Dragoljub Radovanović
Zašto zakrivljeni soundbar? Pod uslovom da posedujete zakrivljeni Samsung televizor, a želite kvalitetniji zvuk od ugrađenih zvučnika, ovakvo rešenje može se pokazati veoma dobrim ukoliko ste ljubitelj all-in-one rešenja. Soundbar kojim se bavimo danas nije isključivo zavistan od zakrivljenih televizora, što znači da ga možete koristiti i ako posedujete “običan” ravan ekran. Tačno je da se neće uklopiti toliko lepo kao kod Curved 4K ili FullHD modela, ali glavna funkcionalnost je i dalje tu. Kome se ne dopada rešenje u vidu 5.1 ili 7.1 sistema sa odvojenim zvučnicima, ili za pomenute jednostavno nema dovoljno mesta – soundbar u tim slučajevima postaje sve popularniji izbor u domovima.
Link ka specifikacijama
Dizajn
Samsung ovaj zakrivljeni soundbar nudi u dve varijante boja – sivoj i crnoj, gde je crni model označen kao HW-7500 ili u našem konkretnom slučaju sivi sa oznakom HW-H7501. Pakovanje je dosta veliko u odnosu na veličinu soundbar-a koji je dosta manji, ali je moralo biti te veličine zbog vufera koji se nalazi u njoj. Kao posledica ovog rasporeda, kutija je više od polovine prazna, tako da smatramo da su vufer i soundbar trebali doći u odvojenim pakovanjima, ali daleko od toga da je ovo bitna stvar, više je naše zapažanje.
U samom pakovanju nalazi se postolje za montažu ukoliko je zakrivljeni televizor okačen na zid, potrebni šrafovi i odstojnici za takav način montiranja, zgodan ugaoni USB konverter ukoliko je otežan pristup pozadini soundbara… Tu je “osmica” kabl, AC/DC adapter, USB muški-ženski produžetak, feritno jezgro koja otklanja smetnje na kablu, Aux kabl, omanji daljinski i korisničko uputstvo…
Izgled vufer kutije je privlačan, u našem slučaju srebrne boje sa zaobljenim ivicama i hromiranim trakama na vrhu i dnu. Na vrhu vufera tu je Samsung logo, Stand by i Link lampice, a u ćošku se vide standardi koji su podržani, Dolby Digital, DTS, HDMI i Energy star. Na pozadini je otvor za vazduh, kabl za napajanje, a na dnu su nogice koje odižu kutiju na pravilnu visinu od poda i prorezi iza kojih stoji drajver veličine 16.5cm.
Što se tiče izgleda glavnog elementa ovog sistema – soundbar-a – on je (pogodili ste) zakrivljen u takvom radijusu da prati stepen zakrivljenja Samsungovih LED televizora. Takođe je srebrne boje, a sa prednje strane i na bokovima poseduje tamnu sivu rešetku za rupičastim prorezima. Gornja površina ima šaru brušenog metala i manji broj vidljivih elemenata, i izgleda minimalistički. Na vrhu se nalazi samo Samsung logo u ćoški i na sredini izdignuti Power, Volume i Source tasteri.
Izgled HW-7501 modela je vrlo elegantan i minimalistički, pogotovo u kombinaciji sa Curved LED TV-om
Kada se Soundbar okrene naopako i pogleda se njegova donja strana, primećuje se prazan prostor koji naleže direktno na postolje zakrivljenog televizora, koji odgovara manjem ili većem postolju, u zavisnosti od dijagonale HDTV-a. Još dublje u predviđenom delu smeštene su četiri konekcije – Aux, optički i HDMI ulaz, ali i HDMI izlaz. Ulaz za napajanje i 5V 0.5A USB priključak pozicionirani su na drugom mestu – pozadi. Sve je to lepo upakovano u jednu celinu, sa privlačnim dizajnom, kako u kombinaciji sa zakrivljenim televizorom, tako i kao poseban element ukoliko imate “standardni” nezakrivljeni model.
Drajveri su unutar soundbar-a raspoređeni tako da nude 8.1 ugođaj, barem simulirani. Upotrebili smo reč simulirani čisto zbog toga što ne postoje fizički zvučnici raspoređeni po sobi, već zvuk dolazi iz jednog centralnog elementa, naravno uz dodatak vufera koji možete staviti bilo gde u sobi, pošto je sa soundbarom uparen bežičnim putem.
Nama najinteresantniji aspekat ovog modela je njegova Bluetooth veza. Naravno, nisu izostavljeni ni klasični načini povezivanja, koje ćete svakako morati koristiti ukoliko želite da sprovedete zvuk sa televizora na soundbar. Da li je to putem digitalne veze korišćenjem optičkog ili HDMI kabla, ili Aux analognog ulaza zavisi od vašeg modela televizora ili drugih uređaja koje nameravata da uparite sa Soundbar-om.
Bluetooth veza nam je posebno korisna zbog reprodukcije muzike sa smartfona i(li) sličnih uređaja, ali Bluetooth je bitan i za SoundConnect opciju bežičnog sprovođenja zvuka sa televizora – naravno, sa modelima televizora koji podržavaju ovu opciju. Budite bez brige, jer ukoliko posedujete zakrivljeni Samsungov televizor, definitivno će podržavati SoundConnect; jer, cela ideja ovog soundbar-a je ne samo da izgleda dobro i pruža kvalitetniji zvuk, već i da eliminiše potrebu za kablovima u što je moguće većoj meri
Koliko god bio moderan, zakrivljeni HW-7501 soundbar ne izostavlja i one klasičnije metode reprodukcije muzike – putem USB-a. Ukoliko reprodukujete muziku, možete očekivati podršku širokom dijapazonu formata – WMA, AAC, AAC-LC, MPEG1/2, HE-AAC, FLAC i OGG. Dolby Digital i DTS formati su takođe podržani, tako da neće biti problema sa filmovima koji koriste ovaj tip zvuka.
Daljinski koji stiže u paketu je malih dimenzija, zgodan je za korišćenje i poseduje sve potrebne dugmiće za neometano korišćenje i promenu opcija. Klikom na Sound Effect dugme birate između šest režima zvuka – Standard, Music, Voice, Sports, Cinema i Smart Volume. Sve ove opcije, jačina zvuka, trenutni izvor, itd, prikazane su na takoreći skrivenom displeju na sredini prednje strane soundbar-a iza rešetke, sve to u plavoj boji teksta.
Bluetooth bežična veza je vrlo zgodna opcija, a sam kvalitet zvuka je veoma čist i sa dobrim basom
Testiranjem u kućnim uslovima gde na raspolaganju nismo imali prateći zakrivljeni televizor sa kojim bi bešavno ukombinovali postolje i Soundbar, ali svejedno se uklopio lepo na komodi ispod HDTV-a montiranog na zid. Treba uzeti u obzir da soundbar svakako nije mali, dugačak je preko 120 cm, a pošto je zakrivljen, potreban mu je dodatni prostor na lokaciji gde planirate da ga postavite. Naravno, pričamo o varijanti u kojoj nemate Samsungov zakrivljeni televizor. Ukoliko imate široku i dugačku komodu kao autor, to neće predstavljati veliki problem. Kako sve to u praksi zvuči? Poprilično bolje u odnosu na ugrađene zvučnike u televizoru, tu nema spora, pogotovo što se ovde dobija i vufer koji donosi sve one basove koji izostaju u integrisanom rešenju.
Sam kvalitet zvuka je dosta visok, izuzetno je čist čak i na najglasnijem podešavanju. Dosta je glasan, itekako dovoljno da dobijete pritužbe od komšija, ali sa druge strane taj nivo sveukupne glasnoće ne može da parira 8.1 sistemu sa odvojenim zvučnicima, što je i očekivano. Osam ugrađenih drajvera su ipak skromnijih dimenzija, koji ipak vrlo dobro rade svoj posao s obzirom na veličinu. 320W ukupne snage sasvim je dovoljno da odlično dočara sve one efekte u akcionim filmovima, bez obzira što se 8.1 efekat dobija simuliranim putem. Taj konkretan posao se izvršava dobro koliko je god to moguće za ovakvo centralizovano rešenje. Kako bismo rekli…nije to onaj pravi Surround osećaj koji bismo dobili da koristimo osam pažljivo raspoređenih zvučnika po sobi, ali je dovoljno dobar da iskustvo gledanja filmova predstavlja užitak. Opet napominjemo – soundbar je miljama ispred bolje rešenje u poređenju sa ugrađenim zvučnicima unutar televizora. Reprodukcija muzike je većinom vremena izvršavana uz pomoć smartfona, na kojima su se nalazile pesme brojnih autora. Music režim je očekivano zvučao najbolje za ovu namenu, gde je reprodukovanjem pesama zvuk bio sasvim lepo definisan, sa vrlo dobrim odzivom basa, koji ujedno svojom snagom dobro može da protrese prostoriju u kojoj se nalazi. Napominjemo i da Soundbar fino izvlači srednje i visoke frekvencije.
Može se reći da je prilično jasno kome je ovaj model soundbar-a namenjen – postojećim ili budućim vlasnicima Samsungovih zakrivljenih televizora. Kao što smo više puta istakli u tekstu, HW-7501 svakako možete koristiti iako nemate zakrivljeni HDTV, ali neće se toliko dobro uklopiti kao kod postolja Curved LED televizora. Dizajn je vrlo lep, kako u slučaju glavnog elementa, tako i u slučaju vufer kutije. Moderan i minimalistički izgled će se definitivno uklopiti u svaki dnevni boravak, ali poenta ovakvog uređaja je ne samo da izgleda lepo, već i da zvuči dobro. Kvalitet zvuka jeste sasvim dobar, barem toliko koliko ideja centralizovanog all-in-one rešenja dozvoljava.
Treba uzeti u obzir da neće zvučati identično kao kod sistema sa pojedinačnim zvučnicima, ali kvalitet zvuka i surround osećaj jesu svejedno na višem nivou. Značajno višem u poređenju sa ugrađenim zvučnicima unutar TV-a koji nemaju vufer koji mnogo znači, kako za muziku tako i za filmove. Bluetooth posebno olakšava načine povezivanja sa soundbar-om i nudi bežičnu vezu sa vuferom, konektivnost je dobra, ali mogao je biti uključen barem još jedan HDMI ulaz, kako bi mogao biti povezan na više uređaja. Nije to neka ogromna zamerka, pošto HW-7501 poseduje sasvim dovoljno dobrih odlika da učini iskustvo izuzetno zgodnim i prijatnim. Da li ima smisla kupovati zakrivljeni soundbar bez zakrivljenog televizora, odluka je na kupcu, ali ovaj model nam se itekako dopao i samim tim dobija Benchmark preporuku…
HW-7501 je odličan izbor za vlasnike Samsung zakrivljenih televizora sa kojima se vrlo lepo uklapa a pritom nudi i kvalitetan zvuk
Prednosti
– Bežični vufer – Bluetooth načini povezivanja – Vrlo lep dizajn – Kvalitetan zvuk – Solidan Surround utisak
Mane
– Pretežno namenjen zakrivljenim modelima televizora – Dodatan HDMI ulaz bi bio vrlo koristan
Cena: 71.990 RSD
Uređaj na test ustupio Samsung.
Slični proizvodi
- Devialet Gemini II recenzija – Zvuk iz francuske kuhinje
- SoundCore Boom 2 Plus recenzija – Zvuk na Anker način
- Anker Soundcore Space One Pro recenzija – Fleksibilnost na MAX
- Samsung Galaxy Buds3 i Samsung Galaxy Buds3 Pro recenzija – Više od zvuka
- Devialet Phantom I recenzija – Fantom iz (Pariske) opere