Asus Eee Pad Slider

Asus Eee Pad Slider

Posle predugog čekanja, uzimajući u obzir da je ovaj model tablet PC-a najavljen još početkom januara, napokon nam je postao dostupan u svrhe testiranja. Dakle, reč je o novom Asus-ovom Eee Pad Slider modelu tablet-a, koji je najavljen u isto vreme kada i njegov stariji brat, Asus Eee Pad Transformer. Verovatno najbitnija stvar kod ovog modela, zapravo stvar koja ga čini jedinstvenim i po prvi put viđenim u kategoriji tablet računara, je njegova klizajuća tastatura. Ovaj Tegra 2 Android Honeycomb tablet je namenjen ljudima kojima je unos teksta jako bitna stvar, tako da ako ste jedan od takvih ljudi, obavezno nastavite da čitate test ovog jako zanimljivog modela...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Početkom godine Asus nam je obećao dva modela tablet računara – Asus Eee Pad Transformer i model o kojem je ovde reč, Asus Eee Pad Slider. Transformer je već neko vreme na tržištu, dok je Slider, koji je originalno trebao da bude izdat u maju, iz nepoznatih razloga odložen za jesen, tačnije septembar mesec. Pošto se taj period bliži, predstavništvo Asus-a za Srbiju je dobilo nekoliko primeraka ovog tablet-a, tako da su bili ljubazni da jedan od tih primeraka ustupe nama na test. Kao što smo pomenuli u uvodu, glavni akcenat na ovom modelu je stavljen na njegovu klizajuću tastaturu, koju po potrebi izvlačite. Ova klizajuća tastatura čini tablet konvertibilnim, tačnije, kada više ne želite da je koristite, jednostavno gurnete ekran tableta ka dole, gde će se on skliznuti (otud i ime Slider) i uz pomoć šarki sklopiti se u jednu celinu, odakle možete da ga koristite kao i svaki normalan tablet. Kada opet želite da koristite tastaturu, dovoljno je uhvatiti gornji deo ekrana i povući ga ka gore, odakle će on opet skliznuti u položaj koji će vam otkriti tastaturu. Veoma inovativan i lak pristup, tako da svakako treba pohvaliti Asus, kojem je prvom sinula ovakva genijalna ideja.  

      Ovo je tablet koji je pre svega namenjen korisnicima kojima je hardverska tastatura veoma bitna, pre svega kod poslovnih korisnika, kojima je komunikacija putem razmenjivanja e-mail-a bitan deo posla, ali isto tako je pogodna i ostalim korisnicima. Svi znamo da softverska tastatura ne pruža baš najbrže i najbolje iskustvo kucanja nekog dužeg teksta, ali na tu scenu stupa QWERTY tastatura modela Asus Eee Pad Slider. Iako ona ima manje tastere od onih koje bi zatekli na netbook računaru na primer, iskustvo kucanja je mnogo prijatnije i brže, u poređenju sa softverskom tastaturom. Bilo da je to kucanje teksta u dokumentima, pretraživanje interneta, chatovanje preko raznih socijalnih servisa, razmenjivanje e-mail-ova, šta god bilo od ovoga i šire, hardverska tastatura na ovom modelu će vam svakako olakšati stvari.  

      Što se tiče hardvera koji pokreće ovaj tablet, reč je o Tegra 2 platformi, koja je sada već postala standard na većini Android Honeycomb tableta, ali treba uzeti u obzir da ovaj model dolazi u poslednjem trenutku pre smene tehnologija. Mislimo konkretno na pojavu nove Nvidia Kal-El platforme, takođe poznate kao Tegra 3, na kojoj se već sada planiraju novi tableti, a prvi model koji će je posedovati je upravo Asus-ov model Eee Pad Transformer 2. Ipak, Tegra 2 modeli tableta neće biti tako brzo zaboravljeni, jer će i dalje nuditi dobre performanse, a mi se nadamo i snižavanju cena, što je uvek dobra stvar.  

       
      Do sada je već postalo očigledno da veliki broj Honeycomb tableta ima slične specifikacije, svi su oni zasnovani na Tegra 2 platformi, imaju istu količinu RAM memorije i istu rezoluciju ekrana na 10.1″ dijagonali ekrana. Asus Eee Pad slider ne pravi izuzetak, tako da i on poseduje Nvidia Tegra 2 dvojezgarni ARM Cortex A9 procesor sa T20 grafičkim čipsetom, 1GB DDR2 RAM memorije. Originalno je bilo zamišljeno da ovaj model dolazi u dve varijante sa 16GB i 32GB interne memorije, ali je Asus odustao od 16GB modela, tako da će u prodaji biti dostupan samo 32GB model. Što se tiče WiFi + 3G modela tablet-a, on će se pojaviti tek sledeće godine, tako da za sad dobijamo samo WiFi alternativu.

      Ekran koji se nalazi na ovom modelu je fenomenalnog IPS tipa, dijagonale je 10.1 inča i poseduje 1280 x 800 rezoluciju. Kao zaštita za ekran, stavljeno je Corning-ovo veoma popularno Gorilla staklo, koje je veoma teško izgrebati i malo teže slomiti. Poseduje dve kamere, prednju rezolucije 1.2MP i zadnju od 5MP, koja je sposobna za snimanje 720p video klipova. Baterija koja se nalazi na ovom modelu je troćelijska, sa kapacitetom od 2260 mAh, koja pruža do 8 sati upotrebe.  

      Specifikacija:  

      Kada se koristi u režimu gde je tastatura uvučena i kada ga držite u rukama, umesto na ravnoj površini, ovo je verovatno jedan od najtežih i najdebljih tablet-a na tržištu. Ovo je naravno razumljivo, zbog njegove hardverske tastature koja mu znatno dodaje težinu, koja iznosi 960g, ali i čini tablet dosta debelim, čak 17.3mm. Ovaj model dolazi u dve boje, mat beloj i mat crnoj. Kao i većina tableta, napred poseduje crni okvir oko ekrana, mada je cela prednja strana jedna staklena površina u jednom nivou. Osim logoa u levoj gornjem levom uglu, na gornjoj ivici sa prednje strane, samo se još nalazi i prednja kamera. Kao što se vidi na slici ispod, ekran je pravo ogledalo kada je izložen sunčevoj svetlosti, mada to je mana većine tableta. Jedan lep gest koji je Asus uključio u svoje pakovanje, je futrola za nošenje tableta, koja je izrađena od prevrnute kože. 


       



      Pored toga, u srebrnom pravougaoniku pri vrhu se nalazi kamera rezolucije 5MP, nažalost bez blica, tako da će fotografije u mračnim uslovima biti lošijeg kvaliteta.  

      Sa strana uređaju, na delu koji predstavlja fizičku tastaturu, nalaze se razni ulazi i dugmići. Krenućemo od leve ivice na kojoj se nalaze Power dugme, za kontrolisanje uključivanja/isključivanja ekrana i uređaja i dvodelno dugme za kontrolu nivoa zvuka.

       
      Levo od toga nalazi se dugme za resetovanje uređaja, a nešto dalje ka ivici nalazi se nezaštićeni slot za microSD kartice.


      Sa zadnje bočne strane nalazi se Asus-ov specijalni konektor za punjenje i komunikaciju sa računarom, a levo od njega nalazi se mini HDMI izlaz, ukoliko želite da povežete vaš tablet računar na neki drugi izvor slike, kao što je televizor ili monitor.
       


      Sa desne bočne strane uređaja, prisutan je 3.5mm ulaz za slušalice i ono što će vas zasigurno zanimati, a to je USB 2.0 ulaz pune veličine, tako da je moguće povezivanje raznih uređaja. Mi smo bez problema uspeli da povežemo čak pet uređaja, koje je tablet uredno prepoznao, a to su bežični Logitech miš preko njegovog Nano USB risivera, PS3 kontroler preko kojeg možete vršiti navigaciju tabletom i upravljati igrama sa emulatora, USB Flash drajv, USB eksterni hard disk bez sopstvenog napajanja i Canon digitalni fotoaparat, preko kojeg direktno možete prebacivati slike na tablet.  


      Sa zadnje strane vidimo zanimljiv plastični deo sa imitacijom hromiranog metala, koji drži ekran tableta pod uglom od nekih 45 stepeni i na njemu se nalazi Asus logo, a levo i desno od njega na takoreći bazi tablet-a, nalaze se stereo zvučnici sa SRS tehnologijom zvuka.  
      Asus Eee Pad slider dolazi sa Android Honeycomb 3.1 operativnim sistemom, ali je Asus obećao da će ponuditi nadogradnju na Android 3.2 verziju, odmah nakon oficijalnog lansiranja modela. Što se tiče trenutne verzije, Asus nije želeo da menja čisto Honeycomb iskustvo i njegov korisnički interfejs, tako da su jedine stvari koje se razlikuju od Honeycomb verzije kako ju je Google zamislio, zapravo tri widgeta. Ta tri widgeta su Asus Weather widget i dva MyZine widgeta. Pored toga, korisnički interfejs nije menjan, tako da korisnici koji vole čisto Honeycomb iskustvo, mogu pripisati ovo kao plus kod ovog modela. 
       


      Inače, dostupno vam je pet ekrana, na kojima možete dodavati sopstvene widgete i prečice po želji.

      Quick panel je standardnog izgleda za Honeycomb operativni sistem, i na njemu će ostajati nepročitana obaveštenja, e-mail-ovi ili razne druge stvari. Takođe imate direktan pristup podešavanju osvetljenja, prečicama za WiFi i Airplane režim, rotaciju ekrana, isključivanju notifikacija i prečica za Settings.  
      Ne možemo reći da je prijatan osećaj držati tablet od skoro kilogram u rukama duži period, jer zaista može brzo da umori ruke. Što se tiče utiska držanja u rukama, iako je dosta deblji od standardnih tableta, nije nezgrapan za držanje, baš naprotiv, sasvim ga lepo možete obuhvatiti. Ono što nas je potpuno oduševilo je kvalitet ekrana koji ovaj tablet poseduje. Moramo priznati da je ovo jedan od najkvalitetnijih ekrana sa kojima smo se susreli kod tablet računara. Osvetljenost je fenomenalna, boje su sasvim lepo zasićene, a uglovi gledanja su zaista odlični. romene u bojama i zamračenje ekrana kada se posmatra iz dosta oštrih uglova, gotovo da ne postoji. Sve je ovo omogućeno upotrebom kvalitetnog IPS panela, za koji se Asus odlučio da korisiti na svojim modelima tableta, što je svakako za pohvalu. 

      Odmah ćemo preći na ključnu stvar kod ovog modela, a to je njegova QWERTY tastatura. Iako su tasteri nešto manji nego na klasičnim netbook uređajima, iskustvo kucanja ostaje na visokom nivou. Svakako je brže i ugodnije u odnosu na softversku tastaturu. Ako ste korisik kojem je unos teksta dosta bitan, onda definitivno imajte na umu ovaj model, pored Asus Eee Pad Transformer modela sa Dock dodatkom, naravno. Ipak, nije sve savršeno na ovom modelu. Kada surfujete internetom, uvek je prisutno neko kašnjenje u unosu teksta, tačnije, kada nešto otkucate na tastaturi, slova se pojave kasnije na ekranu, nekad je to kraće, a nekad može da bude i duže kašnjenje. Ono što je čudno je to da isto kašnjenje ne postoji kada kucate neki tekst u aplikacijama, kao što je Polaris Office, ili bilo kojim drugim gde se unosi bilo kakav tekst. Ovo znači da ovaj problem nije hardverske prirode, već to kašnjenje se dešava samo kada ste na internetu u Browser-u. Zatvorili smo hardversku tastaturu i probali kako će se ponašati sa softverskom – problem je ostao isti, tekst je kasnio u Browseru, dok je sve radilo savršeno van njega. Ovaj problem nismo uspeli da otklonimo, ali smo u procesu saznali da ovo nije problem vezan specifično za ovaj Android uređaj, već uopšteno se na raznim uređajima javlja isti problem sa kašnjenjem teksta u Browseru.  



      Što se tiče samog Browsera i brzine otvaranja stranica, iskustvo je bilo sasvim prijatno. Konkretno, stranici Benchmark, koja ima dosta Flash materijala na sebi, bilo je potrebno oko 7 sekundi da se potpuno otvori. Druga stvar koja se vuče sa jednog modela tableta na drugi, je veoma smanjena fluidnost skrolovanja na stranicama koje imaju nešto više Flash materijala na sebi. Ovo je problem Androida kao operativnog sistema, a Google bi zaista trebao da počne da radi na rešavanju ovog problema, ili barem njegovom ublaživanju, ako je to moguće. Ono što je dobra stvar je to da možete odabrati Quick Controls opciju, koja sklanja sva polja i kontrole sa ekrana, dozvoljavajući vam maksimalno iskorišćavanje veličine ekrana. Te kontrole pozivate prevlačenjem prsta sa leve ili desne strane ekrana, odakle se pojavljuje jedan plavi polukrug, sa svim kontrolama koje bi ste imali u bar-ovima u zaglavlju ekrana. Ova Quick controls opcija je odlična stvar, koja će vam svakako poboljšati iskustvo surfovanja internetom, jer je sama po sebi drugačija od onoga na šta ste navikli.  
         
       

      Iskustvo pri čitanju elektronskih knjiga je mač sa dve oštrice. Sa jedne strane, tu je odličan ekran sa fenomenalnim osvetljenjem i jasnoćom prikaza, ali sa druge strane, tu je znatno povećana težina tableta zbog hardverske tastature, tako da je držanje tableta jednom rukom dosta otežano i jako brzo umori ruku. Čitanje u ležećem položaju nešto malo poboljšava situaciju, jer tablet možete prisloniti na stomak, ali opet čitanje na lakšem tabletu u portret režimu je mnogo prijatnije. Ipak, pošto tablet ima svoje postolje na kojem se nalazi tastatura, možete ga tako prisloniti ili u krilo, ili nešto više na stomaku i dobiti iskustvo kao kada bi čitali na netbook računaru, ali ovde naravno imate bolju kontrolu, sa ekranom osetljivim na dodir.  


      Aplikacije koje dolaze sa operativnim sistemom su dosta korisne, na primer MyLibrary, iz kojeg smo otvorili knjigu u elektronskom formatu u prethodnom pasusu, My net aplikacija koja je zapravo DLNA server i omogućava reprodukciju materijala sa drugih DLNA servera, ali malo je ograničena, jer podržava samo formate koje podržava standardni plejer, jer se preko njega otvaraju stvari sa DLNA servera. Na kraju, prisutna je MyCloud aplikacija, za koju ste mogli da zaključite po imenu da je u pitanju Cloud server, na kojem imate neograničeno prostora za upload vaših dokumenata, tako da je ovo veoma lep gest od strane Asus-a.  
       


      Trajanje baterije je sasvim bilo zadovoljavajuće, jer sa nešto ozbiljnijim korišćenjem na maksimalnom podešavanju osvetljenja,  uspeli smo da izvučemo skoro pet sati aktivnog korišćenja, tokom perioda od jednog dana i šest sati. Smanjivanjem pozadinskog osvetljenja na polovinu, sasvim je izvodljivo izvući citiranih osam sati neprekidnog korišćenja.  


      Što se tiče rezultata u Quadrant aplikaciji, nismo dobili preterano veliki rezultat, koji je izbacio cifru od 1856. Što se tiče performansi u realnom radu, one su bile savršene, jednostavno tokom korišćenja nismo iskusili nijedno usporenje, ili zamrzavanje uređaja.
        Kamera na ovom modelu tableta je bila zadovoljavajuća, nije se previše isticala po pitanju kvaliteta fotografija, ali takođe njihov kvalitet nije bio ni loš, tako da možemo da kažemo su fotografije bile prosečne. Što se tiče 720p snimanja, na tom polju nismo bili zadovoljni. Snimci su u sebi sadržali razne anomalije i padove kvaliteta snimanja, u obliku kvadratića. Ovo se najčešće ispoljavalo pri bržem horizontalnom pomeranju tablet-a, dok smo se kretali. Ostavićemo vam uzorke fotografija i snimka, kako bi mogli da zaključite sami. 



       

      Zaključak Ovaj model tablet-a je svakako nešto zanimljivo i novo na tržištu. Ako vam je unos teksta bitna stvar, onda će vam njegova hardverska tastatura biti jako korisna i verovatno ključna tačka kupovine. To nije jedina stvar zbog koja ga čini dobrom kupovinom, tu su takođe njegov fenomenalni IPS ekran, Gorilla staklo, USB pune veličine koji podržava širok spektar podržanih uređaja, na primer najkorisniji od njih može biti bežični miš, preko kojeg dobijate skoro pa desktop iskustvo pored prisutne fizičke tastature. Zbog svoje hardverske tastature, koja je po prvi put sastavni deo tableta kao uređaja i zbog načina na koji je uklopljena u korišćenje uređaja, odlučili smo se da ovome modelu dodelimo nagradu Innovative Technology.  

      Sa druge strane, njegova tastatura koja je svakako prednost, može predstavljati i manu. Ona drastično utiče na povećavanje težine i debljine tableta, tako da osobe koje smatraju tablet kao uređaj koji će većinu vremena držati u rukama, mogu zameriti na ovoj stvari. Jednostavno, na tržištu postoje dosta lakši i tanji modeli, ali treba se zapitati šta vam je zaista bitno kod tableta. Ako je to njegova ergonomija, onda vam svakako ovaj model neće biti zanimljiv, ali ako tražite nešto što će vam dobrim delom zameniti potrebe kucanja dugačkih tekstova, nešto što bi ste radili na vašem netbook-u ili laptop-u, onda je ovo pravi uređaj za vas.
      Prednosti:
      – Fizička tastatura – Fenomenalni IPS ekran – Gorilla staklo – USB pune veličine sa podrškom za dosta uređaja Mane:
      – Povećana težina i debljina uređaja zbog fizičke tastature
      Cena: 49.990 RSD Uređaj na test ustupio Asus .

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test