logično da mu je primarna funkcija da proširi postojeću WiFi mrežu i tu funkciju zaista i obavlja, veoma dobro. Ono što nas je prijatno iznenadilo je to što se ASUS zaista potrudio da ponudi veoma fleksibilan sistem koji pokriva sve moguće scenarije za proširenje dometa mreže, ali i da ubaci neke nove dodatne opcije, koje mogu biti vrlo korisne.

      RP-N53 podržava 802.11a/b/g/n WiFi standarde i može da radi i na 2,4 i na 5 GHz. Ima dve integrisane antene, što mu omogućava maksimalnu teorijsku brzinu prenosa podataka od 600 Mbit/s.

      Relativno je skromnih dimenzija i predviđeno je da se ubode direktno u strujnu utičnicu. Ovo sa jedne strane maksimalno smanjuje prostor koji zauzima i eliminiše bilo kakvu potrebu za dodatnim kablovima, ali može biti problem ako koristite produžni kabl, jer je uređaj ipak dovoljno kabast da je nemoguće ubosti u susednu utičnicu bilo šta drugo.

      Na “licu” uređaja se nalazi ASUS-ov logo, a ispod njega su svetlosni indikatori da je uređaj uključen i koja je jačina WiFi signala mreže na koju je povezan (posebno su obeležene 2,4 i 5 GHz frekvencije). Sa leve strane se nalaze: prekidač za uključivanje, WPS taster i rupica sa dugmetom za resetovanje, dok se sa desne strane nalazi LAN konektor i 3,5mm audio konektor (da, audio konektor!).

      Sa donje strane se nalaze LED svetlo i prorezi za hlađenje.

      Zanimljivo je to što je svetlo na dnu RP-N53 koncipirano kao blago noćno svetlo, koje može da posluži za snalaženje u mraku, bez potrebe da se pali glavno svetlo u sobi. Kako bi to svetlo zapravo i bilo korisno, moguće ga je uključiti i isključiti blagim dodirom bilo kog dela prednje maske uređaja, koja je očigledno osetljiva na dodir. Ako koristite RP-N53 u spavaćoj sobi i smeta vam svetlo koje je indikator jačine WiFi signala, možete veoma lako i njega isključiti.

      Kada se povežete na RP-N53, prvo što ćete je dobiti je web interfejs za povezivanje sa postojećom WiFi mrežom, gde možete odabrati mrežu koju želite, upisati lozinku i onda nastaviti dalje sa podešavanjima.

      Ostatak interfejsa je stilski u skladu sa novom generacijom interfejsa na svim ASUS ruterima, ali je naravno malo siromašniji opcijama. RP-N53 inače može da radi i u access point modu, gde služi za povezivanje sa postojećom mrežom, ali bez retransmisije daljeg WiFi signala.

      Sada dolazimo do onog interesantnog dela i mogućnosti koju nismo očekivali od uređaja ovog tipa. Naime, RP-N53 ima 3,5mm audio izlaz i može da radi i kao audio plejer!
      Tako možete na njega da povežete bilo kakave aktivne zvučnike ili slušalice i onda pustite muziku koristeći Internet Audio deo u web interfejsu ili prosto reprodukovati neki MP3 ili WAV fajl sa mrežnog diska.

      Reprodukcijom muzike sa mrežnog diska se upravlja putem ASUS AiPlayer aplikacije, koja postoji u Android i iOS verziji.

      U podešavanjima možete i izabrati šta će tačno raditi prednji panel osetljiv na dodir, kada ga tapnete. Pa tako može da uključuje i isključuje svetlo, ali i da isključi ili uključi zvuk. Idealno, ako recimo slušate muziku pred spavanje preko RP-N53 i prosto želite u nekom momentu da ugasite sve i zaspite.

      Tokom testiranja, nismo se sreli ni sa kakvim problemima. RP-N53 se vrlo lako i brzo povezivao sa svim WiFi ruterima, a bežični klijenti sa njime. Ono što je zanimljivo, a što nam nije u prvi mah palo na pamet kao jedna od prednosti, jeste mogućnost da RP-N53 iskoristite kao konvertor sa mreže koja radi na jednoj frekvenci u mrežu koja radi na drugoj. Pa tako, ako npr. imate ruter koji radi samo na 2,4 GHz, kada se povežete sa njim u repeater modu, dobićete mogućnost da povezujete i uređaje koji rade na 5 GHz, pošto RP-N53 radi retransmisiju na obe frekvence. Isto važi i u obrnutom smeru, pa ako recimo imate ruter koji radi samo na 5 GHz, uz RP-N53 ćete moći da povežete i klijente koji tu rekvencu ne podržavaju.

      Što se izmerenih brzina za krajnjeg WiFi klijenta tiče, one su u skladu sa očekivanjima, pa smo tako dobili brzine koje su uporedive sa 100 Mbit-nim LAN-ovima, što svakako nije loše. Naravno, potrebno je imati u vidu da treba repeater postaviti na lokaciju gde je i dalje dobar WiFi signal izvorne mreže, kako bi se dobile optimalne brzine transfera. Ako ga postavite na granici dometa, nećete ništa korisno dobiti, jer će klijenti, čak i ako imaju odličnu vezu direktno sa njime, imati maksimalnu brzinu ograničenu onom koju repeater ostvaruje u komunikaciji sa ruterom.
      Krajnji utisak nam je da je RP-N53 vrlo koristan mali uređaj, koji može više toga nego što se čini na prvi pogled. Definitivno smo njime bili prijatno iznenađeni.Zaključak – RT-N18U
      ASUS je zaista uradio odličnu stvar sa unificiranjem softvera i spiska mogućnosti među svim svojim ruterima srednje i više klase. Zahvaljujući tome, RT-N18U praktično nudi sve opcije koje imate i sa dosta skupljim modelima, a praktično jedina razlika je u tome što mu nedostaje podrška za 5 GHz WiFi.

      Gigabitni LAN u kombinaciji sa USB 3.0 konektorom za eksterne diskove čini ovaj ruter potencijalno jako dobrom osnovom za NAS server, a sijaset ostalih mogućnosti vezanih za pristup podacima preko Interneta, tu ulogu dodatno proširuje. Performanse i stabilnost su isto na dobrom nivou, a mogućnosti dodatnih podešavanja su i više nego dovoljna čak i za zahtevnije kućne korisnike.
      Dakle, ako vam je WiFi na 2,4 GHz sasvim dovoljan, RT-N18U je veoma dobar izbor za kućni ruter.
       
      Prednosti
      – Multifuncionalni USB 3.0 i 2.0 portovi koji se mogu koristiti za deljenje štampača u mreži, za mrežni disk ili za alternativni pristup Internetu preko 3G modema- Impresivan spisak mogućnosti pratećeg softvera- Mogućnost rada u repeater modu- Odličan kvalitet signala i pokrivenost prostora
      Mane
      – Ne podržava rad WiFi mreže na 5 GHz (uslovno)
       
      Zaključak – PCE-AC68
      Naizgled jako jednostavan uređaj, PCE-AC68 je ipak uspeo da nas impresionira svojim performansama.
      Kada bismo povukli paralelu sa svetom automobilizma, PCE-AC68 bi definitivno bio Formula 1!

      Od kvaliteta veze sa svakim od rutera sa kojim smo probali da ga uparimo, pa do potpuno fantastičnih WiFi performansi kada se upari sa drugim 802.11ac uređajima, PCE-AC68 nas jednostavno nigde nije razočarao. Ako vam treba maksimalna moguća brzina prilikom povezivanja vašeg desktop računara na WiFi mrežu, trenutno jednostavno ne postoji bolji izbor. Zato PCE-AC68 sa punim pravom od nas dobija Highly Recommended nagradu.
      Prednosti
      – Odličan kvalitet signala- Lako montiranje antena uz pomoć magnetizovanog postolja- Fanstastične WiFi brzine, kada je uparen sa 802.11ac ruterom
      Mane
      – Nismo našli ni jednu manu
       
      Zaključak – RP-N53
      Lepo je videti da ASUS osim fokusa na performanse, razmišlja i u drugim pravcima i nudi uređaje koji donose neke nove ideje, koje nismo do sada imali prilike da vidimo. Osim svoje osnovne funkcije repeater-a, koju RP-N53 obavlja veoma dobro, moguće je koristiti ga i kao audio plejer ili prosto kao noćno svetlo u spavaćoj sobi.

      Uvek je lepo iskustvo kada se neki ovako kompaktan i simpatičan uređaj pokaže kao višestruko koristan i prilagodljiv.
      Ako u nekom delu vašeg stana ili kuće imate problem sa slabim WiFi signalom, možda je zaista mnogo najbolje rešenje da kupite neki ovakav uređaj. RP-N53 svakako ima našu preporuku i dobija od nas Benchmark Approved nagradu.
      Prednosti
      – Mogućnost redistribucije WiFi signala i na 2,4 i na 5 GHz- Funkcija audio plejera- Mogućnost rada u access point ili WiFi hotspot modu, zahvaljujući postojanju LAN porta
      Mane
      – Nismo našli nijednu manu
       
      Uređaje na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test