Logitech Web kamere

Logitech Web kamere

Ponuda Web kamera na domaćem tržištu nikada nije bila bolja, a jedan od ključnih razloga za to je svakako rapidan pad njihovih cena i veliki napredak internet tehnologija, koje su omogućile prenos glasa i pokretnih slika visoke rezolucije. Logitech je u proizvodnji ovih uređaja otišao najdalje, ponudivši kupcima širom sveta jako kvalitetna rešanja kako u notebook, tako i u desktop segmentu.

    Sadržaj

      Logitech Web kamere

      Logitech je jedan od najvećih proizvođača Web kamera u svetu i svakako lider u dizajniranju elektronike za njih. U proteklom periodu smo imali prilike da se upoznamo sa par jako zanimljivih rešenja i tom prilikom smo konstatovali da se radi o odličnim Web kamericama, koje pored vrhunskog dizajna odlikuju i zavidne performanse. Ono što je posebno karakteristično za Logitech je vrhunski kvalitet izrade u svim cenovnim kategorijama ovih proizvoda, pa tako i oni najjeftiniji modeli mogu da se pohvale dobrim izborom plastike od koje su napravljeni i sjajnim finišom. Upravo iz tog razloga smo se odlučili da na jednom mestu okupimo sve aktuelne notebook i dektop modele koji se nalaze u ponudi pomenute kompanije i saznamo kakve nam sve mogućnosti oni nude. Krećemo prvo od notebook Web kamerica…

      Logitech QuickCam for Notebooks Deluxe

      Za QuickCam for Notebooks Deluxe možemo reći da je osnovni model u Logitech-ovoj ponudi, koji je prvenstveno namenjen manje zahtevnim korisnicima i potrošačima koji se po prvi put susreću sa jednim ovakvim proizvodom. Testirana Web kamera se isporučuje u plastičnoj ambalaži u kojoj se pored same kamerice nalazi par višejezičnih brošura, instalacioni disk i platnena torbica za čuvanje. Posmatrano vizuelno, prvo što uočavamo je jednostavan dizajn koji se ogleda u pravim i polukružnim linijama stopljenim u jednu celinu.

      Sama kamera je kompletno izrađena od plastike koja je dobrog kvaliteta, ali nije na nivou nekih skupljih modela iz ovog uporednog prikaza. Istina, glavni razlog je svakako cena, koja je u konkretnom slučaju jako povoljna, a koja opet u najvećoj meri diktira kako kvalitet same izrade, tako i ostale komponente koje će biti korišćene pri formiranju jednog proizvoda. Centralnim delom kamerice dominira fokusni prsten u čijem centru se nalazi optika i celokupna elektronika jedinice bazirana na CMOS senzoru rezolucije 640 x 480 piksela (video mod – maksimalno 15 fps u sekundi). Ispod prstena sa leve strane je pozicionirana zelena LED dioda, a sa desne se nalazi takozvani Snapshot taster koji služi za iniciranje slikanja. Kao što smo već rekli, QuickCam for Notebooks Deluxe ima i plastičnu štipaljku kojom se pričvršćuje za laptop i koja je po našem mišljenju mogla biti malo bolje rešena. U praksi nam se dogodilo da ista par puta bukvalno sklizne sa notbook displeja, čija je debljina jako tanka iako smo se nadali da se to ne može dogoditi zbog gumirane površine štipaljke. Konekcija sa računarom se obavlja preko USB veze (na žalost podržan je samo 1.1 standard), a podržani su svi aktuelni Windows i Mac operativni sistemi.

      Na pratećem disku se pored elektronske dokumentacije nalaze i drajveri za gore pomenute operativne sisteme. Kako smo mi za potrebe testa koristili logistiku pisanu za Win XP OS, tako ćemo se u nastavku teksta baviti isključivo njegovom strukturom. U startu moramo da napomenemo da smo imali prilično problema sa instalacijom testiranog modela pod Win XP SP1 zakrpom, te da je sve profunkcionisalo po iniciranju SP2 dodatka. U osnovi sama instalacija je jako kratka i sastoji se od par jednostavnih koraka, nakon čega se instalira i željeni drajv i softverska podrška. Interesantno je da je struktura logistike potpuno identična za sve modele sa testa, pa se istom nećemo previše baviti kod sledećih jedinica, osim u situacijama kada je neka od opcija aktivna. Kod QuickCam for Notebooks Deluxe konkretno su nam za oko zapala fina setovanja intenziteta kolorita, kontrasta i balansa bele, mada ove opcije nisu bile previše od pomoći pri želji da korigujemo neke anomalije koje smo uočili tokom testiranja.

      U radu

      Logitech QuickCam for Notebooks Deluxe se sveukupno u radu pokazala kao dosta loša kamera. Slike koje proizvodi u sve tri podržane rezolucije (320 x 240, 640 x 480 i 1280 x 960) su prilično loše, pre svega mutne. Nikako nismo uspeli da korigujemo njihov kvalitet, čak ni update nove verzije drajvera nije doneo ništa revolucionarno, osim blagog pomaka u oštrini. Isto važi i za snimanje video zapisa (podržani modovi 320 x 240, 640 x 480). Šuma ima previše, a u situacijama lošeg osvetljenja dobija se gotovo neupotrebljiv zapis, što se može videti i iz priloženih test video zapisa (primer 1, primer 2)

      Nakon svega viđenog dosta je diskutabilno pitanje možemo li testirani model uopšte preporučiti. Kako saznajemo nove verzije drajvera se očekuju i verujemo da će ispraviti sve propuste sa kojima smo se susretali. Do tada savetujemo da pažnju obratite na neke druge Logitech modele iz ovog cenovnog ranga.

      Specifikacija – Logitech QuickCam for Notebooks Deluxe
       

      Proizvođač

      Logitech

      Web strana proizvođača

      www.logitech.com

      Vrsta proizvoda

      Notebook Web kamera

      Naziv proizvoda

      QuickCam for Notebooks Deluxe

      Senzor Web kamere

      CMOS

      Maksimalna rezolucija senzora (foto)

      1280 x 960

      Maksimalna rezolucija senzora (video)

      640 x 480 (15 fps)

      Podržani operativni sistemi

      Win XP, Win Vista i Mac OS X

      Komunikacija

      USB 1.1

      Izvor napajanja

      USB

      Softver

      QuickCam 8.4.6

      Garancija

      Jedna godina

      Cena sa uračunatim PDV-om

      46 evra

      Sadržaj pakovanja

      QuickCam for Notebooks Deluxe, par višejezičnih brošura, intslaioni disk i platnena torbica za čuvanje.

      Logitech QuickCam for Notebooks

      Web kamera nešto boljih performansi od prethodno opisane je QuickCam for Notebooks. Logitech je ovaj model lansirao nešto kasnije od pomenute iz razloga koji su nama još uvek nepoznati. U dizajnerskom pogledu testirani primerak je po našem mišljenu dosta bolje rešen. Potpuno je kružnog oblika i jedino što na njoj pomalo kvari koncepciju je malo ispupčenje ispod na kome se nalazi zelena LED dioda, čija je uloga da signalizira kada je kamerica aktivna. Proizvod takođe dolazi u plastičnoj ambalaži sa sadržajem koji uključuje par višejezičnih uputstava, instalacioni disk i testirani proizvod. Kvalitet izrade je za svaku pohvalu – upotrebljeni su komadi deblje plastike koja ni pod jačim pritiskom nije pokazala bilo kakve znake loše završnice. Istina, jednostavan dizajn je dosta doprineo tome jer je cela struktura sklopljena iz dva odlivka, što je opet umnogome omogućilo se daleko bolje pristupi finišu. U sredini kamere se nalazi kompletna optika i elektronika, a ugrađeni senzor (CMOS) i u ovom slučaju operiše sa maksimalnom rezolucijom od 1280 x 960 kada je reč o fotografiji, odnosno 320 x 240 za video zapis.

      Na zadnjoj strani se nalazi plastična štipaljka koja nije obložena gumom, pa se može dogoditi da vam pri postavljanju kamere na displej notebook-a ista sa svojim zupčastim delom ošteti njegovu površinu, pa iz tog razloga savetujemo malo veći oprez. Na njenoj gornjoj površini izveden je veliki crveni taster kojim se vrši iniciranje slikanja. Kao što smo već rekli slike se mogu formirati u tri rezolucije (320 x 240, 640 x 480 i 1280 x 960), dok su vam za potrebe video zapisa na raspolaganju dva moda – od 320 x 240 i 640 x 480, što je sasvim dovoljno za svaku vrstu video komunikacije. QuickCam for Notebooks sa računarom komunicira putem USB 1.1 veze, preko koje se ujedno i napaja. Drajverska i softverska podrška je potpuno ista kao i slučaju QuickCam for Notebooks Deluxe Web kamere i po tom pitanju nismo primetili nikakav napredak. Kamera u praksi nudi nešto malo bolju manipulaciju sa podešavanjima, koja u velikom broju slučajeva ne donose neka značajna poboljšanja.

      U radu

      QuickCam for Notebooks je za nijansu bolja kamera od prethodno opisane jedinice, ali to se da uočiti samo na materijalizovanim fotografijama, ne i na dobijenim video zapisima. Slike dosta pate od zrnastog fragmenta, a uočljivo je i konvertovanje pojedinih boja (crvena, zelena i žuta) u neke njihove druge nijanse. Međutim, sve bi se dalo staviti po strani da je proizvođač ponudio bar neki ozbiljniji alat za redukovanje ovih pojava, što naravno nije učinjeno. Situacija je potpuno ista i kada govorimo o video zapisu (primer 1, primer 2)- visok nivo šuma dosta utiče na sam kvalitet prikaza, što je ujedno i glavni razlog slabe detaljnosti.

      Za ovu kamericu važi isti zaključak kao i za QuickCam for Notebooks Deluxe, s tim da ista definitivno nudi nešto veći potencijal za koji smo ubeđeni da se može postići poboljšanjem upravljačkih programa. Njen glavi adut u ovom trenutku je dosta povoljna cena.

      Specifikacija – Logitech QuickCam for Notebooks
       

      Proizvođač

      Logitech

      Web strana proizvođača

      www.logitech.com

      Vrsta proizvoda

      Notebook Web kamera

      Naziv proizvoda

      QuickCam for Notebooks

      Senzor Web kamere

      CMOS

      Maksimalna rezolucija senzora (foto)

      1280 x 960

      Maksimalna rezolucija senzora (video)

      640 x 480 (15 fps)

      Podržani operativni sistemi

      Win XP, Win Vista i Mac OS X

      Komunikacija

      USB 1.1

      Izvor napajanja

      USB

      Softver

      QuickCam 8.4.6

      Garancija

      Dve godine

      Cena sa uračunatim PDV-om

      35 evra

      Sadržaj pakovanja

      QuickCam for Notebooks, par višejezičnih brošura, intslaioni disk i platnena torbica za čuvanje.

      Logitech QuickCam Pro for Notebooks

      Jedna od najboljih Logitech-ovih Web kamerica namenjenih prenosivim računarima je QuickCam Pro for Notebooks. Sa ovim modelom smo već imali prilike da se upoznamo na “blic” kroz jedan od naših kratkih prikaza, a za ovu priliku smo odlučili da se istom malo ozbiljnije pozabavimo. Pro for Notebooks je u osnovi redizajnirana i unapređena verzija starijeg modela koji je na svetskom i domaćem tržištu imao veliki uspeh. I ovu reviziju krase slične osobine: male dimenzije, vrhunska izrada, jednostavnost u radu i odličan kvalitet slike i video zapisa. Za ovu kameru nećemo biti skromni da kažemo da je možda i najbolja od svih rešenja koja su nam stigla iz Logitech-a.

      Najveća prednost testiranog modela je optika, a za nju se ni manje ni više pobrinuo Carl Zeiss, što već u startu garantuje postizanje visokog kvaliteta slike i video zapisa, što su i potvrdili naši testovi. Vizuelno, kamerica je jako dopadljiva. Završna izrada je vrhunska i po tom pitanju je u ovom slučaju Logitech pomalo prevazišao samog sebe. Pažnja je maksimalno usmerena na svaki detalj, što se do sada dalo retko videti kod konkurentskih rešenja. Kako je ovaj model namenjen korisnicima laptopova, štipaljka uz čiju pomoć se kamera kači na računar obložena je gumom, čime su izbegnuta potencijalna oštećenja, na koja smo skrenuli pažnju da se mogu dogoditi nepravilnom upotrebom kod prethodno opisanog modela. U pakovanju se pored standardnog sadržaja (instalacioni disk, brošura o proizvodu i krpica za održavanje) nalazi i stalak za kameru, što je izuzetno korisno ako radite za stolom ili na nekom desktop računaru (kao što smo već rekli – mislilo se na sve). Jedina prepreka desktop korisnicima može biti poprilično kratak kabl koji se dodatno skraćuje kada se koristi stalak. Ovo je ujedno i jedini veći nedostatak testirane, a jedini način da se pomenuti problem reši leži u kupovini adekvatnog USB nastavka.

      Senzor koji koristi QuickCam Pro for Notebooks je dizajniran tako da omogući postizanje veoma visokih radnih performansi. U biti maksimalna rezolucija video zapisa koju testirani primerak može da “izvuče” je više nego dobrih 960 x 720 piksela, mada je naša preporuka da se koristi standardna – 640 x 480, koja se pokazala kao najbolja u svim situacijama. Dobijene fotografije su znatno kvalitetnije poređeno sa ranijim modelima iz Pro familije, a uz primenu priloženog softvera moguće je dobiti i one od 8 megapiksela, koje su za nijansu slabijeg kvaliteta. O kvalitetu dobijenih video zapisa je suvišno govoriti, naprosto su savršeni. Velika prednost Pro for Notebooks kamerice je autofokus koji je prilično precizan, ali i dosta spor kada je uključeno automatsko praćenje korisnika. U takvim situacijama za detaljno izoštravanje potrebno je i desetak sekundi. Kod ovog rešenja se susrećemo sa RightLight 2 tehnologijom koja u velikoj meri pomaže prilikom četovanja u mračnoj prostoriji. O zvuku se brine takođe Logitech-ova kreacija RightSound, a o kojoj smo više pisali par navrata. Još jednom treba podsetiti da odličan mikrofon (koji se nalazi u kameri) u kombinaciji sa prethodno pomenutom tehnologijom vrlo efikasno uklanja sve neprijatne šumove i zvukove iz bližeg i daljeg korisnikovog okruženja.

      Softver koji koristi QuickCam Pro for Notebooks je isti kao i u prethodna dva slučaja, s tim da su sada aktivirane gotovo sve najnaprednije opcije, odnosno njihova upotrebna vrednost je u konkretnom slučaju podignuta na najviši mogući nivo. Od brojnih podešavanja slike i zvuka, QuickCam multimedijalni paket donosi i brojne zanimljive sadržaje poput 3D avatara umesto slike korisnika, upotrebu raznih video filtera, dodataka za lice poput brkova ili kaubojskog šešira. Softver je kompatibilan sa svim aktuelnim mesindžerima i Skype-om, a posebno je zanimljiva opcija preko koje možete direktno poslati video klip na YouTube.

      U radu

      Logitech QuickCam Pro for Notebooks je sjajna Web kamera, koja u ovom trenutku predstavlja jedno od najboljih rešenja na domaćem tržištu. Istu odlikuju visoke radne performanse kakve do sada nismo videli ni kod jednog sličnog rešenja. Ukratko – kvalitet dobijenih fotografija je odličan, bezmalo na nivou nekog prosečnog digitalnog foto-aparata, dok je video zapis skoro pa perfektan (primer 1, 2, 3, 4, 5). Upravo iz tih razloga smo odlučili da ovaj model okitimo jednom od naših nagrada. Cena koju ima QuickCam Pro for Notebooks nije nimalo mala ali realno gledano potpuno je opravdana krajnjim mogućnostima koje ista nudi. Svaka preporuka.

      Specifikacija – QuickCam Pro for Notebooks
       

      Proizvođač

      Logitech

      Web strana proizvođača

      www.logitech.com

      Vrsta proizvoda

      Notebook Web kamera

      Naziv proizvoda

      QuickCam Pro for Notebooks

      Senzor Web kamere

      Nema informacija

      Maksimalna rezolucija senzora (foto)

      3264 x 2448 – softverski

      Maksimalna rezolucija senzora (video)

      1600 x 1200 (30 fps) – softverski

      Podržani operativni sistemi

      Win XP, Win Vista

      Komunikacija

      USB 2.0

      Izvor napajanja

      USB

      Softver

      QuickCam 11.10.20.30

      Garancija

      Dve godine

      Cena sa uračunatim PDV-om

      98 evra

      Sadržaj pakovanja

      QuickCam Pro for Notebooks, par višejezičnih brošura, intslaioni disk, plastični držač i platnena torbica za čuvanje.

      Logitech QuickCam Pro 9000 i QuickCam Vision Pro

      Sa QuickCam Pro 9000 smo imali prilike da se upoznamo početkom tekuće godine i tom prilikom smo konstatovali da se radi o odličnoj notebook kamerici, namenjenoj najzahtevnijim potrošačima. Ista je nedavno dobila svog naslednika, koji je na žalost rezervisan samo za Mac računare (QuickCam Vision Pro), ali koji je po performansama apsolutno identičan modelu Pro 900, tako da sve što smo za njega tom prilikom rekli, važi i za QuickCam Vision Pro. Logitech nastavlja da osvaja tržište svojim naprednim rešenjima iz sfere periferija. Nakon odličnih tastatura i miševa na red su došle i Web kamere. Primerak sa kojim smo ovoga puta imali priliku da se detaljno upoznamo, nosi naziv QuickCam Pro 9000 i dolazi u veoma luksuznom pakovanju, na kome dominiraju najrazličitije zelene nijasne i naravno veliki logo proizvođača. Ambalaža je kompletno izrađena od veoma kvalitetnog mat papira, koji ovaj gigant koristi samo da upakuje svoje luksuznije proizvode. Sadržaj pakovanja je prilično dobar, mada smo očekivali i par dodatnih sitnica, koje bi po našem mišljenju trebalo da prate jedan ovakav uređaj. Kamera je izrađena od pastike “A” klase, koja je po obodu (tela) blago obrušena, kako bi lakše prijanjala za najrazličitije materijale. Modernog je dizajna i veoma lako se postavlja na sve podloge, uključujući i fiksiranje za notebook računare. U tome joj najviše pomaže odlično izvedeno postolje, koje ima veliku dodirnu površinu, čime se postiže besprekorna stabilnost.

      Logitech QuickCam Pro 9000

      Na desnoj strani proizvoda se odmah da uočiti nešto veći mikrofon. Njegova osnovna uloga je da prikupi zvukove iz spoljne sredine i isprati pokretnu siku koju pravi kamera. Već nakon kraćeg druženja smo primetili da pomenuti nudi jako dobar kvalitet prijema i zapisa, pa preporučujemo da ga obavezno aktivirate u radu, jer može da posluži i kao odlična zamena za prave profi mikrofone. Nasuprot njemu nalazi se kamera, čiju je optiku potpisala renomirana nemačka firma Carl Zeiss. Objektivi modela iz više klase ovog giganta su opremljeni autofokusom, što je slučaj i sa testiranim primerkom. Snimanje video materijala se može inicirati iz dve podržane rezolucije (1600 x 1200 dpi i 960 x 720 dpi), pri čemu se broj frejmova u sekundi (kod najviše) automatski limitira na 30. Model podržava i HD mod zapisa, ali u tom slučaju iziskuje ne tako skromne hardverske resurse (detaljno navedeno u sprecifikacijama za oba podržana operativna sistema).
       

      Logitech QuickCam Vision Pro for Mac

      Komunikacija sa računarom se obavlja putem USB 2.0 interfejsa, a testirani model je kompatibilan isključivo sa Windows platformama. Održavanje kamere je krajnje jednostavno, jer je sam objektiv zaštićen staklenom maskom koja sprečava da prašina padne na optiku. U okviru pakovanja se nalazi i manja mikrofiber krpa koja jako dobro izlazi na kraj sa svim vrstama prljavština. Logitech QuickCam Pro 9000 je kamera vrhunskog dizajna i performansi, kakvu do sada nismo imali prilike da ugostimo u našoj redakciji. Proizvodi izuzetan kvalitet slike i video zapisa u svim podržanim rezolucijama, ali u odnosu na ranije modele iz istoimene serije spada u znatno zahtevnije po pitanju hardverskih resursa, pogotovo kada se inicira HD mod. U radu je potpuno stabilna i tokom druženja nismo uočili nikakve znakove bagovitosti i pada kvatiteta slike, čak i u situacijama jako male osetljivosti. Ovo posebno ističemo, jer testirani model poseduje sistem pozadinskog osvetljenja, koji omogućava dosta dobro prikupljanje informacija iz spoljne sredine (pri gore pomenutim uslovima). Ugrađeni mikrofon je takođe za svaki respekt i sasvim korektno prati snimanje video materijala. Nivo šuma je sveden na minimum, a postoji i mogućnost automatskog filtriranja svih zvučnih podloga koje dolaze iz spoljne sredine.

      Softverska podrška je oduvek bila jedna od jačih strana svih Logitech-ovih Web kamera, pa se tradicija nastavlja i sa ovim modelom. Proizvođač se odlučio da uz QuickCam Pro 9000 pored standardnog paketa (Logitech QuickCam i Video Effects aplikacije) isporuči i kompletan HP Photosmart Essential softver, koji u znatnoj meri pruža bržu i lakšu obradu snimljenog materijala. Na kraju, kada saberemo sve dobijene rezultate i sumiramo opšte utiske, teško da možemo reći da testirani primerak ima neku veću manu. Zapravo smo gotovo 100% sigurni da je Pro 9000 trenutno jedna od najpoželjnijih Web kamera na tržištu. Njena jedina prepreka ka snažnijem odzivu domaćih kupaca je izuzetno visoka cena, za koju verujemo da bi mogla biti malo niža, čime bi se u znatnoj meri privukao veći broj korisnika. Ipak, ako se faktor cene stavi na stranu, ovo je definitivno jedan od retkih proizvoda koji je na kompletan tim ostavio samo pozitivne utiske, pa shodno tome od nas dobija sve najtoplije preporuke.

      U radu

      Kada testirani model posmatramo iz ugla ovog uporednog testa primećujemo blaži zaostatak u kvalitetu dobijenih fotografija i video zapisa (preuzmite primer 1, 2 i 3) za QuickCam Pro for Notebooks kamericom. Reč je o nijansama, ali primetnim nijansama, koje će kod onih najzahtevnijih potrošača odigrati i presudan faktor. I QuickCam Pro 9000 i QuickCam Vision Pro su svakako kamerice za svaku pohvalu, koje pored odličnih performansi napadaju i modernim dizajnom koji će se uklopiti uz većinu aktuelnih notebook računara. A cena – očekivano visoka.

      Specifikacija – Logitech QuickCam Pro 9000
       

      Proizvođač

      Logitech

      Web strana proizvođača

      www.logitech.com

      Vrsta proizvoda

      Notebook Web kamera

      Naziv proizvoda

      QuickCam Pro 9000
      QuickCam Vision Pro

      Senzor Web kamere

      Nema informacija

      Maksimalna rezolucija senzora (foto)

      1800 x 1200 piksela

      Maksimalna rezolucija senzora (video)

      960 x 720 piksela (30 fps)

      Podržani operativni sistemi

      Win XP, Win Vista

      Komunikacija

      USB 2.0

      Izvor napajanja

      USB

      Softver

      QuickCam 11.5.0.1169

      Garancija

      Dve godine

      Cena sa uračunatim PDV-om

      QuickCam Pro 9000 – 83 evra, QuickCam Vision Pro – sample

      Sadržaj pakovanja

      QuickCam Pro 9000, par višejezičnih brošura, intslaioni disk i platnena torbica za čuvanje.

      Logitech QuickCam Connect

      Kamerica po kamerica, dođosmo i do modela koji su namenjeni desktop korisnicima, iako na prvi pogled to ne bi smo mogli reći za QuickCam Connect koju vam sada predstavljamo. Ova Web kamerica svojim izgledom dosta podseća na model QuickCam Chat, ali se od iste razlikuje po mnogo čemu. Na prvom mestu to je dosta naprednija optika i elektronika, koja omogućava postizanje daleko boljih radnih rezultata, kao i značajno unapređen držač, kojim se ista lako i jednostavno pričvršćuje za bilo koji LCD displej. Istina u početku smo pomislili da će postavljanje biti dosta otežano zbog izostavljanja savitljivog nastavka (držač je kompletno izrađen od pune plastike), ali se u praksi pokazalo sasvim suprotno.

      QuickCam Connect je namenjen menje zahtevnim korisnicima, odnosno početnicima, koje žele da na što jednostavniji način ostvare video razgovor sa nekom drugom osobom. Sama kamerica je materijalizovana od kvalitetne plastične legure, kombinovanjem belih i crnih delova, a ono što nam je u startu zasmetalo je uglačanost crne površine do veoma visokog sjaja, što u praksi znači i dosta teže održavanje. Iz tog razloga se upravo u okviru pakovanja našla i mala platnena krpica, kojom je u velikoj meri olakšano održavanje, ali opet… Maksimalna rezolucija u kojoj Connect može da snimi video zapis je 640 x 480 piksela, što je ujedno preporučena rezolucija i kada govorimo o slikama. Testirani model sa računarom isključivo komunicira prko USB 2.0 veze i kompatibilan je jedino sa Windows operativnim sistemima. Naša očekivanju po pitanju kvaliteta i slike i videa su bila nešto veća u odnosu na QuickCam for Notebooks Deluxe, ali se u praksi pokazalo da ova kamera ne beži previše od pomenute, što dobrim delom može biti uzrokovano istom softverskom podrškom.

      U radu

      Dobijeni foto otisci su dosta lošeg kvaliteta – pate od distorzije i izobličenja elemenata, a evidentna je i slaba detaljnost. To isto važi i za video zapis, koji je pri slabom osvetljenju gotovo neupotrebljiv (primer 1, primer 2). Iz priloženih test dokumenata se može videti da je Connect lepo osmišljena, ali dosta loše realizovana Web kamerica, koja po svemu viđenom tipuje isključivo na manje zahtevne korisnike, koji traže što jeftinije rešenje i spremni su na kompromise po pitanju kvaliteta i slike i video snimaka. Cena ovog modela je njegov glavni adut.

      Specifikacija – Logitech QuickCam Connect
       

      Proizvođač

      Logitech

      Web strana proizvođača

      www.logitech.com

      Vrsta proizvoda

      Desktop Web kamera

      Naziv proizvoda

      QuickCam Connect

      Senzor Web kamere

      Nema informacija

      Maksimalna rezolucija senzora (foto)

      640 x 480 piksela

      Maksimalna rezolucija senzora (video)

      640 x 480 piksela (30 fps)

      Podržani operativni sistemi

      Win XP, Win Vista

      Komunikacija

      USB 2.0

      Izvor napajanja

      USB

      Softver

      QuickCam 11.5.0.1169

      Garancija

      Dve godine

      Cena sa uračunatim PDV-om

      37 evra

      Sadržaj pakovanja

      QuickCam Connect, par višejezičnih brošura, intslaioni disk i platnena torbica za čuvanje.

      Logitech QuickCam Sphere AF

      Logitech QuickCam Sphere AF je kamerica koja se već samim izgledom izdvaja iz mora međusobno identičnih uređaja iste namene. Po svom dizajnu najviše podseća na sneška belića (doduše crnog) ili na servisnog droida iz nekog od naučno-fantastičnih filmova. Međutim, pravo malo iznenađenje i zadivljenost dolaze tek kada QuickCam Sphere spojite preko USB porta s kompjuterom. Ekipa Benchmarka je prošle godine imala prilike da testira model QuickCam Sphere i tom prilikom smo zaključili da se radi o jako kvalitetnom rešenju, koje je prvenstveno reyervisano za najzahtevnije korisnike, koji nisu spremni na kompromise po pitanju kvaliteta slike i video zapisa.

      Prvo što upada u oči kada je reč o Sphere AF kamerici je crvena lampica pored oka objektiva koja asocira na tragove veštačke inteligencije. Istina nije daleko od toga, jer kada jednom “vidi” ljudsko lice, testirana kamerica ga više ne ispušta iz vida. Ugrađeni elektromotori omogućavaju horizontalnu rotaciju gornje sfere od 128° i vertikalno pomeranje objektiva unutar sfere od 54°, a isporučeni drajveri i softver brinu se o prepoznavanju crta lica. U praksi sve funkcioniše prilično dobro. Kada se lice pojavi u kadru, kamerica ga odmah centrira i prati. Naravno, ona nije u stanju da “ulovi” osobu koja se nađe van kadra, ali se prilično dobro snalazi s laganim tempom hoda. U softveru je moguće uključiti i digitalno uvećanje, tako da kamera sama zumira lice kad je udaljenije od objektiva i obrnuto. Naravno, ova tehnologija je daleko od savršene, pa se dešava da oštre kontrastne površine u sobi skrenu pažnju kamere, pa se ona “zalepi” za njih, a nije otporna ni na postere s ljudskim likovima (što je već razumljivije). Automatiku je moguće isključiti, pa se tada položaj kamere podešava ručno, preko softvera, ali gde je tu zabava?

      Ugrađeni CCD senzor (2 MP) i Carl Zeiss optika omogućava postizanje rezolucije od 1600 x 1200 piksela (za video zapis – puna HD podrška), a ugrađeni mikrofon nudi odličnan nivo osetljivost,i što čini QuickCam Sphere AF kompletnim rešenjem za video konferencije. Zameramo samo to što mikrofon odlično hvata i zujanje elektromotora koji pomeraju objektiv. Uz kameru se dobija i USB štap dužine 22 cm, koji može da se umetne između postolja i kamerice i na taj način podiže objektiv na visinu lica. Kamerica postiže dobar frejmrejt, ali, i pored relativno skromnih minimalnih zahteva za današnje standarde, ipak ume značajno da uspori slabije office konfiguracije. QuickCam Sphere AF je Web kamerica koja je na nas ostavila jako prijatne utiske i to u svakom aspektu. Njena jedina vidljiva mana (po nama) su dimenzije, koje su opet sbog performansi (ugrađeni motorčići) bile neminovnost.

      U radu

      Kao što smo već rekli, kvalitet slike i video zapisa koji daje QuickCam Sphere AF je izuzetan (pogledajte primer 1, 2 i 3) i u osnovi jako malo zaostaje za QuickCam Pro for Notebooks – upitanju su samo nijanse. Kada se podvuče crta na viđeno, možemo samo da zaključimo da je Logitech QuickCam Sphere izuzetna i zadivljujuća Web kamerica koja daje sasvim novu dimenziju video-konferencijama. Svaka preporuka.

      Specifikacija – Logitech QuickCam Sphere AF
       

      Proizvođač

      Logitech

      Web strana proizvođača

      www.logitech.com

      Vrsta proizvoda

      Desktop Web kamera

      Naziv proizvoda

      QuickCam Sphere AF

      Senzor Web kamere

      Nema informacija

      Maksimalna rezolucija senzora (foto)

      960 x 720 piksela

      Maksimalna rezolucija senzora (video)

      1600 x 1200 piksela (30 fps)

      Podržani operativni sistemi

      Win XP, Win Vista

      Komunikacija

      USB 2.0

      Izvor napajanja

      USB

      Softver

      QuickCam 11.5.0.1169

      Garancija

      Dve godine

      Cena sa uračunatim PDV-om

      117 evra

      Sadržaj pakovanja

      QuickCam Sphere AF, par višejezičnih brošura, intslaioni disk, štap za držanje i platnena torbica za čuvanje.

      Logitech QuickCam Communicate STX i STX Plus

      Još jedna jako interesantna Logitech desktop kamerica je QuickCam Communicate STX. Ovaj model se od sličnih rešenja izdvaja po performansama koje su za srednju višu klasu u kojoj se nalazi testirani pravo osveženje. Sama kamera je kružnog oblika sa ugrađenim gumenim držačem (postoljem) koji omogućava jednostavno i lako pozicioniranje na gotovo sve vrste LCD monitora (testirano na primeru Samsung 971P monitora). Kvalitet izrade je na najvišem nivou, a sam finiš je gotovo besprekoran. Rotacija je manuelna, ali je automatsko praćenje korisnika detaljno i precizno. Pored tastera na glavi kamere, tu je i klizač kojim se prekriva objektiv kada je potrebna privatnost. STX Plus ima interni mikrofon pa vam za čet nije potreban dodatni hardver. Takođe, za zvuk se brine Logitechova RightSound tehnologija (u više navrata smo pričali o njoj) koja uklanja eho i okolne smetnje.

      Ugrađeni CCD senzor omogućava dostisanje rezolucije video zapisa od 640 x 480 piksela, što je za ovu klasu Web kamera više nego pohvalno. U odnosu na druga konkurentska rešenja iz ovog cenovnog ranga Logitech odnosi apsolutnu pobedu, pre svega zahvaljujući boljem senzoru, RightLight tehnologiji i dobrom softveru koji daju bolje osvetljenje i prirodnije boje. Fotografije se beleže u 1280 x 960 piksela, ali njihovim izgledom nismo previše zadovoljni. Trenutno se na tržištu nalazi nekoliko STX modela, a mi smo na testu imali onaj osnovi. Za približno iste pare savetujemo da razmislite o modelu je QuickCam Communicate STX Plus koji je posoben po tome što dolazi sa slušalicama i mikrofonom. Mi smo sticajem okolnosti probali i ovaj model i ostali smo zatečeni kvalitetom zvuka u slušalicama, a posebno jakim basevima. Mikrofon nije loš, a kako se nalazi na savitljivoj dršci, moguće ga je odvojiti od obraza. Softver koji koristi STX Plus je odličan i u osnovi samo čini blago unapređenu verziju koju koristi prethodno opisani model. Njegova najveća prednost jesu specijalni video-efekti poput 3D avatara koji prate svaki vaš pokret i mimiku lica, kao i razni dodaci koji se – lepe – za lice na ekranu poput afro-frizure i gusarskog poveza na oku :). Na oficijelnoj stranici Logitecha već se pojavio update koji donosi novu grupu efekata, pa ako ste ljubitelj ovakvih stvarčica, savetujemo da ga obavezno preuzmete.

      U radu

      QuickCam Communicate STX i STX Plus su opravdale naša očekivanja i to u oba segmenta – kvalitet dobijeni slika je dobar, iako je blago prisutan zrnasti fragment, koji ponekad može da zasmeta, ali mi smo već na to navikli, zar ne? Postojeća telekomunikaciona struktura i nedozvoljava postizanje nekih boljih rezultata u prenosu, pa u video razgovoru sa drugom osobom (ma koliko imali kvalitetnu Web kamericu), zbog sporog i nekvalitetnog prenosa imamo pojavu različitih deformiteta slike između ostalog i zrnasti fragment. Kao što smo rekli dobijenim slikama nismo preterano zadovoljni, ali za cenu po kojoj Logitech nudi ovu kamericu mislimo da se po nekim pitanjima i treba napraviti kompromis. Pogledajte i primere video materijala snimljenog ovom kamericom (primer 1, primer 2).

      Specifikacija – Logitech QuickCam Communicate STX i STX Plus
       

      Proizvođač

      Logitech

      Web strana proizvođača

      www.logitech.com

      Vrsta proizvoda

      Desktop Web kamera

      Naziv proizvoda

      QuickCam Communicate STX i
      QuickCam Communicate STX Plus

      Senzor Web kamere

      Nema informacija

      Maksimalna rezolucija senzora (foto)

      640 x 480 piksela

      Maksimalna rezolucija senzora (video)

      1280 x 960 piksela (30 fps)

      Podržani operativni sistemi

      Win XP, Win Vista

      Komunikacija

      USB 2.0

      Izvor napajanja

      USB

      Softver

      QuickCam 11.5.0.1169

      Garancija

      Dve godine

      Cena sa uračunatim PDV-om

      QuickCam Communicate STX – 43 evra,
      QuickCam Communicate STX Plus – 53 evra

      Sadržaj pakovanja

      QuickCam Communicate STX, par višejezičnih brošura i intslaioni disk

      Logitech QuickCam Ultra Vision

      Za sam kraj smo ostavili najneobičniju desktop Web kameru koju smo dobili od strane Logitech-a za ovaj uporedni prikaz. Reč je o modelu QuickCam Ultra Vision, koji predstavlja sam vrh ponude ovog proizvođača u desktop segmentu i sa kojim smo takođe već imali prilike da se ozbiljnije upoznamo u jednom od naših uporednih prikaza. Od tada pa do današnjih dana ovaj model je doživeo par manji unapređenja o kojima će sada biti više reči, a uglavnom su vezana za senzor koji prati pokrete korisnika. U velikom pakovanju izrađenom od matiranog kartona (naravno zelene boje), pored kamere koja podseća na veliki ženski karmin, isporučuje se disk sa drajverima i pratećim softverom, kao i uputstvo za upotrebu praćeno. Na prvu loptu neobičan dizajn kamere nam se nije dopao, ali se u praksi pokazao prilično funkcionalnim. Sama kamera se na monitor postavlja manje-više standardnim savitljivim okvirom na čijem kraju se nalazi protivteg što kameru čini jednako pogodnom za montažu kako na na tanke TFT monitore ili laptop računare. Na njenim bokovima su diskretno postavljena dva tastera čija je funkcija pokretanje softvera u režimima Preview ili Take Snapshot to jest za postavljanje kadra ili fotografisanje. Na istoj se pored ovog nalazi i diskretno postavljen mikrofon, koji se u radu pokazao više nego odlično. Zahvaljujući posebnim Logitech-ovim tehnologijama, nivo šuma iz spoljne sredine koji prima QuickCam Ultra Vision je veoma mali, pa će vam razgovor sa drugom osobom proteći bez prisustva zvučnih anomalija (osim u situacijama kada je internet konekcija loša – podrazumeva se). Kabl za povezivanje sa računarom je dugačak oko dva metra i kamera sa PC-jem komunicira isključivo preko USB 2.0 porta. Testirana je isključivo kompatibilna sa Windows operativnim sistemima i u radu se posebno lepo pokazala pod Vista-om.

      Kao što smo već imali prilike da vidimo kod kamera iz ove serije, objektiv je pokretljiv u samom kućištu, što nudi mogućnost praćenja pokreta glave jednog ili više korisnika kako bi uvek bili u kadru. Objektiv se sastoji od pet sočiva, dok se za solidan kvalitet slike brine senzor rezolucije 1.3 megapiksela. Optimalna rezolucija za snimanje i emitovanje video-snimka je 640 x 480, a za fotografisanje 1280 x 960. Softver nudi povećanje rezolucije na čak 4 megapiksela, ali se postavlja pitanje upotrebljivosti jer ne postoji mogućnost snimanja video-zapisa, dok je sam prikaz slike spor. Kada je snimanje video-zapisa u pitanju, u optimalnoj rezoluciji je moguće ostvariti 25 – 30 fps. U višim rezolucijama ova vrednost pada približno na 15 – 20 fps. Softver koji dolazi uz kameru, pored upravljanja svim aspektima rada kamere, nudi i primenu video-efekata poput dodavanja objekata na lice korisnika koji prilično precizno prate kretanje glave, kao i korišćenje avatara u vidu 3D likova renderovanih u realnom vremenu koji oponašaju izraze lica korisnika

      U radu

      Za QuickCam Ultra Vision možemo reći da je veoma dobra Web kamerica, koja u suštini pokušava da zadovolji dve bitne stvari – prva je vezana za vizuelni utisak koji treba da ostavi na kupca, a drugi su svakako performanse. I u jednom i u drugom slučaju je uspela. Kvalitet slike je zadovoljavajući, kao i kvalitet snimljenog video-zapisa, što se najbolje može videti iz priloženog test materijala: (primer 1, 2 i 3).

      Specifikacija – Logitech QuickCam Ultra Vision
       

      Proizvođač

      Logitech

      Web strana proizvođača

      www.logitech.com

      Vrsta proizvoda

      Desktop Web kamera

      Naziv proizvoda

      QuickCam Ultra Vision

      Senzor Web kamere

      Nema informacija

      Maksimalna rezolucija senzora (foto)

      2304 x 1728 piksela (softverski podržano)

      Maksimalna rezolucija senzora (video)

      960 x 720 piksela (30 fps)

      Podržani operativni sistemi

      Win XP, Win Vista

      Komunikacija

      USB 2.0

      Izvor napajanja

      USB

      Softver

      QuickCam 11.5.0.1169

      Garancija

      Dve godine

      Cena sa uračunatim PDV-om

      90 evra

      Sadržaj pakovanja

      QuickCam Ultra Vision, par višejezičnih brošura, torbica za nošenje i intslaioni disk

      Rezime

      Došli smo i do samog kraja ove priče o Logitech Web kamericama. Na testu smo imali deset modela, od kojih, ruku na srce, bar četiri zaslužuju nagrade, posmatrano iz perspektive šta nudi konkurencija. Logitech je i ovoga puta još jednom dokazao da na ovom polju nema ravnog, te da njihove Web kamere predstavljaju apsolutno najbolju kupovinu u svim segmentima. Mnogi kažu da je trka sa sobom najteža, a Logitech to sada čini, što i nas pomalo stavlja u nezavidan položaj – iz Pro familije se bukvalno ne zna koja je kamera od koje bolja. Naš lični utisak je da QuickCam Pro for Notebooks kamerica ispred svih ostalih sa ovoga testa i koja je uspela da zadovolji apsolutno sva naša očekivanja, pa iz tog razloga od nas dobija našu najprestižniju nagradu – Benchmark Editor's choice. Ova kamera pored toga što je dala najbolji kvalitet slike, ponudila je i odličan kvalitet video zapisa, što nas je posebno iznenadilo, ali i obradovalo.
       

      karakteristike, statistike, logitech web kamere periferije
      Logitech QuickCam Pro for Notebooks –
      – Benchmark Editor's Choice Award

      I ostale Web kamere su bile manje-više sjajne, što kao što smo rekli posebno važi za Pro seriju. Od desktop modela QuickCam Communicate STX i STX Plus predstavljaju apsolutno najbolju kupovinu, pogotovo verzija Plus, koja po malte ne istoj ceni donosi slušalice i mikrofon. Za sve one koji tipuju na vizuelno neobična rešenja QuickCam Sphere AF i QuickCam Ultra Vision se definitivno izdvajaju, kako svojom neobičnošću, tako i veoma dobrim radnim performansama. Ostaje samo da napravite izbor koji odgovara vašim potrebama…

      Logitech Web kamere na test ustupio Logitech

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test